ДЕЦИМЕТР. ВИМІРЮВАННЯ ДОВЖИН ВІДРІЗКІВ. ВПРАВИ НА ЗАСВОЄННЯ ТАБЛИЦЬ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ В МЕЖАХ 10. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: ознайомити учнів з новою одиницею вимірювання — дециметром; розвивати вміння розв'язувати приклади і задачі вивчених вид»; розвивати мовлення, логічне мислення; виховувати акуратність, працьовитість.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
— Сьогодні ми вирушаємо в захоплюючу подорож. Звучить аудіозапис звуків моря.
— Що ви почули? (Шум моря, крики чайок, плескіт хвиль.)
— Хто здогадався, у яку подорож ми вирушаємо?
— Ми попливемо на чарівному кораблі, назву якого ви маєте розшифрувати.
II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Усна лічба
г |
ю |
а |
н |
8 |
10 |
5 |
2 |
7 + 3
6-4
8 + 0
10-5
2. Гра «Купівля квитків». Математичний диктант
Один учень працює за закритою дошкою.
• Запишіть числа, що стоять між числами 8 і 11.
• 9 зменшіть на 3.
• Запишіть «сусідів» числа 8.
• Перший доданок 6, другий — 4. Чому дорівнює сума?
• Наскільки 17 більше 10? Взаємоперевірка робіт (9; 10; 6; 7; 9; 10-, 7).
3. Розв'язування прикладів
Капітан запрошує нас на палубу. Він просить допомогти йому прокласти курс океаном Знань до острова Математики.
1 варіант
7-4 = П+5 = П-1=П + 3 = П-10 = 0
2 варіант
6-4 = П + 2=П+6=П-9=П + 8 = 9
III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Вступна бесіда
— З якими величинами ви вже знайомі? (Кілограм, літр, сантиметр)
— Назвіть одиниці вимірювання довжини. (Сантиметр)
— Послухайте історію одного капітана.
Капітан разом із сином гуляли на березі моря. Капітан нарахував 15 кроків, а його син — 25 кроків. Хто з них подолав більшу відстань? Висновок: порівнювати не можна, мірки різні.
2. Постановка навчальної задачі. Мотивація навчальної діяльності
— Сьогодні ви продовжите ознайомлення з величинами. Ми звернемо свою увагу на довжину. Ознайомимося з новою, більшою одиницею вимірювання довжини. Ваше завдання — запам'ятати, як вона називається, вміти нею користуватися.
3. Постановка проблеми. Відкриття нових знань
Введення нової одиниці вимірювання. Робота в парах
— У вас на столі — дві смужки різної довжини: коротка і довга. Зараз ви будете працювати в парах. Один накладає мірку, інший відзначає межі вимірювання пальцем. Виміряйте довжину своєї парти.
— Хто з вас вибрав маленьку мірку?
— Якою міркою тут зручніше користуватися? (Більшого розміру.) Чому?
— Скільки таких міток містить довжина стола? Як ви міряли?
— Візьміть лінійку, виміряйте довжину маленької мірки. (1 см)
— Тепер візьміть мірки в 1 см і викладіть на довгу смужку, щільно прикладаючи одну до іншої.
— Скільки мірок в 1 см помістилося на цій смужці? (10)
— Отже, яка довжина смужки? (10 см)
— Заберіть маленькі мірки, перевірте, вимірявши лінійкою.
— Ми одержали нову, більшу одиницю вимірювання довжини.
— Як називають таку одиницю вимірювання?
— Ми одержали 1 дм. Дециметр з латинської а"есет — десять.
— Скільки сантиметрів містить одна нова мірка?
— Який бачите зв'язок? Що спільного? (Десяток — більша одиниця обчислення, а дециметр — більша одиниця довжини.)
1дм = 10см
1 дес. = 10 од.
— Ми впоралися з дуже складною роботою. Рушаємо далі!
4. Первинне закріплення. Робота за підручником (с.72)
Завдання 1
— Накресліть у зошитах відрізок завдовжки 1 дм.
— Скільки це сантиметрів?
Завдання 2
— Розгляньте відрізок. Виміряйте його довжину за допомогою моделей дециметра і сантиметра. Скільки разів уклався дециметр? (Один раз.)
— Ще раз можна укласти дециметр? (Ні, він не вміщається.)
— Чим можна виміряти частину відрізка, що залишилася? (Сантиметром)
— Скільки раз уклався сантиметр? (2 рази)
— Довжина цього відрізка 1 дм 2 см.
Учитель показує, як це записати. Потім діти креслять у зошиті відрізок цієї довжини: спочатку відкладають дециметр, а потім 2 рази по сантиметру, записують, чому дорівнює довжина відрізка.
Виконуючи завдання з використанням лінійки, діти встановлюють, скільки сантиметрів укладається у відрізку завдовжки 1 дм 3 см і т. ін.
Фізкультхвилинка
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ. ПРОДОВЖЕННЯ РОБОТИ ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с. 72)
Завдання 2 (Виконайте завдання за зразком з коментуванням).
Завдання 3(Розв'язати задачу)
— Розв'яжіть приклади з коментуванням.
Самостійна робота
Утворення двоцифрових чисел
— Покладіть 4 палички на десяток паличок. Скільки всього паличок?
— Скільки десятків та одиниць у цьому числі?
— Назвіть «сусідів» числа 14.
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— З якою одиницею вимірювання ми сьогодні ознайомилися?
— Які предмети зручно нею вимірювати.