Тема уроку. Звуки [б], [б’], позначення їх буквою «бе». Звуковий аналіз слів. Зіставлення звуків[ б] – [п]. Словниково-логічні вправи. Опрацювання тексту «Берізка».
Мета: познайомити учнів зі звуком Б, буквою «бе», що його позначає; вчити учнів артикулювати звук, виділяти його у словах, удосконалювати навички читання; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати уміння робити звуко-буквений аналіз слів, зв’язне мовлення, увагу, пам’ять, мислення; виховувати спостережливість, почуття любові до природи, турботливе ставлення до тварин.
Обладнання: предметні малюнки тварин, таблиці зі словами для словникової роботи та їх значеннями,таблиці для розчитування.
Хід уроку
Усі сідайте тихо, діти.
Домовляймось – не шуміти,
Руку гарно підіймати,
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати –
Щоб не було нам мороки.
Всі готові до уроку?
Тож, гаразд. Часу не гаймо.
І урок наш починаймо.
Щоб наш урок був цікавим і змістовним, потрібно бути уважними, активними, старанними, кмітливими.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу
1. Бесіда з учнями.
На які групи поділяються звуки?
Назвіть голосні звуки. Чим вони відрізняються від приголосних?
2. Робота в парах.
- Діточки, давайте поділимо слова на склади і вазначемо скільки складів
має кожне слово. У вас на партах є картки з малюнками (Ялинка,пень, рукавички,лижі)
Назвіть слова,які зображені на малюнках. Поділіть їх на
склади і прищепками позначте кількість складів у словах.
3. Читання складів, слів.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
1.Впіймай звук.
Будинок білий біля річки
З балконами на кожен бік
Будують братик і сестричка,
Бо в них і батько будівник.
Так, сьогодні ми вивчимо букву Б (бе).
Буква «Б», як бегемотик,
Що вхопився за животик.
Він морозива поїв, а тому і захворів.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Вчитель пояснює спосіб творення звука [б]:
- Чи можна проспівати цей звук?
– при вимові звука [б] губи стиснуті, дещо витягнуті вперед, ротова порожнина закрита; струмінь видихуваного повітря прориває перешкоду. Це приголосний, який вимовляється дзвінко.
2. Робота зі складовими таблицями
( читають пошепки, голосніше, голосно)
3. Гра «Хто уважний».
Назвіть слова, в яких звук [Б] займає різне положення:
Яке слово « зайве» серед слів?
- Дуб, верба, борщ, береза . (Борщ)
Які імена починаються на звук [Б]? (Борис, Богдан)
У назвах яких дерев є звук [Б]?
(береза ,бук ,граб, верба, дуб)
У назвах яких тварин є звук [Б]?
(білка ,баран, кабан, бобер, борсук, бик)
У назвах яких квітів є звук [Б]?
(барвінок, кульбаба)
4. Фізкультхвилинка.
5. Робота за букварем.
1) Звуко-буквений аналіз слів.
(білка, зебра, зуб)
2) Читання тексту «Берізка».
- Читання тексту учнями вголос.
- Читання тексту « ланцюжком».
- Читання тексту за вправою «Земля - небо».
(За командою «Небо» - припинити читання, підняти очі догори. За командою «Земля» - продовжувати читати від поміченого місця.)
Один школяр (сильніший) веде, другий, як луна, повторює читання першого.
V. Рефлексія.
Щоб урок пройшов немарно, я спитаю у вас гарно:
- Що сподобалось найбільше і було найцікавіше?
- Яку букву вивчили сьогодні на уроці?
Працював хто погано, хто відмінно, оцініть себе, діточки, вірно.
Хто працював на уроці гарно і кому сподобався урок, прикріпіть свою долоньку успіху на дошку.