Чарльз Дікенс (1812–1870). «Різдвяна пісня в прозі». Подорож Скруджа у часі й просторі
Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом Чарльза Дікенса, показати його внесок у світову літературу; розкрити особливості сюжету й композиції твору «Різдвяна пісня у прозі»; проаналізувати зміст строфи І і ІІ «Різдвяної пісні в прозі»; вчити школярів підтверджувати свої думки художнім текстом, розвивати вміння аргументовано висловлювати власну точку зору при оцінюванні героїв, їх вчинків та фактів художньої реальності; сприяти формуванню в учнів кращих людських якостей, вміння критично оцінювати чужі й власні вчинки.
Очікувані результати: розуміє і відтворює зміст фрагментів повісті «Різдвяна пісня у прозі»; вибірково переказує зміст повісті; вичерпно відповідає на запитання за змістом опрацьованих розділів; формулює запитання, щоб уточнити розуміння почутого та/або прочитаного художнього тексту/медіатексту; формулює висновки відповідно до поставленого завдання на основі аналізу опрацьованого тексту; розкриває актуальність прочитаних текстів/ медіатекстів у контексті викликів сучасності та власних життєвих потреб; представляє текстову інформацію (художнього тексту/ медіатексту), використовуючи різні способи і засоби візуалізації змісту; складає та оформлює власне висловлення (щодо персонажів і подій) згідно з усталеними нормами; добирає доречні засоби мовної виразності для оформлення власного висловлення.
Тип уроку : вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
Слайд 1.
Добрий день, дорогі друзі!
Добрий день!
На вас чекає гарний день.
Бачу, всі веселі і здорові
До уроку всі готові!
Слайд 2.
Запис «Щедрика» М. Леонтовича.
- Чи знайома вам ця мелодія?
- Коли ми її чуємо?
Під цю чарівну мелодію трапляються різні чудеса, здійснюються найзаповітніші мрії. Лише треба відкрити своє серце назустріч добру.
Слайд 3. Бесіда.
- Що для вас особисто значить Різдво?
- Коли відзначають це свято?
- Як святкують у нас в Україні?
- Прослухайте колядку «Тиха ніч». Про що вона?
Слайд 4. Слово вчителя.
-У дні Різдва кожна людина чекає на диво, бо її душа потребує цього, адже людина живе мрією, надією. Для одних це може бути річ, про яку давно мріяв, для інших – зустріч із друзями, родиною, а для когось – зустріч із цікавою книгою. Саме така зустріч чекає на нас на сьогоднішньому уроці. Для цього ми вирушимо в уявну подорож сторінками «Різдвяної пісні», разом із літературним героєм помандруємо у часі і просторі, допоможемо героєві осягнути власне життя і зробити певні висновки.
Слайд 5. Слово вчителя
-Чарльз Дікенс – англійський письменник, який дуже любив свято Різдва Христового. Про це свято він говорив так: «Ці радісні дні — дні милосердя, доброти, всепрощення. Це єдині дні в усьому календарі, коли люди, наче за мовчазною згодою, вільно розкривають одне одному серця і бачать у своїх ближніх — навіть у бідних та знедолених — таких людей, як вони самі», а своєю «Різдвяною піснею в прозі» впевнено довів, що «Принцип Добра завжди перемагає, незважаючи на щонайневдячніші обставини і тяжкі перепони».
Слайд 6. Робота з підручником, перегляд презентації.
-Чим вас вразило життя письменника?
Фронтальне опитування
1. Що вам відомо про дитинство Чарльза Дікенса?
2. Чому тема бідності була болісною для англійського письменника?
3. Яку мету переслідував у своїх творах Чарльз Дікенс?
Слайд 7
Сладання сенкану «Чарльз Дікенс».
Слайд 8-9. Слово вчителя
- Різдвяні пісні — це особливий ліричний жанр. їх співають усі християни світу, прославляючи Бога, добро й любов. Чарльз Дікенс використав цей жанр, щоб утвердити необхідність духовного пробудження кожної людини й усього суспільства. Твір написано прозою, у ньому, як і в різдвяних піснях, ідеться про сенс Різдва й відкриття Бога в душі людини.
- Різдвяною повість є не лише за змістом, а й за формою. Недарма автор назвав її «піснею у прозі», наголосивши і на поетичності твору, й на його зв’язку з народними різдвяними піснями. Прагнучи наблизити композицію повісті до пісенної, письменник назвав її розділи строфами.
Слайд 10. Робота з підручником, знайомство з аудіотекстом.
Фронтальне опитування.
1.Про що попередив Привид померлого Марлі (колишнього компаньйона) Скруджа?
2. У першому куплеті є багато часток, що мають значення заперечення — не, ані, ні. Знайдіть і прочитайте речення з ними. Чого Скрудж не робив у своєму житті? Яким він був і ким він не був? Випишіть ці слова в два стовбчики.
Гімнастика для очей.
Слайд 11. Робота з підручником, знайомство з аудіотекстом.
Бесіда за змістом прочитаного.
Слайд 12. Дискусія.
- Подискутуйте, чому добра від народження людина стає злою?
Слайд 13-14. Практичне завдання.
«Уважний читач» (записи в зошитах).
- Складіть із словосполучень зовнішній та внутрішній портрет Скруджа, додаючи до іменників прикметники з тексту (або на основі тексту). Скрудж: грішник … (старий), чоловік … (потайний, замкнений, самітній), обличчя … (старече), шкіра … (зморщена), ніс … (гачкуватий), голос… (крижаний скрипучий), серце … (кам’яне), душа …( холодна).
Слайд 15. Online завдання.
Гра «Так чи ні».
6. Підсумок уроку
Слайд 16. Слово вчителя
-Зверніть увагу, що там, де Скрудж, повсюди холод, темрява, самотність, немає радощів, сміху. Скрудж не любить тепла, вогню (один із символів Різдва), та й саме Різдво, не любить людей… Які ж події трапляться з ним напередодні свята, у яке можуть відбуватися дива?.. Про це ви дізнаєтеся далі.
Слайд 17.
Прочитати 3,4 і 5 куплети «Різдвяної пісні в прозі» Ч. Діккенса (с.90-97), виконати завдання 10 с.98, виконати тест за покликанням на сайті «На урок». При виконанні домашнього завдання дотримуватися правил академічної доброчесності.
Слайд 18.
На уроці я працював _______, бо _______
Своєї роботою на уроці я______________
Урок здався мені_____________________
Протягом уроку я ____________________
Мій настрій _________________________
Матеріал уроку був для мене __________