Бінарний урок – гра « Що? Де? Коли? »
Тема. «Буду я навчатись мови золотої».
Мета: сприяти поглибленню учнівських знань про невичерпну скарбницю фольклору; розвивати вміння аудіювання й говоріння, навички розмежовувати різні поняття; виховувати шану до рідної мови, прагнення до оволодіння літературною мовою.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Обладнання: дидактичний матеріал, картки, плакати.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Розпочинаємо конкурс – гру « Що? Де? Коли? » для юних філологів, знавців української мови і літератури, фольклору, традицій та звичаїв рідного народу.
1. Представлення, привітання учасників гри, вболівальників та гостей.
2. Представлення членів журі в складі чотирьох осіб.
3. Представлення помічників ведучих.
4. Побажання успіхів учасникам гри.
Сьогодні на журі чекає нелегка справа. Нашим шановним членам журі стануть у пригоді такі найкращі якості, як мужність, адже так непросто дати справедливу оцінку; благородство – бо їм не раз доведеться говорити слова схвалення для підтримки гравців; чесність – адже лише істинна перемога може дати справжню радість.
ІІ. Проведення гри
Конкурс 1. « Відгадування загадок»
Завдання на кмітливість. Хто першим відгадає загадки.
1. Хто першим заходить до кімнати? ( Ключ.)
2. Сімсот соколят на одній подушці сплять? ( Соняшник.)
3. На городі молода пишні коси розпліта, у зеленії хустинки золоті хова зернинки ( Кукурудза.)
4. Хто говорить всіма мовами?
5. Хто на світі найшвидший? ( Думка.)
6. Сім братів, віком рівні, іменами різні? ( Дні тижня.)
7.Біла криничка, жовта водичка, хочеш водички, розбий криничку ( Яйце.)
8. В лісі вирізана, гладенько витесана, співає, заливається, як називається ( Сопілка.)
9. Вийшла звідкись гарна дівка, на ній стрічка - семицвітка; а де з річки воду брала, там коромисло зламала. (Веселка.)
10. У вінку зеленолистім, у червоному намисті видивляється у воду на свою хорошу вроду. ( Калина.)
Конкурс 2. « Дні тижня»
Пояснити походження днів тижня, починаючи з понеділка. Умови: три хвилини на обговорення. Відповідає та команда, яка піднімає першою сигнальну картку.
Конкурс 3. « Домашнє завдання» Інсценівка казки.
Конкурс 4. « Колядки й щедрівки до Нового року»
Умови: кожна команда починає колядку або щедрівку, а інша повинна її продовжити.
Конкурс 5. « У світі літер»
Уявіть собі, що нема на світі ще жодної літери. Невідомо ще, як можна позначити на папері ту чи іншу річ. А вам потрібно письмово передати якусь інформацію друзям. Спробуйте відтворити на папері такий текст: « Ми учні школи №… Ми живемо у прекрасній країні, де щодня сходить сонце, де синє небо, високі гори, широкі ріки, квітучі поля. Завітайте до нас у гості. З найкращими побажаннями , команда … класу».
Конкурс 6. « Прислів'я»
Закінчити правильно прислів'я.
1. Бджоли раді цвіту… ( а люди літу).
2. Хто не працює … (той не їсть).
3. Коли взявся за гуж … ( не кажи, що не дуж).
4. Не кажи «гоп» … ( доки не перескочиш).
5. Не плюй в криницю … ( бо з неї доведеться пити водицю).
6. Хто рано підводиться … ( за тим діло водиться).
7. Не той урожай, що в полі … ( а той, що в коморі).
8. Наука в ліс не веде … ( а з лісу виводить).
9. Яке коріння … ( таке й насіння).
10. Шануй батька й неньку … ( буде тобі скрізь гладенько).
Конкурс 7. « Фразеологізми»
Замінити фразеологізми одним словом – синонімом, зберігши при цьому зміст виразу. Наприклад, крутити носом – вередувати тощо ( помічаючи фразеологізми цифрами, написати лише відповідь словом – синонімом).
1. Хоч око виколи. ( Темно).
2. Хоч з лиця воду пий.( Красивий).
3. Перелічити ребра. (Побити).
4. Держати хвіст трубою.( Триматися).
5. Приший кобилі хвіст.( Зайвий).
6. Взяти ноги в руки. ( Втекти).
7. Дати сторчака. (Падати).
8. Пекти раків. ( Почервоніти).
9. Ніде й голки встромити.( Тісно).
10. Палець об палець не вдарити.( Ледарювати).
Конкурс 8.
Бліц – турнір( по 10 запитань для кожної команди).
1. Віршований твір, який співається? ( Пісня).
2. Псевдонім Т,Г,Шевченка.( Кобзар).
3. Країна, яку носять на голові. ( Панама).
4. Розділ, в якому вивчаються частини мови.( Морфологія).
5. Усна народна творчість одним словом.( Фольклор).
6.Яке релігійне свято припадає на 7 січня.( Різдво Христове).
7. Якого роду іменник собака. ( Чоловічого).
8. Змалювання картин природи в творі.( Пейзаж).
9. Надмірне перебільшення в творі.( Гіпербола).
10. Дерева – символи України. ( Верба, калина, тополя).
1. Пісні, які виконують на різдвяні свята.( Колядки).
2.Місто, де похований Т.Г.Шевченко.(Канів).
3. Опис зовнішнього вигляду людини. (Портрет).
4. Скільки страв готують на Різдво Христове. ( 12).
5. Буква є, а звука немає.( М'який знак).
6. Розмова двох дійових осіб.(Діалог).
7. Вид фольклору, у якому прославляють, закликають весну.( Веснянки).
8.Рід іменника біль. ( Чоловічий).
9. Як називали раніше в Україні Діда Мороза. ( Святий Миколай).
10. Художнє означення в літературі. ( Епітети).
ІІІ. Заключна частина
Підбиття підсумків гри. Визначення переможців.