явище амфотерності Іноді трапляються сполуки, які можуть проявляти і кислотні, і основні властивості. Речовини, які можуть виявляти кислотні й основні властивості залежно від сполуки, з якою вони взаємодіють, називаються амфотерними.
Номер слайду 3
Амфотерні гідроксиди Амфотерні гідроксиди — це гідрати амфотерних оксидів, яким притаманні слабкі основні властивості, а також слабкі кислотні властивості. Усі амфотерні гідроксиди — це білі тверді речовини, які не розчиняються у воді: Zn(OH)2 — цинк гідроксид• Сr(ОН)3 — хром(ІІІ) гідроксид• Аl(ОН)3 — алюміній гідроксид• Рb(ОН)2 — плюмбум(ІІ) гідроксид• Fe(OH)3 — ферум(ІІІ) гідроксид• Ве(ОН)2 — берилій гідроксид
Номер слайду 4
явище амфотерності Чим пояснити явище амфотерності? Розглянемо будову цинк гідроксиду: З графічної формули видно, що хімічні зв’язки утворюються між атомами Цинку й атомами Оксигену та між атомами Оксигену й Гідрогену. Ученими доведено, що сила цих зв’язків приблизно однакова. Тому під час взаємодії з кислотами розрив зв’язку відбувається по лінії а, з лугами — по лінії б. Це підтвердження того, що властивості речовин залежать не тільки від їх складу, а й від будови.
Номер слайду 5
Хімічні властивості1. У розчинах амфотерних гідроксидів індикатори не змінюють свого забарвлення.2. Амфотерні основи розчиняються в кислотах: Zn(OH)2 + 2 HCl = Zn. Cl2 + 2 H2 OZn(OH)2 + 2 HNO3 = Zn(NO3)2 + 2 H2 O
Номер слайду 6
Хімічні властивості3. Амфотерні основи взаємодіють з лугами:а) тверді луги взаємодіють з амфотерними основами при сплавлянні: Однак можливе утворення і солей — ортоалюмінатів:
Номер слайду 7
Хімічні властивостіб) у розчинах лугів утворюються комплексні солі:або при надлишку лугу:
Номер слайду 8
Хімічні властивості4. Всі амфотерні гідроксиди при нагріванні відщеплюють воду: Zn(OH)2 → Zn. O + H2 O.