Бесіда: «Чому шкідливо придушувати емоції»

Про матеріал
Бесіда для педагогів: «Чому шкідливо придушувати емоції». Мета: звернути увагуна своє ментальне здоров'я. Прислуховуватися та чути себе, дозволяючи переживати різні емоції тощо.
Перегляд файлу

Бесіда: «Чому шкідливо придушувати емоції»

Розпочнемо з того, що не існує поганих чи негативних, винятково шкідливих для людини і хороших, позитивних і корисних емоцій. До позитивних ми зараховуємо все, що нас тішить, а до негативних — все, що нас так чи інакше засмучує, забуваючи — або не знаючи — про те, що і ті, й ті нам однаково потрібні. Річ у тім, що будь-яка емоція — індикатор ситуації, в яку ми потрапили, і внутрішнього настрою, що відображає наше ставлення до тих подій, які відбуваються навколо нас.

Емоція може бути і показником якогось внутрішнього конфлікту, що виник в минулому, але — на відміну від ситуації, що його  спровокувала, — існує досі. Наприклад, у вас псується настрій, коли ви дивитесь на фотографію свого найкращого друга, який колись вас зрадив чи підвів. Цієї  людини вже давно немає у вашому житті, але у разі згадки про нього щось всередині змушує вас сумувати. Значить, якась пов'язана із ним реакція досі не зажита до кінця, а просто загнана вглиб. Колись ви заборонили собі навіть думати про це, але образа і роздратування нікуди не пішли, а "сховалися" десь в глибинах підсвідомості, щоб час від часу нагадувати про себе.

Чому шкідливо придушувати емоції

Боротьба з хворобливими станами, викликаними емоціями, ускладнюється тим, що ми не навчені їх розпізнавати. На запитання «Ти як?» більшість людей відповідає: "Все нормально" або: "Не знаю". Мало хто може пояснити, що він в той чи інший момент відчуває. Тому, передусім, потрібно навчитися визначати, що саме ви відчуваєте в тому чи іншому випадку.

Ще одна необхідна для душевного здоров'я умова: свої емоції треба приймати і розуміти. Замість того щоб пригнічувати їх або заганяти всередину, спробуйте за ними поспостерігати — будьте уважні до самих себе і своїх реакцій, намагайтеся зрозуміти, чому вони саме такі, а не інакші. Не перекреслюйте їх: мовляв, як погано, що я зараз так розгнівалася, треба взяти себе в руки. Такі емоції, як злість, агресія або гнів, з'явившись в нас, вже не можуть зникнути в нікуди, де-небудь вони все одно осядуть. Навіть якщо ми їх сховаємо, керуючись таким міркуваннями, як "не зараз", "не на часі" або "незручно так себе вести", вони все одно будуть продовжувати розвиватися в нашій психіці і далі.

В результаті спочатку з'являться вторинні реакції на ситуацію — образа, обурення, роздратованість, напруженість, поганий настрій і навіть депресія. Як правило, потрогати руками ми ці речі не можемо, але вони отруюють нам життя зсередини. А там вже недалеко і до того, що ми називаємо психосоматикою: загнані вглиб емоції, затримуючись в тілі, викликають у людини найнесподіваніші захворювання. Виявивши у себе якусь недугу, ми починаємо посилено бігати по лікарях і пити таблетки, навіть не підозрюючи, що її викликало роздратування, яке постійно викликає у вас образа на найкращу подругу. Якби у нас вистачило знань і умінь вчасно розібратися з цими емоціями, нездужання можна було б уникнути.

Як виплеснути емоції

Якщо емоції не тільки виникли, але і б'ють через край, можна спробувати їх виплеснути. Ось кілька соціально прийнятних способів.

Спорт

Емоції можна перевести в активні дії — заняття фізкультурою, спортом, туризмом, навіть просто рухливими іграми, оскільки це завжди сприяє викиду емоцій. Навіть просто пробіжка або швидка ходьба допомагають "випустити пар".

Елементарне прибирання вдома

Знову ж таки, активні дії сприяють викиду емоцій.

Творчість

Емоції, які зашкалюють, можна виплеснути в творчість. Незалежно від того, чи є ви професійним художником чи ні, будь-яку проблему можна "промальовувати". Якщо не допоможе, в крайньому разі картину можна порвати або спалити: і ви відчуєте душевне заспокоєння, і оточенню жодної шкоди не завдасте.

Дискусія

Якщо ситуація, яка викликала їх, пов'язана з конкретною людиною, можна поговорити з нею і з'ясувати, що між вами відбувається. Навіть якщо ви в результаті посварилися, це все одно краще, ніж зачаїтися, мовчати і "перетравлювати" конфлікт в собі.

Рвати і метати або бити подушку

Психологи закликають тих, кого опанували емоції бити що є сили по опудалах тих, хто викликає негативні емоції, влаштовувати  бої на подушках і навіть просто голосно кричати. Загалом, якщо вам хочеться рвати і метати, будь ласка, ні в чому собі не відмовляйте.

Психотерапія

Якщо всі перераховані вище засоби не допоможуть, можна сміливо вирушати до спеціально навченої людини — психоаналітика. Він допоможе розібратися не тільки в ситуації, але і зрозуміти, чому ми відреагували на неї саме так, а не інакше. Адже ми відрізняємося одне від одного не характером, а саме реакціями — на одні і ті ж обставини всі ми реагуємо по-різному. Усвідомивши, в чому полягає ваша особливість, ви навчитеся працювати з емоціями так, щоб вони приносили вам не шкоду, а користь.

 

docx
Пов’язані теми
Психологія, Інші матеріали
Додано
11 жовтня 2023
Переглядів
242
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку