Будова і технічне обслуговування
автомобілів
(методичні рекомендації)
Викладач
Годунко Микола Іванович
Механізми управління автомобілями
Тема: Рульове керування автомобілями
Мета: Вивчити призначення, будову і роботу рульового управління, порядок його регулювання, можливі несправності і об'єм технічного обслуговування.
Тип уроку: Комбінований
Час, відведений на тему: 4 години.
Місце проведення занять: Клас № 108
Матеріально-технічне забезпечення:
|
№ п/п |
Учбові питання та час |
Короткий зміст питання та методичні вказівки |
|
1. |
Організаційний момент 5хв. |
1. Привітання. Провірка явки учнів на занятті, з'ясування причин відсутніх на минулому занятті, оформлення журналу і надання їм можливості психологічно підготовити себе до заняття. 2. Висловити самому відповіді на неясні питання, які виникли в учнів при опрацьовуванні домашнього завдання. 3. Вияснить, хто з учнів не готовий відповідати і з якої причини. На цьому етапі уроку виявляються знання вчаться і об'єктивно визначається їхня оцінка/при мінімальних витратах учбового часу/, шляхом постановки контрольних питань. Контрольні питання необхідно ставити всій групі і після деякої паузи викликати учня для докладу. Контрольні питання повинні бути чітко сформульовані і записані в план уроці. Відповіді учнів на поставлені питання повинні супроводжуватися показам на матеріальній частині в деяких випадках - на плакатах/схемах/.
|
|
2. |
Повторення пройденого матеріалу. 10 хв. |
Наперед необхідно намічати учнів для опиту. Так, наприклад: 1. Послідовність передачі моменту, що крутиться, від колінчастого валу двигуна до провідних коліс автомобіля. 2. Регулювання зведеного ходу педалі зчеплення. 3. Несправності зчеплення, коробки передач, способи виявлення і усунення несправностей.
|
|
3. |
Вивчення нового матеріалу 60хв.
|
Несправності карданної і головної передач, їх ознаки, причини і способи усунення. Обслуговування зчеплення, коробки передач карданної і головної передач. Решта учнів доповнюють відповіді питаючих. Після опиту учня проводиться розбір його відповіді, наголошуються недоліки і виставляється оцінка. Робиться перехід до основного етапу заняття: викладання нового матеріалу. Необхідно записати на дошці тему заняття і питання, що розглядаються: Призначення і пристрій рульового механізму і його приводу. Взаємодія деталей рульового механізму і рульового управління в цілому.
|
|
3.1. |
Призначення і влаштування рульового механізму і його приводу 20хв.
|
3. Регулювальні пристосування рульового механізму і його приводу. 4. Несправності рульового управління, їх ознаки, причини і способи усунення. Обслуговування рульового управління. Послідовність перевірки рульового управління перед виїздом. Пояснити учням, що кожний автомобіль облаштовується рульовим управлінням. Із зростанням швидкості руху автомобіля дуже велика роль рульового управління, його технічна справність. Можна привести дані, що зі всіх ДТП, скоєних в 1983 році, 18% складають ДТП через несправність рульового управління. Рульове управління призначено для зміни напряму руху автомобіля. Рульове управління складається з: рульового механізму; рульового приводу. Рульовий механізм призначений для передачі зусиль від водія до рульового приводу. При збільшенні зусилля полегшується поворот керованих коліс. Використовуючи загальну схему, діючий стенд автомобіля, плакати, пояснити, що рульовий механізм і його привід складається з рульового колеса, ручного валу, рульовий, колонки, глобоїдального черв'яка валу рульової сошки з дво гребневим роликом, картера і регулювального пристрою. Рульовий привід складається з сошки, маятникового важеля, середньої тяги з регулювальними муфтами, кульових шарнірів рульової тяги, поворотних важелів лівого і правого/. Після з'ясування загальної схеми пояснити влаштування вузлів і деталей рульового механізму і його приводу. Роз'яснення необхідно проводити в строгій послідовності, починаючи з рульовим колеса і закінчити поворотними важелями з обов'язкові показом на матеріальній частині.
Картер рульового механізму ущільнений сальниками. В картер через отвір в кришці заливається трансмісійне масло ТАД-17 /0,250 л/. В тому разі якщо немає течі і редуктор не розбирався для регулювання і ремонту, зміна масла не потрібна. Зазор між черв'яком і роликом регулюють гвинтом з контргайкою, розташованою на кришці картера. Обов'язково розказати тим, що вчиться про пристрій і роботу регулювальних пристосувань. При роз'яснені взаємодії деталей рульового управління використовувати діючий стенд рульового управління автомобіля і фрагменти
|
|
|
|
|
|
3.2.
|
Взаємодія деталей рульового механізму і рульового управління в цілому 10хв
Регулювальні пристрої рульового механізму та його приводу 10хв. |
Будова рульового привода в разі незалежної підвіски коліс (ав-томобіль ГАЗ-24). Головна відмінність цієї конструкції привода (рис. 6.13, б) від попередньої (див. рис. 6.11)

Будова рульового привода в разі незалежної підвіски коліс:
а — загальний вигляд; б, в — кульовий палець головкою вниз і вгору відповідно;
1 — маятниковий важіль; 2 — сошка; 3 — важелі цапф; 4 — бічні тяги; 5 — середня тяга; 6 — регулювальні трубки; 7 — головка тяги; 8 — шплінт; 9 — нарізна пробка; 10 — пружина; 11 — п'ята; 12 — корпус шарніра; 13 — гумовий ущільнювач; 14 — кульовий палець; 15 — гайка
|
|
|
з відео. Всі деталі рульового механізму і його приводу між собою взаємозв'язані. Рух від рульового колеса до керованих коліс передається таким чином: від рульового колеса до сошки через рульове колесо, рульовий вал, глобоїдальный черв'як, двогребневий ролик, вал рульової сошки; від сошки до поворотних кулаків через середню тягу, маятниковий важіль бічна тяга. Далі викладач повинен розповісти про особливості пристрою рульового управління "Москвич" і ЗA3-966. Пристрій рульового управління ВАЗ-2101 і "Москвич" аналогічно. В автомобілі "Москвич" рульовий вал суцільний. К йому приварений черв'як, встановлений на двох роликових підшипниках, зазор, в яких регулюється гайкою в нижньому отворі рульового механізму. Зазор між глобоїдальным черв'яком і роликом регулюють гвинтом на кришці картера. Рульовий привід ЗАЗ-966 і москвич-412 мають однакову конструкцію як і ВАЗ-2101. Відмінність, полягає в способах кріплення деяких деталей. Так, як учні вже знайомі з поняттями регулювальних пристроями рульового механізму і його приводу /при вивченні перших двох питань/ ставиться питання: Який допустимий люфт рульового колеса? Які регулювальні пристосування є в рульовому механізмі і його приводі? Після задовільної відповіді дається пояснення, де особлива увага звертається на ті регулювальні пристрої, які необхідні водію. Процес навчання нерозривно пов'язаний з вихованням. В даному випадку, при викладі даного питання потрібно сконцентрувати увагу учнів на тому, до чого може привести недбале відношення до технічного стану рульового управлінням, а саме у зв'язку з утрудненим управлінням автомобілем, водій швидко втомлюється, з'являється відчуття
|
|
3.4. |
Несправності рульового управління, їхні признаки, причини усунення. Обслуговування рульового управління. Послідовність провірки рульового управління перед виїздом. 20хв.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
невпевненості, що може привести до дорожньо-транспортної події. За даними місцевої ДАІ привести приклади дорожньо-транспортних подій, пов'язаних з несправностями рульового управління. Після цього необхідно ознайомити учнів з типовими несправностями рульового управління. Основні несправності рульового управління. Збільшення люфту рульового колеса виникає в результаті: ослаблення кріплення картера рульового управління і рульової колонки; збільшення зазорів в рульовому механізмі; зносу втулок шворнів і деталей підвіски направляючих коліс; збільшення зазору в підшипниках маточин передніх коліс; зносу втулок шарнірних з'єднань, наконечників тяги і ослаблення кріплення сошки і поворотних важелів. Зазори, що утворилися в підшипниках картера рульового управлінням підшипниках маточин коліс і між черв'яком і роликом рульового механізму, усувають регулюванням. Ослаблення кріплень картера рульового механізму, кронштейнів, маятникового важеля, рульової колонки, рульової сошки і кріплення поворотних важелів усувають затягуємо гайок і болтів кріплення. Зношені деталі/втулки, наконечники тяги і пр./заміняють. Заїдання рульового механізму і утруднене управління виникає в результаті надмірного затягування регулювального гвинта, пошкодження підшипників черв'яка, погнутості тяги, відсутності змащення. Зношені і пошкоджені деталі слід замінити. Неправильно відрегульовані з'єднання необхідно повторно відрегулювати. Слідує також перевірити і поповнити мастило в рульовому механізмі. Допустимий люфт рульового колеса, при положенні керованих коліс автомобіля для |
|
|
|
|
|
|
|
руху пряме, повинен бути не більше 5", що відповідає ходу обода рульового колеса на 12- 13 мм В той же час в межах повороту рульового колеса на 30° зазори в зціпленні сошки і черв'яка недопустимі. Перед виїздом в рейс необхідно зовнішним оглядом перевірити стан ущільнень картера рульового механізму, перевірити стан всіх деталей і з'єднань, переконається в наявності шплінтів, гайок і відсутності підвищених зазорів в з'єднаннях. Перевірити дію рульового управління на ходу. Виявлені несправності необхідно усунути. Оскільки об'єм матеріалу по даній темі великої, потрібно при його викладі використовувати не тільки метод розповіді, показу, але і бесіди, що активізує діяльність учнів.
|
|
4. |
Відповіді на питання. 2хв. |
Відповіді на питання даються у формі фронтальної бесіди. Відповіді повинні бути короткими і гранично ясними. Якщо відповіді дають учні, то для них це додаткове осмислення і повторення нового матеріалу, викладачу такий метод дає можливість аналізувати, як зрозуміло новий матеріал.
|
|
5. |
Закріплення нового матеріалу 10хв. |
В якості закріплення одержаних на занятті знань запропонувати учням наступні питання: Яке призначення рульового механізму? Які основні деталі рульового управління? Які ви знаєте несправності рульового управління і їх ознаки? До яких наслідків веде технічна несправність рульового управління Послідовність перевірки рульового управління перед виїздом в рейс При закріпленні матеріалу виявляється рівень засвоєння нового матеріалу. Дати короткий аналіз роботи учнів : при |
|
6. |
Підведення підсумків заняття 2хв
|
підготовці домашнього завдання і на занятті. Відзначити учнів, активно що брали участь в розборі домашнього завда-ния, нового матеріалу, і що вчаться, мають недостатню підготовку. Можна виставити оцінки як заохочення за хороші відповіді, або як осуд, за недостатню старанність.
|
|
7. |
Завдання додому 1хв.
|
Вивчити призначення, влаштування, несправності рульового управління. Технічне обслуговування. Конспект
|
Література:
В.О. Кислицин «Будова і експлуатація автомобіля» - 1996р. п. 1.6.
К.С.Шестопалов «Легковой автомобиль» 1980р - 143-148
Л.П.Шувалов «Автомобиль «Жигули» 1990р - 194-207
Л.І.Белкін «Автомобиль «Москвич» 1984р - 251-274.