Математика 1 клас За підручником Н.О.Будної
Урок до розділу “Властивості та відношення. Ознайомлення з числами першого десятка”.
Тема: Число і цифра 0. Порівняння нуля з натуральними числами.
Мета: Розкрити учням утворення нуля. Визначати його місце в натуральному ряді чисел. Вправляти в порівнянні чисел, написанні цифри 0. Розвивати мислення, швидкість думки, пам’ять, уміння порівнювати, узагальнювати.
Формувати комунікативну компетенцію, розвивати інформаційну, здоров’язберігаючу,компетенції саморозвитку, самоосвіти.
Виховувати любов і повагу до традицій українського народу.
Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник с.54, зошит с. 55, зображення числового ряду, предмети для лічби(яблука) , зразок написання нуля, сигнальні світлофорчики, цифри 1,0,0.
СТРУКТУРА ОСОБИСТІСНО ЗОРІЄНТОВАНОГО УРОКУ
1. Мотиваційний етап (забезпечення емоційної готовності до уроку; актуалізація суб’єктного досвіду; актуалізація опорних знань).
2. Етап цілевизначення і планування (мета формулюється вчителем на основі програмних вимог; ціль визначається учнем і є конкретною).
3. Етап опрацювання навчального матеріалу (учень працює самостійно; робота вчителя – до уроку).
4. Рефлексивно-оцінювальний етап (оцінюються не лише знання, а й (і це головне!) особистісний розвиток).
І. Мотиваційний етап.
1. Організаційний момент.
Доброго ранку!
Доброго дня!
Зичимо всім ми тільки добра!
Щоб цей день минув не марно-
Будем вчитись усі гарно!
2.-Діти, я хочу у вас дещо запитати.
-Хто з вас любить рахувати? - Поплескайте в долоньки.
- Хто любить приклади розв*язувати? - Потупайте ніжками.
-А хто знає, як правильно сидіти за партами? - Той ручки на стіл покладе, ноги на підлогу, а спинку вирівняємо.
На уроці ми будемо міркувати,
А також рахувати,
Задачі розв’язувати,
Свій розум розвивати.
Щоб водити кораблі
У космос літати
Треба добре у школі
Математику вивчати
ІІ.Етап цілевизначення і планування
- Сьогодні ми продовжимо подорож до міста “Цифри і числа”, де познайомимось з числом і цифрою 0.
- Отже, ваше завдання навчитися писати цифру 0. розуміти кількісне значення числа 0, вміти порівнювати 0 з іншими числами.
Тож давайте працювати,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім 1 класі
Діти просто молодці.
ІІІ. Етап опрацювання навчального матеріалу.
Як обручик чи як м’ячик,
Круглий сам,
Ще в давнину
Цифру цю назвали ...нуль .
-На що схожа цифра 0?
_Як закінчились котлети,
Хліб і пряники в буфеті,
Та цукерки асорті,
Що ми пишемо тоді?
- Зараз навчимося писати цифру 0.
_Вам треба запам*ятати звідки починати писати. В яку сторону вести олівчик. Як писати цифру 0. Починаємо писати нижче верхнього правого кутка клітинки. Заокруглюємо ліворуч, ведемо до середини нижньої лінії клітинки і вгору поєднуємо.
- Напишіть у повітрі.
Робота в зошиті.
Завдання 2 с.55 Написання цифри 0.
- Обведіть зеленим олівцем нулик, який ви написали дуже красиво і правильно.
Фізхвилинка «Пальчикова гімнастика» відео.
Завдання3 с.55 у зошиті. Гра “Я- ви”.
- У вас на парті лежить світлофорчик.
Світлофорчик все бачить!!! Сигналізуйте .
-Левів 2. Обведу цифру 2. Жираф 1. Обведу цифру 1. Немає нічого, отже нуль, обведу цифру 0.
- А що таке 0? Це число.
- А скільки це 0? _Ніскільки.
А ще кажуть, що 0- це порожня множина.
Вчитель.
- Яка пора року в природі?
- Яке перше зимове свято?
-Що чекаєте від Миколая?
Задача 1
- Якщо Святий Миколай візьме 3 подарунки у мішок,
1 - дасть Єві,Скільки залишиться?Чому?
Тому що 3-1=2
- Потім ще 1 дасть Вові. Ск залишиться?
2-1=1
- Ще 1 дасть Жені. Ск. Залишиться?
1-1=0
-Що означає число 0?
- Нуль - це нічого, кажуть, порожня множина.
Задача 2
- Покладіть на стіл 2 яблучка.У нас є 2 яблучка. -А тепер покладіть їх у мішечок.
- Ви бачите яблучка? Ні.
-Скільки тепер яблучок на столі? Нуль. Ніскільки. Порожня множина.
Отже, порожня множина - це нуль.
При лічбі нулю дісталось
Не багато і не мало,
І не рідко, і не густо.
Нуль - ніщо, ніскільки, пусто!
Хай же знає вся малеча:
Нуль- це просто порожнеча.
4.Робота з числовим рядом.
- Полічити від одного до десяти.
-Як називають ці числа ?
-Числа від 1 до 10 називають натуральними числами. Це числа, які застосовують у лічбі предметів і в порядковій лічбі.
- А число 0 ми застосовуємо у лічбі предметів? Ні.
-Число 0 не застосовують у лічбі предметів, тому що воно не є натуральним числом.
-Згадаємо, де ми бачили і писали число 0?
Число 0 ми бачили на лінійці, а записували,коли писали число 10.
-Отже, запам*ятаємо. Число 0 не є натуральним числом.
Фізхвилинка
-Хто уважний на уроці? Пострибайте.
Хто гарно писав у зошиті? Долонями поплескайте.
- Хто чекає Миколая? Присідайте.
- Кому різочку принесе Святий Миколай? Повороти голови.
Робота в підручнику.
Завд.2, 3 на с.54
Отже, віднімаючи однакові числа , дістаємо число 0.
Наведіть приклад. - Я починаю, а ви продовжите. 2-2=0, ...
- Щоб отримати 0 , треба відняти однакові числа.
-Подивіться на числовий ряд.
- Як ви думаєте, яке число найменше в числовому ряду?
-Давайте порівняємо числа..0 менше за 1,
0 менше за 2, 0менше за 3.....
-Отже, 0 менше за всі натуральні числа.
Завдання 3 у підручнику
- А може нам і не потрібен 0?(Відповідь дитини)
Кругла, наче буква О
Цифра 0, або ніщо.
Як стоїть він сам самісінький,
То й не значить нічогісінько. (показують 0)
- А поставимо 1 попереду? (вийде 10)
Робота з цифрами1,0,0.
- 0 має чарівну силу.
Коли ми допишемо 0, одержимо 10.
Коли два нулі - 100.
Число збільшується.
- Послухайте вірш про це цікаве число.
Десь сорока два смачненькі
Бублички дістала.
Трійко діточок маленьких
Ними пригощала:
— Це тобі один, ти слухняний син!
— Це тобі один, ти розумний син!
— Третій сину, розбишако, Ледацюго, забіяко!
Ти одержиш нулика — Дірочку від бублика!
_ А чи прийде Миколай до ледачого, до розбишаки, забіяки?
-Такому буде від нього різочка!.
4. Рефлексивно-оцінювальний етап.
— Яке число ми вивчили?
Гра “Живе число”.
-Отже, я число нуль. Складаюся з однієї цифри. Тому я одноцифрове. Про мене не можна сказати парне я чи не парне, бо я не натуральне. А якщо я стану біля 1, то вийде 10. А 10- натуральне . Моя сусідка одиниця. Я утворюся, коли від 5-5=0, від 4-4=0 і т.д.
Продовжити думку....
- На уроці я запамятав...
- Я зрозумів...
- Мені сподобалось...
- Діти, хто відчуває, що добре все зрозумів про число 0?
-Хто отримав задоволення від роботи на уроці?
-Який настрій у вас? (покажіть смайлика)
-Діти, допоможіть мені.
Я люблю себе.
Я люблю тебе.
Я люблю життя.
Розумне я дитя.
-Розумні мої дітки?(Так.)
Дякую вам за гарну роботу на уроці.
За гарну роботу на уроці я вам надсилаю ось такий чобіток. Це знак для Миколая. Він побачить чобіток і зрозуміє, що ви гарно навчаєтесь і обов’язково до вас прийде у святу ніч 6 грудня з гостинцями.
Нині святий Миколай
Прибуває у наш край,
Всім, хто чемний, уважний і активний був весь час,
Він даруночки роздасть.