Букви української мови. Буквосполучення йо, ьо.

Про матеріал
Закріплювати знання букв української мови, вміння диференціювати, розрізняти українські та російські букви, вчити читанню слів на українській мові.
Перегляд файлу

Тема: Букви української мови. Буквосполучення йо, ьо.

 

МЕТА: Закріплювати знання букв української мови, вміння диференціювати, розрізняти українські та російські букви, вчити читанню слів на українській мові.

Розвивати мовлення учнів, кут зору при читанні, мислення, пам’ять, уважність, збагачувати словниковий запас.

Виховувати любов та інтерес до вивчення української мови.

 

ОБЛАДНАННЯ: російський алфавіт, абетка, чарівні кола, роздатній матеріал.

 

ХІД УРОКУ

 

I Повідомлення теми урока.

Слова вчителя: “Діти, який у нас урок? Так. Вчора, 21 лютого в Україні відзначався Міжнародний день рідної мови, встановлений ЮНЕСКО. Це свято ще не закінчилося. В ньому будуть приймати участь і школярі, які добре знають рідну мову. - А чим ми займаємося на уроках української мови?

- Сьогодні ми продовжемо роботу, яку почали на попередніх уроках, повторимо вірші, почитаємо слова з буквосполученнями йо, ьо, завітаємо до міста, яке зветься Алфавіт.”

 

I I Сприймання теми урока.

 

1 – Яка зараз пора року? (Зима).

А) – Давайте пригадаємо, які ви ще знаєте пори року? Відгадайте, про які пори року розкажуть вірші діти?

– Який місяць? (Лютий). Він перший місяць зими, чи останній? А який перший? Другий?

2. Читання вірша по рядкам. Повторення місяців.

 

Січень – січе, лютий – лютує,

Березень плаче, квітень квітує,

Травень на землю стеле травицю,

Червень складає сіно в копицю,

Липень медових бджілок чарує,

Серпень чудовий хліб нам дарує,

Вересень груші збирає в садочку,

Жовтень готує клену сорочку,

Стелить листопад в саду килими, Грудень находить – початок зими.

 

Б) 

Кружляє ніжно білий пух,

Міняє зайчик свій кожух,

Вдягає лиска рукавички,

Співають весело синички, Ведмідь в барлозі вже дріма… Яка пора, скажіть?

(Зима)

 

В зеленім лісі побував. Якийсь художник – і поволі Дерева перефарбував.

У золотисто-жовтий колір. - Ти хто такий? – я здивувавсь.- Чому тебе не бачив досі?

-То придивися, - хтось ознавсь, І ти побачиш (ОСІНЬ).

 

3. – А в якому місяці ви вперше завітали до школи? (У вересні)

 

Зараз ми повторимо, які шкільні речі ви принесли з собою?

 

А) Букви всі від “А” до “Я” На сторінках (букваря).

Б) Кожен учень і щоденно На урок бере(щоденник).

В) Для письма, сказати прошу, Що потрібно взяти? (зошит). Г) Малювать в альбомі ціле Допоможуть (олівці).

Д) Ручки й олівці, щоб знали, Ми кладемо у (пенали).

- Куди всі ці речі ви сховали? (У портфель)

 

4.  Ви прийшли до школи і стали називатися як? (школярами, учнями). Давайте зараз перевіремо, які ви уважні.

 

Гра з малюнками: Це буряк? Ні, це морква.

 

5.  – Зараз ми завітаємо на урок у перший клас і послухаємо, про що розмовляють два хлопчика.

-  Скільки букв в азбуці?

-  Шість.

-  Як так? Назви їх?

-  Будь ласка: а з б у к а - Чи правильно відповів Тарас?

(Ні, їх не 6, а 33).

 

-  Куди ми вирушаємо далі? Так, в веселе місто Алфавіт.

Веселе місто Алфавіт

В нім кожне слово – цілий світ. В нім кожна літера жива –  Із них складаються слова.

 

6.  Вчитель.

“Шість звуків вільно можна Співати, як пісні.

Ці звуки знає кожен

Як звеш їх?”

(Голосні)

 

7.  Читання дітьми віршів з голосними.

 

А, Е, Є, І, И, Ї, О, У, Ю, Я

 

8 – Діти, давайте подивимося на алфавіти український та російський і порівняємо їх. Якої букви, що позначає голосний немає в російській мови (Ї).

 

Ф/Хвилинка

                  Я буду читати слова на І, Ї, а ви будете вставати: (дівчата, коли в словах І, а хлопчики, коли

Ї).

Іван, ліс, їхав, сніг, країна, їжак, Інна, її, місто, поїзд, їжа, їдальня, друзі, Іра, їмо, сіль.

Продовження Ф/Хвилинки:

-  Закрити очі: повороти шиї вправо, вліво, вперед, назад.

-  Рух лопаток. Рух хвостиків.

 

9.      -Слідуючий етап нашої роботи – це читання. А) Спочатку ми зробимо фонетичну зарядку. Чистомовки:

Са-са-са – полетіла десь О… (са)

Ас-ас-ас – бігав песик коло на… (с)

Ба-ба-ба – на горі росте вер…(ба) Це-це-це – знесла курочка яй…(це) Сі-сі-сі – я каталась на так…(сі).

 

10.  – Читання пірамідок та складання слів.

Розвиток куту зору

 

                     ТИ                                                       РО                                                             ГА

               В           И                                              Н        У                                                 РИ            С

          М                    И                                      С               Е                                       ЛУ                          С

      Д                               Е                           М                        І                             ЗУ                                      К

  Т                                         І                    К                               А                    НІ                                                   С

Ї                                                Х           В                                        И          РІ                                                             К

 

 

                МА                                         МА                                         ГА

                ПА                                          ЛО                                          РА

СА           ЛО                                          ШИНА                                   ША

                ДОК                                       ЛИНА                                    СИ

 

 

 - Які слова незрозумілі? Пояснення.

 

 

11.  – Діти, а якої голосної букви немає в українській мові? (Ё)

          Що пишеться замість букви Ё? (буквосполучення ЙО, ЬО)

           Чарівні кола

                                     га                                         годні                                                                                 міль            к                             с              ти                         зна       йо        н                     пол     ьо         мий                               ра         па                                т           хкає 

Які слова незнайомі?

 

 

12.  Робота з підручником

Підібрати і прочитати речення до малюнків.

 

13.  Відгадки за допомогою малюнків, повторення слів.

 

Що за гостя в нас така –  І висока і струнка?

Тільки Новий рік настане Ще красивішою стане(ялинка).

 

Зірка сніжно-біла На рукав мені злетіла.

Поки ніс її сюди,

Стала краплею води(сніжинка).

 

Над будинками, над хатинками.

Дахи стали бородатими.

В березні бороди заплакали.

Вдень і вночі сльози капали.

 

Біла морква зимою росте.

 

III Підсумки:

 

-Діти, ви всі добре працювали. А як би ви себе похвалили, якими словами.

-А моє слово таке. Розпізнайте його в анаграмі РО НИ КИ М ЗУ (розумники).

 

Дітям: ” Щоб радість ніколи не кидала вас, Шануйте, малята , свій час”.

 

Колегам: “Спасибі, колеги,

Ми стрінемось потім, Ще жде нас попереду Море роботи”.

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

pdf
Додав(-ла)
Боровко Тетяна
Додано
31 березня 2020
Переглядів
1316
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку