Брейн-ринг з української мови

Про матеріал
Брейн-ринг з української мови , цікаві завдання, вікторини для дітей. Підходить для дітей початкової школи.
Перегляд файлу

Брейн-ринг з української мови

Мета: Навчити учнів розуміти і збагачувати рідну мову, мислити творчо.

Розвивати уміння аналізувати і синтезувати, активність, мислення, творчі здібності дітей. Виховувати повагу до рідної мови, дружбу, згуртованість, бажання змагатись і перемагати у чесній грі.

Тип уроку:Урок - брейн-ринг.

Умови гри: Кожна команда складається з 6 чоловік, яку очолює капітан. Вході змагання команди набирають бали, виграє та, у якої кількість балів більша. По закінченню гри команда-переможець отримуєграмоту.

Обладнання: конверти із завданням.

Хід уроку

І. Організаційна частина

II. Основна частина

1. Слово вчителя.

- Діти! Сьогодні ви маєте можливість позмагатися на звання кращих знавців мови серед учнів. Змагання проходитимуть у формі брейн-рингу. Слово «брейн» (від англ.) «brain», що в перекладі «мозок», а слово «ринг» - дзвінок. Назва гри укр. мовою «мозок

дзвонить».

Брейн - блискуча думка, ідея.

Ринг - майданчик для змагань, арена

Наш брейн-ринг присвячений Міжнародному дню рідної мови, який відзначатиметься 21 лютого. Історія свята, на жаль, має трагічний початок. 21 лютого 1952 року в Бангладеші влада жорстоко придушила демонстрацію протесту проти урядової заборони на використання бенгальської мови. Відтоді в Бангладеші цей день став днем полеглих за рідну мову. Минуло багато часу. Аж у 1999 році на 30 сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО було прийнято Міжнародний день рідної, а починаючи з 21 лютого 2000 року цей день відзначають і в Україні.

2. Вихід і привітання команд.

«Мовознавці»

Девіз: Без неї жити неможливо,

Для всіх людей вона важлива,

Без неї пісні не співати.

Без неї й слова не сказати.

“Дивослово”

Девіз: Тож до бою кличте, друзі,

До мовного бою.

Мово рідна, Україно,

Ми завжди з тобою.

«Патріоти»

Девіз: Ми за Україну,

Ми за рідне слово.

Будем знати й пам'ятати

Соловʼїну мову.

«Розумники»

Девіз: Хто мову вшановує свою,

Хай той переможе в бою.

Вчіть нашу мову соловʼїну і не зазнавайтесь.

3. Конкурс «Розминка».

Який числівник наказує? (Три)

Якою косою не можна косити? (Дівочою)

Яке поле не виореш? ( В зошиті)

Скляний ящик із водою для риб? (Акваріум)

Яке місто літає над головами? (Орел)

Якою частиною мови може бути слово мати? (Іменник, дієслово)

Прилад для визначення сторін світу (Компас)

На які антоніми націлена стрілка компаса? (Північ — південь)

Жуйна тварина з одним чи двома горбами? (Верблюд)

Апарат для розмови на відстані (Телефон)

Рослина з великими жовтими зернами, які зібрано у качани (Кукурудза)

Підземна міська залізниця (Метро)

4. Конкурс капітанів.

Визначити тип речення за метою висловлювання та за інтонацією.

а) Вивчайте, любіть свою мову,

Як світлу Вітчизну любіть.

б) О слово рідне, що без тебе я? в) Ой, яка чудова українська мова! г) Батько мені каже:

З книгою дружи,

Рідну мову, синку,

Завжди бережи.

5. Конкурс «Швидко назвати антоніми»

(У разі затримки відповідає наступний гравець.)

Весело - сумно

Мороз - спека

Високий - низкий

Білий - чорний

Сміється - плаче

Важкий - легкий

Світлий - темний

Старість - молодість

Зло - добро

Згадати - забути

Чисто - брудно

Сухий - мокрий

Ворог - друг

Працьовитий - лінивий

Кричати - мовчати

Ніч - день

Радісний - сумний

Шкідливо - корисно

Вечір - ранок

Вчора - сьогодні

Лягати - вставати

Довгий - короткий

Новий - старий

Плюс - мінус

6. Конкурс «Знавці фразеологізмів»

Пропонуємо командам вибрати конверт із завданням. Час на виконання - 3хвилини.

1. Як зірок на небі - багато.

Пасти задніх - відставати.

Збити з пантелику - заплутати.

Брати ноги на плечі - тікати.

2. Ворон лічити - байдикувати.

Під самим носом - близько.

Від горшка два вершка - маленький.

На голках сидіти - переживати.

3.Нагріти руки - збагатитися.

Ні пари з вуст - мовчати.

Побити горшки - посваритись.

За царя Панька, як була земля тонка - давно.

4. Прикусити язика - замовкнути.

Як кіт наплакав - мало.

Зарубати на носі - запамʼятати.

Мов у воду опущений - сумний.

7. Конкурс «Всезнайки».

Кожна команда отримує аркуш з початком прислівʼя, яке треба продовжити.

1. Та земля мила..., де мати родила.

2.Не кажи — не вмію..., а кажи навчусь!

3. Людина без Батьківщини -... як соловей без пісні.

4. Під лежачий камінь... вода не тече.

5. Книга вчить... як на світі жить.

6. Хочеш їсти калачі... не лежи на печі.

7. Слово не горобець... вилетить не впіймаєш.

8.Вчення світ... а невчення тьма.

9. Любиш кататися... люби і саночки возити.

10. Краще синиця в руках... ніж журавель в небі.

11. Праця чоловіка годує.., а лінь марнує

12. Бережи плаття знову..., а честь змолоду.

11. Конкурс «Літературна вікторина».

• Красень-чоловік у повному розквіті сил. Має те, що ви, чоловіки, не всі любите. Високо літає, але низько ніколи не падає. Він - ненька, друг,

привид та джентльмен одночасно. («Карлсон»)

• Він був скалічений, пережив морську мандрівку, біди. Побував навіть у рибʼячому шлунку і загинув у полумʼї. Його любила служниця Терпсихори — богині танцю. («Оловʼяний солдатик»)

• Коли годинник бʼє 12 разів, багатство перетворюється на бідність і може загубити те, що принесе потім щастя. Хто і що загубив?

(«Попелюшка», черевичок)

• Шановні математики. Вам відоме імʼя математика Льюїса Керолла. Він популярний не лише в математичних колах, тому що відкрив одну нову країну. Яку? («Країна чудес», Задзеркалля)

• Її зріст приблизно 2 см 54 мм, ліжко - горіхова шкаралупка, покривало

- трояндова пелюстка. Була красунею. Її радо брали заміж, але всі випадки закінчувались невдало. І зробила вона свій вибір аж у кінці казки, в неї виросли крила. Хто це? («Дюймовочка»)

III. Підведення підсумків та нагородження переможців.

Ось і закінчився брейн-ринг. Пройде час, ви станете дорослими і хочеться, щоб ви зростали в ріднім краї, з рідним словом. І ніколи не цурались української мови.

Бо ніхто немає права забувати своєї мови рідної ніде.

Як ті пісні, які співала мати, і як своє дитинство золоте.

docx
Пов’язані теми
Українська мова, Сценарії
НУШ
Інкл
Додано
30 травня
Переглядів
127
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку