БД. Види БД. СУБД їх призначення та функції. Моделі БД. Робота з файлами. Типи даних.

Про матеріал
Навчальна мета: Засвоїти відомості про роботу з БД і СУБД Розвивальна мета: Розвивати координацію рухів, зорову пам’ять, вміння працювати з програмами Виховна мета: Виховувати зосередженість, вміння активно сприймати новий матеріал.
Перегляд файлу

Урок 17

 

Тема: БД. Види БД. СУБД їх призначення та функції. Моделі БД. Робота з файлами. Типи даних.

 

Навчальна мета: Засвоїти відомості про роботу з БД і СУБД

 

Розвивальна мета: Розвивати координацію рухів, зорову пам’ять, вміння працювати з програмами

 

Виховна мета: Виховувати зосередженість, вміння активно сприймати новий матеріал.

 

Тип уроку:  Урок вивчення нового матеріалу (лекція)

 

Структура уроку

  1. Організаційний момент
  2. Етап орієнтації
  3. Етап проектування
  4. Етап навчальної діяльності
  5. Робота за ПК
  6. Контрольно-оцінювальний етап
  7. Домашнє завдання                                                                                                                                                                                                                                                                                               

Хід уроку

І. Організаційний момент

Сьогодні ми з вами розглянемо тему: «БД. Види БД. СУБД їх призначення та функції. Моделі БД. Робота з файлами. Типи даних.».

 

II. Етап орієнтації

Мета сьогоднішнього уроку якомога найкраще познайомитися з програмами для роботи з БД і навчитися працювати в СУБД

 

III. Етап проектування

План уроку

  1. БД. Види БД. Архітектура БД. Моделі БД.
  2. СУБД їх призначення та функції.
  3. Робота з файлами. Типи даних.

 

ІV. Етап навчальної діяльності

БД. Види БД. Архітектура БД. Моделі БД.

База даних (БД) — це іменована сукупність структурованих взаємопов'язаних даних, що відносяться до визначеної предметної області.

Класифікація баз даних

 1 . За способом організації даних:

  •     фактографічні(оперують фактами (даними) різних типів, що зв'язані в системі в більш чи менш складні структури);
  •      документальні (зорієнтовані на обробку та зберігання документа, який неподільний з точки зору системи).

2.   За технологією обробки даних:

  • централізована БД зберігається в пам'яті однієї комп'ютерної системи. (часто застосовують у локальних мережах);
  •      розподілена БД складається з декількох частин, збережених у пам'яті різних комп'­ютерів обчислювальної мережі. Робота з такою базою здійснюється за допомогою системи уп­равління розподіленою базою даних (СУРБД).

3.   За способом доступу до даних:

  •    локальні —доступ до даних здійснюється з одного комп'ютера;
  •    мережні — доступ можливий із різних  ПК комп'ютерної мережі.

Архітектура БД


1. Файл-сервер. (виділення однієї з машин мережі як центральної (сервер файлів, а всі інші машини ме­режі виконують функції робочих станцій. Недолік — за великої інтенсивності доступу до тих самим даних про­дуктивність інформаційної системи знижується.

 

2. Клієнт-сервер (центральна машина (сервер бази даних), окрім збереження цент­ралізованої бази даних, повинна забезпечувати виконання основного обсягу обробки даних.)

 

Модель даних — сукупність структур даних і опера­цій їх обробки. За структурою організації інформації в БД розрізня­ють такі моделі баз даних: ієрархічна, мережна та реляційна.

Ієрархічна модель БД. (представляє собою структуру даних, які впорядковані за підля­ганням від загального до конкретного, нагадує «дерево», має складові: рівень, вузол, зв'язок. Модель працює за таким принципом: кілька вузлів нижчого рівня з'єднуються за допомогою зв'язку з одним вузлом вищого рівня.

В ієрархічній моделі зв'язок даних "один до одного" (1:1) означає, що кожному значенню (екземпляру) елемента даних А відповідає одне і тільки одне значення, пов'язаного з ним елемента В. Наприклад, поміж такими елементами пар даних, як код готової продукції і її найменуванням є вищезазначений зв'язок, так як тільки кожному коду продукції відповідає одне її найменування.

