Урок-тренінг9
Тема: Чому буває день і ніч?
Мета: формувати в учнів уявлення про сонце; збагатити знання про сонце як небесну зорю; допомогти усвідомити, що сонце є єдиним джерелом тепла і світла, джерелом життя на планеті Земля; учити спостерігати за висотою сонця і встановлювати найпростіші зв'язки між висотою сонця і кількістю тепла; сприяти формуванню в учнів потреби до пізнання світу; розвивати увагу, пам'ять, мислення; виховувати гідне ставлення до природи.
Обладнання :
- відео «Земля, зміна дня і ночі»;
- смайлики, плакат «Правила роботи на уроці»;
- глобуси, настільна лампа, телурій, LEGO, картка самооцінювання, картка «Моє коло успіху»;
- підручники, ілюстрації до уроку, мікрофон.
Хід уроку
І.Організаційний момент.
Домовленість про правила.
1.Приходити вчасно.
2.Бути позитивним.
3.Говорити по черзі.
4.Бути доброзичливим.
5. Правило: кожна думка має автора.
2.Очікування учасників.
Тема нашого уроку: Сьогодні на уроці ми подорожуватимемо нашою планетою.
«Я очікую на уроці…» і прикріпіть на стенд клейкі полосочки. Правило:кожна думка має автора.
ІІ. Підсумки фенологічних спостережень.
1. Повідомлення синоптиків.
Сьогодні 24 жовтня, четвер, кінець другого місяця осені.
Температура повітря – Стан неба –
Протягом тижня : Опадів – не було. Явища природи – (туман, роса)
За нородним календарем 24 жовтня вшановується пам'ять Пилима, або Філіпа. Якщо у вас є родичі на ім’я Пилип, Філіп ви можете привітати їх з днем ангела.
Якщо цього дня в ранці випав сніг, то зима буде холодною.
1. Бесіда. Гра «Мікрофон»
- Які зміни у неживій природі? (сонце стало опускатися, а тому дає менше світла і тепла; день стає коротшим, а ніч довша.)
- Які зміни у живій природі? (рослини змінюють забарвлення, опадає листя; птахи відлітають у теплі краї; тварини готуються до зими; поховалися комахи.)
- Які турботи приносить осінь людям у містах і селах?(збирають урожай; загрібають листя, перекопують городи).
3.Продовжуйте діти, і надалі спостерігати за погодою, адже ми є її невід’ємною частиною природи.
4.Робота з LEGO. Доповніть речення за допомогою цеглинок:
Ранок – жовта
Вечір – синя
Ніч – червона
День – зелена
- Я починаю речення, вам потрібно за допомогою цеглинок встановити потрібні слова.
– Коли сонце зійшло не дуже високо – це (ранок)
– Коли сонце заходить за обрій – це (вечір)
– Коли відразу темніє – це (ніч)
– Проміжок часу доби від сходу до заходу сонця – це (день)
5. Робота над загадками
• Що то за гість, що темряву їсть? (День)
• Чорна корова все на світі поборола. (Ніч)
— Діти! Чим день відрізняється від ночі? (Удень світить сонце, співають птахи, а вночі на небі місяць, зірки, природа завмирає.) — Чому вдень ясно? (Тому, що світить сонце.)
— Чому вночі темно? Тому, що не світить сонце.)
ІП. Повідомлення теми та мети уроку
- Ось сьогодні ми спробуємо відповісти на питання «Чому буває день і ніч». Дослідити і встановити причини дня і ночі. Дізнаємося що таке доба.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Пригадайте :
- Яку форму має планета Земля? (кулі)
- Як називається зменшена модель земної кулі?(глобус)
- Про що можна дізнатися завдяки глобусу?(що синій колір – це вода; )
2. Пропоную :
- Переглянути відео «Земля, зміна дня і ночі», що ви дізналися про обертання Землі? - Як називається уявна лінія, навколо якої обертається Земля? (Земля обертається навколо своєї осі)
3. Робота за підручником.
- Ознайомтеся із статтею підручника і скажіть:
- Чому ж бувають день і ніч? (Бо, Земля обертається навколо своєї осі)
- Що таке доба? (повний оберт землі навколо своєї сі)
- Скільки годин вона триває?(24 години)
- На нашій стороні день, а на іншій…..(ніч) - На нашій стороні ніч, то на іншій (день) - Оцініть свою роботу . (потребую допомоги, добре працював(ла), успішно виконав (ла) завдання).
4. Дослідницька лабораторія «Зміна дня і ночі» - Пригадайте правила роботи в групах.
1) Перед початком роботи обрати лідера(організатора), писаря(каліграфа), контролера.
2) Уважно виконувати завдання – інструкцію.
3) Говорити по черзі, не перебивати один одного.
4) Дотримуватись відведеного часу.
5) Презентує роботу командир.
6) Дотримуватися правил піднятої руки.
5. Працювати разом.
План - інструкція
1) Поставте глобус – модель Землі навпроти джерела світла (лампи), ввімкніть її.
2) Візьміть крейду та намалюйте, де проходить межа між освітленим і неосвітленим боком глобуса? Який висновок ви можете зробити?
3) Який час доби на тій сторонні де падає світло?(день)
4) Який час доби на неосвітленій стороні ?(ніч)
5) Покрутіть глобус навколо своєї осі. Що ви спостерігаєте?(Земля рухається навколо своєї осі) 6. Зробіть висновок.
Практична робота довела, Земля – непрозора куля, вона крізь себе не пропускає промені .що якщо промені Сонця освітлюють один бік Землі, то на цьому боці – день, а на іншому боці падає тінь – там ніч. Земля рухається навколо своєї осі. Час, за який Земля робить повний оберт навколо своєї осі – це доба. вона триває – 24 години.
7. Робота за годинником. 1 група
1) Визначте на годиннику, о котрій годині сходить сонце.(приблизно о 7 годині) 2) Скільки годин триває день?(11 год) 2 група
1) Визначте на годиннику, о котрій годинні розпочинається вечір?(приблизно о 6 годині)
2) Скільки годин триває ніч?(13 год) 3 група
1) Розв’яжіть задачу
Сергійко пішов до школи о 8 годині. Додому прийшов о 13 годині. Скільки часу хлопчик був у школі? (5 годин)
V. Руханка «ВСІ РАЗОМ»
Звучить музика. Учасники вільно рухаються по кімнаті і виконують завдання, які пропонує ведучий:
- Створіть, будь-ласка, один довгий-довгий канат, що розтягується вздовж всієї кімнати.
- Станьте одним м’ячем, який то котиться, то стрибає.
- Уявіть, що ви дерево з довгим гіллям, гілля шумить і хитається.
- Перетворіться всі разом в одну пухнасту білу хмаринку, яка мандрує над лісом.
- Створіть яскраве сонечко з веселими промінчиками навколо.
- Уявіть, що ви вагони одного потягу.
- Уявіть, що ви люди древнього племені, які танцюють навколо вогнища ритуальний танець та співають древню пісню племені.
- Ви – лугові квіти, які розкриваються весняним ранком під подихом прохолодного вітру.
Запропонуйте учасникам під час наступного проведення вправи самостійно вигадати завдання для імпровізації.
VІ. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
1. Робота з LEGO
— Виберіть явища, які відбуваються вдень – жовтою цеглинкою.
Виберіть ті явища, які відбуваються вночі – синьою цеглинкою.
• Співають птахи;
• вилітають сови і кажани;
• закриваються квіти, складається листя;
• літають яскраві метелики; • літають нічні метелики;
• розпускаються квіти.
• світить сонце;
• світять зорі, видніється місяць.
2. Робота в групах
Уявіть, як змінився б наш світ, якби обертання Землі припинилося?
Можливі висновки роботи груп
На тій частині Землі, яка освітлюватиметься Сонцем,— буде дуже спекотно, можлива нестача питної води. 2 - група
— На тій частині Землі, яка не буде освітлена Сонцем, буде дуже холодно, не ростимуть рослини, буде завжди ніч.
- Визначте за малюнками, скільки часу приділяють діти різним справам?
VIІ. Підбиття підсумків. Рефлексія
1. Використовується метод «мікрофон».
Кожен висловлює свою думку (що сподобалось, що не сподобалось, що нового дізнались.)