ТЕМА 3. Чарівні перетворення
ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Насуваються хмари
Тема уроку.Чому воду називають чарівницею? Як вода подорожує.
Мета :формувати уявлення дітей про колообіг води у природі, про властивості води та її значення, про використання води людиною;
формувати вміння застосовувати засвоєні знання, висловлювати судження;
дотримуватися правил безпеки під час проведення дослідів;
збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
активізувати пізнавальну діяльність дітей;
розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
виховувати естетичний смак.
Очікувані результати навчання
дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільнихрішень;
підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
зіставляє почуте з власним досвідом;
ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
систематизує та узагальнює необхідну інформацію;
наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
знає, як відбувається колообіг води у природі;
знає, у яких станах перебуває вода у природі;
презентує результат власної творчої діяльності.
ХІД УРОКУ
І Ранкова зустріч
Раз, два, три
хай тупають ніжки.
Працюють голівки
І сяють усмішки.
Доброго ранку!
Доброго дня!
Бажаєте ви,
Бажаю я вам !
1. Емоційне налаштування
Махніть рукою ті, хто любить відпочивати біля річки.
Плесніть у долоні, хто з вас був на морі.
Встаньте ті, хто любить прогулянки під час дощу під парасолькою.
Тупніть ті, кого не лякає туман, і хто любить гуляти в такий день.
Помахайте руками ті, хто любить, коли падає сніг.
Встаньте ті, хто пив воду з криниці.
Підморгніть мені ті, хто любить мінеральну воду.
Підніміть руки ті, хто любить чай… компот… лимонад.
Що об’єднує всі ці речення? (В усіх розповідається про явища, пов’язані з властивостями води.)
2. Гра “Так — ні”
Виберіть цеглинку, колір якої асоціюється у вас із водою. Послухайте твердження. Якщо ви згодні, то легенько підкиньте цеглинку вгору. Якщо ні, то тримайте цеглинку в руках і дайте правильну відповідь.
Вода може бути у двох станах. (ні)
Вода блакитного кольору. (ні)
Вода — це життя і здоров’я. (так)
Вода — об’єкт неживої природи. (так)
Град і лід — це вода. (так)
Вода не розчиняє речовини. (ні)
Вода — мандрівниця. (так)
3. Вправи з цеглинкою
ІІ. Повідомлення теми уроку
Яке твердження вас здивувало? Чому?
Чи захотілося вам дізнатися, чому воду називають мандрівницею?
ВОДА ( добрати слова, які асоціюються з цим словом)
Ми продовжимо свою мандрівку разом із жевжиками і дізнаємося, які чарівні перетворення можуть відбуватися з водою та чому воду називають мандрівницею.
2 . Колообіг води у природі
Відгадування загадки.
Хто найдовші нитки має,
Небо й землю вмить єднає? (дощ)
Що залишається після дощу на дорозі, асфальті? (калюжі)
Пригадайте, що відбувається з калюжами влітку.
Як ви думаєте, куди зникає вода з калюж?
А як вода знову потрапляє у хмаринки?
ІІІ Дослід
Пропоную вам дослідити, як вода мандрує і переходить з одного стану в інший (підр. с. 84, завд. 5).
Хід досліду
Інформація для вчителя.Гаряча вода перетворюється на пару й піднімається вгору. У посудині утворюється “хмарка” з пари, тому стінки стають не такими прозорими, як раніше. Пара на охолодженій льодом фользі знову перетворюється на крапельки води. За якийсь час побачите “дощик” — великі краплі з плюскотом падатимуть у воду, стікатимуть по стінках посудини.
ІV Пояснення колообігу води.
Звідки взялися крапельки води? (Утворилися з пари — конденсувалися на фользі.)
Чому вони утворилися? (Пара, стикаючись із холодною фольгою, знову перетворилася на краплинки води.)
Який висновок ви можете зробити з цього досліду?
Висновок. Вода нагрілася і стала перетворюватися на пару, випаровуватися. Пара від зіткнення з холодною фольгою знову перетворилася на воду. Краплинки води впали вниз. Відбувся колообіг води.
Які слова заховалися у слові КОЛООБІГ? (коло і обіг)
Чи можна сказати, що вода “обертається” по колу?
Що в цей час трапляється з водою? (Змінюється її агрегатний стан.)
Колообіг відбувається безперервно. Десь вода випаровується, а десь випадає у вигляді опадів.
V. Перегляд відео “Колообіг води у природі”.
Що нового ви дізналися про колообіг води?
Що таке випаровування води?
Як називається перехід водяної пари в рідкий стан?
Що вас здивувало/зацікавило?
Про що хотіли б дізнатися більше?
VІ. Закріплюємо уявлення учнів про колообіг води в природі
Робота в групах
Зобразити на схемі колообіг води в природі.(див. роздруківку “Колообіг води у природі”). 1хв
Методичні поради
Об’єднайте дітей у групи і запропонуйте створити схему колообігу води у природі. Роздайте групам роздруківки із зображенням природи, шаблони краплинок, хмаринок. Поясніть, що діти можуть обирати варіант створення схеми: вирізати і клеїти на картину краплинки і хмаринки або домальовувати. Попросіть підписати які процеси, відбуваються з водою: випаровування, конденсація, опади, просочування (ці слова бажано записати на дошці). Така робота надасть учням можливість іще раз усвідомити, як відбувається колообіг води у природі, й закріпити це під час презентації своєї схеми.
VІІ . Фізкультхвилинка
1.Звучить пісня “Дощик капає зі стріхи”
2.Метод «Броунівський рух» . Під музику знайти краплинки дощу, які заховалися у класі з цікавою та новою інформацією. Поділитися нею своїми однокласниками.
Перші живі організми на Землі виникли у воді!
Одним з найводянистіших продуктів є кавун, він складається на 83% із води.
Наш організм складаєтьсяз води більш ніж на 70%.
Людина без води може прожити не більше 5 днів.
У середньому, наш організм потребує 1,5 – 2 літри рідини вдень.
Гаряча вода має здатність замерзати швидше, ніж холодна.
Близько 80 % всіх захворювань передаються через воду.
У води є своє свято 22 березня світ відзначає день водних ресурсів.
VІІІ. Значення води
1. Робота з віршем Н. Красоткіної (підр. с. 84, завд. 6).
Прочитайте вірш. Що авторка розповіла про значення води?
А що ви можете додати до цієї розповіді?
2 .Гра “Краплинка-помічниця”. Робота в групах.
Уявіть, що ви — рослини, тварини, люди певних професій. Чи потрібна вам вода? Для чого? Назвіть конкретні приклади. Наприклад:
Я — кухар. Вода мені потрібна для приготування страв.
Я — квітка. Вода мені потрібна, бо без неї я зів’яну.
Я — дерево, вода дає мені поживні речовини. Я — лілея, живу у воді.
Я — пташка, хочу пити. Я — рибка, у воді я дихаю.
Я — мама, у воді я перу білизну. Я — бабуся, у воді я розчиняю цукор, щоб зварити компот.
Я — шофер, водою я мию машину. Я — аптекар, за допомогою води я роблю ліки.
За що ми можемо подякувати воді?
Отже, воду треба берегти, не забруднювати, використовувати дбайливо.
3.Створення проблемної ситуації. Робота в групах.
1)Як ви використовуєте воду у своєму житті ?
2)Щоб сталося, якби зникла вода?
3)Уявіть, що ви КРАПЛИНКА. Куди ви помандруєте?У вигляді кого?
4. Кубок «Блума»
Кожна група повинна дати відповідь на запитання однієї грані куба.
ІХ.Підсумок
Рефлексія
У вас на столах лежать хмаринки.
Якщо урок був пізнавальним і корисним для вас, покладіть свою хмаринку у файл радісної ХМАРИ. Якщо урок був не дуже цікавим, і ви нічого нового не дізналися, покладіть свою хмаринку у файл засмученої ХМАРИ.