Мета заняття:
– розкрити провідні ідеї і аспекти курсу статистики, спиратися на знання студентів, здобуті в практичній діяльності спілкування;
– розвивати в студентів логічне мислення, творчі здібності, навички пошукової діяльності, пізнавальну активність та вміння аналізувати і робити висновки, уважність; фіксувати в зошиті пояснення викладача і використовувати різні форми запису.
– виховувати старанність, почуття відповідальності за набуття знань, вмінь, навичок і розвиток навчальних здібностей.
Тема. Предмет, методи, завдання і організація статистики
Мета заняття:
– розкрити провідні ідеї і аспекти курсу статистики, спиратися на знання студентів, здобуті в практичній діяльності спілкування;
– розвивати в студентів логічне мислення, творчі здібності, навички пошукової діяльності, пізнавальну активність та вміння аналізувати і робити висновки, уважність; фіксувати в зошиті пояснення викладача і використовувати різні форми запису.
– виховувати старанність, почуття відповідальності за набуття знань, вмінь, навичок і розвиток навчальних здібностей.
Тип заняття: вступна лекція.
Міжпредметні зв’язки: навчальна дисципліна «Бухгалтерський облік». Тема. Методи бухгалтерського обліку.
Матеріально-технічне забезпечення: опорний конспект.
Хід заняття
План
1. Роль і значення статистики, як суспільної науки.
2. Предмет і методи статистики.
3.Організація і завдання статистики. Структура органів державної статистики. Відомча статистика.
Питання № 1. Термін «Статистика» (від латинського «status» – стан) пов’язаний з характеристиками фактичного положення вивчаючих явищ в конкретних умовах місця і часу. В літературі цей термін використовується в різних значеннях.
Під статистикою розуміють практичну діяльність людей, направлену на збір, обробку і аналіз даних, які характеризують населення, економіку і інші явища життя суспільства.
Одним із результатів цієї діяльності є публікації статистичних даних в довідниках і щорічниках державного комітету статистики (ДКС).
Статистикою також називають особливу науку, тобто галузь знань, яка вивчає суспільні явища з кількісної сторони.
Статистика має багатовікову історію розвитку. Її виникнення і удосконалення зумовлені потребами управління життям суспільства. По мірі розвитку продуктивних сил збільшується об’єм зібраної інформації, зростає потреба в нових знаннях, а це сприяє розширенню кола явищ, які вивчає статистика, розвитку і удосконаленню статистичної методології.
Питання № 2. Предметом статистики являється вивчення кількісної сторони масових явищ і процесів в їх безпосередньому зв’язку з якісним змістом.
При вивченні суспільних явищ статистика встановлює їх розміри, кількісні співвідношення і досліджує закономірності, які при цьому проявляються.
В відповідності з конкретними завданнями дослідження статистика визначає характер розрахованих статистичних показників.
Статистичний показник – це кількісне вираження визначених якісних ознак того явища, яке вивчається.
Даний показник складається з двох частин. Наприклад: визначення “Роздрібний товарообіг складає 208,9 млрд. грн.”. Перша частина (роздрібний товарообіг) – це встановлене поняття, яке визначає ознаки явищ, що складають даний показник. Друга частина (208,9 млрд. грн.) – це цифрове визначення цього показника.
Кількість і якість виступають в статистиці як дві сторони єдиного процесу пізнання, бо кількість в статистиці має якісне визначення. В цьому полягає пізнавальне значення статистики.
Статистика вивчає масові явища, які у відповідності з конкретними завданнями дослідження утворюють статистичні сукупності.
Статистичною сукупністю називається безліч одиниць вивчаючого явища, які об’єднані єдиною якісною основою, але відрізняються між собою по ряду ознак.
Важливою особливістю статистики є також те, що вона вивчає варіаційні ознаки.
Варіаційними називаються ознаки, які у окремих одиниць статистичної сукупності мають різні значення. Наприклад, товарообіг є варіаційною ознакою, так як його об’єм у окремих торгових підприємствах, як правило, неоднаковий. Для працівників магазину варіаційними є ознаки віку, освіти, стажу роботи, заробітної плати та ін.
Сукупність методів, які застосовуються в статистиці, утворює статистичну методологію.
Статистика вивчає явища і процеси в їх взаємозв’язку, взаємозалежності і постійному розвитку. Для цього використовуються різноманітні прийоми та методи статистики і математики.
Методи дослідження, які застосовуються в статистиці, зумовлені її специфікою.
До методів, які застосовуються на окремих стадіях економіко-статистичного дослідження відносяться:
Питання № 3. Статистика є одним з важливих важелів державного управління. Вона дає різносторонній матеріал для складання економічних планів; здійснює строгий контроль за їх виконанням; збирає, перевіряє правильність, розробляє і своєчасно подає керівним органам науково-обгрунтовані статистичні дані, які характеризують хід виконання державних планів, співвідношення в розвитку галузей народного господарства, впровадження нової техніки.
Основним завданням статистики є цифрове висвітлення життя суспільства.
Структура органів державної статистики має такий вигляд:


Основними завданнями органів статистики є:
– збір, перевірка і розробка статистичних даних (в цілому по країні, по областям і по галузям народного господарства);
– своєчасне надання необхідної інформації у Верховну Раду України;
– здійснення централізованого керівництва веденням обліку і статистики в країні;
– керівництво механізацією і автоматизацією обліково-статистичних робіт, організація і експлуатація обчислювальних центрів, утворення автоматизованої системи державної статистики на основі застосування сучасної комп’ютерної техніки і економіко-математичних методів.
Відомчою статистикою являється статистика, яка ведеться на окремих рівнях управління галуззю народного господарства.
Органами відомчої статистики є підрозділи міністерств і відомств, які збирають і обробляють статистичні дані, необхідні для планування і оперативного управління галуззю.
Відзначення найактивніших студентів, аналіз проблемних питань.