Брейн-ринг з української мови 3 клас
до Міжнародного дня рідної мови
Мета: Навчити учнів розуміти і збагачувати рідну мову, мислити творчо. Розвивати уміння аналізувати і синтезувати, активність, мислення, творчі здібності дітей. Виховувати повагу до рідної мови, дружбу, згуртованість, бажання змагатись і перемагати у чесній грі.
Тип уроку брейн-ринг
Умови гри: Кожна команда складається з 8-10 чоловік, яку очолює капітан. В ході змагання команди набирають бали, виграє та, у якої кількість балів більша. По закінченню гри команда-переможець отримує грамоту.
Обладнання: конверти із завданням.
Хід уроку
І. Організаційна частина
ІІ. Основна частина
1. Слово вчителя.
.
Л. Власюк: Мова — краса спілкування,
Мова — як сонце ясне,
Мова — то предків надбання,
Мова — багатство моє.
Мова — то чиста криниця,
Де б'є, мов сльоза, джерело,
Мова — це наша світлиця,
Вона як добірне зерно.
Мова — державна перлина,
Нею завжди дорожіть:
Без мови немає країни —
Мову, як матір, любіть!
Доброго дня,шановні присутні! Усім відома істина, що мова — це душа народу, святиня, з якою пов’язане не тільки минуле народу і його сьогодення, а й прийдешні віки.
Тому 21-го лютого всі народи Землі відзначають Міжнародний день рідної мови. За недовгий час свого існування воно вже стало традиційним, винятковість його в тому, що кожен має змогу відчути себе частиною свого великого народу. Чому цей день називають Міжнародним? Бо кожен народ має свою власну рідну мову. Англійці – англійську, росіяни – російську, поляки – польську, німці – німецьку і так далі. (Відео)
Для нас українців рідною є наша державна мова – українська. Але як ви вже знаєте, що на території України проживають і люди інших національностей: росіяни, білоруси, роми, угорці, молдовани, поляки, румуни, вірмени, кримські татари та багато інших. Але в цей день 21 лютого, вони також святкують Міжнародний день рідної мови, але своє мови.
А ми зібралися сьогодні, щоб ще раз переконатися в тому, що учні нашої школи люблять і шанують рідну мову. А зробимо ми це у формі брейн-рингу між командами 3-х класів. Привітайте учасників! Будь ласка команди займіть свої місця (Вихід команд під музичний супровід)
Увага, шановні учасники! Сьогодні ви братимете участь у різноманітних конкурсах, застосовуючи своє знання з української мови. Під час гри ви маєте виявити рівень своєї загальної ерудиції, творчі здібності й уміння працювати в команді.
Переможе та команда, яка дасть більше правильних відповідей на поставлені питання та краще впорається з усіма завданнями.
А судити поєдинок команд буде шановне журі у складі:
2. Представлення команд.
Назва, девіз, імена учасників.
3. Конкурс «Спробуй казку відгадати…»
Не тримали сина й доні
У своїх вони долонях.
Тож пішов дідусь у ліс,
Деревиночку приніс.
У колисочку поклали,
Бабця нічку колихала,
А на ранок в ній синочок
Та й відкрив розумні очка.
Як же зветься це хлоп’ятко,
Любі хлопчики й дівчатка? («Івасик-Телесик»)
Це маленька горошина
Принесла в родину сина.
Мав таку цей хлопець силу,
Що зміюку підкорила.
Визволив сестру, братів,
Простить зради не схотів,
То ж пішов у світ блукати,
Долі кращої шукати.
Відгадайте без підказки,
Із якої герой казки? («Котигорошко»)
Дівчина, хоч і кривенька,
Роботяща, моторненька,
Як гніздо її спалили,
То з качками полетіла.
Всі ви знаєте цю казку,
То ж назвіть її, будь ласка! («Кривенька качечка»)
У лисички розкошує
Спить у ліжку і жирує.
Цей котюра ну й доскоцький!
А назвав себе… («Пан Коцький»)
Ця брехуха – і рогата,
І баньката й бородата.
Обдурила свого діда,
Принесла в родину біди,
Хату в зайчика украла,
Жити в домі цьому стала.
Добрий рак її прогнав
І зайчика врятував.
Як же звати цю рогату
Вередуху бородату? («Коза-Дереза»)
Він любив пісні співати.
Від звірят усіх тікати.
Скік! Тут був, і вже – нема!
І шукать його – дарма!
Та лисичка його з’їла,
Ба! Таки перехитрила! («Колобок»)
Хто журавлика вітав,
Ще й кашкою пригощав?
Пригадайте-но, будь ласка,
Із якої герой казки? («Лисичка та Журавель»)
Це який такий бичок,
Не простий – а третячок,
Дуже, дуже він був ловкий,
Упіймав ведмедя, вовка,
Зайчика, а ще – лисичку,
Хоч і сам він невеличкий.
Допоміг і бабі, й діду
Пережити їхні біди. («Солом’яний бичок»)
4. Конкурс «Швидко назвати антоніми»
(У разі затримки відповідає наступний гравець.)
Високий – низький
Білий – чорний
Сміється – плаче
Світлий – темний
Важкий – легкий
Старий – молодий
Зло – добро
Чисто – брудно
Сухий – мокрий
Працьовитий – лінивий
Кричати – мовчати
Ніч – день
Вечір – ранок
Радісний – сумний
Шкідливо – корисно
Лягати – вставати
Довгий – короткий
Новий – старий
5. Конкурс для вболівальників
Відгадайте українські народні загадки та заробіть для своєї команди 1 бал (учасники команд не відповідають)
1. Золотий пішов,
А срібний прийшов. (Сонце і місяць)
2. Сидить баба на грядках,
Вся закутана в хустках. (Капуста)
3. Круглий, як куля,
Зелений, як трава,
Червоний, як кров,
Солодкий, як мед. (Кавун)
4. Кругле, як м'яч, хвіст має,
А за нього не підіймеш. (Клубок)
5. Іде років двісті,
Стоїть на місці,
Лічить людський вік,
А не чоловік. (Годинник)
6. У куточку поселився
І мерщій обгородився,
Сплів драбини про запас:
Прошу, мухи, в гості вас. (Павук)
7. Що то воно:
У воді водиться,
З хвостом родиться,
А як виростає,
Хвіст пропадає? (Жаба)
8. Куди повзе —
За собою хату везе. (Равлик)
9. Що воно за штука, що день і ніч стука? (Серце)
10. Що можна бачити з заплющеними очима? (Сон)
6. Музичний конкурс (прослухайте композицію і назвіть, якою мовою звучала пісня, варіанти пропонуються) по 1 балу
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7. Конкурс «Словотвір» 1 слово – 1 бал (3 хв.)
З букв одного слова складіть і запишіть якомога більше нових слів.
Цілеспрямований
8. Конкурс «Не помились!» (2 хв.)
Завдання на аркушах. Вставити пропущені букви.
1. С (е,и) ло, м (и,е) довий, бері (с,з) ка, ка (с,з) ковий, в (е,и) дмідь,
з (и,е) лений.
2. В (е,и) селий, в (и,е) сняний, хлі (п,б) , жолу (д,т) ь, ст (и,е) пи, л (е,и) сток.
9. Конкурс для вболівальників «Запитання на вибір»
На дошці розцвіла квіточка з 8 пелюстками. Кожна має свій номер і запитання на звороті. Вболівальники вибирають пелюстки і відповідають на питання. За кожну правильну відповідь – 1 бал.
1) Державна мова України (українська)
2) Скільки голосних букв в українській мові? (6)
3) Яка буква не має звуку. ( м’який знак )
4) Який знак ставиться в кінці розповідного речення. ( крапка)
5) Яка шоста буква алфавіту. (д)
6) Буква, яка завжди позначає м’який приголосний звук. (Й)
7) Скільки складів у слові «печериці»? (4)
8) Немає України без верби і …. (калини)
10. Конкурс «Перекладач» . Має остаточно переконати вас у лексичному багатстві й колоритності рідної мови. На швидкість перекласти слова з російської на українську мову.
Вилка – виделка
Полотенце – рушник
Тряпка – ганчірка
Лук – цибуля
Картошка – картопля
Стул – стілець
Кровать – ліжко
Лиса – лисиця
Улитка – равлик
Лягушка – жаба
ІІІ. Підведення підсумків та нагородження переможців.
«Кухлик»
Всі народи мову мають,
Всі пісень своїх співають.
Бо хто має мову рідну,
Той багатий, а не бідний!
Не цурайтесь мови, люди.
Не цурайтесь роду.
Як зачахне рідне слово, –
Не буде народу.
Тож вивчайте рідну мову
Вже тепер, з маленьких літ.
Українське наше слово
Хай звучить на цілий світ!