Бібліотечний урок "Книги - наші друзі"

Про матеріал
Бібліотечний урок для початкової школи "Книги - наші друзі". Ознайомлення дітей з історією виникнення книги, правилами поводження з книгою, популяризувати читання книг тощо.
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

Бібліотечний урок

 «Книги – наші друзі»

 

 

 

 


Бібліотечний урок

Тема: «Книги – наші друзі»

Цілі: ознайомити учнів з історією виникнення книги, правилами поводження з книгою; популяризувати читання книг; перевірити знання відомих українських народних казок; розвивати мислення, пам'ять, увагу дітей, їхні пізнавальні інтереси, комунікативну компетентність; прищеплювати інтерес,  любов і повагу до книги, бережливе ставлення до неї; виховувати повагу до однолітків.

Обладнання: мультимедійний проектор; комп’ютер; картки «Вислови відомих людей про книгу»; відео: «Пісня про книжку», «Історія книги», «Фізкультхвилинка»; презентації «Правила користування книгою», «У світі казок».

 

ХІД УРОКУ

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Привітання

Бібліотекар. Доброго дня, любі дітки! Щоб протягом уроку у вас був гарний настрій я прикріплюю на дошці смайлик. (ДОДАТОК 1.) Я дуже рада бачити ваші усмішки. Думаю, що сьогоднішній день принесе нам радість. І я хочу, що ви:

Не просто слухали, а чули.

Не просто дивилися, а бачили.

Не просто відповідали, а міркували,

Дружно й плідно працювали!

2. Оголошення теми і мети уроку

Бібліотекар. Сьогоднішній наш урок почнемо з пісеньки.
                                               В кожнім домі, в кожній хаті —

У містах і на селі, —

Хто навчився вже читати,

Має книжку на столі.

 

Дружба з книгою — це свято,

Не було б його у нас,

Ми не знали б так багато

Про новий і давній час.

 

Все ми в книзі знайдемо.

Кращої не знаємо,

Доброї і вірної

Подруги малят!

 

Книгу зрозумілую,

Чесну, добру, сміливу

І дівчатка, й хлопчики —

Хочуть всі читать!

 

І найменша дитина,

Що не вміє ще читать,

Ледь колисочку покине —

Просить книжку показать.

 

В день народження до друга

Доведеться тобі йти,

Гайдара прекрасну книгу

Принеси в дарунок ти!

 

Все ми в книзі знайдемо.

Кращої не знаємо,

Доброї і вірної

Подруги малят!

Книгу зрозумілую,

Чесну, добру, сміливу

І дівчатка, й хлопчаки —

Хочуть всі читать!

 

Книги дружать з дітворою,

Полюби їх у житті —

І улюблені герої

Будуть друзями в путі.

 

Сторінки книжок завітних

Всіх нас доброму навчать —

Працювати, і учитись,

І Вітчизну шанувать!

Про що йдеться у цій пісенці? Відгадайте загадку. Вона дуже проста і відповідь напевно знають усі.

Дуже я потрібна всім:

І великим і малим.

Всіх я розуму учу,

А сама завжди мовчу.

Відповіді дітей.

Бібліотекар. Отже ми сьогодні поговоримо про книгу, її історію виникнення, правила поводження з книгаю, поринемо у світ казок.

Любі діти. Сьогодні ми з вами поговоримо про наших друзів! Навколо нас завжди  багато розумних, добрих і вірних друзів. А друзі ці – книги. Вони є мудрими друзями, вони не вміють говорити, але розповідають нам про незвичайні пригоди, про  чудеса, навчають як  у світі жити. Саме книгам ми присвячуємо наш урок.

 

 

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

  1.               Історія виникнення книги

Бібліотекар. Діти! В якій би ви дім на зайшли, в якій родині не побували, скрізь ви побачите книги. Книги порівнюють з ріками, які напувають планету мудрістю.

    Книга – вікно у світ. Ніщо за силою не можна порівняти з нею.

    Уміння вдумливо читати книгу збагатить ваше життя, зробить його цікавішим і наповненим.

     Кожна книга – це мудрий, чесний друг.

     Читаючи ви і самі стаєте розумнішими, сильнішими, добрішими. Відомі нам люди писали про книгу. (ДОДАТОК 2)

Усім вам, звичайно, подобається читати книги. Із них ви отримуєте багато знань. А скільки ще цікавого і не пізнаного вами! Звичайно, про все на світі знати не можливо. Ви будете дорослішати, учитися, читати різноманітні книжки і зрозумієте, що на шляху пізнання саме книга – це найкращий ваш друг! Тому її слід берегти!

Діти, а ви знаєте історію виникнення книги? Зараз ми подивимось відео про це. Слухайте уважно все, адже після цього будуть запитання. (ДОДАТОК 3)

Перегляд відео.

  1.               Який матеріал використовували люди для виготовлення книжок?
  2.               Де і коли  з’явилися перші паперові книги?
  3.               Яка перша видана книга в Україні?
  4.               Що є скарбницею книг?
  5.               З чого складаються книги?

Відповідь дітей.

  1. Правила поводження з книгою.

Бібліотекар. От ми вже дізналися звідки до нас прийшли книги. А чи є у вашому класі дітки, які люблять читати?

Відповідь дітей. Давайте подивимося відео про книжечку. (ДОДАТОК 4) Що робили котик з мишкою?

Відповідь дітей.

Розгляньмо правила поводження з книгами. (ДОДАТОК 5)

Правила поводження з книжкою:

  •                 беріть книжки чистими руками;
  •                 не перегинайте сторінки книжки;
  •                 не кладіть у книжку олівці та ручки, від цього вона рветься і брудниться;
  •                 не загинайте сторінок, користуйтеся закладками;
  •                 не читайте книжки під час їжі;
  •                 щоб книжки чи підручники служили вам довго, обгорніть їх;
  •                 удома відведи книжкам визначене місце на книжковій полиці.

Діти пам’ятайте, що дбайливе ставлення до книги, до підручників – ваш найперший і головний іспит. Але читаючи книги, ви повинні подбати не тільки про їх здоров'я, але й про своє.

Для цього ви повинні запам’ятати ще декілька правил:

  •                 дуже шкідливо читати лежачи. Читання лежачи шкідливе і для книжки, і для очей;
  •                 шкідливе і небезпечне читання – ідучи вулицею. Навіть найцікавіші книжки найкраще читати в приміщенні, сидячи за столом. При цьому книжки слід класти не просто на стіл, а на спеціальну похилу підставку. Це корисно і для самої книжки, і для очей читача. Очі менше втомлюються. І краще сприймається текст. Відстань від книжки до очей повинна бути не меншою, ніж 30 см;
  •                 шкідливо читати книжки при поганому освітленні. Світло повинно падати на книжку зліва;
  •                 прочитані книжки поверни до бібліотеки (термін 10 днів). Їх чекають інші читачі;
  •                 якщо книга порвалась – обов’язково підклей її.

Також є книжчині поради. Розгляньмо їх.

Книжчині поради:

1. Читай повільно, не поспішаючи – краще запам’ятаєш прочитане.

2. Дочитуй книгу до кінця, не пропускай сторінок.

2. Переглянь уважно титульну сторінку книги. Ти прочитаєш прізвище автора книги, назву книги, яке видавництво її видало і коли. Перегорни титульну сторінку і прочитай анотацію: ти довідаєшся, про що ця книга. Не забудь прочитати передмову. Вона розповість тобі багато цікавого про автора і книгу.

4. Читаючи книги, журнали, ти можеш зустріти незнайомі слова. Їх пояснення знайди в словниках, довідниках, енциклопедіях.

Отже, ми розглянули правила користування книгами. Якщо ви запам’ятаєте їх, то ваші підручники будуть завжди чисті та охайні.

 

  1.               Фізкультхвилинка

Бібліотекар. Діти, давайте ми з вами трохи відпочинемо. Зробимо гімнастику для очей і для всього тіла. (ДОДАТОК 6)

Перегляд відео.

  1.               Подорож казками. Відгадай загадки

Бібліотекар. Коли ви були маленькими, вам матуся чи татусь читали казочки. Це перші книжечки, які ви взяли в руки. Вони такі кольорові, цікаві. Які це були казочки7? Про що йшлося у цих казочках? Давайте пригадаємо казочки. Які ви знаєте?

Відповідь дітей.

Бібліотекар. Любі діти! Казка супроводжує людину все життя. І скільки б нам не було років, ми все одно любимо читати, або ж слухати казки. Перегортаючи сторінки улюблених казок, ми розуміємо, що казки – то наші вчителі, що спочатку виховують, а потім вже розважають. Ми сьогодні разом з вами поринемо в чудовий світ казок. Ви любите казки? Зараз ми перевіримо, які казки ви знаєте. Відгадайте загадки.

 

Старенька бабуся у лісі жила,

Гостинці для неї онука несла.

Хто дівчинку ту по дорозі зустрів?

Як казка ця зветься?

Хто б відповів? («Червона Шапочка»)

 

Він звірят усіх лікує,

Від холери їх рятує,

Вилікує він за мить

Все, що в звірів заболить. («Айболить»)

 

Працювала я у хатці,

Танцювала у палаці.

Є така у мене звичка –

Десь губити черевички. («Попелюшка»)

 

Народилась я в горошині,

В шкаралупі я жила,

Але якось раз мене з вікна

Жаба понесла.

В старої миші я була,

І з кротом зустрічалась я.

І ластівочка мене на крилах

До тюльпану принесла. ( «Дюймовочка»)

 

Я – бичок-беремлячок,

Солом’яний у мене бочок,

Із соломи дід зробив,

Бік смолою засмолив. («Солом’яний бичок»)

 

На городі виросла,

Сили набирала,

Непомітно, дуже швидко,

Великою стала.

Став тут дід усіх гукати

Та красуню рвати.

А цю казку, діти, ви

Встигли відгадати? («Ріпка»)

 

Підробив він голосок,

Став малим співати.

Здогадалися вони.

Вовк – не наша мати. («Вовк і семеро козенят»)

 

Так набридло на віконці

Все на сонечку седіть.

Я візьму і покочуся,

Щоб побачити весь світ. («Колобок»)

  1.               Імена казкових героїв

Бібліотекар. Дайте відповідь на запитання. Назвіть імена казкових героїв.

  1.               Як звали півника в казці «Колосок»? (Голосисте горлечко)
  2.               В чий будиночок забралася Коза-Дереза? (Зайчика)
  3.               Кому з героїв у скрутну хвилину допомогло гусеня? (Івасику-Телесику)
  4.               Чим пригощала Лисичка Журавля? (Молочною кашею)
  5.               Який казковий герой народився з горошини? (Котигорошко)
  6.               Яка тварина прокинулася неживою серед дороги? (Лисичка)
  7.               У якій казці битий небиту віз? (Лисичка-сестричка і Вовк-панібрат)
  1.               Впізнай казку. «З якої казки ці герої?»

Бібліотекар. Відгадайте з якої казки ці герої?

Перегляд презентації. (ДОДАТОК 7)

Відповідь учнів.

  1.               Гра «Так чи ні»

Бібліотекар. Ми зараз трішки пригадаємо те, що ми вивчили під час уроку.  Діти, я буду говорити твердження про книгу, якщо воно правильне, то ви плескаєте в долоні, якщо ні, то мовчите.

  1.               Книги – наші друзі.
  2.               Ми беремо книжку брудними руками.
  3.               Ми не перегинаємо сторінки книжки.
  4.               Ми кладемо у книжку олівці та ручки.
  5.               Ми користуємося закладками.
  6.               Ми їмо під час читання книжки.
  7.               Книги розвивають нас.
  8.               Ми обгортаємо книги.
  9.               Ми знаємо створення книг.
  10.          Ми любимо читати книги.

 

IІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

  1.               Підсумкова бесіда

Бібліотекар. Любі діти! Ви сьогодні були дуже кмітливі, показали свої знання. Думаю, ви самі дійшли висновку, що читання – це не просте гаяння часу, це праця душі і серця. Шануйте, бережіть, любіть книжки! І тоді  до вас через книги перейде розум,мудрість та доброта.  Читайте! Хай не буде у вас жодного дня, щоб ви не прочитали бодай однієї сторінки книжечки! Запам’ятайте: «Книга – наш друг»! Це наш помічник, це відповідь  на всі наші запитання. Пізнавайте нове через книги! Це ж так цікаво і корисно!

Я буду рада зустрічати вас кожен день у нашій бібліотеці. Приходьте до нас, беріть книги, читайте їх, пірнайте у світ героїв книг, проживайте з ними їхню історію.

Не оминайте наш поріг,

Беріть скарби нетлінні в руки.

Нема прекрасніших доріг,

Ніж, в цей вселюдський храм науки.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

  1.               https://mala.storinka.org/
  2.               https://vseosvita.ua/
  3.               https://www.google.com/
  4.               https://www.youtube.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

docx
Додано
22 жовтня 2020
Переглядів
2937
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку