Державний навчальний заклад
“Київське регіональне вище професійне училище будівництва”
Розробка бінарного уроку
з предмету “Квітникарство” (спецтехнологія)
та виробничого навчання:
(учні з особливими освітніми потребами)
Способи вегетативного розмноження рослин
Виконали: викладач спецтехнології: Світлана ІВАНОВА
майстер виробничого навчання: Олена НІЧІКОВА
Київ 2019
Тема уроку: Способи вегетативного розмноження рослин
Мета: знати способи вегетативного розмноження рослин закритого ґрунту та уміти їх застосовувати на практиці, розвинути навички по догляду за рослинами, виховувати у них бережливе ставлення до живих організмів на планеті
Тип уроку: бінарний
Основні поняття та терміни: рослини закритого ґрунту
Обладнання та наочність: комп’ютер, презентація уроку в програмі PowerPoint, інформаційні матеріали
Міжпредметні зв’язки: виробниче навчання, основи землеробства і ґрунтознавства, біологія, хімія, екологія
Перебіг уроку
І. Оргмомент
ІІ. Актуалізація опорних знань
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні на уроці познайомимось із способами вегетативного розмноження кімнатних рослин, їх представниками та важливістю в квітникарстві.
Невідомо, коли саме людині прийшло в голову принести рослину в дім і попробувати виростити її, а також посадити біля будинку. Було це давно, а мода на кімнатні і вуличні рослини не пройшла. Вирощуючи рослини, люди зрозуміли, що це гарно, корисно і цікаво. Зелений колір рослин, її форма діють на людину заспокійливо. Рослини очищують повітря від вуглекислого газу і цим дуже корисні. Відомо, що в приміщенні його в 23 рази більше (0,7 %), ніж під відкритим небом (0,03 %).З розвитком техніки в умовах інтенсивного використання природних ресурсів і забруднення навколишнього середовища все більшого значення набуває озеленення. І саме квітникарство, як галузь рослинництва, має велику роль, займаючись вирощуванням рослин, які необхідні для озеленення міст і сіл, прикрашення зовнішніх і внутрішніх інтер’єрів. Квітникарство дає змогу не тільки озеленити та прикрасити оточуюче середовище, а й дарує душевну насолоду, створюють затишок і святковість,сприяє вихованню шанобливого ставлення до природи, розвитку творчої особистості. Яскраві барви квітів і зелень кімнатних рослин завжди милують наші очі.У кімнаті і на подвір’ї можна не тільки тримати придбані рослини, а й виростити їх самостійно з насіння або розмножити живцями, бульбами, шляхом ділення куща і т. д. Це дуже захоплююче, цікаве заняття.
ІV. Опрацювання нового матеріалу
Виростаєм на віконці,
Любим воду, любим сонце,
Любим вікна прикрашати
І повітря очищати,
Ще умієм лікувати,
Та за нами треба доглядати,
Відгадайте, учні, що це?...(Квіти).
Кожній кімнатній рослині притаманний свій спосіб розмноження. Існує безліч способів розмноження кімнатних рослин:живцями (стебловими, листковими, кореневими), поділом куща, відводками, відсадками, виводковими бруньками, видозміненими пагонами, вусами, видозміненими коренями,щепленням,насінням.(слайд 8)
Найчастіше розмноження кімнатних рослин здійснюється живцюванням і насіннєвим способом.
Інструктаж з охорони праці
Розмноження стебловими живцями
Розмноження квітів живцюванням – найпростіший спосіб, який квітникарі практикують найчастіше. Кращий час для живцювання – весна (березень-квітень). Посаджені в цей час живці встигають утворити хорошу кореневу систему, дають кілька пагонів протягом літнього періоду. Живцями розмножуються майже всі кімнатні рослини. Головне – створити відповідні умови, щоб рослина швидко укорінилася і нормально розвивалася.
Найбільш поширене розмноження стебловими живцями. При цьому використовують зелені, напівздерев’янілі та здерев’янілі живці. Таким способом розмножуються троянда, пеларгонія, бегонія, фікус, алое, дифенбахія, традесканція, колеус, хризантема, товстянка, монстера тощо.
Догляд за живцями різний, визначається конкретним видом культури: в одному випадку для формування коренів досить опустити живець в ємність з водою, в іншому – потрібно відразу висаджувати зрізану частину в ґрунт. Для деяких рослин в домашніх умовах потрібно створення тепличного мікроклімату, обробка живців гормонами росту.(слайди 11-12)
Особистий показ майстром виробничого навчання та двома учнями технологічного процесу з коментарями по даній темі:
Ручний інструмент: садовий ніж, копачки.
Матеріали: живий рослинний матеріал – бегонія королівська, товстянка; укоріненні живці бегонії королівської та товстянки; ґрунт; керамзит або пінопласт; активоване вугілля.
Інвентар: ємності з водою, горщики, лійки.
Розмноження листовими живцями
Цілий, здоровий, не уражений хворобами і шкідниками, лист обрізають. Поміщають в ґрунтовий субстрат або воду, залишають до формування кореневої системи і появи дочірніх росточків. Цей спосіб прийнятний для глоксинії, кущової бегонії, сансев’єри, товстянки, фіалки, сенполії.
Для виробництва цей метод зручний тим, що його можна застосовувати протягом цілого року.
Частинами листя розмножують сансев’єру, бегонію.(слайди 13-14)
Особистий показ майстром виробничого навчання та двома учнями технологічного процесу з коментарями по даній темі:
Ручний інструмент: садовий ніж, копачки.
Матеріали: живий рослинний матеріал – сенполія, товстянка; укорінене листя сенполії та товстянки; ґрунт; керамзит або пінопласт; активоване вугілля.
Інвентар: ємності з водою, горщики, лійки.
Розмноження «вусами»
Відводками (вусами) розмножуються переважно ампельні культури з довгими звисаючими пагонами, що закінчуються новими рослинками, що утворюють (навіть у повітрі) корінці (плющ, хлорофітум, ломикамінь). Дочірній паросток, що утворився на довгому пагоні, пригинають до ємності з ґрунтом, фіксують в ґрунтовому субстраті дротом. Тут досить швидко формується коріння. Дочірню рослину відділяють, коли вона добре укоріниться, почне рости.(слайди 15-16)
Особистий показ майстром виробничого навчання та двома учнями технологічного процесу з коментарями по даній темі:
Ручний інструмент: садовий ніж, копачки.
Матеріали: живий рослинний матеріал – хлорофітум; укорінені відводки хлорофітуму; ґрунт; керамзит або пінопласт; активоване вугілля.
Інвентар: ємності з водою, горщики, лійки.
Розмноження виводковими бруньками (дітками)
Маленькі дочірні паростки з власними кореневими волосками, що формуються на кінчиках листя, акуратно відщипують, висаджують в заздалегідь підготовлений вологий субстрат. Коли рослини підростуть, їх пересаджують в окремі ємності. Цей спосіб притаманний бріофіллуму, каланхое, лілії.(слайди 17-18)
Особистий показ майстром виробничого навчання та двома учнями технологічного процесу з коментарями по даній темі:
Ручний інструмент: копачки.
Матеріали: живий рослинний матеріал – каланхое; укорінені паростки каланхое; ґрунт, керамзит або пінопласт, активоване вугілля.
Інвентар: горщики, лійки.
V. Закріплення вивченого
Виконати самостійну роботу. (слайди 21-23)
VІ. Підсумок уроку
Розмноження кімнатних рослин може здійснюватися різними способами в залежності від особливостей конкретного виду. Але в будь-якому випадку процедура дозволяє без фінансових витрат поповнити домашній квітник новими екземплярами і провести заміну дорослих рослин молодими. Головне– знати, який метод найбільше підходить для конкретного виду, і створити оптимальні умови для розмноження. Це дасть можливість виростити міцну і здорову, красиву кімнатну квітку.
VІІ. Домашнє завдання
1.Опрацювати відповідний матеріал.
2. Підготувати повідомлення про розмноження квітів живцюванням.