В даній публікації представлений інформаційний буклет для батьків. Розміщені матеріали можна використовувати як оформлення куточку “Поради психолога батькам", роздатковий матеріал на батьківських зборах.
Невизначений стан - ще не дорослий, але вже не дитина - спонукає його поміркувати над деякими питаннями: хто я? який я? що я можу, а що ні? І відповіді на ці питання багато в чому залежать від самооцінки дитини. Для формування самооцінки потрібні певні умови. І відображення цих умов якраз можна знайти в родині.
ПОРАДИ ЩОДО ВСТАНОВЛЕННЯ ДОВІРИ МІЖ ПІДЛІТКОМ І БАТЬКАМИ В КРИЗОВИЙ ДЛЯ НИХ ПЕРІОД:
Вільнянська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №3
«Уроки любові та терпіння для батьків»
Сім'я - це те первинне середовище, де людина повинна вчитися творити добро.
Василь Олександрович Сухомлинський
Підлітковий вік - один з найскладніших, але в той же час один з найбільш значущих періодів в житті наших дітей. У цей короткий відрізок часу дитина проходить великий шлях у своєму розвитку.
У дитини відбуваються основні фізіологічні зміни:
1. Змінюється зріст і вага.
2. З'являються вторинні статеві ознаки.
3. Відбувається гормональна перебудова організму.
Особистісний розвиток дитини на даному етапі характеризується двома основними потребами: з одного боку, потребою в самоствердженні, а з іншого - в спілкуванні з однолітками.
Допоможіть дитині навчитися приймати себе таким, яким він є, з усіма сильними і слабкими сторонами. Тільки реально оцінюючи себе, підліток має шанс змінити себе.
Як допомогти дитині прийняти себе?
• Любіть і приймайте свою дитину такою, якою вона є. Обговорюйте тільки ті чи інші її вчинки, дії, але не її саму!
• Частіше говорите своїй дитині про любов до неї, хваліть її.
• Допоможіть підлітку зрозуміти себе, знайти свої сильні сторони. Прийміть його з його слабостями. Пошукайте разом з дитиною в слабкості сильну сторону. Наприклад, боязкість і нерішучість можна уявити в очах підлітка як обережність.
• Навчіть дитину спокійно крок за кроком вирішувати свої проблеми.
• Спокійно ставитеся до мінливих захопленням підлітка. Просто іноді обговорюйте, чому справа спочатку захопила, а потім перестала цікавити. Це допоможе підлітку навчитися аналізувати свої дії.
• Слідкуйте за своїми висловлюваннями і емоційними оцінками дитини.
У цей період у підлітка з'являється своя позиція. Він вважає себе досить дорослим, і ставитися до себе як до дорослого. Прийміть цю позицію. Якщо ви хочете зберегти добрі відносини, то змінюватися і підлаштовуватися доведеться вам.
Як примиритися зі дорослішанням своєї дитини?
• Будьте другом своїй дитині. Навчіться довіряти їй. Знайдіть форми налагодження і підтримування довірчих відносин. Поставтеся до підлітка як до дорослого, який має свої погляди і думки. Навчіть його грамотно сперечатися, аргументовано відстоювати свою позицію.
• Поговоріть з підлітком про права та обов'язки і про те, що таке відповідальність.
• Виробіть єдині вимоги до дитини в сім'ї. Не можна допустити, щоб один дорослий дозволяв йому робити те, що інший забороняє.
• Підтримуйте свою дитину в починаннях. Виробіть систему спільних справ. І обов'язково включайте дитину в рішення сімейних проблем. Цікавтеся думкою дитини, враховуйте її при вирішенні важливих питань.
Змінюйтесь разом з вашою дитиною, це допоможе по - новому вибудувати ваші відносини з ним.