7 клас Урок №6 . Тема. Чисті речовини і суміші
(однорідні,неоднорідні). Способи розділення сумішей.
Мета: повторити відомості про чисті речовини і суміші, навчити розрізняти чисті речовини і суміші; однорідні й неоднорідні суміші речовин; дати уявлення про способи розділення сумішей; продовжити знайомство з лабораторним устаткуванням, та методикою проведення хімічного експерименту.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Форми роботи: тестова перевірка знань, евристична бесіда, гра з кубиком, демонстраційні досліди, фронтальна робота.
Обладнання: картки із завданнями, сірка, залізо, цукор, склянки з водою, магніт, магнітні моделі, сіль, крейда, лійка, ділильна лійка, олія, порцелянова чашка, спиртівка, затискач, малюнок прилад для дистиляції, сигнальні картки із буквами.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань . Перевірка д/з.
Фронтальне опитування учнів:
1).Без якого газу не може прожити людина? А чи знаєте ви що це за газ?
Які з перелічених властивостей кисню є фізичними :
А. Безбарвний газ без запаху і смаку.
Б. Малорозчинний у воді.
В. Підтримує горіння багатьох речовин, перетворюючи їх на оксиди.
Г.Реагує з багатьма металами, перетворює їх на оксиди.
2). Без якого газу не може прожити рослина? Що ви знаєте про вуглекислий газ?
Які з перелічених властивостей вуглекислого газу є фізичними :
А. Безбарвний газ .
Б. Без запаху і смаку.
В. З водою утворює кислоту.
Г. При пропусканні вуглекислого газу через вапняну воду утворюється осад.
3) Самий поширений метал в нашому житті – залізо.
Які з перелічених властивостей заліза є хімічними:
А.Тверда речовина сірого кольору.
Б. Реагує з неметалами, утворюючи солі.
В. У вологому повітрі іржавіє.
Г. Притягується магнітом.
4). Парафін е у кожного з вас дома, адже з нього роблять свічки.
Які з перелічених властивостей парафіну є хімічними:
А. Легкоплавкий.
Б. Горить , утворюючи вуглекислий газ і воду.
В.Окисненням парафіну отримують різноманітні органічні речовини.
Г. Нерозчинний у воді.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Усі тіла живої та неживої природи , які оточують нас, складаються з речовин. Нагадайте, що називається речовиною? Але є ще одне означення:
Речовина - це сукупність структурних частинок із характерною для них масою і властивостями.
У хімії розрізняють чисті речовини і суміші речовин. З’ясуємо, чим чиста речовина відрізняється від суміші, які бувають суміші, як їх можна розділити?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Речовини
Чисті Складаються з частинок одного виду (атомів, молекул, йонів) і мають сталі фізичні властивості. |
Суміші речовин Складаються з двох або кількох чистих речовин (компонентів), кожна з яких зберігає свої властивості. |
Приклади: Дистильована вода, алмаз, кисень, вуглекислий газ, гірський кришталь, крейда, сода, цукор, сірка, кухонна сіль. |
Приклади: Повітря, молоко, граніт, річкова та морська вода, грунт, нафта, чай, газована вода,дим, природний газ. |
|
|
Демонстрація: сірка – жовтий порошок, у воді не тоне, не притягується магнітом.
Залізо: сріблясто – сірий порошок, тоне у воді, притягується магнітом
Слід сказати, що абсолютно чистих речовин у природі не буває. У кожній речовині, як правило, міститься певна кількість домішок інших речовин.
Більшість предметів, які нас оточують, складаються не з однієї речовини, а є сумішшю кількох речовин.
Розглядаючи граніт легко помітити в ньому три складові частини — рожеві зерна польового шпату, прозорі кристали кварцу і темну блискучу луску слюди. Це приклад неоднорідної суміші.
Перед вами дві суміші: вода і сіль та вода і крейда. Чим вони відрізняються?
Суміші
Однорідні Суміші, в яких частинки речовин дуже дрібні і їх не можна виявити спостереженням за допомогою оптичних приладів (мікроскоп) |
Неоднорідні Суміші, в яких частинки речовин можна виявити спостереженням, побачити неозброєним оком або через мікроскоп. |
Приклади: Повітря, розчин цукру у воді, сплав золота з міддю, розчин спирту, оцет |
Приклади: Молоко, суміш води і крейди, грунт, граніт, вода і пісок. |
Існує багато методів розділення сумішей. У сумішах речовини зберігають свої властивості. На цьому ґрунтується можливість розділення суміші речовин на чисті речовини. Для розділення сумішей використовують найчастіше фільтрування, відстоювання, випарювання, перегонку та дію магнітом.
Назва методу |
На яких властивостях речовин ґрунтується метод |
Тип суміші |
Приклад |
Розділення за допомогою магніту |
Одна із речовин притягується магнітом |
Неоднорідна |
Суміш заліза і сірки |
Відстоювання (декантація) |
Речовини не розчинні у воді і мають різну густину |
Неоднорідна |
Пісок + вода Олія + вода |
Фільтрування |
Одна речовина розчинна, а інша не розчинна у воді |
Неоднорідна |
Річкова вода і мул Крейда і вода |
Випарювання |
Різна температура кипіння твердої речовини і розчинника |
Однорідна |
Розчин цукру у воді |
Перегонка (дистиляція) |
Різна температура кипіння рідин,розчинених одна в одній |
однорідна |
Спирт і вода |
ІV. Первинне застосування одержаних знань
2. Запропонуйте способи розділення таких сумішей:
А) річкового піску і тирси;
Б) олії і води;
В) мідного купоросу і сірки;
Г) крохмалю і цукру;
Ґ) річкового піску і цукру;
Д) гасу і води.
3. Укажіть послідовність операцій під час розділення суміші кухонної солі, піску і залізних ошурок:
А)випарювання;
Б)фільтрування;
В)додавання води;
Г)дія магнітом.
V. Підведення підсумків уроку.
VІ. Домашнє завдання
Вивчити §…………
Виконати вправи………….
Домашній експеримент «Очищення води від накипу фільтруванням після її
кип’ятіння.
Картка для учня
Урок №6 . Тестова перевірка знань
1. Які з перелічених властивостей кисню є фізичними :
А. Безбарвний газ без запаху і смаку.
Б. Малорозчинний у воді.
В. Підтримує горіння багатьох речовин, перетворюючи їх на оксиди.
Г.Реагує з багатьма металами, перетворює їх на оксиди.
2. Які з перелічених властивостей вуглекислого газу є фізичними :
А. Безбарвний газ .
Б. Без запаху і смаку.
В. З водою утворює кислоту.
Г. При пропусканні вуглекислого газу через вапняну воду утворюється осад.
3. Які з перелічених властивостей заліза є хімічними:
А.Тверда речовина сірого кольору.
Б. Реагує з неметалами, утворюючи солі.
В. У вологому повітрі іржавіє.
Г. Притягується магнітом.
4. Які з перелічених властивостей парафіну є хімічними:
А. Легкоплавкий.
Б. Горить , утворюючи вуглекислий газ і воду.
В.Окисненням парафіну отримують різноманітні органічні речовини.
Г. Нерозчинний у воді.
Складіть схему:
Методи розділення сумішей
? ? ? ? ?
2. Запропонуйте способи розділення таких сумішей:
А) річкового піску і тирси;
Б) олії і води;
В) мідного купоросу і сірки;
Г) крохмалю і цукру;
Ґ) річкового піску і цукру;
Д) гасу і води.
3. Укажіть послідовність операцій під час розділення суміші кухонної солі, піску і залізних ошурок:
А)випарювання;
Б)фільтрування;
В)додавання води;
Г)дія магнітом.