ЧОМУ БУВАЄ ДЕНЬ І НІЧ?ДОБА.ДОСЛІДЖЕННЯ «ЗМІНА ДНЯ І НОЧІ».

Про матеріал
Урок-дослідження "Чому буває зміна дня і ночі? Доба." інтегрований з математикою. Дослідження дня і ночі на основі проведених дослідів з телурієм. Повторення одиниць часу.Робота з лего.
Перегляд файлу

 Інтегрований курс «Я досліджую світ. Математика.» 4клас

Тема: ЧОМУ БУВАЄ ДЕНЬ І НІЧ?ДОБА.ДОСЛІДЖЕННЯ «ЗМІНА ДНЯ І НОЧІ».

Мета:  ознайомити  учнів із обертанням  Землі  навколо своєї вісі як причиною зміни дня і ночі; дослідити причини зміни дня і ночі на земній кулі; розкрити суть цього явища. Продовжити формувати вміння спостерігати, аналізувати явища, порівнювати, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки і робити висновки. Розвивати науковий світогляд,  пізнавальний інтерес, спостережливість, кмітливість, наполегливість, охайність у робочому зошиті. Виховувати толерантні товариські стосунки у роботі, вміння співпрацювати у групі.

Обладнання: відео «Земля, зміна дня і ночі», смайлики, глобуси, настільна лампа, телурій, LEGO, картка самооцінювання, картка «Моє коло успіху», робочий зошит, підручники Я досліджую світ 4 клас, ілюстрації до уроку, мікрофон.

Тип уроку: інтегрований.

Форма уроку: урок-дослідження.

 

Методи і прийоми роботи: бесіда, робота в групах, гра, пояснення, дослідження.

Компетентності:

  1. спілкування державною мовою;
  2. математична грамотність;
  3. компетентності в природничих науках і технологіях;
  4. уміння навчатися впродовж життя;
  5. соціальні і громадянські компетентності.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
  1. Привітання. -Доброго дня!

Стали, дітки, підтягнулись

Гостям нашим  посміхнулись

На урок старання не забудьте взяти,

Сіли всі гарнененько

Починаєм працювати.

  1. Правила роботи на уроці.
  • Давайте встановимо правила роботи на уроці, яких ми будемо дотримуватися:
  1. Правило піднятої руки.
  2. Регламент. (Дотримуємося часу).
  3. Працюємо весело, старанно.
  4. Не заважаємо один одному, працюємо тихо.
  1. Вправа «Мій настрій» .
  • Який у вас настрій, виберіть відповідний смайлик.
  1. Наш девіз:Діяти – активно!  Думати – оперативно!

Працювати – доказово!

Це для всіх обов’язково!То ж до роботи.

 

  1. Перевірка домашнього завдання
  1. Розгадування кросворда
  2. Завдання Дешифрувальник

2.  Робота над загадками

• Що то за гість, що темряву їсть?  (День)

•  Чорна корова все на світі поборола. (Ніч)

—  Діти!  Чим день відрізняється від ночі? (Удень світить сонце,  співають птахи, а вночі на небі місяць, зірки, природа завмирає.)

—  Чому вдень ясно? (Тому, що світить сонце.)

—  Чому вночі темно? Тому, що  не світить  сонце.)

  1. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
  • Ось сьогодні ми спробуємо відповісти на питання «Чому буває день і ніч». Дослідити і встановити причини дня і ночі. Дізнаємося що таке доба.

    IV.  ВИВЧЕННЯ  НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Пригадайте :
  • Яку форму має планета Земля?  (кулі)
  • Як називається зменшена модель земної кулі?(глобус)
  •  Про що можна дізнатися завдяки глобусу?(що синій колір – це вода;  )
  1. Пропоную :
  • Переглянути відео «Земля, зміна дня і ночі», що ви дізналися про обертання Землі?
  • Як називається уявна лінія, навколо якої обертається Земля? (Земля обертається навколо своєї  осі)
  1. Робота за підручником ст. 90
  • Ознайомтеся із статтею підручника і скажіть:
  • Чому ж бувають день і ніч? (Бо, Земля обертається навколо своєї осі)
  • Що таке доба? (повний оберт землі навколо своєї осі)
  • Скільки годин вона триває?(24 години)
  • На нашій стороні день, а на іншій…..(ніч)
  • На нашій стороні ніч, то на іншій (день)
  •  
  1. Фізкультхвилинка.
  2. Дослідницька лабораторія «Зміна дня і ночі» стор. 32 підручника
  • Пригадайте правила роботи в групах.
  1. Перед початком роботи обрати лідера(організатора), писаря(каліграфа), контролера.
  2. Уважно виконувати завдання – інструкцію.
  3. Говорити по черзі, не перебивати один одного.
  4. Дотримуватись відведеного часу.
  5. Презентує роботу командир.
  6. Дотримуватися правил  піднятої руки.
  7. Працювати разом.

План - інструкція

  1. Поставте глобус – модель Землі навпроти джерела світла (лампи), ввімкніть її.
  2. Візьміть крейду та намалюйте, де проходить межа між  освітленим і неосвітленим боком глобуса? Який висновок ви можете зробити?
  3. Який час доби на тій сторонні де падає світло?(день)
  4. Який час доби на неосвітленій стороні ?(ніч)
  5. Покрутіть глобус навколо своєї осі. Що ви спостерігаєте?(Земля рухається навколо своєї осі)
  6. Зробіть висновок.

Практична робота довела, Земля – непрозора куля, вона крізь себе не пропускає промені Якщо промені Сонця освітлюють один бік Землі, то на цьому боці – день, а на іншому боці падає тінь – там ніч. Земля рухається навколо своєї осі. Час, за який Земля робить повний оберт навколо своєї осі – це доба. вона триває – 24 години.

- Запишіть результат у робочий зошит с53, завдання1, 2.

2.  Виконання завдань пов’язаних з одиницями часу .

1 )Перший  політ українця Павла Поповича тривав 71год =…доби…год

Політ Юрія Гагаріна тривав 108хв=  …год…хв

2)Леонід Каденюк був у космосі 15 діб 16год 34 хв., його політ був

1997р19 листопада .Порахуйте скільки пройшло часу з того дня і  до сьогодні ?

 _2020р11міс14д

   1996р10міс19д

     …. р .. міс .. д 

3)Сонце зійшло о 6год 15хв., а сіло о 19год10хв.

Скільки год тривав день?

4)Ракета подолала за 7 хв відстань 560000 км . Яка швидкість ракети ?

5)Інопланетяни летіли на над швидкому кораблі 3 год із швидкістю 80000км/год. Скільки км  пролетіли інопланетяни?

Задача. Зореліт прибув на Місяць і досліджував гори, він пройшов 480км із швидкістю 80км/год , а потім ще 360 км із швидкістю 60км/год. Скільки всього годин працював зореліт на Місяці?

V.  УЗАГАЛЬНЕННЯ  Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ  ЗНАНЬ

1.  Робота з LEGO

  Виберіть  явища, які відбуваються вдень – жовтою цеглинкою.

  • Виберіть ті явища, які відбуваються вночі – синьою цеглинкою.
    • Співають птахи;
    • вилітають сови і кажани;
    • закриваються квіти, складається листя;
    • літають яскраві метелики;
    • літають нічні метелики;
    • розпускаються квіти.

світить сонце;

           світять зорі, видніється місяць.

2.  Робота в групах

1- група

Уявіть, як змінився б наш світ, якби обертання Землі припинилося?

Можливі висновки роботи груп

На тій частині  Землі,  яка освітлюватиметься Сонцем,—  буде  дуже  спекотно, можлива нестача питної води.

2 - група

—  На тій частині Землі,  яка не буде освітлена Сонцем, буде дуже холодно, не ростимуть рослини, буде завжди ніч..

 

VI.  ПІДБ ИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

2) Вправа «Мій настрій»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3) Рефлексія

 

VII.  ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С . 90

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 )Перший  політ українця Павла Поповича тривав 71год =…доби…год

Політ Юрія Гагаріна тривав 108хв=  …год…хв

 

 

2)Леонід Каденюк був у космосі 15 діб 16год 34 хв., його політ був

1997р19 листопада .Порахуйте скільки пройшло часу з того дня і  до сьогодні ?

 

 _2020р11міс14д

   1996р10міс19д

     …. р .. міс .. д 

 

 

 

3)Сонце зійшло о 6год 15хв., а сіло о 19год10хв.

Скільки год тривав день?

 

 

 

 

 

 

 

4)Ракета подолала за 7 хв відстань 560000 км .

 Яка швидкість ракети ?

 

 

 

 

 

 

5)Інопланетяни летіли на над швидкому кораблі 3 год із швидкістю 80000км/год. Скільки км  пролетіли інопланетяни?

 

 

 

 

 

 

Задача. Зореліт прибув на Місяць і досліджував гори, він пройшов 480км із швидкістю 80км/год , а потім ще 360 км із швидкістю 60км/год. Скільки всього годин працював зореліт на Місяці?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C:\Users\User\Documents\малюнки\лист  Миколаю.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
28 березня 2023
Переглядів
1172
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку