У даній роботі зосереджена інформація про будову та функції видільної системи людини. Описана будова нефрону та описані основні процеси утворення сечі.
Мета уроку Ознайомити учнів з будовою сечовидільної системи людини; 2. Розкрити особливості будови нирок, сечоводів, сечового міхура та сечівника у зв’язку з функціями, які вони виконують; 3. Розвивати вміння порівнювати будову та функції органів людини, які беруть участь у виділенні продуктів обміну; 4. Удосконалювати вміння логічно мислити та робити відповідні висновки.
Номер слайду 3
Хто що виділяє?:легені (СО2, Н2 О у вигляді пари, ацетон);шкіра (Н2 О, солі, сечовина, сечова кислота, амоніак, молочна кислота);травна система (неперетравлені рештки, солі важких металів, жовчні пігменти);сечовидільна система ( сечовина, надлишок солей, сечова кислота, Н2 О;печінка – жовчні пігменти, жовчні кислоти. Виділення – процес, що забезпечує виведення продуктів обміну і надлишкових речовин, які утворюються в процесі життєдіяльності організму.
Номер слайду 4
Будова сечовидільної системи
Номер слайду 5
Нирки – парні органи бобоподібної форми, розташовані з обох боків хребта в поперековій ділянці черевної порожнини. Функції:виділення (азотисті шлаки);підтримка балансу рідини й електролітів;регуляція кислотно-лужної рівноваги;регуляторна.
Номер слайду 6
Сечоводи - це трубки довжиною 30 – 35 см, які з’єднують нирки із сечовим міхурем. По них сеча з ниркової миски потрапляє в сечовий міхур. Сечовід
Номер слайду 7
Сечовий міхур – це порожнистий орган, який слугує для накопичення та виведення сечі. Сечовий міхур має потовщення – свінктер, що слугує для відкривання або закривання виходу до сечівника.
Номер слайду 8
Сечівник – неперний трубчастий орган, по якому сеча від сечового міхура виділяється у зовнішнє середовище. Сечівник
Номер слайду 9
Нефрон – структурно-функціональна одиниця нирки
Номер слайду 10
Утворення сечіІ етап – фільтрація ПЕРВИННА СЕЧА (150-180 л/добу)
Номер слайду 11
Утворення сечіІІ етап – реабсорбція ВТОРИННА СЕЧА (1,5 л/добу)
Номер слайду 12
Сечоутворення (ДІУРЕЗ) - це процес утворення сечі, що відбувається в нефронах нирок за допомогою процесів фільтрації та реабсорбції.
Номер слайду 13
Заповни таблицю
Номер слайду 14
Підбиття підсумків уроку«Закінчи речення»1. До органів сечовиділення належать ... (нирки, сечовий міхур, сечоводи, сечівник).2. Маса кожної нирки в дорослої людини становить ... (120–200 г).3. Зовні нирки вкриті ... (сполучно-тканинною оболонкою).4. Ниркова миска — це ... (резервуар, у якому збирається сеча перед надходженням у сечовід).5. Кожна нирка складається з величезної кількості (понад 1 млн) складних утворень ... (нефронів).6. Початковий відділ нефрону ... (ниркове тільце).7. Кожне ниркове тільце складається з ... (клубочку капілярів та капсули нефрону).8. Від капсули відходить ... (звивистий каналець першого порядку).9. Відкривається у збірну трубочку ... (звивистий каналець другого порядку).10. Стінки звивистих канальців утворені ... (одним шаром епітеліальних клітин).11. Сечоводи відкриваються у ... (сечовий міхур).12. Об’єм сечового міхура в дорослої людини становить ... (500–700 мл).13. Нижній відділ сечового міхура утворює... (сечівник).