Тема. Літературний брейн-ринг з української літератури « У моїм серці – Україна!»
Мета уроку: узагальнити і систематизувати знання семикласників про вивчені твори українських письменників, основні положення теорії літератури, розвивати навички
проектно-презентаційної роботи, творчі здібності,
комунікативну компетентність, вміння виразного читання;
виховувати повагу до народних традицій, любов до художнього слова, патріотичні почуття громадянина.
Обладнання: проєктор, презентація, рушники, портрети письменників, маршрутний лист.
Хід уроку
Література кожного народу- це найкраще дзеркало його життя.
(Іван Франко)
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя.
Добрий день всім присутнім на нашому уроці – брейн – рингу «В моїм серці-Україна», присвяченому декаді української мови і літератури .
Сьогодні учні 7 – Б кл. позмагаються між командами «Беркути», «Лебеді», які створили напередодні уроку.
Пропоную ознайомитись із послідовністю раундів брейн – рингу .
1-й раунд- «Презентація команд».
2 –й раунд-«Розминка».
3.- й раунд «Великі українці»
4-й раунд «Про кого це?»
5 –й раунд «Розгадай кросворд»
6 –й раунд «Творча хвилинка»
7– й раунд «Я наймудріший»
8-й раунд «Кращий знавець української літератури».
9-й раунд «Двобій капітанів».
10-й раунд «Загадкова скринька».
Пропоную командиру презентувати назву, девіз, емблему команди.
1- й раунд «Презентація команд» (5 балів)
Команда «Беркути» Команда «Лебеді»
Девіз 1 команди.
Девіз 2 команди.
А оцінювати будуть вас журі, до складу якого входять..
ІІІ. Актуалізація знань.
ІI раунд «Розминка» (5 балів)
(для учасників команд по 5 завдань)
1.Назвати 3 роди літератури.
2. Кого називають Кобзарем?
3.Кого називають Каменярем?
4.Хто з українських письменників писав байки для дітей?
5.Хто з українських письменників вишиванку одягав щодня,бо вважав буденним одягом?
6. Кого з українських письменників у літературних колах називали Сонцепоклонником?
7. Кого з письменників вважають засновником української літератури і мови?
8. Псевдонім письменниці, матері Лесі Українки?
9.Яке справжнє ім′я Лесі Українки?
10. Яку назву має автобіографічна повість М. Довженка .
ІІІ раунд «Великі українці» (5 балів)
(для уболівальників)
Наступний раунд «Великі українці». Не так давно на ТБ був проєкт з такою назвою, де наші співвітчизники шляхом голосування обирали найвідоміших та найвеличніших українців. Але тут можна назвати чимало видатних людей, завдяки, яким наша держава стала могутньою, квітучою і незалежною. Кожен з цих людей доклав до цього чимало зусиль. Тому сказати про когось одного як про «великого» буде неправильно». Портрети «великих» українців ми часто зустрічаємо на сторінках підручника «Українська література».
Пропоную уболівальників команд назвати письменників, яких ви впізнали .
Кожна команда отримала творче завдання додому. Прошу прокоментувати виконання його одним з учасників.
ІІІ раунд «Про кого це?» (5 балів)
(для учасників по 3 завдання)
1.«Він був сином мужика і став володарем у царстві духа.Він був кріпаком і став велетнем у царстві людської культури…
Доля переслідувала його в житті,скільки лиш могла, та не зуміла перетворити золота його душі у ржу…» (Т.Шевченко)
2.Поетеса, драматург,яка вела «тридцятилітню війну»з тяжкою хворобою і стверджувала,що «має в серці те,що не вмирає»і навіть серед лиха співала пісні. (Леся Українка).
3.Ще за життя його вважали найталановитішим письменником у всій Україні. Він був митцем-титаном. Сучасники називали його» академією в одній особі», на його могилі встановлено скульптуру людини, що невтомно б’є молотом скелю. (І.Франко).
4.Прозаїк,поет,драматург,творець автобіографічної дилогії,
батько автора повісті «Митькозавр з Юрківки або химера лісового озера» (М.Стельмах)
5.Відомий у світі український кінорежисер,письменник.Його іменем названо Київську кіностудію художніх фільмів.Він є автором повісті,названої на честь річки дитинства. (О.Довженко)
6.Відомий український байкар,автор ліричних віршів,акровіршів.Він підписував свої твори псевдонімом Дідусь Кенар. (Л.Глібов)
ІV.Проведення конкурсів
Пропоную брати участь у розгадуванні кросворда до змісту повісті «Климко» Григора Тютюнника. На виконання 7 хвилин. Яка команда найшвидше розгадає, презентує роботу, то отримає 5 балів.
V раунд «Розгадай кросворд» (5 балів)
VІ раунд «Творча хвилинка» (5 балів)
(завдання для вболівальників )
Потрібно скласти сенкан до образу Михайлика, Климка, Павлуся.
VІІ раунд «Хто наймудріший?» ( 5 балів)
Завдання для 1 команди
1.Книга вчить, як на світі…( жить ).
2.Слово – не горобець, вилетить …(не впіймаєш).
3. За рідний край життя …(віддай).
4. Та земля мила, де мати… (народила)
5.Одна голова добре, а дві … (краще).
6. Хто багато читає, багато …(знає).
Завдання для 2 команди
1. Робиш добро – не кайся, зробиш зло -зла і…( сподівайся).
2. Всюди добре,а вдома…( найкраще).
3. Від доброго не бігай, а злого …(не роби).
4.Рідна земля і в жмені…( мила).
5. Хліб-сіль їж, а правду …(ріж).
6. Хліб - батько, а вода - …(мати).
VIII раунд «Найращий знавець » (5 балів)
(Запитання для уболівальників)
1.Кому присвятив М. Стельмах свою повість «Гуси-лебеді летять»?(батькам)
2. Який образ є головним у повісті «Гуси-лебеді летять»? (Михайло).
3. Як звали батьків Михайла? (Панас Дем’янович, Ганна Іванівна).
4. Як звали дідуся Михайлика? ( Дем’ян)
4. Звідки у Михайлика взялося взуття?(Взуття купив батько).
5. Як Михайлик уперше в житті проявив милосердя?
6. На яку книжку хотів обміняти Михайлик у сина священика
дві склянки насіння тепер і чотири восени ? («Пригоди Тома Сойєра»).
7.Хто впустив Михайлика до театру? (Дядько Себастіан).
8.Який жанр твору М. Стельмаха «Гуси – лебеді летять»? (Автобіографічна повість).
9.Хто є автором повісті «Климко» (Г.Тютюнник).
10. По що вирушив Климко до Слов’янська? (По сіль).
11. Кого вчителька Наталія Миколаївна назвала Кармелюком? (Зульфата).
12. За що тітка Марина полюбила Климка як ріднк дитину? (У неї не було дітей, він був сиротою, допомагав тітці).
13. З якої станції прогнав Климка німець?
14. Який жанр твору Григора Тютюнника«Климко»?
IX раунд «Двобій капітанів» (5 балів)
1.Поетичне перебільшення властивостей чи ознак когось чи чогось – це… (гіпербола)
2.Художній прийом, за основу якого взято перетворення людини на рослину чи тварину – це… (метаморфоза)
3. Співзвучне закінчення рядків у поетичному творі – це… (рима)
4.Невеликий алегоричний твір повчального змісту – це… ( байка)
5.Уподібнення речей, явищ, рослин, тварин людським якостям – це
(персоніфікація)
6.Короткий влучний народний вислів із повчальним висновком – це… (прислів’я)
8.Вигадане ім’я,прізвище або авторський знак, замість власного- це…(псевдонім).
9. Значимий , виділений елемент художнього образу, виразна подробиця у творі, що несе значне, змістове та ідейно-емоційнене навантаження- це (художня деталь).
9.Інакомовлення,наділення тварин, предметів рисами характеру людини (алегорія)
10.Розмова двох або кількох людей,персонажів твору (діалог)
Х раунд «Загадкова скринька» (5 балів)
Завдання для 1 капітана
Протягом багатьох століть Україна потерпала від різних іноземних поневолювачів. Одного разу, відбиваючи напад ворогів,герой потрапляє у полон.
Дівчина,прагнучи допомогти юнаку, пропонує йому річ, яка давала вільний вихід із ворожого табору.
Ця річ у скриньці!
(Це перстень, повість «Захар Беркут» І Франка)
Завдання для 2 капітана
Хлопчик був розбишакою: там шибки з рогатки вибив, там перекинув діжку з дощовою водою. За ті витівки батько бив хлопця. Юний герой ніколи не просив пробачення і стійко переносив усі бійки.А за те, що хлопець завжди говорив правду, батько давав йому те, що лежить у чорній скриньці.
Що ж лежить у скриньці?
( це 2 копійки, «Федько-халамидник» В.Винниченка)
ХІ раунд «Ілюстрація до твору» (5 балів)
Поміркуй і запиши, до якого твору підібрана ілюстрація, хто є його автором .
Відповіді: «Захар Беркут», «Мені тринадцятий минало», «Тополя», «За сестрою», «Гуси-лебеді летять», «Климко».
ІV. Підбиття підсумків
Слово вчителя
Пропоную журі назвати кількість балів, що набрала кожна команда.
V. Оцінювання учнів
Відзначення досягнень учнів, ставлення до роботи .
VII. Домашня робота
Творче завдання у вайбері . Знайти цікавий матеріал про Ліну Костенко , записати.
1-й раунд «Презентація команд».
2 –й раунд «Розминка».
3 - й раунд «Великі українці»
4 - й раунд «Про кого це?»
5 –й раунд «Розгадай кросворд»
6 – й раунд «Творча хвилинка»
7– й раунд «Я наймудріший»
8-й раунд «Кращий знавець української літератури».
9-й раунд «Двобій капітанів».
10-й раунд «Загадкова скринька».
Запитання для уболівальників
1.Кому присвятив М. Стельмах свою повість «Гуси-лебеді летять»?
2. Який образ є головним у повісті «Гуси-лебеді летять»?.
3. Як звали батьків Михайла?
4. Як звали дідуся Михайлика?
4. Звідки у Михайлика взялося взуття?
5. Як Михайлик уперше в житті проявив милосердя?
6. На яку книжку хотів обміняти Михайлик у сина священика
дві склянки насіння тепер і чотири восени ?
7.Хто впустив Михайлика до театру?
8.Який жанр твору М. Стельмаха «Гуси – лебеді летять»?
9.Хто є автором повісті «Климко»?
10. По що вирушив Климко до Слов’янська?
11. Кого вчителька Наталія Миколаївна назвала Кармелюком?
12. За що тітка Марина полюбила Климка як рідну дитину?
13. З якої станції прогнав Климка німець?
14. Який жанр твору Григора Тютюнника «Климко»?
1.Поетичне перебільшення властивостей чи ознак когось чи чогось – це…
2.Художній прийом, за основу якого взято перетворення людини на рослину чи тварину – це…
3. Співзвучне закінчення рядків у поетичному творі – це…
4.Невеликий алегоричний твір повчального змісту – це…
5.Уподібнення речей, явищ, рослин, тварин людським якостям – це…
6.Короткий влучний народний вислів із повчальним висновком – це…
8.Вигадане ім’я, прізвище або авторський знак, замість власного- це…
9. Значимий , виділений елемент художнього образу, виразна подробиця у творі, що несе значне, змістове та ідейно-емоційнене навантаження- це..
9.Інакомовлення,наділення тварин, предметів рисами характеру людини …
10.Розмова двох або кількох людей, персонажів твору …
1 команда «Беркути»
2 команда «Лебеді»