Мережна модель БД. Загальним виглядом на схожа на ієрархічну. Має такі самі складові структури. Між елементами структури зв'язок довільний обмежений кількістю елементів.

В мережевій моделі зв'язок "один до багатьох" (1:В) означає, що значенню елемента А відповідають багато (більше одного) значень, пов'язанню з ним елементів В. Наприклад, поміж елементами даних "код виробу" (елемент А) і "кодом матеріалів" (елементи В) існує такий взаємозв'язок бо на виготовлення одного виробу використовується багато різних матеріалів.

Реляційна модель БД Модель побудована на взаємовідношеннях між складовими структури. Складається з таблиць взаємопов’язаних між собою.

В реляційній моделі зв'язок "багатьох до багатьох" (В:В) указує на те, що декільком значенням елементів даних А відповідає декілька значені елементів даних В. Наприклад, поміж елементами даних "код операції технологічного процесу" і "табельний номер працівника" існує зазначені взаємозв'язок, так як багато операцій технологічного процесу можуть виконувати різні працівники (табельні номери) і навпаки.

 

Структурні  елементи  реляційної БД

Поняття бази даних тісно пов'язано з такими поняттями структурних елементів, як поле, запис, файл.

Файл (таблиця)сукупність екземплярів записів однієї структури. (наприклад, для БД «школа» можуть бути таблиці Викладачі, Учня, Предмети та ін..)

Поле — елементарна одиниця логічної організації даних, що відповідає неподільній одиниці інформа­ції— реквізиту. (наприклад, для БД «школа» таблиці «Викладачі» можуть бути поля Прізвище, Ім’я, Предмет, який викладає, Стаж, Посадовий оклад і т.д.)

Запис (кортеж)сукупність логічно пов'язаних полів. (наприклад, для БД «школа» таблиці «Викладачі» поля «Прізвище» можуть бути записи Лановська, Шевченко, Аркушина і т.д.)

Поле, кожне значення якого однозначно ідентифі­кує відповідний запис, називається простим ключем (ключовим полем). У кожній з таблиць є ключове поле, дані в якому повторюватися не можуть. (наприклад, для БД «школа» таблиці «Викладачі» може бути ключове поле № вчителя або код вчителя за яким ми зможемо з’язати цю таблицю з таблицею Предмет чи Школа)

Щоб зв'язати дві реляційні таблиці, необхідно ключ першої таблиці увести до складу ключа другої табли­ці (можливий збіг ключів). В іншому випадку по­трібно увести в структуру першої таблиці зовнішній ключ — ключ другої таблиці.

 

СУБД їх призначення та функції.

Системи управління базами даних (СУБД) — це засіб управління базами даних який зберігає і обробляє дані, представляє інформа­цію в зручному для користувача вигляді, автоматизує рутинні задачі, такі, як уведення платіжних докумен­тів, карток обліку, складання розкладу тощо.

За ступенем універсальності розрізняють два класи СУБД:

  •     системи загального призначення (не орієнтовані на певну предметну область чи на інформаційні потреби якої-небудь групи користувачів);
  •     спеціалізовані системи(орієнтовані на певну предметну область створюються у виняткових си­туаціях за неможливості чи недоцільності вико­ристання СУБД загального призначення).

Широко використовуються такі СУБД:

  •     Microsoft Access;
  •     Microsoft FoxPro 2.6 for DOS;
  •     Microsoft FoxPro 2.6 for Windows.
  • Paradox for DOS 4.5;
  • Paradox for Windows, версія 4.5 компанії Borland.

 

Робота з файлами. Типи даних.

Створення бази даних поділяється на такі етапи:

  1.   Проектування (на папері або в спеціальних про­грамах).
  1.   Програмна реалізація — технологія створення БД.
  2.   Експлуатація БД.

 

VI. Контрольно-оцінювальний етап

 

VII.Домашнє завдання

Вивчити терміни, конспект,

§ 17 пит. 1,2,3,4,5 с. 161

 

doc
Додано
9 травня 2020
Переглядів
1333
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку