Тема: Чи можна побачити вітер? І Коломієць «Вітрисько». Читання в особах. Робота з картинами художників.
Мета: уточнити і розширити уявлення учнів про вітер; формувати образне, логічне, просторове, творче мислення, вміння аналізувати; вчити відтворювати у композиції фантастичні образи за допомогою художніх засобів, передавати настрій за допомогою ліній та кольору; розвивати пам’ять шляхом використання дидактичних ігор, комбінаторні здібності, стимулювати розвиток допитливості; виховувати естетичні смаки, акуратність в роботі.
Обладнання: мультимедійний комплект, картини до вірша Т.Коломієць « Вітрисько».
Хід уроку
I.Організація класу
І. Мовна розминка
1. Відгадування загадок
*Від краю до краю
Мене всі чекають.
Груш і яблук натрусив,
Скуштувати попросив.
Знявсь угору: "Шу-шу-шу! —
Як з'їсте — ще потрушу!"
(Вітер)
* Приходжу.
Подивляться —
Примружаться й скривляться.
(Сонце)
Його ім'я — лише з трьох літер. Стоїть у лісі дід кремезний,
Його провісником є вітер. Гойдає сотеньку внучат, —
Ним хлібороб у спеку марить. Як на вітрах осінніх змерзнуть
Його дарують тільки хмари. Стрибають дідові з плеча.
(Дощ) (Дуб і жолуді)
— Яке із слів-відгадок "зайве"? Чому? Що означають слова "вітер", "сонце", "дощ"? (Явища природи.)
— До слова "сонце" доберіть ознаки. (Ласкаве, тепле, гаряче, кругле, яскраве.)
— Від слова "вітер" утворіть зменшувально-пестливе. (Вітерець.) А як його назвемо, коли він злий і сильний? (Вітрюган, вітрисько.)
— До слова "дощ" доберіть слова, що означають дію. (Іде, ллє, накрапає, починається.)
2. Скоромовка
Лінь лежить у Ліни в ліжку,
Каже: «Я посплю тут трішки».
Через неї лежебока
Ледь не відлежала боки.
Н. Становська
3. Розчитування
A)Вправа на інтонування речень.
Сонце іде спати.
Сонце іде спати?
Сонце іде спати!
— Прочитайте речення з тою інтонацією, на яку вказує розділовий знак.
Читайте речення в різних темпах за сигнальними картками, які я буду показувати. (Н — нормальний, П — повільний, Ш — швидкий, Ск — скоромовкою).
Б) Читайте чітко, весело
—Гей, Федько! —
Питають люди, —
Чом заліз
У кропиву ти?
—А тому, що з дідусем
Ми на пасіку ідем.
Там такі кусючі бджоли —
Гірш, ніж лікарські уколи.
Нажалю своє тут тіло, щоб не так
Од бджіл боліло!
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Кожен з вас протягом дня спілкується з багатьма людьми: однокласниками, друзями, батьками, учителями. Пригадайте, як називається розмова, бесіда між двома людьми? (Діалог.)
— Поети не могли залишити без уваги такі моменти людського спілкування і створили поетичні діалоги: коли один з героїв вірша запитує, а інший — відповідає. Сьогодні ми розпочинаємо нову тему "Вірші-діалоги", в якій і познайомимось з кращими зразками таких поезій.
III.Опрацювання вірша Т. Коломієць «Вітрисько»
1.Читання вірша вчителем
— Як називається вірш? Чи можна відразу назвати співрозмовників?
— Чи сподобався вам вірш? Чому він має таку назву?
— Назвіть дійових осіб вірша.
2. Словникова робота
Трусиш угамуйся впродовж
некошену покурівся вітриську
Читання слів «луною» за вчителем.
Угамуйся — заспокойся, втихомирся.
Тин — паркан, огорожа.
Покурівся — пішов, піднявши куряву, пил.
3. Вибіркове читання
— Прочитайте, що запитував господар у вітриська. Що він відповів?
— Прочитайте, як господар свариться на вітер. З якою інтонацією треба читати ці слова?
— Чому вітрисько покурівся за село?
4. Вправи на розвиток швидкості читання
а) Читання найбільшої кількості слів, набравши повітря (на одному диханні).
б) Гра "Вовк і заєць " (в парах).
5. Розвиток зв'язного мовлення
— Складіть розмову між вітриськом і господарем, але таку, щоб людина дякувала вітру.
6. Гра «Рибки»
Повторне читання вірша учнями мовчки.
— Якими за інтонацією є слова вітру? А господаря саду?
— Як господар звертається до вітру? Чому саме так?
— Яким ви уявляєте собі вітрисько?
— Чи навмисне він робив шкоду у саду?
— Що зробив вітер, коли господар попросив його піти геть із саду?
IV. Робота над картинами
Виразне читання вірша учнями за особами
V. Рефлексія
— З яким віршем ви сьогодні ознайомилися?
— Що таке діалог? Скільки має бути співрозмовників?
Оберіть цеглинку лего відповідного кольору.