Біологічний диктант на тему “Ґрунтове середовище існування”
Видатний учений-природодослідник, автор першої у світі наукової класифікації ґрунтів, засновник ґрунтознавства _____________________________________________________.
Учень ________________________, автор вчення про біосферу _______________________
дав визначення _______________________ як особливого біокосного тіла, що складається одночасно з біологічних (___________________) та косних (_______________________) тіл — мінералів, ________________, повітря, _______________________________. У ґрунті концентруються елементи й речовини, що їх постачають відмерлі рештки живих організмів. Перетворення цих решток за участі бактерій, грибів, дощових черв’яків називається _______
_______________________. А органічна речовина, що містить гумінові кислоти, гумін, гумусові кислоти називається _____________________________. Паралельно із цим процесом у ґрунті відбувається процес аеробного розщеплення органічних решток з утворенням мінеральних речовин (біоелементів, _______________ _________________, солей), який називається ___________________________________.
Мешканці ґрунтового середовища існування ____________________ (__________________).
Бактерії, археї, нижчі гриби, одноклітинні зелені і діатомові водорості, твариноподібні одноклітинні організми — це ______________________________________. До мікобіонтів належать ____________, _____________________, _____________________ ______________, ___________________ __________________________. Водорості та вищі рослини є _______
____________________. До зообіонтів належать ______________________________________
_______________________________________________________________________________.
“Навряд чи знайдуться інші тварини, які б грали настільки велику роль в історії світу, як дощові черв’яки”, - так оцінив значення цих тварин _________________ _______________.
Зообіонти поділяються на такі групи _______________________________________________
_______________________________________________________________________________.
Залежно від їх ____________________________ та ________________ ___________________.
Перевіримо завдання:
Видатний учений-природодослідник, автор першої у світі наукової класифікації ґрунтів, засновник ґрунтознавства Василь Васильович Докучаєв.
Учень В. В. Докучаєва, автор вчення про біосферу В. І. Вернадський
дав визначення ґрунту, як особливого біокосного тіла, що складається одночасно з біологічних (живих) та косних (неживих) тіл — мінералів, води, повітря, органічних решток. У ґрунті концентруються елементи й речовини, що їх постачають відмерлі рештки живих організмів. Перетворення цих решток за участі бактерій, грибів, дощових черв’яків називається гуміфікація. А органічна речовина, що містить гумінові кислоти, гумін, гумусові кислоти називається гумус. Паралельно із цим процесом у ґрунті відбувається процес аеробного розщеплення органічних решток з утворенням мінеральних речовин (біоелементів, мінеральних кислот, солей), який називається мінералізація.
Мешканці ґрунтового середовища існування едафобіонти (геобіонти).
Бактерії, археї, нижчі гриби, одноклітинні зелені і діатомові водорості, твариноподібні одноклітинні організми — це мікробіонтів. До мікобіонтів належать слизовики,цвілеві гриби, ліхенізовані гриби, мікоризні гриби. Водорості та вищі рослини є фітобіонтами. До зообіонтів належать безхребетні та хребетні тварини, які живуть у ґрунті.
“Навряд чи знайдуться інші тварини, які б грали настільки велику роль в історії світу, як дощові черв’яки”, - так оцінив значення цих тварин Чарльз Дарвін.
Зообіонти поділяються на такі групи мікрофауна, мезофауна, макрофауна, мегафауна.
Залежно від їх розмірів та осередків мешкання.