ТЕРНОПІЛЬСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТ. №22
Тема уроку: РІЗНОМАНІТНІСТЬ ВОДОРОСТЕЙ.
Біологія 7 клас
Нова Українська Школа
Автор
Макар І.М., вчитель біології, основ здоров’я
Тема. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ВОДОРОСТЕЙ.
Мета. сформувати уявлення про особливості будови зелених, червоних, бурих та діатомових водоростей, поглибити знання про різномантнсть рослинного сівту, продовжувати розвивати вміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки, застосовувати набуті знання в нестандартних ситуаціях, виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання : таблиця “Водорості”, малюнки водоростей, гербарій “Водорості”, водорості Чорного моря, дидактичний матеріал, ламінарія - салат.
Хід уроку.
Вчитель. Наш урок незвичайний. Ми сьогодні потрапимо в підводне царство на фантастичному човні “Наутілюс” капітана Немо. Але для того, щоб стати членом міжнародної наукової експедиції, капітан Немо пропонує виконати тестові завдання.
(Експрес контроль).
І
1.До одноклітинних водоростей належать:
а) ламінарія
б) улотрикс
в) хламідомонада
2. Органела клітин водоростей, яка містить хлорофіл:
а) хлоропласт
б) вакуоля
в) ядро
3. Скоротлива вакуоля виконує функції:
а) виведення надлишку води з клітин
б) накопичення поживних речовин
в) здійснення фотосинтезу
4. Багатоклітинні водорості:
а) хлорела
б) улотрикс
в) спірогіра
5)У клітинах зелених водоростей вауолі з клітинним соком:
а) є
б) немає
6. Водорість, що розмножується за допомогою нерухомих спор:
а) хламідомонада
б) хлорела
в) улотрикс
ІІ
1. Колоніальні водорості:
а) хламідомонада
б) спірогіра
в) вольвокс
2. Зелені водорості поширені:
а) у прісних водоймах
б) у солоних водоймах
в) на корі дерев
3) Чашовидний хлоропласт у:
а) вольвокса
б) хламідомонади
в) спірогіри
4) За настання несприятливих умов хламідомонада розмножується:
а) нестатево
б) статево
5. Сукупність дрібних організмів, що плавають у товщі води:
а) бентос
б) планктон
в) нектон
6. Спори із джгутиками називаються:
а) гамети
б) зооспорами
в) сперматозоїдами
ІІІ
1.До нитчастих водоростей належать:
а) вольвокс
б) хламідомонада
в) улотрикс
2. Світлочутливе вічко є у:
а) хламідомонади
б) хлорели
в) улотрикса
3) Регулюють тиск усередині клітини:
а) вічко
б) скоротливі вакуолі
в) хлоропласт
4. Хлоропласт стрічковидний у:
а) хлорели
б) улотрикса
в) спірогіри
5. Улотрикс розмножується:
а) нестатево
б) статево
в) вегетативно
6. Тіло водоростей:
а) слань
б) поділене на органи
ІV
1. До багатоклітинних водоростей належать:
а) хлорела
б) улотрикс
в) спірогіра
2. За допомогою джгутиків пересувається:
а) спірогіра
б) хлорела
в) хламіломонада
3. Спірогіра розмножується:
а) статево
б) нестатево
в) вегетативно
4. Водорості кріпляться до субстрату:
а) коренями
б) ризоїдами
5. “Космічна” водорість:
а) спірогіра
б) хлорела
в) хламідомонада
6. Змішаний тип живлення у:
а) улотрикса
б) хлорели
в) хламідомонади
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Прийом “Зацікав”.
Слайд 1. Лінивець.
Вчитель. Чому хутро лінивця має зеленувате забарвлення?
Деякі крихітні зелені водорості можуть жити на хутрі лінивця, надаючи йому зеленуватого відтінку. Це допомагає лінивцю маскуватися під колір листя в джунглях й ховатися від хижаків. Лінивці ніколи не чистять своє хутро і водорості ніколи не струшуються з нього.
Де ще існують водорості? На ці та інші запитання ми відшукаємо відповіді на сьогоднішньому уроці.
Ш. Вивчення нового матеріалу.
1. Капітан Немо нас запрошує пройти до лабораторії Альгології.
Що вивчає Альгологія?
Альгологія - це наука, що вивчає водорості.
Клас об”єднується в різнорівневі групи і, працюючи з текстом підручника, додатковою літературою, вивчає матеріал визначеного вчителем відділу водоростей. Групи отримують завдання на окремих карточках.
1 група - вивчає відділ Зелені водорості.
Зелені водорості
1. Опрацюйте матеріал підручника 41 , де розповідається про зелені водорості.
Підготуйте мікро - доповідь за планом:
- Кількість видів.
- Тип слані.
- Середовище існування.
- Пігмент у клітинах водоростей.
- Запасні речовини.
- Основні представники.
- Способи розмноження
2. Заповніть табличку “Порівняльна характеристики основних відділів водоростей”.
3. Значення водоростей у природі
Бурі водорості
1. Опрацюйте матеріал підручника 41 , де розповідається про бурі водорості.
Підготуйте мікро-доповідь за планом:
- Кількість видів.
- Тип слані
- Середовище існування.
- Пігмент у клітинах водоростей.
- Запасні речовини.
- Основні представники.
- Способи розмноження
Червоні водорості
1. Опрацюйте матеріал підручника 41, де розповідається про червоні водорості.
Підготуйте мікро-доповідь за планом:
- Кількість видів.
- Тип слані.
- Середовище існування.
- Пігмент у клітинах водоростей.
- Запасні речовини.
- Основні представники.
- Способи розмноження
2. Заповніть табличку “Порівняльна характеристики основних відділів водоростей”.
3 Значення водоростей в харчовій промисловості
Діатомові водорості
1. Опрацюйте матеріал підручника 41, де розповідається про діатомові водорості.
Підготуйте мікро-доповідь за планом:
- Кількість видів.
- Тип слані.
- Середовище існування.
- Пігмент у клітинах водоростей.
- Запасні речовини.
- Основні представники.
- Способи розмноження.
2. Заповніть табличку “Порівняльна характеристики основних відділів водоростей”.
3. Значення водоростей у сільському господарстві
2. Зараз ми проходимо в інший зал. Тут капітан Немо пропонує вирішити дуже важливі завдання в “Акваріумі”.
Завдання для групи 1.
Прочитайте завдання вголос, обговоріть його вгрупі, за 3 хв. прийміть спільне рішення або підсумуйте дискусію.
Артур Конан Дойль написав твір “Маракотова безодня”, герої якого відкрили на глибині 8км. зарості водоростей. Пояснити, у чому помилка письменника.
Група 2.
В акваріумі “зацвіла” вода. Підготуйте тимчасовий мікропрепарат краплини води з цього акваріуму, розгляньте його під мікроскопом. Поясніть причину “цвітіння” води.
1У. Закріплення знань.
Кожна група отримує завдання.
Група 1. Виконати ДВ-завдання “На березі груші”.
1. До бурих водоростей належить ламінарія, фукус, саргасум.
2. Макроцистис називають “морською капустою”.
3.Червоні водорості у своїх клітинах запасають ламінарин.
4. Зелену водорість ульву називають “морським салатом”.
5. Панцир, просочений сполуками Сицилію, є у хлорели.
6. На найбільших глибинах здатні мешкати зелені водорості.
Група 2.
Група отримує набір намистинок хлорели, на яких написані букви, Зібрати «Намисто” прочитати зашифроване слово - назву водорості. (саргасум). Визначити, до якого відділу вона належить.
Група 3. “Біологічний диск”
Поставити два кола так, щоб співпали назви водоростей і назви відділів.
Група 4. “Кросворд їжака”.
У. Домашнє завдання . Вивчити відділи водоростей.
![]()