Тема: Анатолій Костецький «Спішу додому»
Мета: продовжити ознайомлення учнів з творчістю Анатолія Костецького; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; учити аналізувати прочитане, виділяти головне, оцінювати вчинки дійових осіб; розвивати зв'язне мовлення, комунікативну компетентність учнів, образне та критичне мислення; формувати соціальні навички, здатність до само- та взаємооцінювання, виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота зі скоромовкою ( за допомогою мнемотаблиці)
Ворона сороці намисто купила,
В намисті сорока намистинки лічила.
- Щоб краще запам’ятати скоромовку , скористаємось таблицею
з малюнками (Додаток 1)
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ. МОТИВАЦІЯ
1. Перевірка домашнього завдання
1) Виразне читання вірша А. Костецького «Мрія»
- Проголосуйте Lego за тих учнів, чий виступ вам найбільше сподобався.
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— З творчістю якого поета ознайомилися на попередньому уроці?
— Сьогодні ми продовжимо знайомство з творчістю Анатолія Григоровича Костецького з віршем «Спішу додому»
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота над віршем Анатолія Костецького «Спішу додому»
1) Гра «Передбачення».
— Прочитайте заголовок.
— Розгляньте малюнки. Спробуйте спрогнозувати, про що йтиметься у вірші.
2) Слухання
Виразне читання вірша вчителем
Інтерактивна вправа « Капелюхи мудреців»
( За методикою 6 мислячих капелюхів)
Учні одягають капелюшки різного кольору та обговорюють поняття мрія з різних точок зору ( білий – надає інформацію , що таке мрія; червоний - висловлює свої емоції , зелений – видає креативні думки та ідеї; жовтий - позитивне та чорний – негативне в парі дискутують; синій робить певний висновок)
3) самостійне читання вірша , а потім кулька з запитаннями
— Чи сподобався вам вірш?
— Які почуття він у вас викликав?
— Який настрій створив?
— З ким зустрівся хлопчик, ідучи додому ?
— Чому ніхто не зміг його зупинити?
— Хто є головним персонажем вірша?
— Від чийого імені ведеться розповідь у вірші?
Вправа «Жук»
Іменник
Дієслово
Прикметник
Займенник
Читання колонок слів учнями в парах, пояснення їх значення
Гукає гайда
Марив удома
Навіть негайно
Самоката учорашнього
— Яке слово складається з двох частин? (Самоката)
— Від яких слів утворилося це слово?
— Доберіть синонім до слів марив (мріяв), негайно (терміново), гайда (біжімо).
Музична фізкультхвилинка
— Як звати хлопчика, від імені якого ведеться розповідь у вірші?
— Хто перший йому зустрівся дорогою зі школи?
— Що запропонував йому Микола?
— Хто запропонував поміняти ножика на шайбу?
— Від чого ще довелося відмовитися Сергійові?
— Чому він так поспішав додому?
— Знайдіть і прочитайте опис цуценяти.
8) Гра «Знайдіть рими та доберіть свої».
Микола — ... (футбола).
Житті — ... (іти).
Слава — ... (справа).
Твою — ... (стою).
Дні — ... (мені).
Самоката — ... (пускати).
Скоріш — ... (спішиш).
Цуценя — ... (дня).
5) Робота за ілюстраціями.
— Розгляньте ілюстрації до цього вірша.
— Кого художник зобразив на ілюстраціях? Які кольори він використав?
— Який настрій вони створюють? Як передають характер персонажів вірша?
— Яким рядкам вірша відповідають ілюстрації?
— Які малюнки створили б ви за сюжетом вірша? Опишіть
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра «Рюкзак»
— З яким твором ознайомилися на сьогоднішньому уроці?
— Хто його автор?
— Чого вас навчив цей твір? ( напишіть на аркшах свої думки та висновки і покладіть в наш рюкзак, і ці знання ми візьмемо з собою )
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати інсценування за прочитаним віршем (с. 158).
Мнемотаблиця до скоромовки