Числівник : морфологічні ознаки, відмінювання.

Про матеріал
Презентація розкриває тему числівника як частини мови, зокрема його визначення, граматичні особливості та основні категорії. Пояснюються види числівників (кількісні, порядкові) та їхні граматичні ознаки, такі як рід, число, відмінок і спосіб узгодження з іншими частинами мови.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

ЧИСЛІВНИКМОРФОЛОГІЯ6 КЛАС

Номер слайду 2

«ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА РОЗМИНКА» ♦ СКІЛЬКИ ЧАСТИН МОВИ ВИ ЗНАЄТЕ?♦ ЗА ЯКИМ ПРИНЦИПОМ І НА ЯКІ ГРУПИ РОЗПОДІЛЯЮТЬ ЧАСТИНИ МОВИ?♦ СКІЛЬКИ Є САМОСТІЙНИХ ЧАСТИН МОВИ?♦ НАЗВІТЬ ВИВЧЕНІ САМОСТІЙНІ ЧАСТИНИ МОВИ.♦ СКІЛЬКИ Є СЛУЖБОВИХ ЧАСТИН МОВИ?♦ ДО ЯКИХ ЧАСТИН МОВИ НАЛЕЖИТЬ ЧИСЛІВНИК?♦ ЩО МИ НАЗИВАЄМО ЧИСЛІВНИКОМ?♦ ДЕ НАЙЧАСТІШЕ ВАМ ТРАПЛЯЄТЬСЯ ЧИСЛІВНИК?

Номер слайду 3

У РЕЧЕННІ ЧИСЛІВНИКИ МОЖУТЬ ВИСТУПАТИ ЯК ГОЛОВНИМИ, ТАКІ ДРУГОРЯДНИМИ ЧЛЕНАМИ: ПІДМЕТОМ: ОДИН У ПОЛІ НЕ ВОЇН (НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ); ПРИСУДКОМ: ДВА НА СІМ — ЧОТИРНАДЦЯТЬ; ОЗНАЧЕННЯМ: ЩЕ ТРЕТІ ПІВНІ НЕ СПІВАЛИ (Т. ШЕВЧЕНКО)ДОДАТКОМ: РОЗДІЛІТЬ ДВАДЦЯТЬ ЧОТИРИ НА ВІСІМ . ОБСТАВИНОЮ: ТАРАС ШЕВЧЕНКО НАРОДИВСЯ ТИСЯЧА ВІСІМСОТ ЧОТИРНАДЦЯТОГО РОКУ. ЗМІНЮЮТЬСЯ ЗА ВІДМІНКАМИ (ПОРЯДКОВІ — ЗА ЧИСЛАМИ Й РОДАМИ)ОЗНАЧАЄКІЛЬКІСТЬПРЕДМЕТІВАБО ПОРЯДОКПРИ ЛІЧБІСАМОСТІЙНА ЧАСТИНА МОВИОЗНАЧАЄ КІЛЬКІСТЬ ПРЕДМЕТІВ АБО ПОРЯДОК ПРИ ЛІЧБІ МОЖЕ ВИСТУПАТИ ЯК ГОЛОВНИМИ, ТАК І ДРУГОРЯДНИМИ ЧЛЕНАМИ. ПОТРІБНО РОЗРІЗНЯТИ ЧИСЛІВНИКИ ТА ІНШІ ЧАСТИНИ МОВИ:

Номер слайду 4

ЧИСЛІВНИКИКІЛЬКІСНІПОРЯДКОВІЗАПАМ’ЯТАЙТЕ! Кількісні та порядкові числівники широко використовують у науковому, офіційно-діловому й публіцистичному стилях мовлення. Функція числівників у цих стилях — точне називання кількості чи порядку предметів. ОЗНАЧАЮТЬЧИСЛО АБО КІЛЬКІСТЬ ПРЕДМЕТІВ. ВІДПОВІДАЮТЬ НА ПИТАННЯ СКІЛЬКИ?ЗМІНЮЮТЬСЯТІЛЬКИ ЗА ВІДМІНКАМИ, АЛЕ НЕ МАЮТЬРОДУ Й ЧИСЛА, КРІМ ЧИСЛІВНИКІВ ОДИН(ЯКИЙ МАЄ ФОРМИ РОДІВ — ОДНА, ОДНЕІ ЧИСЛА МНОЖИНИ — ОДНІ), ДВА (МАЄФОРМИ РОДІВ). ОЗНАЧАЮТЬ ПОРЯДОК ПРЕДМЕТІВПРИ ЛІЧБІ. ВІДПОВІДАЮТЬ НА ПИТАННЯ КОТРИЙ?ЗМІНЮЮТЬСЯ ЗА РОДАМИ (ЧЕТВЕРТА, ЧЕТВЕРТЕ), ЧИСЛАМИ (ЧЕТВЕРТИЙ, ЧЕТВЕРТІ),ВІДМІНКАМИ (ЧЕТВЕРТОГО, ЧЕТВЕРТОЇ, ЧЕТВЕРТИХ).

