Презентація "Античні міста Північного Причорномор"я" допоможе здійснити уявну подорож до берегів Чорного моря, де в VІІ ст. до н.е. греками були засновані міста - колонії, що виникли на території сучасної України, дасть можливість з'ясувати головні причини й визначити основні напрямки грецької колонізації.
М е т а : Розглянути суспільне, господарське та духовне життя колоній, заснованих давніми греками в Північному Причорномор’ї. Виховувати повагу до світової культурної спадщини , до народних святинь, історичної пам'яті. Розвивати вміння аналізувати та систематизувати історичний матеріал; працювати з історичною картою, документами, інформаційними текстами.
історія розвитку грецьких колоній Архаїчний (друга половина VII—Vст. до н. є.) — становлення Держав. Колонії являють собою сільські поселення. В цей час колоністи лише починають налагоджувати контакти а місцевим населенням. Мешканці починають розвивати ремесла, в найбільших полісах будуються храми та комплекси агори. Класичний (V— друга третина IVст. до н.е.) — колонії розростаються, за зовнішнім виглядом наближаючись до метрополій. У них з'являються укріплення, монументальні споруди, багато полісів карбує власну монету. Значно посилюються контакти колоній із місцевим населенням. Елліністичний (остання третина IV— середина І ст. до н.е.) —відзначається значний економічний розвиток, піднесення сільського господарства, ремесел, торгівлі, культури. ІІ. Другий великий період історії античних держав Північного Причорномор'я тривав із середини І ст. до н. е. до 70-х р. IV ст. н. е. і називається римським.І. Етапи Еллінського періоду
Етапи заселення греками Північного Причорномор'я{F2 DE63 D5-997 A-4646-A377-4702673 A728 D}Етапи. Період. Засновані колоніїІ. Середина V ст. до н. е. Засновано поселення: Істрію в Придунав’ї і Борисфен на о. БерезаньІІ.І половина – середина. VІ ст. до н. е. Ольвія в пониззі Південного Бугу; на узбережжі Керченської протоки – Пантікапей, Німфей, Мірмекій, Феодосія, Кепи.ІІІ.ІІ половина VІ-початок Vст. до н. е. У районі Нижнього Подністров'я – Ніконій, Тіра; створюються с/г поселення на узбережжі Дністрового лиману;Виникають поселення на берегах Бузького лимануІV. Кінець V ст. до н. е. На території західного Криму засноване м. Херсонес. За цей період засновано 30 колоній.
Заснована вихідцями з району Мілета і проіснувала до середини III ст. н. е. На етапі розквіту — наприкінці IV— у III ст. до н. е. — Ольвія займала територію площею близько 33 га, чисельність її мешканців становила близько 20 тис. осіб. Економічну базу поліса становило сільське господарство. Ольвійська держава мала свої гроші. Ольвію добре знали в античному світі. Деякий час вона входила до Афінського Морського союзу, а її торговельні і культурні зв'язки сягали не тільки причорноморських міст,
Наука. Біон Борисфеніт – філософ. Демосфен – грецький оратор – вихідець із Скіфії. Анахарсіс – по батькові – вихідець із Скіфії – мудрець. Сіріск – історик (ІІІ ст. до н.е.)Стратонік – філософ (І – ІІ ст. до н. е.)Діонісій Ольвіанський – географ(І ст. до н. е. Розмовною і писемною була грецька мова. Місцеві вчені писали нею твори з історії, філософії, географії, медицини. У IV ст. до н. е. в Ольвії побував "батько історії" - Геродот. У Пантикапеї жив філософ Смікр. Вихідцем з Ольвії був грецький філософ Біон, який сказав про одного жадібного афінянина: "He він володіє багатством, а багатство володіє ним". У цьому ж місті жив філософ Анахарсіс. Його батьком був скіф, матір'ю - грекиня. Анахарсіса, а також царя Скіла скіфи осудили до страти за зраду скіфських звичаїв і захоплення грецькою культурою
релігійний світогляд населення. Як і на батьківщині, колоністи поклонялися олімпійським богам: Зевсу, Посейдону, Афіні, Артеміді, Діонісу та іншим. Вихідці з Мілета шанували Аполлона - покровителя цього міста. Величні храми Аполлона стояли у центрі Ольвії і Пантикапею. На початку нашої ери, у III ст., у Пантикапеї з'являються перші християни. Колоністи брали участь і в Олімпійських іграх, а Ольвія влаштовувала у себе спортивні змагання на честь Ахілла - Ахіллеї.
Більша частина стародавнього міста розташувалася на крутих схилах високої кам’янистої гори, що височить над Керченською бухтою. Ця гора і тепер називається Мітрідатім’ям одного із царів. На вершині гори був акрополь – головна цитадель міста, оточена потужними кам’яними стінами. Всередині акрополя стояли храми та палаци, а по схилах униз спускалися міські квартали з 1 – 2 поверховими будинками, критими червоною черепицею.
Населення Етнічний основу античних міст на час їхнього заснування становили греки-переселенці з Малої Азії, Аттики й Гіраклеї Понтійської . За соціальним станом структура населення була досить різноманітною. Крім громадян і рабів , існувало також багато вільних , залежних або напівзалежних людей. Отже, населення міст-держав складалося з трьох основних класів: громадян, мекетів і рабів, які не були рівноправними з політичного і правового поглядів.
Заняття населення. Колоністи працею як вільних громадян, так і численних рабів споруджували житлові будинки, міцні оборонні мури, фортеці - акрополі, господарські споруди та чудові храми. У містах будували театри та спортивні школи - гімнасії. Грецькі майстри кераміки виготовляли прекрасні амфори, піфоси, вази, побутовий посуд. Вони були вправними митцями з виготовлення металевих речей, зброї, а також талановитими ювелірами. їхні вироби зі срібла і золота стали шедеврами.
Херсонес Таврійський. Руїни цього міста розташовані на околиці Севастополя . Розквіт держави припадає на кінець 4 -3 ст. до н.е. Територія досягала 33 га Населення становило не менш , як 15 тисяч жителів Місто мало єдине прямокутне планування та було обнесене міцними захисними стінами , що збереглися до нашого часу , мало добре укріплений порт .
Храми богів були прикрашені величними колонами, що збереглися до наших днів, адже вони поклонялися грецьким богам. Тут існував культ Зевса, Геліоса(бога сонця), Діоніса, Деметри, а також місцевій богині Діві. А колони стародавнього Херсонесу зображено на українській гривні. В херсонесі знайдено театр, який греки збудували просто неба. Наприкінці 4 ст. д о н.е. Херсонес, заснував новемісто – Калос Лімен . Тоді до складу Херсонеської держави увійшло узбережжя Однак уже в середині 2 ст. до н.е. Північно- Західний Крим опинився під владою скіфів . У боротьбі проти них Херсонес звернувся по допомогу до Мітрідата 6 Євпатора . Під час його походів на скіфів (110-108 рр. до н.е.) Херсонес було звільнено від їхньої залежності . Але після цього місто потрапляє під зверхність Боспорської держави , якої позбавляється за поміччю Риму лише в другій половині 1 ст. н. е
Розвиток торгівлі в античних містах - державахІмпорт. Експорт. Вино, керамічні вироби,прикраси, скульптури. Зерно, солена риба, худоба, мед, продукти тваринництва. Міста та острови, з якими торгували{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Гераклія. ВізантіяІстрія. Хіос. Родос. Самос та ін. Грошові одиниці{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Золоті (статери. Срібні (асси)Мідні монети. Протягом усього свого існування античні міста - держави Північного. Причорномор'я вели жваву торгівлю з античними містами Східного. Середземномор'я , Причорномор'я , з навколишніми племенами , Римом , і йогосхідними провінціями . Кожний із полісів карбував власну монету
Узагальнення. На першому етапі існування (VII-I ст. до н. е.) міста-держави залишалися незалежними утвореннями, а на другому (I ст. до н. е. - III ст. н. е.) - були підкорені Римом. У IV ст. н. е. припинила існування Ольвія, а вцілілий Херсонес (Корсунь) відійшов до Візантійської імперії. У XV ст. його вщент зруйнували монголо-татари із Золотої Орди. Та ж доля спіткала Пантикапей та Феодосію. Античні культурні традиції лягли і в основу життя ранньосередньовічних міст Криму.