Травлення в кишечнику. Виведення з організму неперетравлених решток. Урок 12
Номер слайду 2
Кишечник людинитонкийтовстий. Довжина – 7,5 - 8 м. Остаточне розщеплення всіх складних речовин (полімерів) до простих (мономерів), їхнє всмоктування,формування калових мас з неперетравлених залишків їжі та виведення їх з організму
Номер слайду 3
Тонкий кишечник. Довжина – 4-6 м. Діаметр – 3-4 см. Будова тонкого кишечнику: 1 - дванадцятипала кишка; 2 - порожня кишка; 3 - клубова кишка; 4 - підшлункова залоза.
Номер слайду 4
Дванадцятипала кишка. Довжина дорівнює товщині 12 складених разом пальців (25 – 30 см). До неї відкривається протока підшлункової залози та загальна жовчна протока.
Номер слайду 5
Підшлункова залоза Виробляє травний сік, що через протоку потрапляє в 12-палу кишку. Трипсин і хімотрипсин – розщеплення білків. Ліпаза – розщеплення жирів. Амілаза – розщеплює крохмаль до глюкози.
Номер слайду 6
Печінка. Найбільша залоза в організмі людини (її маса - 1,5-2 кг. Розташована переважно в правому підребер’ї, під діафрагмою. Біля печінки є порожнистий орган - жовчний міхур. Функції:секреторна (утворення жовчі);захисна (бар’єрна);детоксикаційна;обмінна.
Номер слайду 7
Травлення у тонкому кишечнику. У слизовій оболонці є численні секреторні клітини, які виділяють на добу близько 2 л кишкового соку. Всмоктувальна поверхня клубової та порожньої кишок дуже велика завдяки наявності ворсинок.
Номер слайду 8
Пристінкове (мембранне) травлення
Номер слайду 9
Товстий кишечникслизова оболонка не має ворсинок;залози слизової оболонки утворюють сік, в якому мало ферментів та багато слизу;у порожнині кишок велика кількість мікроорганізмів (мікробіота, 2,5 кг).
Номер слайду 10
Виведення неперетравлених решток. З неперетравлених решток їжі формуються калові маси. Завдяки скороченням м’язів стінок товстого кишечнику вони просуваються до прямої кишки, де накопичуються. Виведення їх з кишечнику регулює м’яз-стискач (сфінктер), розташований у кінцевому відділі прямої кишки. Його діяльність перебуває під контролем свідомості людини.
Номер слайду 11
Висновки: Кишечник складається з тонкого і товстого відділів. У тонкому кишечнику завершується розщеплення поживних речовин, які всмоктуються у кров і лімфу. Велику роль у процесах травлення відіграє жовч, яка сприяє розщепленню жирів, стимулює активність ферментів і рухову активність кишок. Поживні речовини всмоктуються завдяки активній діяльності клітинних мембран клітин епітелію кишечнику, явищам фільтрації та дифузії. У товстому кишечнику остаточно розщеплюються речовини і синтезуються вітаміни К і групи В. У цих процесах беруть участь різноманітні корисні для організму людини мікроорганізми.