Номер слайду 5

УВАГА! Потрібно розрізняти числівники та інші частини мови: кількісні числівники: два, дев’ять, десять змінюються за відмінками, але не змінюються за числами, не мають роду і не пояснюються прикметниками-означеннями; іменники з кількісним значенням: двійка, дев’ятка, десяток відмінюються за відмінками і числами, мають рід і можуть пояснюватися прикметниками: смілива дев’ятка; складні відчислівникові іменники та прикметники відповідають на питання хто? що? який? (чотиритисячний — котрий? трикутник — що? п’ятиповерховий — який? слова половина, третина, чверть — іменники; слова тисяча, мільйон, мільярд, якщо вони вживаються у множині,— іменник. УВАГА!

Номер слайду 6

Іменники (що?): двійка, трійка, п’ятірка, десяток, сотня, чверть джина, половина. Прикметники (який?): поодинокий, подвійний, десятковий, половинний, дводенний, восьмирічний, одинадцятиповерховий. Дієслова (що зробити?): подвоїти, потроїти. Форма дієслова — дієприкметник (який?): подвоєний, потроєний, розполовинений. Прислівник (як?): утроє, утричі, по-третє, натроє.

Номер слайду 7

ПРОСТІСКЛАДНІСКЛАДЕНІБУДОВА ОДИН, П’ЯТЬ, СОРОК, СТОП’ЯТДЕСЯТ, ДЕВ’ЯТСОТДВАДЦЯТЬ ОДИН, П’ЯТЬ ДЕСЯТИХ

Номер слайду 8

КІЛЬКІСНІУВАГА!ЗБІРНІ ЧИСЛІВНИКИ ДВОЄ, ТРОЄ, ДЕСЯТЕРО МАЙЖЕ НЕ ВЖИВАЮТЬСЯ В ОФІЦІЙНО-ДІЛОВОМУ І НАУКОВОМУ СТИЛЯХ, АЛЕ ПОШИРЕНІ В ХУДОЖНІХ ТВОРАХ І В РОЗМОВНІЙ МОВІ. ВЛАСНЕ КІЛЬКІСНІ ОЗНАЧАЮТЬ ЦІЛІ ЧИСЛА: ЧОТИРИ КОМБАЙНИ, ТРИ ДОРОГИ, МІЛЬЯРД ЗІРОК;НЕОЗНАЧЕНО-КІЛЬКІСНІ ВКАЗУЮТЬ НА НАЗВИ УЗАГАЛЬНЕНО-КІЛЬКІСНИХ ПОНЯТЬ: БАГАТО, НЕБАГАТО, КІЛЬКА, ДЕКІЛЬКА, КІЛЬКАНАДЦЯТЬ, КІЛЬКАДЕСЯТ;ЗБІРНІ ОЗНАЧАЮТЬ СУКУПНІСТЬ, ЯК ОДНЕ ЦІЛЕ: ДВОЄ, ДЕСЯТЕРО, ОБИДВА, ОБИДВІДРОБОВІ ОЗНАЧАЮТЬ ЧАСТИНУ ЧИСЛА ВІД ЦІЛОГО: ДВІ ТРЕТІХ, СІМ ВОСЬМИХ, НУЛЬ ЦІЛИХ І ТРИ ДЕ-СЯТИХ, ПІВТОРА

Номер слайду 9

ЗБІРНІЗБІРНІ ЧИСЛІВНИКИ — ЦЕ СЛОВА ВІД ДВОЄ ДО ДЕСЯТЕРО, ВІД ОДИНАДЦЯТЕРО ДО ДВАДЦЯТЕРО, А ТА-КОЖ ТРИДЦЯТЕРО, ОБОЄ, ОБИДВА, ДВІЙКО, ТРІЙКО, ЧЕТВІРКО, П’ЯТІРКО. ЗБІРНІ ЧИСЛІВНИКИ НЕ МО-ЖУТЬ БУТИ СКЛАДЕНИМИ. ЗБІРНІ ЧИСЛІВНИКИ ПОЄДНУЮТЬСЯ: З НАЗВАМИ ОСІБ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ: ТРОЄ ДРУЗІВ, ШЕСТЕРО ВИПУСКНИКІВ; З ІМЕННИКАМИ СЕРЕДНЬОГО РОДУ, ЩО ОЗНАЧАЮТЬ НАЗВИ ІСТОТ,— ДВОЄ КОШЕНЯТ, СЕМЕРО КАЧЕНЯТ, АБО ПРЕДМЕТІВ: ЧЕТВЕРО ВІДЕР, ВОСЬМЕРО ВІКОН; ІМЕННИКАМИ, ЯКІ МАЮТЬ ТІЛЬКИ ФОРМУ МНОЖИНИ: ТРОЄ САНЕЙ, ЧЕТВЕРО ДВЕРЕЙ. ЗБІРНІ ЧИСЛІВНИКИ НЕ ПОЄДНУЮТЬСЯ З ІМЕННИКАМИ ЖІНОЧОГО РОДУ, ОКРІМ ЧИСЛІВНИКА ОБИДВІ. ВІД ДЕЯКИХ ЗБІРНИХ ЧИСЛІВНИКІВ УТВОРЮЄМО СЛОВА З ПЕСТЛИВИМ ЗНАЧЕННЯМ: ТРІЙКО, П’ЯТІРКО

Номер слайду 10

ЧИСЛІВНИКАМИ Є СЛОВА: КІЛЬКА, ДЕКІЛЬКА, КІЛЬКАДЕСЯТ, КІЛЬКАНАДЦЯТЬ, КІЛЬКАСОТ. ЯКЩО СЛОВА БАГАТО, МАЛО ВИСТУПАЮТЬ У СЛОВОСПОЛУЧЕННІ З ІМЕННИКАМИ, ЯКІ Є НАЗВАМИ КОНКРЕТНИХ ПРЕДМЕТІВ, ЩО ПІДДАЮТЬСЯ ЛІЧБІ, ТОДІ ВОНИ ТАКОЖ Є ЧИСЛІВНИКАМИ. ПОРІВНЯЙТЕ: ЗРОБИВ БАГАТО (СКІЛЬКИ? — ПРИСЛІВНИК), КНИЖОК БАГАТО (СКІЛЬКИ? — ЧИСЛІВНИК). У РОЛІ НЕОЗНАЧЕНО-КІЛЬКІСНИХ ЧИСЛІВНИКІВ МОЖУТЬ ВИСТУПАТИ ТАКОЖ ТАКІ ІМЕННИКИ, ЯК: БЕЗЛІЧ, СИЛА, ТЬМА; ПРИСЛІВНИКИ: ДОСТАТНЬО, ДОСИТЬ, КОЛИ ВОНИ КЕРУЮТЬ ІМЕННИКОМ У РОДОВОМУ ВІДМІНКУ. ЗВЕРНІТЬ УВАГУ

Номер слайду 11

ВІДМІНЮВАННЯ ЧИСЛІВНИКА

Номер слайду 12

ВІДМІНЮВАННЯ ЧИСЛІВНИКА

Номер слайду 13

ВІДМІНЮВАННЯ ЧИСЛІВНИКА

Номер слайду 14

ВІДМІНЮВАННЯ ЧИСЛІВНИКА

Номер слайду 15

ВІДМІНЮВАННЯ ЧИСЛІВНИКА

Номер слайду 16

ВІДМІНЮВАННЯ ЧИСЛІВНИКА

Номер слайду 17

ЯК ІМЕННИК

Номер слайду 18

pptx
Додано
3 листопада 2024
Переглядів
126
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку