Будова і утворення статевих клітин.

Про матеріал
Тема програми: "Розмноження організмів". Тема уроку: "Будова і утворення статевих клітин". Тип уроку: Формування нових знань Вид уроку: Лабораторна робота
Перегляд файлу

Тема програми: Розмноження організмів.

Тема уроку: Будова і утворення статевих клітин.

 

Мета уроку: 

навчальна - ознайомити учнів із будовою і процесом утворення статевих клітин

           людини;

 розвиваюча - розвивати навики логічного мислення;

виховна - виховувати повагу до власного здоров’я та здоров’я оточуючих.

 

Методична мета: використання технології  продуктивного навчання, як засіб отримання конкретного продукту в результаті самостійної предметної діяльності учня, можливість навчання на основі практичного досвіду.

 

Тип уроку: Формування нових знань

 

Вид уроку: Лабораторна робота

 

Форма організації навчальної діяльності: індивідуальна навчальна діяльність.

 

Методи проведення уроку:експрес – тести, презентація, опитування, створення ситуації успіху – керована практика.

 

Дидактичне забезпечення:  РР- презентація «Будова статевих клітин»,  фотографії статевих клітин ссавців, портрети відомих генетиків, таблиці, відео ролик, мультимедійне забезпечення.

Міжпредметні зв’язки: ембріологія, медицина.

Список основної і додаткової літератури: П.Г. Балан, Ю. Г. Верес., Біологія 11 клас, Майстер клас О. О. Жигуліна  Біологія. 11 клас розробки уроків (рівень стандарту) джерела інтернет.

Перелік знань та умінь: учні повинні знати  способи розмноження організмів,   будову статевих клітин ссавців.

 Учні повинні вміти порівнювати статеве і нестатеве розмноження, робити висновок
про значення розмноження для існування виду.

Хід уроку

  1.     Організаційна частина

Перевірка явки учнів та готовності до уроку. Запис в журналі

 

  1.      Актуалізація знань

           Повідомлення теми програми та уроку.

 Цільова установка уроку.

 

  1. Формування нових знань.
  1. Будова статевих клітин – розповідь з переглядом презентації.
  2. Перегляд відео фрагмента «».

 

     4.  Закріплення нового матеріалу

       Керована практика – учні практикуються у присутності викладача виконання лабораторної роботи на тему: «Будова  статевих клітин ссавців».

        Узагальнення виконання вправи - вставити пропущені слова.

5. Підведення підсумків та повідомлення домашнього завдання

5.1.Повідомлення оцінок.

5.2. Вивчити матеріал уроку.

5.3. Творче завдання.  Які переваги та недоліки притаманні статевому розмноженню?        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Девіз уроку

Те, що я чую, я забуваю.

Те, що я бачу, я пам’таю.

Конфуцій

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Вітання вчителем учнів, побажання успіхів, співпраці.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

З метою перевірки пройденого матеріалу здійснюється фронтальне опитування учнів .Викладач виявляє знання учнями фактичного матеріалу, стимулює до самостійного мислення, послідовної і логічної розумової діяльності. Встановлює рівень готовності учнів продовжувати навчання.

Експрес – тести кошик «Знань» - вчитель дістає з кошика натуральні об’єкти учням потрібно назвати форму і спосіб розмноження.

Цибулина ? форма – нестатевого розмноження (спосіб цибулиною).

Пагін малини ? форма – вегетативне розмноження (пагоном або живцями).

Папоротник ?форма - нестатеве (спорами).

Часник ? форма - нестатеве (цибулиною).

Картоплину ? форма нестатеве – (бульбами).

Фіалка? Форма вегетативне – (листком або листовими живцями).

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Що я тримаю в руках?

Курине яйце ? Що це таке?

Повідомлення теми та мети уроку.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Презентація -  виклад нових знань: пояснення, показ, ілюстрація,                                             кожен крок обов’язково ілюструється прикладами.

Статеві клітини або гамети – це спеціалізовані клітини тіла, функцією яких є  передача спадкової інформації від батьків до потомства. 
 Повідомлення учнів про:
- Яйцеклітини людини були описані в 1827 р. засновником ембріології академіком К.Бером. Параметри яйцеклітини людини: округла форма, чітко помітні цитоплазма та ядро, діаметр 1/7 мм або 130 мкр, вага 0, 015 міліграма.
- Сперматозоїд людини вперше був описаний в 1667 р. винахідником мікроскопа А.Левенгуком. Його параметри: у 85 тис. разів менший за яйцеклітину, голівка довжиною 3-5 мкр, середня частина – 3-6 мкр, хвостик довжиною 30-50 мкр. Цитоплазма практично відсутня.http://pti.kiev.ua/uploads/posts/2011-11/1320098626_stat-kl.jpg
 Розповідь про будову статевих клітин:
а) сперматозоїда;
б) яйцеклітини. Знайти ознаки подібності та відмінності між ними.
 Розглянути таблицю або малюнки, або презентацію процесу гаметогенезу. Знайти подібності та відмінності. Замалювати, позначити та записати стадії розвитку статевих клітин та коротку характеристику кожної.
 Розглянути приклади статевого диморфізму в організмів.
 Розглянути таблиці циклів розвитку спорових рослин, голонасінних та покритонасінних рослин.
 Розглянути таблицю подвійного запліднення у квіткових рослин, та дати йому характеристику.
 Порівняння роздільностатевих та гермафродитів у природі.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

Керована практика - виконання лабораторної роботи «Будова статевих клітин».

Керована практика проводиться під керівництвом викладача. Учні мають можливість попрактикуватися в присутності викладача.

Робота учнів на цьому етапі дозволяє викладачу оцінити їхню здатність самостійно виконувати навчальні завдання . Викладач діє як індивідуальний помічник, надаючи допомогу тим, хто її потребує (учні користуються інструкційними картками, схемами виконання елементів волосся);

 

 

Лабораторна  робота №1.

Тема: Будова статевих клітин ссавців.

Мета: Ознайомитися із особливостями будови статевих клітин ссавців.

Обладнання і матеріали: фото статевих чоловічих та жіночих клітин ссавців, роздатковий матеріал, презентація «Будова статевих клітин» та відео фрагмент.

Хід роботи

  1. Розгляньте готовий малюнок сперматозоїда ссавців. Підпишіть малюнок   позначивши:

1) головка, 2) шийка,

3) хвостик, 4) акросома

5) ядро, 6)центріоля, 7) мітохондрії.

2. Розгляньте готовий малюнок  яйцеклітин ссавців. Підпишіть малюнок   зіставте позначивши:

1) ядро          2) цитоплазма

3) клітина мембрана

4) вторинні оболонки.

3. Заповніть таблицю.

Порівняльна характеристика яйцеклітини і сперматозоїда.

Особливості будови

Яйцеклітини

Сперматозоони

Набір хромосом

 

 

Де утворюються?

 

 

Розміри

 

 

Форма

 

 

Наявність поживних речовин

 

 

Органели руху

 

 

 

4. Зробіть висновки

VІ. Узагальнення ЗУН

Виконання вправи - вставити пропущені слова.

  1. Процес відтворення собі подібних - це …
  2. Види розмноження живих організмів є …
  3. Нестатеве розмноження відбувається за участю …
  4. Спеціальна клітина для розмноження, що вкрита захисною оболонкою  …
  5. Спадкова інформація зберігається в … клітини.
  6. Особлива органела сперматозоїда, яка забезпечує їх проникнення в яйцеклітину …
  7. Поєднання в одній клітині генетичного матеріалу двох різних

особин ….

 

VІІ. Підведення підсумків та повідомлення домашнього завдання.

5.1.Повідомлення оцінок.

5.2. Вивчити матеріал уроку.

5.3. Творче завдання.  Які переваги та недоліки притаманні статевому розмноженню?        

 

 

 

docx
Додано
4 квітня 2019
Переглядів
2978
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку