Тема: Анімалістичний жанр. Малювання зайчика. 3клас
Мета: Вчити учнів малювати зайчика; формувати уміння передавати
характерні форми тварин; збагатити учнів знаннями про тварин лісу;
розвивати мову, увагу, мислення; виховувати бережне ставлення до
тварин.
Обладнання: Таблиці, магнітофон, комп’ютер, ілюстрації, репродукції
картин із зображенням тварин.
Хід уроку
І. Організація класу.
Продзвенів шкільний дзвінок
Всіх покликав на урок.
Всі почули: дзень –дзелень?
Тож привітайтесь:
ІІ. Актуалізація опорних знань.
-
Слухання на диску української народної казки «Котик і Півник».
-
Як називається казка?
-
Назвіть головних героїв?
-
До якої групи тварин відноситься Котик і Півник? А Лиска?
-
Назвіть диких тварин, які проживають в лісі?
-
Відгадування загадок
(Діти приготували загадки )
Влітку ходить, бродить лісом.
Все трощить важка нога.
Взимку він, накрившись хмизом,
У барлозі спать ляга.
(Ведмідь)
Сірий, зубастий,
По полю блукає,
Ягнят шукає.
(Вовк)
Вона руденька, ще й хитренька,
Не велика й не маленька.
Вона – вовчику сестричка,
А звуть її …
(лисичка)
Боюсь я вовка і лисицю,
Боюсь мисливської рушниці,
Тому від страху перед ними
Я сплю з відкритими очима.
(Заєць)
-
Перегляд слайдів на комп’ютері із зображенням тварин (ведмідь, вовк, лисиця, лось)
-
Про яку тварину ми не прочитали загадку.
-
Так, про лося.
-
На уроці «Громадської освіти» ми говорили про людське «Я».
-
А яке ж «Я» має лось?
-
Читання загадки вчителем.
Гарний, дужий, довгоногий,
Мов корону, носить роги.
Та вона така важка –
Не в течеш від хижака!
Взимку скинув роги – й ось –
До весни безрогий …
( Лось)
-
Бесіда.
-
А про яку тваринку загадку загадали, а картинки з нею не побачили?
-
Пригадайте, яку скоромовку ми вивчили на уроці «Читання»?
Заєць зілля з’їв у Зіни,
Захотів заїсти сіном.
Зіна зойкнула у сінях:
-
Де ж узяти зайцю сіна?
-
За метою висловлювання яке останнє речення?
-
Доберіть синоніми до слова зайчик.
-
Молодці, гарно знаєте українську мову.
ІІІ. Оголошення теми уроку.
-
Вступне слово вчителя.
-
Сьогодні ми будемо малювати композицію, а яку дізнаєтесь, якщо розкодуєте слова, закреслюючи одинакові букви.
Будьте уважні, одне слово з пасткою.
у Х н т у о н с в с с і л і к ж о і и к в о е і?
-
Саме сьогодні ми будемо малювати зайчика. Зайця завжди змальовують як боягуза. Проте, завдяки своїй лякливості й обережності, він рятується від своїх численних ворогів – лисиці, вовка, куниці, яструба, сови. Хутро зайця-русака сіре з рудуватими відтінками. На зиму воно густішає та світлішає. Крім зайця-русака, в Україні іноді трапляється заєць-біляк. На зиму він змінює хутро на біле, тільки кінчики вух залишаються чорними. Зайця легко впізнати по довгих вухах і куцому хвосту. Задні ноги довші за передні, тому пересувається він стрибками.
-
Перегляд репродукції картин із зображенням тварин.
-
Якщо ви побачите картину, на якій намальовано звірів, скульптуру, що зображує тварину, або навіть вишитого на рушнику півника –перед вами витвір мистецтва, що належить до анімалістичного жанру. Художника що працює в анімалістичному жанрі, називають анімалістом. Такий художник має бути дуже спостережливим, любити природу. Усі видатні живописці свого часу, відточуючи власну майстерність, малювали тварин.
-
Словникова робота
анімалістичний жанр – « аніма» – тварина,
анімаліст
-
Перегляд таблиці із послідовністю зображення тварини.
-
Розгляд композиції виконаної вчителем.
-
Практична діяльність учнів.
(Виконання роботи під музичний твір Е. Гріг «Танець Анітри»).
-
Фізкультхвилинка.
Хтось постукав в клас.
Та перерві ще не час.
Тут підказує Іринка:
-
Це у нас фізкультхвилинка.
(Діти співають і виконують рухи під музику пісня «Разом весело крокувать»)
-
Продовження роботи учнями.
-
Перевірка і виставка учнівських робіт.
ІV. Закріплення знань.
-
Поетична хвилинка
(Читання вірша ученицею О.Орага «Хто де живе»)
Хто де живе
Білка селиться в дуплі,
Їжачисько – у кублі,
Вепр –у хащах верболозів,
А ведмідь –у глухім барлозі.
Мудрий лис живе у норах,
Тигр –у джунглях,
Барс –у горах,
Олень –в тундрі і в лісах,
А верблюд –в пустелі,
А орел –могутній птах –
Гніздиться на скелі…
Люди селяться в містах
І в зелених селах,
І живуть вони ось так –
У людських оселях.
-
Кожної хвилини тварин підстерігає небезпека, як від хижих звірів так і від людей.
-
Пам’ятайте! Дбати про природу повинна не тільки держава, а й кожна людина. Пригадайте, яких тварин занесено до «Червоної книги». Адже ми з ними познайомились на уроках «Природознавства» (Аполлон, зубр, дрохва, вусач альпійський, хохуля, тритон карпатський).
-
Дорослі й діти мають берегти природу там де вони живуть, працюють і відпочивають. Дбайливо ставтеся до природи самі і нагадуйте про це іншим. Посадіть дерево, кущ, квіти біля вашого будинку і доглядайте за ними. Тоді шумітимуть ліси, лунатиме пташиний спів, а в лісах і селах буде чисте повітря.
V. Підсумок уроку.
1. Гра «Мовчанка»
– Знайдіть помилку у підписі тварин.
-
Тож які тварини живуть в лісі?
Література
-
Л.М. Любарська, «Образотварче мистецтво», Київ «Форум» 2004 р.
-
Т.М.Байбара, Т.М.Бібік, «Я і Україна», Київ «Форум».
-
С.К. Трач, «Уроки образотворчого мистецтва», 3 клас, Тернопіль «Навчальна книга – Богдан».
-
М.С.Вашуленко, О.І. Мельниченко, «Рідна мова», Київ «Освіта» 2003 р.
Міністерство освіти і науки України
Районний відділ освіти
Снігурівської райдержадміністрації
Галаганівської ЗОШ І-ІІІ ступенів
Інтегрований урок
з образотворчого мистецтва,
української мови,
читання, музики,
природознавства,
я у світі .
3клас
3 клас
Вчитель: Варавенко О.В.