10 клас. Леся Українка. Життєвий і творчий шлях письменниці. Роль родини, культурного оточення й самоосвіти у формуванні світобачення письменниці.
Асоціативна опорна схема біографії письменниці активізує образне мислення учнів, розвиває вміння шукати нестандартні й незвичайні асоціації, учить швидко мислити, відходити від шаблонів сприйняття.
Я була малою горда, щоб не плакать, я сміялась...
Без надії сподіваюсь!
Петро
Терпсихора
Евтерпа
Новогра́д-Воли́нський
1971-1913
Звягель
6: Лариса + Михайло = Мишолосіє 2
+
Михайло, Ольга, Оксана, Ізидора 4
Климент
Київ
Олена
Індиго:
4, 5-5, 6, 9, 13
Крим, Єгипет, Італія, Німеччина, Болгарія, Грузія.
Асоціативна опорна схема
Методичний коментар
10 клас. Тема уроку. Леся Українка. Життєвий і творчий шлях письменниці. Роль родини, культурного оточення й самоосвіти у формуванні світобачення письменниці
Асоціативна опорна схема біографії письменниці активізує образне мислення учнів, розвиває вміння шукати нестандартні й незвичайні асоціації, учить швидко мислити, відходити від шаблонів сприйняття.
Рольова гра «Таланти твої, Україно».
Учениця в українському одязі розповідає від імені Лесі Українки про дитячі роки; які труднощі долала; чого досягла в житті; ким стала, незважаючи на хворобу; яку громадянську позицію мала; за яким девізом жила.
Новогра́д-Воли́нський - місце народження. Житомирська область.
- у цьому місті народився Залужний В.Ф.
1971-1913 – роки життя
Звягель – назва міста з 2022 р.
Петро - батько Петро Косач (етимологія прізвища –від слова коса з суф. – ач: косити косою).
Олена - мати Лесі , ВІДОМА ПИСЬМЕННИЦЯ Олена Пчілка .
6: Лариса + Михайло =Мишолосіє 2 + Михайло, Ольга, Оксана, Ізидора 4
|
Діти в родині Косачів. Мала старшого брата Михайла (їх називали спільним ім’ям) та молодших — Ольгу, Оксану, Миколу Та Ізидору. «Разом бавилися, разом читали, разом вчилися, разом розважалися...». |
Климент- Климент Квітка – чоловік Лесі. Український музикознавець-фольклорист.
- У родині була невеличка грядка й квітник, які Леся з сестричкою доглядали. Дуже любила квіти! Яких тільки квітів не було в них на клумбах.
- навчилася шити й вишивати, заохочувала до цього мама. Коли Лесі подарували нитки різного кольору й гольничок, то вона шанувала їх більше, ніж іграшки, тоді й задумала вишити батькові сорочку.
- Терпсихора – муза танцю.
- Евтерпа – муза ліричної поезії й музики. Леся любила співати й танцювати.
індиго: 4, 5-5, 6, 9, 13 - Сьогодні таких дітей , як Леся, називають діти індиго. Їм характерна висока емоційна чутливість, розвинені фізичні чуття, велика сила волі та розвинена інтуїція, здатність помічати незвичайні речі. Вони мають відчуття особливої місії в житті, великого значення для світу. Нерідко визначальними рисами дітей індиго є високий IQ.
4 - у чотири роки добре читала.
5 - у п’ять - написала досить змістовного листа своєму дядькові М. Драгоманову. Хоч називалася Лариса, та по-домашньому кликали Лося.
5 - у п’ять років попросила, щоб її називали Лесею.
6 - у 6 років, навчилася шити й вишивати, заохочувала до цього мама.
9 - у дев’ять років написала перший вірш «Надія», присвяченій тітці «Елі» (О. Косач), котра була заслана до Сибіру за політичні погляди.
13 - знала багато європейських мов, крім слов'янських (української, російської, польської, болгарської), також англійську, німецьку, французьку, італійську, давньогрецьку та латину бралася за вивчення грузинської, шведської, іспанської. Тому багато перекладала.
- Леся сильно застудилася, у неї почалися болі в руках і ногах. Це стало початком важкої хвороби, від якої поетеса страждала все життя.
- це було в Луцьку, на Водохреща. Леся разом із подружкою Шурою відпросилася на річку подивитися на водосвят. Дівчина із захопленням дивилася, як здійснюється обряд Водохреща. Десь посеред обрядової процедури під вагою великої маси людей крига почала непомітно осідати, вода виступила з прорубу й поволі підтоплювати тих, хто стояв посередині. Лесині валянки промокли вже наскрізь, у них було повно холодної води, що скувала ноги. Коли водосвят закінчився, Леся з подружкою кинулась бігти додому, та валянки обмерзли, і вона ледве йшла.
Крим, Єгипет, Італія, Німеччина, Болгарія, Грузія - Біль із ноги перейшов на руку, потім почався туберкульоз нирок, легень. Дівчина витримала кілька складних операцій, їздила часто на лікування до Криму, Одеси, Бессарабії, Болгарії, Німеччини, Італії, Єгипту, Грузії. Померла в Грузії.
- хвороба супроводжувала Лесю все життя. Жінка була дуже терпляча, мала велику силу волі. «Я була малою горда, щоб не плакать, я сміялась», - писала Леся Українка..
- померла Леся Українка в 42 роки. На честь письменниці названо астероїд 2616 Леся (2616 Lesya), відкритий 28 серпня 1970 року.
- З 2007 року на аверсі купюри НБУ в 200 гривень процитовано вірш 1890 року: «За правду, браття, єднаймось щиро, Єдиний маєм правий шлях…».
Київ - похована на Байковому кладовищі в Києві. Могила Лесі Українки є національною пам'яткою.