Бінарний урок "Твоя країна - Україна"

Про матеріал
Поглибити знання учнів про Україну, українське суспільство, дозвілля в якому живе дитина, прищеплювати любов до рідного краю, розширити зміст поняття громадянин України, виховувати патріотичні почуття приналежності до українського народу, розкрити жанрові особливості народної пісні-веснянки, визначити вплив народної пісні на розвиток професійної музики, виховувати емоційне, ціннісне ставлення до народної пісні, любов до рідної природи, країни.
Перегляд файлу

Тема:  «Твоя країна - Україна».

 Українська народна пісня у творчості композиторів.

Мета: - поглибити знання учнів про Україну, українське суспільство, дозвілля в якому               живе дитина;

 - прищеплювати любов до рідного краю;

 - розширити зміст поняття громадянин України;

 - розвивати мовлення, мислення учнів;

 - виховувати патріотичні посуття приналежності до українського народу;

 - розкрити жанрові особливості народної пісні-веснянки та визначити вплив               народної пісні на розвиток професійної музики;

  - виховувати емоційне , ціннісне ставлення до народної пісні, любов до рідної               природи, країни.

Тип уроку: Бінарний (Я у світі і музичне мистецтво).

Обладнання: картини рідної природи, символи України, вишиваний рушник, колосся і                                              калина, проектор, диски, портрет М.Лисенка.

 

Хід уроку

 

I Організаційний момент.

(Під козацький марш діти заходять до класу)

Вчитель початкових класів:

  Любі діти!

  У наш клас

  завітали люди щирі

  Привітайте, в добрий час

  Гостей посмішко й і миром!

Діти співають: Ми вам раді люди добрі

  І вітає щиро Вас

  І запрошуємо ласкаво

  На урок у третій клас.

- Звучить фонограма. Діти виконують Гімн України. Психологічна підготовка.

- Сідайте, будь ласка! Погляньте одне на одного. Посміхніться, подумки побажайте один одному успіхів. Щоб наша праця була успішною, слід дотримувати певних правил.

 

Пригадаймо їх:

 1. Правило піднятої руки.

 2. Дружно співпрацювати.

 3. Уважно слухати.

 4. Активно і творчо працювати.

II. Актуалізація опорних знань.

Вчитель початкових класів:

  • Хто ти, хлопчику малий?
  • Українець молодий!
  • Хто ти дівчинка мала?
  • Українка молода!
  • А хто такі українці? ( люди, які живуть в Україні)
  • Яку землю ми називаємо рідною?
  • Як називається наша країна?
  • Яку назву має головне місто України? (показ столиці Київ – слайди)

III. Мотивація і зміст навчальної діяльності. Повідомлення теми та завдань уроку.

Вчитель початкових класів:

  • Сьогодні на уроці ви більш дізнаєтесь про свій рідний край, звідки пішла назва нашої країни;

Вчитель музичного мистецтва:

  • Познайомимося з новим жанром української народної пісні-веснянкою і визначимо її вплив на розвиток професійної музики композитора М.Лисенка і будемо працювати під девізом:

Усі ми – це наша родина

Це наша сім’я

Це наша Україна.

Вчитель початкових класів:

  • Ми народилися і живемо на такій чудовій, мальовничій землі, в нашій славній Україні. Тут народилися і живуть наші батьки, тому цю землю ми називаємо Батьківщиною.
  • Чи знаєте ви, звідки пішла назва нашої країни?
  • Послухайте легенду (читається легенда про Україну)

Вчитель музичного мистецтва:

  • Яка пісня називається народною? (Та, яку складає народ)
  • У королівстві співучих мелодій є давні українські пісні, в яких закликають весну. Це – веснянки. У різних мистецтвах їх називають по-різному: гаївки, гагілки, ячілки, маївки.(Виконання веснянки). Дуже часто композитори використовували ці мелодії у своїх складних музичних жанрах: симфоніях, операх, концертах. Наприклад, Микола Лисенко дуже любив українську народну пісню. Він створював обробки народних пісень, використовував їх у своїх операх.

(Слухання фрагменту з опери М.Лисенко «Зима: весна»)

1.Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу

Учитель початкових класів:

  • Ми з вами поділимось на групи за такими назвами-символами.

а) Соняшник

б) Калина

в) Верба

г) Проліски

Вчитель музичного мистецтва показує слайди.

2. Робота за підручником «Я у світі» та «Музичне мистецтво».

(ст.96-100).

I група «Соняшник» - розгляньте малюнок на ст.96.,зображення на якому з них нагадує вам ваш рідний край?

II група «Калина» - прочитайте вірш Миколи Вінграновського ст.97 і назвіть річечку, про яку так зворушливо написав поет?

III група «Верба» - на ст. 97 пояснити народну мудрість:

  • У рідному краю і бур’янець пахне.
  • До свого краю всі думки линуть.
  • Батьківська хата усім багата.

IV група «Проліски» ст. 98-99 оповідання Анатолія Григорука «Дивовижні імена» - за малюнком перекажіть оповідання.

Вчитель музичного мистецтва:

Робота за підручником музичного мистецтва ст. 63 для всіх груп.

(Музичне виконання української народної пісні «Грицю, Грицю, до роботи» - інсценування)

IV. Музична хвилинка.

Вчитель музичного мистецтва:

  • Ми співати притомились

 Танцювати захотілось

 Ось так, ось так

 Танцювати я мастак.

Учитель початкових класів (імітація танцювальних рухів).

V. Узагальнення та систематизація знань.

 Перша група «Соняшник» (поети)

  • Вам треба доповнити вірш про Україну.

 Ми дуже любим весь наш край,

 І любим У……

 Її лани, зелений гай,

 В саду рясну к……

 Там соловейко навесні

 Співає між г……

 Та й ми співаємо п…..

 Змагається він з нами.

(Україну, гілками, пісні, калину)

 Друга група «Калина»

  • Вам потрібно підібрати різні епітети до слів Батьківщина і мати.

Батьківщина – щедра, добра, ніжна, любляча, вода і повітря, мати і батько, хліб та сіль.

Мати – ласкава, добра, ніжна, чуйна, любляча, співчутлива.

 Третя група «Верба»

  • Вам потрібно обрати правильну відповідь:
  1. Слово Україна означає:

а) країна, людей, рідний край;

б) рідний край, історія, Батьківщина;

в) Батьківщина, країна, рідний край.

 2) Оберіть назви міст України:

 а) Алушта, Чорне море, Житомир;

 б) Бахчисарай, Крим, Харків;

 в) Київ, П’ятихатки, Черкаси .

Вчитель музичного мистецтва:

 Четверта група «Проліски»

  • Вам потрібно визначити українську народну пісню і заспівати:
  1. «Грицю, Грицю, до роботи»
  2. «Подарунок мамі», «Рушничок»
  3. «Щебетала пташечка», «Ой на горі жита много».
  • Молодці!

VI. Рефлексія.

Учитель початкових класів:

 а) Вправа «мікрофон»

- Розкажіть про себе так, як розповів Петрик своїй мамі?

(діти з групи «Проліски»)

 б) гра «Закінчи речення»

 «Моє місто називається...»

 «Центральна вулиця міста...»

 «Я живу на вулиці...»

Вчитель музичного мистецтва:

  • Продовжити речення.

Українська народна пісня – це пісня…

Веснянка – це пісня…

VII. Підсумок уроку, оцінювання.

Учитель початкових класів:

  • Що нового ви дізнались на уроці?
  • На уроці всі плідно працювали. У вас на партах є пелюстки. Зараз ви самостійно оціните свою роботу.
  • Візьміть пелюстки червоного кольору (10, 11, 12) балів

    жовтого кольору (7, 8, 9) балів

    зеленого кольору (4, 5, 6) балів

і покладіть один до одного. У кожної групи вийшла своя кольорова квіточка.

Подякуйте одне одному за співпрацю. Лідери групи покладіть руку долонькою догори, усі інші подякуйте їм, приклавши свої долоні до їхньої. Співають пісню.

 

Разом:

Ми є діти українські

Хлопці і дівчата

Рідний край – наш – Україна,

Красна і багата.

VIII. Домашнє завдання.

Учитель початкових класів:

  • Прочитайте ст.96-100, знайдете і вивчити вірш про Україну.

IX. Музичне прощання.

Вчитель музичного мистецтва:

  • Продзвенів дзвінок – кінчився урок.

До побачення.

(Вихід під марш «Гей ви, ко заченьки!»)

docx
Додано
22 жовтня 2019
Переглядів
555
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку