Бібліотечний урок «Байки, вірші і загадки Леоніда Глібова»
Мета. Ознайомити учнів з творами Леоніда Глібова. Вдосконалювати навички виразного свідомого читання. Розвивати зв’язне мовлення, пам‘ять, увагу, мислення у молодших школярів.
Обладнання: портрет Леоніда Глібова, виставка його творів, ілюстрації до байок.
Хід уроку І. Організація учнів до уроку.
ІІ. Підготовка до сприймання нового матеріалу.
1. Вступна бесіда
-Хочу розпочати знайомство з новим письменником з відгадування загадки:
Хто вона?
Бачить – не бачить,
Чути – не чує,
Мовчки говорить, Добре мудрує.
Кривду соромить,
Правди навчає,
Часом жартує,
Смішки справляє,-
Люба розмова;
Дай, боже , діти,
З нею довіку
Знаться – дружити. (книга)
Написав цю загадку для вас відомий дитячий письменник Леонід Глібов.
2.Розповідь бібліотекаря про дитячі роки байкаря.
Народився Леонід Іванович Глібов 5 березня 1827 року в селі Веселий Поділ на Полтавщині. Його батьки були добрими, гуманними і освіченими людьми. Батько Іван Назарович служив управителем в маєтку пана Родзянка. Малий Льолик (так ніжно називали його батьки) заслуховувався народною піснею, зачаровувався народними звичаями та обрядами.
Веселий і жвавий хлопчик любив усякі рослини, мав свою грядочку і вирощував на ній різні квіти. Часто його біляву голівку можна було побачити серед квітів, за що його родичі й знайомі називали «ЛьоликКвітчастий королик».
Початкову освіту Леонід здобув вдома: на сьомому році мати навчила його читати, а писати вчив пан Родзянко; місцевий священик – арифметики, латинської і грецької мов, і Закону Божого.
В тринадцять років Леоніда відвезли в Полтавську гімназію. Там, відірваний від рідної домівки, він сумує за батьками, сниться йому його рідна хата, і туга виливається у поезії. Так народився перший твір – вірш «Сон». У 1847 році видасть у Полтаві першу збірку віршів. Проте справжню славу йому принесуть байки.
От і сьогодні ми познайомимося з байкою «Ґава і Лисиця».
3. Перше читання твору.
4. Бесіда
- Назвіть дійових осіб байки.
- Якою була Ґава?
- Як Лисиці вдалося обманути Гаву?
- На яких персонажів іншої байки вони схожі? -Прочитайте мораль. Чого вона вчить?
ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Читання байки в особах.( автор, Ґава і Лисиця)
2. Стислий переказ байки.
3. Читання акровіршів.
- Леонід Глібов створив особливі поетичні загадки, які назвав акровіршами. Щоб відгадати, слід прочитати перші літери рядків.
- Хто вона?
- Лиха зима сховається, А сонечко прогляне,
Сніжок води злякається,
Тихенько тануть стане,—
І здалеку бистресенько
Вона до нас прибуде,
Кому-кому любесенько,
А дітям більше буде. (Ластівка)
Загадка
Мати доні молодій Огородик наділила.
Розкошує доня мила,
Каже неньці – тісно їй:
В земляній сиджу коморі,
А коса моя надворі. (Морква)
Хто хвастає?
«Я таке, що всякий знає,
Бо на мене світ увесь
Ласо дуже поглядає»,— Утішався хтось і десь.
«Кращі, може, є від тебе,—
Одмовля чийсь голосок,—
І приманюють до себе Гарні очі і роток.
Роздивися, милий друже,
У кого краса видніш,
Шелестиш про себе дуже,
А мене кохають більш». (Яблуко і груша)
ІV. Підсумок уроку
-Що ви дізналися про дитинство Леоніда Глібова?
-Чи сподобалися вам акровірші?
-Чого нас навчає байка «Ґава і Лисиця»?