БІБЛІОТЕЧНО – БІБЛІОГРАФІЧНІ ЗАСОБИ ПОШУКУ ЛІТЕРАТУРИ
Каталоги й картотеки –
Гордість це бібліотеки.
Ви із ними подружіться –
Це в житті вам пригодиться.
Мета. Поглибити бібліотечно-бібліографічні знання учнів, познайомити з алфавітним, систематичним каталогами; вчити учнів шанобливо ставитися до книги.
Обладнання. Читальний зал шкільної бібліотеки; алфавітний, систематичний каталоги; таблиця ББК, плакати з написами.
Вступне слово бібліотекаря.
Успішне розв’язання завдань, що стоять перед шкільною бібліотекою, значною мірою залежить від правильної, науково – обґрунтованої творчої організації бібліотечних фондів і каталогів, довідково – бібліографічного апарату.
Важливим у системі бібліотечно – бібліографічних знань учнів є знайомство з каталогами і картотеками в шкільній бібліотеці, де можна одержати відомості про певну книгу чи статтю або про книги з певного питання, звернувшись до бібліотекаря чи безпосередньо до книжкових полиць. У пошуку літератури в бібліотеці важливе місце займає бібліотечний каталог.
Види бібліотечних каталогів
Бібліотечні каталоги можна класифікувати за такими ознаками: структурою, цільовим призначенням, обсягом фонду, видами документів, що в них відображенні.
За структурою, тобто за способами ґрунтування бібліографічних записів, існує кілька видів каталогів, а найбільш поширені: алфавітний та систематичний.
Я – алфавітний каталог,
Знаю все тут на зубок –
Які є книги в бібліотеці
І де їх місце на полиці.
Я складаюся з карток
Які стоять в один рядок.
Найбільше я люблю порядок –
Тут алфавітний розпорядок.
Алфавітний каталог (АК) – охоплює весь книжковий фонд. В алфавітному каталозі записи розташовуються в алфавітному порядку прізвищ авторів і назв творів незважаючи на тематику видань, завдяки чому легко встановити наявність у фонді конкретного документу, а також наявність і склад творів того чи іншого автора. За алфавітним каталогом встановлюється, чи є в бібліотеці певна книга, які твори певного автора є в бібліотечному фонді, коли вони видавалися і в яких виданнях.
Наприклад: В. Шекспір. Трагедії. Чи є вони в нашій бібліотеці? Звернімося до алфавітного каталогу. Шукаємо букву Ш . Знаходимо: В. Шекспір. Трагедії. 1995 р. В. Шекспір. Трагедії. 1982р.
Систематичний каталог (СК) – це бібліотечний каталог, в якому бібліографічні записи розташовані за галузями знань у відповідності з певною системою бібліотечно – бібліографічної класифікації. Він розкриває зміст бібліотечного фонду та інформує про те, які видання з тієї чи іншої галузі знання, з того чи іншого питання є в бібліотеці. В результаті поруч розташовуються записи видань з однієї галузі знання , одного питання. Завдяки цьому систематичний каталог дає змогу задовольнити пошук (запит) на книги з тієї чи іншої галузі знання, теми.
В алфавітному каталозі бібліографічні картки розташовані в алфавітному порядку, а от у систематичному каталозі картки розташовуються за галузями знань у відповідності з визначеною системою бібліотечно- бібліографічної класифікації (ББК).
(На дощці – таблиця з основними розділами ББК).
(Поділивши клас на дві групи бібліотекар дає завдання).
Першій групі – знайти книги, які знаходяться в АК.
Другій групі – знайти книги, які знаходяться в СК.
Бібліотекар. Шановні діти! Сьогодні на уроці ви познайомились із двома видами каталогів це: алфавітний, систематичний.
Ви засвоїли, що в алфавітному каталозі картки розташовані алфавітному порядку, а в систематичному каталозі книги розташовані за галузями знань.
Вікторина