«Археологічні скарби минулого», презентація до уроку історії у 5 класі за підручником І. Я. Щупака.

Про матеріал

Презентація до уроку історії у 5 класі на тему «Археологічні скарби минулого» розроблено за підручником «Вступ до історії України та громадянської освіти» для 5 класу закладів загальної середньої освіти / І. Я. Щупак, О. В. Бурлака, І. О. Піскарьова, А. С. Посунько. — Київ : УОВЦ «Оріон», 2022. — 256 с.

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Археологічні скарби минулого5 клас. Урок №5.

Номер слайду 2

Виконайте онлайн-вправу «Науки-помічниці історії».https://cutt.ly/a. Yfol. F3

Номер слайду 3

Археологія — наука, що вивчає минуле за допомогою речових пам’яток. Археологічні пам’ятки –будь-які матеріальні рештки діяльності людини або змінене людською діяльністю природне середовище: поселення, поховання й кургани, храми й інші споруди, окремі предмети.

Номер слайду 4

Вчені-археологи

Номер слайду 5

Зібрані речові пам’ятки минулого зберігають у музеях. Частину з них виставляють для огляду як експонати. Археологічні знахідки в експозиції Полтавського краєзнавчого музею. Половецькі баби у дворі Полтавського краєзнавчого музею

Номер слайду 6

Археологи працюють як справжні слідопити. Їхня робота надзвичайно відповідальна і кропітка. Від пошуку до розміщення в музеї для огляду археологічних експонатів проходить кілька важливих етапів. Розкопкам передує розвідка: вчені уважно вивчають писемні джерела, оглядають місце майбутнього пошуку, закладають пробний розкоп — вузьку траншею, що має виявити, чи є в ґрунті цікаві для археолога предмети. Якщо знаходять хоч щось, то роблять великий розкоп. Усю поверхню розкопу поділяють на квадрати зі стороною 10 метрів. Такі саміквадрати, тільки в сантиметрах, креслять на папері. Це дає змогу точно фіксувати й замальовувати знахідки. Крім того, археологи записують у щоденниках, як відбуваються розкопки. Щоб не пошкодити пам’яток давнини, археологи не квапляться, застосовують легкі лопати, ножі, пензлі. Дізнайтеся з тексту про роботу археологів. Стор. 33 підручника

Номер слайду 7

Уважно розгляньте ілюстрований колаж і уявно розташуйте зображення у послідовності роботи з археологічними знахідками: від виявлення до ознайомлення з ними відвідувачів музеїв.15342

Номер слайду 8

Послідовность роботи з археологічними знахідками: від виявлення до ознайомлення з ними відвідувачів музеїв.

Номер слайду 9

1. Як ви думаєте, чому археологію ще називають наукою, що озброєна лопатою?2. Чому археологічні дослідження особливо важливі для вивчення дописемної історії людства?

Номер слайду 10

Археологічні пам’ятки доходять до нас найчастіше у вигляді культурного шару, утвореного із суміші землі з рештками матеріальної культури давніх людей.

Номер слайду 11

Археологічна культура — значна група подібних археологічних пам’яток, що мають спільні риси, належать до одного часу й займають певну територію. Археологічні культури зазвичай отримують свої назви за назвою місцевості, де було вперше відкрито й досліджено її пам’ятки (трипільська, черняхівська). За типом поховань (ямна, катакомбна, зрубна)За формою або орнаментом кераміки (культура шнурової кераміки) тощо.

Номер слайду 12

Номер слайду 13

ФІЗКУЛТХВИЛИНКААрхеолог ось з'явився-Все уважно роздивився,Повернувся, потягнувся, одягнувся й швидко взувся;Заступом став працювать,Щоб скарби з землі дістать. Він копав, копав, копав,Та втомився і сказав: "Зараз трошки відпочину та цю справу не покину!"

Номер слайду 14

Назва походить від назви с. Трипілля на Київщині, де в кінці ХІХ ст. відомий український археолог Вікентій Хвойка під час розкопок знайшов давнє поселення. Де жили?На території України, Молдови та Румунії.

Номер слайду 15

Унікальними є поселення трипільців, які були розташовані по берегах річок і на пагорбах. У поселеннях, які досліджували археологи біля сіл Майданецьке й Тальянки на Черкащині, налічувалося від 1600 до 2700 будівель.

Номер слайду 16

Поселення трипільців були розташовані по берегах річок і на пагорбах.

Номер слайду 17

ПРАЦЮЄМО В ГРУПАХРозгляньте малюнок. Що ви можете сказати про життя та заняття трипільців?

Номер слайду 18

Перегляньте відеосюжет про трипільську культуру. Яка інформація для вас виявилася новою?https://cutt.ly/0 Yfzq. PW

Номер слайду 19

За часів існування трипільської культури з’явилися ознаки побуту й духовної культури, притаманні й українському народу. Але трипільці не були прямими предками українців, бо слов’яни — предки українців — з’явилися на історичній арені пізніше. Розгляньте ілюстрації. На прикладі великодніх яєць-писанок доведіть або спростуйте думку, що український народ успадкував культурні здобутки носіїв трипільської культури.

Номер слайду 20

Часто нам доводиться чути словосполучення «чорні археологи», «чорна археологія». Що, на вашу думку, означають ці вислови? Поміркуйте і поясніть, що відрізняє науку археологію від «чорної археології».

Номер слайду 21

Домашнє завдання. Параграф 5. Уявіть, що саме ви були серед археологів, які знайшли скіфську пектораль. Підготуйте короткеповідомлення длясторінки у Фейсбук про цю знахідку.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Сімон Олена
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Коноваленко Любов
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Додано
1 серпня 2023
Переглядів
9939
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку