Бінарний урок з хімії і біології
Оксиген як хімічний елемент. Кисень – проста речовина. Фізіологічна роль кисню. Добування кисню в лабораторії. Каталізатори. Фізичні властивості кисню.
Мета: На конкретному прикладі закріплювати поняття про «елемент» і «просту
речовину»; дати відомості про відкриття кисню та його фізіологічну
роль в живих організмах; ознайомити з поширенням Оксигену в
природі і добуванням кисню в лабораторії; формувати поняття
«каталізатор».
Обладнання: прилад для добування газів, колба з водою, скіпка, KMnO4, МпО2,
Н2О2, комп’ютер, інтерактивна дошка, діаграма «Склад повітря»,
роздатковий матеріал (таблиця «Фізичні властивості кисню»).
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку.
І. Актуалізація опорних знань.
«Мозковий штурм»
Відповіді на ці запитання учні оформлюють в зошити:
О Оксиген Хімічний елемент Аr(О) = 16 Валентність ІІ |
О2 Кисень Проста речовина Мr(О2) = 32 |
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
2 учні підготували міні – проекти :
На інтерактивній дошці виводимо портрети вчених – відкривачів кисню.
Учні під час заслуховування складають хронологічну таблицю історії відкриття кисню.
Вчитель хімії : Надзвичайно важливо для подальшого розвитку хімії і науки
взагалі мало встановлення того факту, що кисень –
найважливіша складова частина повітря. Також була
спростована теорія флогістону, яка гальмувала подальші
дослідження процесів горіння.
Вчителяь біології: У 1898 р. вчений Вільям баронет Томсон лорд
Келвін твердив, що людство задихнеться, оскільки в
Повітря виділяється велика кількість вуглекислого
Газу не тільки від дихання, а й від промислових
Підприємств. Це твердження спростував К.Тимірязев.
Він довів, що людству не дадуть загинути зелені
Рослини.
На інтерактивну дошку виводимо відеофрагмент про значення зелених рослин.
Повідомлення учня – хіміка:
Повідомлення учня – біолога:
Але , в той же час:
Поширення О2 в природі.
Робота учнів з діаграмою «Склад повітря».
Учні записують в зошит перелік всіх газів , що входять до складу повітря.
Вчитель біології: Давайте проаналізуємо фізіологічну дію атмосферного
кисню. Дихання – сукупність фізіологічних процесів . що
забезпечують надходження в організм з навколишнього
середовища кисню, використання його клітинами
й тканинами для окиснення органічних речовин та
виділення з організму вуглекислого газу.
Вчитель хімії: Добування кисню в лабораторії.
Знайомлю учнів з приладом для добування газів, складаємо,
аналізуємо основні принципи, на яких грунтується спосіб
добування кисню витісненням води.
Учні працюють з підручником, записують всі можливі способи добування кисню і визначають рівняння реакції, за яким будемо одержувати кисень в лабораторії.
Добуваємо кисень, наочно демонструємо визначення кисню за допомогою тліючої скіпки.
Добування кисню з Н2О2.
Порівнюємо кількість кисню, що виділяється в результаті нагрівання пероксиду гідрогену з каталізатором МпО2 і без нього . Даємо основні поняття про каталізатор, розкриваємо поширення явища каталізу в промисловості.
Вчитель біології: В живих організмах також є каталізатори. Вони називаються ферменти, або біокаталізатори. Характерною ознакою ферментів є те , що вони впливають на швидкість біологічних реакцій навіть в мінімальних концентраціях. Наприклад, 1 моль ферменту каталази може розкласти за 1 с 100 000 молів пероксиду гідрогену.
Вчитель хімії: Під час добування кисню ми мали можливість спостерігати
фізичні властивості кисню .Узагальнимо їх за допомогою
таблиці: (учні одержують роздруківку). В процесі роботи з
таблицею працюємо з підручником.
Агрегатний стан за н.у. |
|
Смак |
|
Запах |
|
Забарвлення |
|
Розчинність у воді |
|
Густина |
|
Температура кипіння |
|
Температура плавлення |
|
ІІІ. Закріплення вивченого.
«Мозковий штурм»
Підсумок, домашнє завдання :Скласти порівняльну таблицю Оксигену і
кисню.