Презентація: "Безпека в побуті. Правила користування водогоном, тепловими мережами."

Про матеріал

Дана презентація широко розкриває тему уроку: "Безпека в побуті. Правила користування водогоном, тепловими мережами." Розрахована на урок. Її можна використовувати і як виховний захід на тему: "Безпека в побуті. Правила користування водогоном, тепловими мережами.". Слайди розміщенні для зручного використання презентації під час онлайн уроків в ZOOM.

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Безпека в побуті. Правила користування водогоном, тепловими мережами 6 клас. Остапенко Людмили Юріївни

Номер слайду 2

Безпека нашої оселі«Мій дім — моя фортеця». - Усі знають цей вислів. Але чи замислюються, що іноді у «фортеці» людям загрожують небезпеки?

Номер слайду 3

Ми вже з’ясували, що вдома існує ймовірність різно­манітних небезпек. В усіх кімнатах, на кухні, у коридорі є електричні дроти, розетки. При необережній експлуатації, пошкодженні електроприладів зростає ризик отримати удар електричним струмом. Звичайними дверима можна нанести травму собі або іншим членам родини, хатнім тваринам. Вікна та балкони — також місця підвищеної небезпеки. Граючись на балконі, можна впасти з висоти. Наявність на вікні антимоскітних сіток не є достатнім захистом навіть для маленьких дітей. Не слід забувати й про ризик розбити скло під час надто бурхливих ігор удома, наприклад з м’ячем, та отримати поранення. Неналежним чином закріплені шафи та полиці можуть впасти та травмувати людину.

Номер слайду 4

На кухні особливо багато небезпек. Це й порізи розбитими склянками, опіки гарячим посудом або відкритим вогнем на газовій плиті, це прориви водогінних труб або труб опалення, та зовсім небезпечні для життя ризики виникнення пожеж або вибухів газового обладнання. Сучасні будинки в містах і селах обладнано водогоном, електропостачанням, опаленням тощо. Щоб життя було комфортним, люди користуються побутовими приладами. Треба вчитися правильно й безпечно користуватися всіма приладами, що є в оселі. У твоєму віці користуватися водогоном, електричними й газовими побутовими приладами можна тільки в присутності дорослих.

Номер слайду 5

Система водопостачання. Водогін.Історична довідка про розвиток водопостачання. Перші згадки про систему водопостачання або про самий перший водогін дійшли до нас з давніх-давен. Знайдені письмена, папіруси й глиняні таблички із записами про цілі комплекси й системи водопостачання для поливів полів та громадських справ. У стародавній державі Урарту була знайдена споруджена в VII ст. до н. е. каналізаційна система, яку використовували для відводу води шляхом самопливу на значні відстані.

Номер слайду 6

Самий перший справжній водогін з’явився у Стародавньому Римі в 312 році до н. е. Його довжина становила 16,5 км. Цензор Аппій Клавдій у будівництво водогону навіть вклав власні кошти. Громадяни були йому за це дуже вдячні, адже раніше люди носили дощову, ключову, річкову воду та зберігали її у великих ємностях у своїх будинках. Невідомо коли з’явився перший водогін у Києві. У документальних джерелах він вперше згадується на початку VII ст. Тоді джерельну воду з київських гір підвели до католицького домініканського монастиря. У VIII ст. було споруджено Подільський водогін. Ця система складалася із дерев’яних труб, з’єднаних залізними муфтами. Коли вона перестала функціонувати, точно не відомо. У XX ст. було знайдено лише залишки труб цієї системи. У водогінній системі Подолу вода подавалася із водо-збірника, до якого самопливом надходила з джерел з-під Андріївської гори.

Номер слайду 7

Щоб забезпечити населення всіма побутовими вигодами, до будинків прокладають електричні кабелі, труби водогону й тепломережі. У сільський місцевості люди часто користуються водою з криниць, їжу готують на газовій плиті, яка працює від газового балона. Через труби водогону вода до будівель має надходити без сторонніх домішок, мати певну температуру, смак, запах. Для цього воду з водойм через водозабір подають на станцію водоочищення. Там її очищують за допомогою хімічних речовин. Вода з резервуарів чистої води під тиском насосних станцій надходить до водогінної мережі населеного пункту.

Номер слайду 8

Водогі́н або водопровід — комплекс споруд, що включає водозабір, водопровідні насосні станції, станцію очищення води або водопідготовки, водопровідну мережу і резервуари для забезпечення споживачів водою певної якості

Номер слайду 9

Криниці слід облаштувати так, щоб у них не потрапляли сторонні предмети. У міській водогінній мережі стежать за тим, аби якість води відповідала санітарно-гігієнічним нормам. Санітарно-епідеміологічна служба перевіряє також якість води в криницях.

Номер слайду 10

Очищення води. Залежно від стану джерела постачання води, і в місті, і в селі люди стикаються з проблемою очищення води, адже не завжди вода, навіть з місцевого водогону, може бути належної якості.«Мозковий штурм»— Що ви знаєте про очищення води?— Які існують способи очищення води в побуті?

Номер слайду 11

Номер слайду 12

Щоб поліпшити якість питної води, її можна очищати вдома. Так, кип’ятіння пом’якшує воду, знищує бактерії, віруси, яйця глистів. У профільтрованій воді менше механічних забруднювачів, хлору, вона прозоріша і смачніша. Люди користуються також пристроями для очищення води, фасованою водою в бутлях, водою з природних джерел тощо. Прісної води на планеті не так уже й багато. Нині в багатьох країнах світу вже не вистачає прісної води. Прикро, що люди, використовуючи воду, не замислюються над цим. Стічні води, обробка сільськогосподарських земель хімічними речовинами, надмірне використання засобів побутової хімії забруднюють воду, погіршують її якість. Буває, люди не економлять воду, залишаючи відкритими крани. Якщо з крана капає вода, то за добу витікає майже 60 літрів.

Номер слайду 13

Очищення води — це видалення з води небажаних до­мішок і елементів. Існує багато методів очищення, які можна розподілити по групах:механічні (проціджування, відстоювання й фільтру­вання);фізико­хімічні (кип’ятіння, дистиляція);біологічні.

Номер слайду 14

Найбільш дешеве механічне очищення застосовується для видалення механічних домішок. Основні методи: проціджування, відстоювання й фільтрування. Застосовуються як попередні етапи. Хімічне очищення застосовується для видалення з води розчинних неорганічних домішок. При обробці води реагентами відбувається їх нейтралізація, видалення розчинених сполук, знебарвлення й знезараження води. Фізико­хімічна очистка застосовується для одночасного очищення води від дрібних частинок, домішок, розчинених сполук. До фізико­хімічних способів відносять кип’ятіння, дистиляцію. Біологічні методи застосовуються для очищення від розчинених органічних сполук. Метод заснований на здатності мікроорганізмів розкладати розчинені органічні сполуки. Найбільш сучасні методи очищення води — обробка сріблом, озонування, ультрафіолетове опромінення.

Номер слайду 15

Правила користування водогоном в оселі. Зручно, коли в будинку є водопостачання: і гаряче, і холодне. Якщо водогін виходить з ладу — вода може затопити помешкання і, як наслідок, завдати великих збитків усій родині та сусідам. Бувають випадки, коли причиною затоплення є неправильне користування водогоном і каналізацією

Номер слайду 16

Правила користування водогоном та каналізацією:не засмічуй каналізацію — не кидай в унітаз сміття, харчові відходи тощо;щоб на кухні не забруднювався зливний отвір раковини, слід використовувати спеціальну решітку, що затримує харчові відходи;завжди після користування водою закривай крани, стеж, щоб вода не капала;не залишай без нагляду воду, що ллється. Набираючи ванну, періодично перевіряй, чи вода не перелилася че­рез край.

Номер слайду 17

Дії в аварійних ситуаціях (наприклад, розрив труби чи зламався кран):перекрити воду за допомогою вентилів водопостачання, які є у квартирі;повідомити про аварію батьків;зателефонувати до житлово­експлуатаційної організації та викликати майстрів;якщо вода ллється на підлогу, слід підставити відра або інші ємності для збирання рідини, витерти підлогу.

Номер слайду 18

Теплові мережіНеможливо уявити наші оселі без батарей центрального опалення. Теплова мережа являє собою складну розгалужену систему трубопроводів для транспортування та розподілу гарячої води або пари — саме ними обігріваються наші домівки холодної пори року.

Номер слайду 19

Теплова́ мере́жа — сукупність устаткування (помпи, трубопроводи, арматура, засоби вимірювальної техніки), за допомогою якого подається від джерела тепла нагрітий теплоносій (водяна пара або гаряча вода) до споживачів тепла і повертається після часткового використання тепла (охолодження) у вигляді конденсату пари та відпрацьованої гарячої води до джерела тепла. Стан більшості тепломереж в Україні є незадовільний: понад 28% тепломереж експлуатуються понад 25 років, 43% – понад 10 років, і лише 29% тепломереж мають термін експлуатації менше 10 років.

Номер слайду 20

Правила користування тепловими мережами. Обслуговування та експлуатацію опалювальних систем здійснюють фахівці — робітники комунальних підприємств міста. Але кожен мешканець має слідкувати за належним станом опалювальних систем у своїй оселі. Своєчасно повідом­ ляти ремонтні служби про пошкодження опалювального об­ ладнання, замінювати зношені труби та батареї центрального опалення.

Номер слайду 21

Аварією на водопровідній мережі вважається пошкодження трубопроводу, споруди чи обладнання мережі, що викликає повне або часткове (більше 30 процентів розрахункового обсягу) припинення подачі води окремим абонентам або групі абонентів.

Номер слайду 22

Дії в аварійних ситуаціях (наприклад розрив труби чи протікання батареї опалення):перекрити подачу опалення за допомогою вентилів (як­ що вони є у квартирі);повідомити про аварію батьків;зателефонувати до житлово­експлуатаційної організації і викликати майстрів.

Номер слайду 23

Номер слайду 24

Ти ще не можеш самостійно відремонтувати кран чи зливний бачок, то зверни увагу дорослих на несправність. Тобі до снаги перекрити крани в разі витоку води. Адже відкритий водогінний кран у квартирі може призвести до небезпечної ситуації — затоплення. Вода заповнить квартиру, зіпсує підлогу, речі. Вона може проникнути й у квартири поряд із твоєю та в ті, що на нижніх поверхах. Затоплення може виникнути також, коли забиваються каналізаційні труби. Трапляється іноді, що з тріщин в асфальті на вулиці виходить пара чи витікає вода. Це означає, що там пошкоджено підземну трубу водопостачання або тепломережі. До таких місць не можна підходити: ґрунт там може провалитися, можна обпектися парою. Про аварію треба повідомити дорослих.

Номер слайду 25

Унаслідок прориву труби або батареї тепломережі в помешканні до оселі потрапляє гаряча вода. У цьому разі:

Номер слайду 26

Висновок. Безпека в побуті залежить від додержання правил користування побутовими приладами, правил безпечної поведінки. Під наглядом дорослих слід учитися користуватися водогоном, побутовими приладами. Знати послідовність дій і вміти їх застосовувати, якщо сталося затоплення помешкання. Економно користуватися водою.

Номер слайду 27

Домашнє завдання:§23, стор.108-111. Одне на вибір, за бажанням:1. Правила користування водогоном.2. Послідовність дій під час затоплення помешкання.3. Проєкт"Економне користування водою" (виконати в зручному форматі)

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.7
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Барабус Олена
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Додано
31 березня 2021
Переглядів
9852
Оцінка розробки
4.7 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку