Презентація є продовженням уроку з теми Література рідного краю. Поети-земляки. Б. М. Мозолевський .."Скіфський степ". Яскраво та змістовно оформлена презентація допоможе вчителю провести урок з теми.
" У нас є поети-політики, поети-художники… Поет-археолог наразі один – БОРИС МОЗОЛЕВСЬКИЙ. Його вірші пахнуть космічно-степовим вітром, кураєм і полином. Його доля унікальна. Його поезія глибока, як небо України. Ігор Павлюк " Ігор Павлюк, письменник Його вірші пахнуть космічно-степовим вітром. "
ЗНАЙОМИМОСЯ З ПОСТАТТЮ Б. МОЗОЛЕВСЬКОГО Дитинство та молоді роки життя Борис Мозолевський народився 4 лютого 1936 року за 80 кілометрів від Миколаєва. У селі Миколаївка. Це Веселинівський район. Його батько загинув у Німеччині. Загинув на фронті. Тоді, коли Борис був ще зовсім маленький. Тож хлопчик ріс без батька. І завжди старався допомагати матері виконувати важку роботу по господарству. Майбутній археолог навчався у семирічній школі у рідному селі. А потім потрапив до Одеської спеціальної школи Військово-повітряних сил СРСР. На той час Борисові було вже 15 років. А після того, як її розформували, навчався у військово-морському авіаційному училищі в Єйську. Тут він здобував освіту разом із майбутніми космонавтами СРСР Шоніним і Добровольським. Вони дружили. А через скорочення радянської армії, у 1956-му році Мозолевський був достроково демобілізований. Після цього він переїхав у столицю. В Києві працював кочегаром. Так, в це важко повірити. Але Борис Мозолевський справді був звичайним кочегаром. Протягом 10 років… Та, не відриваючись від роботи, він здобув ще й вищу освіту. З 1958-го по 1964-ий молодий чоловік здобував освіту в Київському університеті. На історико-філософському факультеті. На заочній формі. З тих часів він почав писати вірші. Неймовірні вірші. Захопливі і україномовні. Борис Мозолевський з мамою, кінець 1950-х років Батьківська хата в селі Миколаївці
МРІЇ: Але поет був мрійником…А часу для усамітнених роздумів у кочегарці вистачало. Отримавши університетський диплом, ПОЕТ влаштувався на роботу в археологічні експедиції відомих скіфологів: Олексія Тереножкіна та Варвари Іллінської. РЕАЛЬНІСТЬ: Але робота археологом була не постійна, і якийсь час Мозолевський працював редактором у видавництві «Наукова думка», але 1968-го за вказівкою з КДБ був звільнений і знову повернувся до кочегарки... Під ковпак спецслужб потрапив через свої вірші, з якими виступав перед різними аудиторіями…. Постійний нагляд спецслужб і загрозу арешту будь-якої хвилини автор “Скіфського степу” “заслужив” через поезії, бо в деяких із них виразно звучав сумнів щодо комуністичної доктрини(політики країни) Б. МОЗОЛЕВСЬКИЙ: МРІЇ І РЕАЛЬНІСТЬ.
Пропрацювавши всього три роки у видавництві "Наукова думка", 1968-го поета таки звільнили. Причина – редагував книжку Олени Опанович "Збройні сили України". Видання визнали "буржуазно-націоналістичним". І знову – кочегарка… Насправді радянські спецслужби ніколи не випускали з поля зору вільнодумного Мозолевського. У 1968 році він був заступником начальника Північно-Рогачицької експедиції, яку очолював професор Олексій Тереножкін. АЛЕ на Тереножкіна відразу написали донос, що пригрів "антирадянськи налаштовану людину Мозолевського". Професора навіть виключили з Компартії – той насмілився захищати свого учня. Але авторитету Тереножкіна вистачило, щоби його членство у партії відновили, а справу прикрили. "Коли зашморг вже мав зійтися навколо шиї…» Ким був на той час Мозолевський? Невідомий широкому загалу науковець, який навіть не перебував у штаті Інституту археології. Ще й із репутацією ідеологічно неблагонадійного. Мозолевський постійно відчував, що за ним стежать спецслужби. Пізніше він зізнався: "І коли зашморг вже зовсім мав зійтися навколо моєї шиї, збагнув я, що врятувати мене може тільки відкриття світового значення… Так вимріяв і вистраждав я собі свою Товсту могилу...” Та все ж він володів дивовижним даром захоплювати. Про це говорять усі, хто хоча б раз спілкувався з ним. ТРИ КРОКИ БОРИСА МОЗОЛЕВСЬКОГО ЯК ПО МІННОМУ ПОЛЮ…
Найбільше Мозолевського вабила Товста могила…. Однак її вважали неперспективною для розкопок. Археологічні проби дали негативний результат. Але Мозолевський вперто наполягав на своєму. Вірив, що там – скарби, адже біля цього кургану йому вчувався "стукіт кінських копит“ Доля щедро обдарувала цю неповторну людину талантами, а сама земля зростила його вільним і мужнім серед безмежних українських степів з незчисленними загадковими курганами. Скіфський дух і тонкі почуття поета-романтика послужили розкриттю незвіданих скарбниць нашої історії. Ця людина, яку часто називають "Він створив себе сам!". ТО ЩО Ж СОБІ ВИМРІЯВ НАШ СТЕПОВИК- ЗЕМЛЯК БОРИС МОЗОЛЕВСЬКИЙ?
Колись цю річку звали Бористеном, а Скіфією – всі оці краї… Колись вважалося, що нинішні Причорномор’я та Придніпров’я тільки у I тисячолітті до нашої ери звалися Скіфією. Як стверджував Геродот, скіфи прийшли сюди з Азії. А Мозолевський засумнівався. І як засвідчив час, не безпідставно. Виявлені скіфські пам’ятки пізніше були датовані другим, третім і навіть четвертим тисячоліттями до нашої ери. До того ж мають певні ознаки родової спільності з давнішими пам’ятками аріїв. Точніше – оріїв, які чи не першими займалися тут землеробством та скотарством і називали себе «сонячно-земною расою». А згодом перекочували в Азію. Втім минув час і вони повернулися. Уже скіфами. ТО ЩО Ж СОБІ ВИМРІЯВ НАШ СТЕПОВИК- ЗЕМЛЯК БОРИС МОЗОЛЕВСЬКИЙ? Перегорніть, писав Борис Мозолевський, хроніки тих, хто мандрував цими степами у давні часи, – «перше і найбільше, що завжди дивувало й приголомшувало їх, – нескінчені курганні пасма, що простягалися серед духмяного степового безмежжя».
Скіфи підкорили величезні території від Дону на сході і до Дунаю на заході, Крим на півдні і в межах теперішньої України всю північ. А центром Скіфії були степи вздовж Дніпра від його порогів до Гілеї-Таврії та Великого Лугу, як їх назвуть пізніше запорозькі козаки. Про те, як жили та чим займалися скіфи, ми можемо прочитати у книзі Бориса Мозолевського «Скіфський степ». Борис Миколайович зміг істотно доповнити і збагатити історію наших древніх предків, саме завдячуючи розкопкам скіфських курганів, які сам Мозолевський називав «листами у вічність» чи «безписьменними книгами». ТО ЩО Ж СОБІ ВИМРІЯВ НАШ СТЕПОВИК- ЗЕМЛЯК БОРИС МОЗОЛЕВСЬКИЙ? Перегорніть, писав Борис Мозолевський, хроніки тих, хто мандрував цими степами у давні часи, – «перше і найбільше, що завжди дивувало й приголомшувало їх, – нескінчені курганні пасма, що простягалися серед духмяного степового безмежжя».
ЗАНОТУЙ ДО СЛОВНИЧКА… КОРОВ’ЯК - синоніми: коров’як високий, коров’як густоквітковий, царська свічка, царський скіпетр, ведмеже вухо диванна, дівенна дрібноцвіта, годинник, дрябчак, петрів хрест, котячий хвіст, царська свічка, родина ранникові - дворічна трав’яниста повстисто-опушена рослина. Насіння та плоди містять сліди ефірної олії, що виявляють пом’якшувальну, спазмолітичну дію. Вони тамують біль і в поєднанні з подібними за дією рослинами використовують при запаленнях слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, кашлі, коклюші, бронхіті… Коров’як (ведмеже вухо) — дворічна трав’яниста рослина, яка зростає заввишки від 50 до 150 см, з прямим стеблом. Листки чергові, великі, довгасто-еліптичні, м’яко опушені. Квітки світло-жовті, зібрані в густе колоскове суцвіття. Відноситься до лікарських рослин. Ковила (ковил, тирса, тирса-трава, кійло) — трав’яниста степова рослина з вузькими листками та квітами, зібраними в пухнасті волоті; у народній творчості символізує волю, оскільки південні степи, де вона росте, пов’язані з козацьким життям, походами, духом свободи; трава є ідеалом краси для жіночого волосся: «Ой коби в мене такі косоньки, такі жовтенькі, як се кійло»; не випадково ковилу за м’якість прозвали також шовковою травою. ХУРА - Великий віз або сани для перевезення вантажу, людей тощо; підвода. Давній сухопутний транспорт. «Покидали наші Воловії хури, Манівцями та тернами По домах сипнули ..»
ЗАНОТУЙ ДО СЛОВНИЧКА… СКІФИ -—Скі́фи, або ски́ти (грец. Σκύϑαι; самоназва «сколоти»: грец. Σκολότοι), — екзоетнонім грецького походження, який у сучасній науковій та художній літературі застосовується до практично всіх племен, що мешкали у VII—III ст. до н. е. на землях сучасної України від Дунаю до Дону, всю цю територію Геродот називав Велика Скіфія. На землі нинішньої України скіфи прийшли у VII столітті до нашої ери, перетнувши Кавказ і захопивши Кімерію, та частково витіснивши в закавказзя та Малу Азію, та асимілювавши кімерійський етнос і стали домінуючою силою в степах та лісостепах на північ від Понту. ГЕРОДОТ ПРО СКІФІВ Частина скіфів була осідлою, частина – кочівною. Геродот, відвідавши Велику Скіфію, виділив декілька видів скіфів: скіфи-кочівники, елліно-скіфи, скіфи-землероби, скіфи-орачі та царські скіфи. Останні вважали усі інші категорії своїми рабами та збирали з них та місцевого населення данину. Царські скіфи мали свого царя, проте його влада була досить обмеженою. Більше тут https://history.ed-era.com/poyava_ta_poselennya_lyudei_na_teritor_ukrani/skfi ЖЕРЦІ жерці́ (одн. ч. жрець, ж. жри́ця) — особи, що здійснювали богослужіння, жертвоприношення в язичницьких релігіях; у наших предків спеціальної касти жерців, судячи з усього, не було; жертви приносив кожен за себе або старший у родині, батько, який був і виконавцем різних обрядів; громадські жертви приносив князь або його боярин; Халтура – несумлінна, неакуратна робота, без почуття відповідальності
Обмін враженнями від первинного прочитання тексту Які рядки найбільше вразили вас? З чого видно, що автор захоплено оповідає про царів-скіфів? - Що уявляли під час читання? Чи є в тексті такі слова, що стали для Вас відкриттям? Справили дивне відчуття і враження? Якщо є, то що це за відчуття? - До якого жанру лірики належить поезія? - Чи сподобався вам вірш? Чим саме? Які почуття викликала у вас поезія? Як Ви розумієте останні рядки: « Синім свистом над сизим степом Славить вітер скіфське ім’я…”
Алітера́ція (від лат. ad — до і littera — буква) — стилістичний прийом, який полягає у повторенні однорідних приголосних звуків задля підвищення інтонаційної виразності вірша, для емоційного поглиблення його змістового зв'язку: “Мов водопаду pев, мов битви гук кpивавий, так наші молоти гpиміли pаз у pаз.” Звук “р” та “с” говорить про напругу, ритмічність, зусилля в роботі, у справі; повтор підсилює емоційне відчуття реальності “звуків” пезії. “робота кипіла”, “свист вітру прямо відчувається” Асонанс – суголосся голосних, тобто повтор однієї або кількох голосних у суміжних чи розташованих недалеко одне від одного словах. Повтор звука «о» - створює ефект грубого звучання. Складається враження чогось громіздкого, значущого, гучного. Повтор звука «а» - створює ефект неминучості сказаного, вияв негативних/позитивних емоцій.
Після успішних розкопок Товстої Могили Борис Мозолевський отримав посаду молодшого наукового співробітника Інституту археології АН УРСР. Йому була надана трьохкімнатна квартира, зарплата у розмірі 200 карбованців, а також 500 карбованців премії. Проте, кажуть, що премію змусили віддати у фонд миру. Незважаючи на тиск з Москви, сам скарб залишився в Києві. У подальшому Борис Мозолевський став визнаним дослідником скіфських курганів. У 1980 році він захистив кандидатську дисертацію, присвячену скарбам з Товстої Могили. З 1986 року і до кінця своєї кар’єри він працював завідувачем відділу, а потім сектора скіфської археології Інституту археології НАН України. Він також був прийнятий до Спілки письменників України. Та головний скарб його життя – все ж таки велика золота скіфська Пектораль, що по суті врятувала йому життя… ЕПІЛОГ.. ДЛЯ ДОПИТЛИВИХ
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ на вибір: І. Написати твір- роздум за поезією Б.Мозолевського « Чи може бути на цьому світі щось вище , аніж світити людям?» ІІ. Скласти з допомогою ШІ інтерактивну дошку в музеї про творчість і життя Б Мозолевського. ІІІ. Тести https://www.dnipro.libr.dp.ua/index.php?route=information/project&prj_id=892
https://view.genially.com/64e216869408f40019982159/presentation-boris-mozolevskij-spivec-skifskogo-stepu https://region.dp.ua/skarby-dnipropetrovshchyny-21-chervnia-bula-znajdena-zolota-skifska-pektoral-borysom-mozolevskym/ https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BA%D1%96%D1%84%D0%B8 Про скіфів https://history.ed-era.com/poyava_ta_poselennya_lyudei_na_teritor_ukrani/skfi і тут https://goldenukr.com.ua/?page_id=2677 https://naurok.com.ua/urok-boris-mozolevskiy-kniga-skifskiy-step-unikalne-yavische-ukra-nsko-literaturi-filosofske-osmislennya-lyudskogo-buttya-13076.html Відео. Новини про знахідку. (5 хв) https://www.youtube.com/watch?v=tIDgWMTDG9g Альбом про Б Мозолевського https://view.genially.com/64e216869408f40019982159/presentation-boris-mozolevskij-spivec-skifskogo-stepu https://www.laginlib.org.ua/moya-mykolayivshhyna/literaturna-mykolayivshhyna/mykolayivski-pysmennyky-dityam/mozolevskyj-borys-mykolajovych/ Стаття https://localhistory.org.ua/texts/statti/vriatovanii-pektoralliu/ Поет з душею скіфського царя https://grinchenko-inform.kubg.edu.ua/poet-z-dusheyu-skifskogo-tsarya/ ДЖЕРЕЛА ІНФОРМАЦІЇ