Бінарний урок зі світової літератури та англійської мови. "Тільки про кохання…(за сонетами Вільяма Шекспіра)"

Про матеріал

Конспект бінарного уроку, який передбачає вивчення світової літератури та англійської мови. Аналізуються сонети Вільяма Шекспіра

Перегляд файлу

УДК 371.311.1+811.111

А. О. ЛИХІНА

Науковий керівник – к.п.н., доцент А. К. СОЛОДКА

 

ТИПИ І СТРУКТУРА УРОКІВ ІНОЗЕМНОЇ МОВИ

У статті розроблено конспект бінарного уроку, який передбачає вивчення світової літератури та англійської мови. Аналізуються сонети Вільяма Шекспіра.

Тема: Тільки про кохання…(за сонетами Вільяма Шекспіра).

Мета: поглибити і систематизувати основні факти життя і творчості Шекспіра, розкрити ідейно-художній зміст його сонетів, визначити місце письменника в історії англійської та світової літератури.

Обладнання: портрет письменника, виставка творів В. Шекспіра, тексти його творів.

Тип уроку: бінарний урок.

Хід уроку

Епіграф до уроку:

Love alters not with his brief hours and weeks,    

But bears it out even to the edge of doom.         

If this be error and upon me proved,               

I never writ, nor no man ever loved.

William Shakespeare

 

І. Організаційний момент.

Вчитель:

Good morning! We are glad to meet you at the lesson devoted to Shakespeare’s talent. William Shakespeare is greatly regarded as the greatest poet and dramatist of English literature.

The power and beauty of his language and the choice of words create a certain atmosphere of his sonnets. Music of Shakespeare poetry causes a special feeling in the hearts of our contemporaries.

ІІ. Робота з епіграфом.

  1. Висловте ваші думки, як ви розумієте цей вислів?
  2. Яка повчальна думка?
  3. Які почуття він у вас викликає?
  4. Чи згодні ви з ним?

Звернімося до епіграфу уроку. Ці слова про кохання написані В. Шекспіром, великим англійським драматургом, чия творчість розквітла в кінці XVI - початку XVII століть. Ось уже три століття минуло, а ми не припиняємо насолоджуватися їх точністю і красою. Любов сильніше смерті, ця ідея проходить через усю творчість поета:

Хай ті, що вірять у щасливу зірку,

Титулами чваняться і майном,

А я, що не підходжу під цю мірку,

Незацікавлений у почестях цілком.

Ми можемо насолоджуватися великими творіннями зарубіжних письменників і поетів, завдяки роботі перекладачів. Слово "робота" в даному випадку вжито неточно. Переклад - це явище творче, а найкращі переклади завжди відзначені печаткою високого своєрідного таланту.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності (оголошення теми та мети уроку).

Вчитель:

− Dear friends! We are going to listen to some information about the period of great changes in the world history. It will help us to understand why the ideas of the Renaissance were expressed by William Shakespeare in the most realistic forms (Запис теми, епіграфа уроку в зошит).

І. Сприйняття, засвоєння та осмислення учнями нової інформації.

Слово вчителя  (учні мають текст розповіді вчителя перед собою).

− So, the dark Middle Ages were followed by a more progressive period due to numerous events. Monarchies based on nationality were established in Europe. The bourgeoisie appeared as a new class. Italy was the first bourgeois country in Europe in the XIV century.

In art and literature the time between the XIV and XVII centuries was called the Renaissance. It was the rebirth of ancient Greek and Roman art and literature. Ancient culture attracted new writers and artists because it was full of joy of life and glorified the beauty of man.

The word Renaissance was first used by the Italian Vasari in 1550.

The writers and learned men of the Renaissance roused in men a longing to know more about the true nature of things in the world. They were called humanists. Man was placed in the centre of life. He was no longer an evil being. He had a right to live, enjoy himself and be happy on earth.

The painting of XI–XVI centuries creates a man as a magic phenomenon with light spirit. The example of it is a well known portrait “Jokonda” by Leonardo da Vinchi. It is full of beauty, intelligence and deep feelings.

During the Renaissance literature developed. It was fully devoted to rehabilitation of human feelings which were sinful before according to the church position. In XIII–XIV centuries Dante and Petrarka created magnificent poetry and in XVII century William Shakespeare appeared in England. The sonnet became very popular at that time.

Well. William Shakespeare created a new epoch in world literature, and this time was called “the golden age of English literature” or “the age of Shakespeare”. I have prepared the text with Shakespeare’s biography. It is cut into several extracts. Our class is divided into 2 groups. Each group will have these extracts. The task is to read these passages to yourselves and then to put them in the right order.

(Клас розподіляється на 2 групи. Кожна група отримує текст, розрізаний на абзаци. Протягом 5-7 хвилин учні читають текст і абзаци в правильному порядку. Учитель перевіряє роботу і робить висновок).

− The greatest of English writers was born at Stratford-upon-Avon in 1564. The exact day of his birth is unknown, but scholars have assumed he was born on 23 April. Shakespeare’s father, John Shakespeare, was a wealthy and responsible citizen. The dramatist’s mother, Mary Arden, was a daughter of distinguished family.

William had a good grammar school education. In 1582 Shakespeare married Ann Hathaway.

How Shakespeare spent the years till 1592 is a mystery – he may have been a country school-master or provincial actor. By 1592 he established in London. Shakespeare seems to have entered the theatre as an actor. His first works appeared in the nineties of the 16th century. He wrote for the company of actors, under the name of King’s Men who played in the Theatre. Then the new Globe Theatre was built where Shakespeare’s plays were staged.

Shakespeare was the enemy of medieval ideas religious fanatism, race discrimination. In his works he affirms the principle of equality, the equal moral value of people of all classes and all races.

William Shakespeare was born more then four hundred years ago; but his plays are still performed and will probably be performed for many years to come. Scholars in different countries continue to study them, and each generation makes new discoveries.

Повідомлення учнів про жанр сонету.

  1. Історія сонету.
  2. Сонети в англійській літературі та творчості В. Шекспіра.
  3. Композиція сонета.

Слово вчителя.

Так, дійсно, в сонетах виражені найпотаємніші почуття поета. Адже сонети часто перегукуються з промовами Гамлета. Як Гамлет, ліричний герой з'являється перед нами спочатку недосвідченим у житті, повним благородних ідеалів та ілюзій. Життя дає йому великі душевні випробування, герой страждає, і дух його загартовується, він знаходить розуміння людей у всій їх складностях і протиріччях.

Бесіда з учнями.

  1. Які,  на вашу думку, основні теми сонетів Шекспіра?
  2. Чому?
  3. Що ви відчуваєте після прочитання?
  4. Чи відчували ви колись подібні почуття?

Орієнтовні відповіді:

  1. Тема дружби з якимсь прекрасним юнаком, випробування цієї дружби розлукою, розчаруванням, відчуженням, торжество відновлених відносин.
  2. Тема любові до «смаглявої леді», радості і краси цього почуття.
  3. Тема поетичного суперництва.

Головна тема −  тема любові до смаглявої обраниці. Це дуже земна жінка, її не можна назвати красунею в прямому сенсі слова, часом навіть небездоганна в моральному відношенні. Герой страждає від зради коханої. Незважаючи на це, сонети Шекспіра просякнуті пафосом життєствердження, горять закликом до продовження життя. Вони, як і всі його творчість, спрямовані вперед, у майбутнє.

Shakespeare’s sonnets were addressed to the so-called “dark lady” and his young friend. The sonnet was the best form to express his individual feeling of friendship, beauty and love.

Your homework was to find out questions or proverbs devoted to this exciting feeling. Let’s listen to your examples. (Учні зачитують приклади).

P1: «My love is warmer than the warmest sunshine» (Tony Hatch).

P2: «Love is a tender feeling,
Love is a way of being» (Greg Scelsa).

P3: «The course of true love never did run smooth» (W. Shakespeare).

P4: «My love is like the melody
That’s sweetly played in tune» (R. Burns).

P5: “What love can do that dares love attempt” (W. Shakespeare).

P6: «Love is the greatest thing in the world» (Greg Scelsa).

All these quotations and proverbs prove that love plays a very important part in people’s life and many wonderful poets and writers express their attitude to this felling. We’ll continue our conversation about love in Shakespeare’s sonnets.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

Вчитель:

Dear friends. Thank you very much for your participation in today’s lesson. Love is a great feeling and you proved it today. We listened to your beautiful translations of Shakespeare’s sonnets and it is evident that they penetrated deeply into your hearts. It’s great, because love makes people happier and our life becomes brighter.

VІ. Домашнє завдання з інструктажем.

Вивчити один із сонетів В. Шекспіра напам’ять, охарактеризувати ліричного героя.

Література

  1. Мірошнеченко Л. Ф. Методика викладання світової літератури в середніх навчальних закладах. Підручник. – К.: Видавничий дім «Слово», 2010. – 432 с.
  2. Зарубіжна література. 5–12 кла­си. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів / Автори Ю.І. Ковбасенко, Г.М. Гребницький, Н.О. Півнюк, К.Н. Баліна, Г.В. Бітківська. Керівник авторського колективу Ю.І. Ковбасенко. За загальною редакцією Д.С. Наливайка. – К., Ірпінь: Перун, 2005. 
  3. Шекспир У. Избранные сонеты: Пер. с англ. / Сост., авт. Предисл. М. Морозов. – К., 2009. – 237 с.

 

A. LYKHINA

Scientific supervisor: associate professor T. I. FILIPPIEVA

 

JUST ABOUT LOVE ...
(FOR SONNETS BY WILLIAM SHAKESPEARE)

The article is devoted to the problem of studying

English literature at secondary school.

doc
Додано
23 квітня 2021
Переглядів
570
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку