Тема. Борис Грінченко «Олеся». У боротьбі за рідний край.
Мета:
Навчальна: закріпити знання учнів про твір Б.Грінченка «Олеся», вміння вірно читати, розуміти прочитане, відповідати на питання повним реченням, Розширювати знання дітей з історії України; показати якими мужніми, стійкими, сміливими були наші предки. Вчити визначати головних дійових осіб, давати їм характеристику.
Корекційна: корегувати вміння працювати у групах, обмінюватися думками та слухати товаришів, поважати їхню думку, розвивати вміння аналізувати художні образи та символи.
Виховна:виховувати любов до української літератури та розуміння глибини народної мудрості, патріотичні почуття, любов до рідної землі, до сучасної української пісні.
Форма уроку: співбесіда із застосуванням інноваційних технологій.
Тип уроку: закріплення знань та вмінь.
Обладнання: портрет Б.Грінченка, картки з індивідуальними завданнями, написи назви розділу, теми уроку, назви твору, запитання про твір, вислови для словникової роботи, відеоматеріали (тема уроку, руханка, релаксація, пісня «Молодий козак», тексти пісні, написи для асоціації, крісло, смайлики- козаки для оцінювання).
Хід уроку
І. Організаційний момент (привітання по іменам, запитання про справи, чи сталося щось цікаве з моменту останнього уроку).
Сіли рівно, озирнулись,
Один одному всміхнулись,
Якщо добре працювати ,
Вийдуть гарні результати,
Тож не гаємо ми час,
Бо знання чекають нас!
ІІ. Актуалізація знань учнів . 1. Повторення вивченого на попередньому уроці.
- Про що ми говорили на минулому уроці?(за назвою розділу, темою уроку, назвою твору).
На дошці записи: «Давно те діялось» «У боротьбі за рідний край» 2.З яким твором ми почали знайомитися на попередньому уроці? - Хто автор твору?
- Назвіть головних героїв твору.
- Відповідайте «так» чи «ні»:
а) Дідуся Олесі та Михайлика звали Данило?
б) Дідусь був на каторзі три роки?
в) Вона (Олеся) пізнала цих людей - це були монголи?
3. Мозкова атака.
Що вам стало відомо про дівчинку Олесю? До кожної літери її імені доберіть слово, що характеризує головну героїню.
О – (обережна) Л - (ласкава, лагідна) Е- (енергійна, емоційна
С- ( сирота) Я - ( сама дівчинка)
4. Робота в парах . Обговоріть питання та дайте відповідь: - Де заховалося невелике село? -Хто жив у ньому? -Як жилося хліборобам? - Куди зібралися діти одного дня? -У кого жили Олеся і Михайлик? -Що їм стало відомо про болото? Викликані пари звітують за двома запитаннями (відеоролик про болота).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
У творі дівчинка Олеся символізує прагнення до свободи та незалежності. Сучасна Україна також переживає боротьбу за свою незалежність, особливо в умовах агресії з боку росії. Ця боротьба за територіальну цінність і суверенітет відображає універсальні цінності свободи, які підкреслюються в творі. Олеся також є символом української культури та традицій. Сьогодні українці активно відстоюють свою національну ідентичність, культуру та мову в умовах зовнішнього тиску. Це питання стало особливо актуальним у контексті війни, коли багато людей усвідомлюють важливість збереження культурної спадщини. Тому на сьогоднішньому уроці ми з вами попробуємо провести паралелі між минулим та сучасністю.
ІV.Основна частина.
1. Робота над висловами з твору .
Пояснити вислови (індивідуальні картки): - гостроверхі шапки маячіли; - якби вони загаялись; - проміж себе джеркотіли; - лиснув шаблюкою перед очима; -накинули аркан на шию; - впала як билина підрізана
2. Читання уривків тексту з обговоренням.
а) Читання оповідання до зупинки.
- Про що розповідав дідусь дітям?
- Кого побачили діти в степу?
- Про що попросила Олеся Михайлика?
Патріотична руханка « Ми – українці».
б) Читання тексту.
- Чи боялася Олеся ворогів?
- Що вона вирішила?
- Чи загрожували вороги Олесі?
в) Читання твору до кінця. -Як загинула Олеся?
- Коли зрозуміли односельчани, що дівчинка їх врятувала?
- Що особливо вразило і схвилювало вас у оповіданні?
Релаксація (спів солов’я)
3.Вибіркове читання.
Прочитати: - про стан дітей, коли вони побачили чужинців; - про рішення Олесі завести татар на болото; - як Олеся покарала ворогів?
V. Рефлексія
1.Характеристика образу Олесі (по тексту), «Асоціативна павутинка» Здобувачі освіти характеризують дівчинку Олесю.
(Робота з гаджетами, знайти в Інтернеті значення імені «Олеся»).
2. «Авторське крісло» -Що б вам хотілося змінити у творі? (Діти по черзі сідають у крісло).
3. «Паралелі»
- Які події відбувалися в давні часи та зараз?
4. Прийом закріплення вивченого матеріалу «Інноваційні підходи формування національно-патріотичних цінностей в рамках музично-патріотичного проєкту «Звуки патріотизму» шляхом роботи над текстами сучасних пісень воєнного часу».
Робота над текстом пісні «Молодий козак»:
- чи є щось спільне у пісні з прочитаним текстом?
- як ця пісня відображає сучасну реальність?
VІ.Підсумок уроку.
Оцінювання роботи здобувачів освіти (смайликами-козаками).
VІІ.Домашнє завдання.
Переказати зміст твору і намалювати головних героїв.