Конспект самопідготовки
ТЕМА ЗАНЯТТЯ: «Чехословаччина в міжвоєнний період (1918 – 1939 рр.)»
План заняття:
1. Утворення Чехословаччини.
2. Розвиток країни в 20 – 30-х роках.
З. Ліквідація Чехословаччини.
1. Буржуазно-демократична революція 1918 р. в Австро-Угорщині та розпад імперії відкрив шлях чеському та словацькому народам до утворення суверенної, демократичної держави.
Запам'ятай: 30 жовтня 1918 р. - було проголошено утворення
Чехословацької Республіки.
Президентом країни було обрано Т. Масарика.
Історичні персоналії:
В 1920 р. було прийнято конституцію, яка закріплювала буржуазно-демократичний республіканський устрій Чехословаччини. На протязі 1920 – 1922 рр. були проведені такі реформи:
Весною – влітку 1919 р. Чехословаччина приймала участь у війні проти Угорщини. Під впливом революційних подій в Угорщині, в червні 1919 р. було проголошено Словацьку Радянську Республіку.
Запам’ятай: 16 червня – 7 липня 1919 р. – існування Словацької
Радянської Республіки.
2. Чехословаччина в 20 – 30-х рр. перетворилась на високорозвинену європейську державу. Вона посіла місце в десятці найбільш промислово розвинених країн світу. У політичному розвитку країна була найдемократичнішою державою Європи. На міжнародній арені Чехословаччина орієнтувалась на Францію, а в 1920 – 1921 рр. разом з Румунією та Королівством СХС створили Малу Антанту.
Поміркуй: Які фактори сприяли демократичному розвиткові Чехословаччини?
Економічна криза 1929 – 1933 рр. завдала серйозного удару Чехословаччині: виробництво скоротилось на 1/3, кількість безробітних досягла 920 тис. чоловік. Тільки завдяки активному втручанню держави в управління економікою кризу вдалося зупинити і, з 1936 р., почалося зростання виробництва.
Під час кризи загострились соціальні, а ще більше – національні протиріччя в країні. Цим вирішив скористатись А. Гітлер. У Чехії було створено Судетонімецьку партію на чолі з К. Генлейном, яка домагалась автономії Судетської області, заселеної переважно німцями. У Словаччині виникла Словацька національна партія Глінки, що вимагала автономії Словаччини. Вона теж виступала під фашистськими гаслами.
Запам’ятай: 29 – 30 вересня 1938 р. – відбулась Мюнхенська
конференція, на якій було прийнято рішення про
передачу Судет Німеччині.
незалежність. Головою уряду став Й. Тіто;
Поміркуй: Чому Чехословаччина не змогла відстояти свою незалежність?
Домашнє завдання: §16 О.В.Гісем Всесвітня історія. Підручник для 10 класу, «Ранок», 2018; дай відповіді на поставлені питання.