Урок
Тема: Чому кажуть, що весняний день рік годує?
Мета: навчити учнів характеризувати весняні роботи людей на городах, полях та в садах своєї місцевості; встановити зв'язки між працею і поведінкою людей при настанні весняної погоди і змінах у навколишній природі; розвивати увагу, спостережливість; виховувати працьовитість
Хід уроку
Ι Етап орієнтації
Я всміхаюсь сонечку!
Здрастуй, золоте!
Я всміхаюсь квіточці!
Хай вона росте!
Я всміхаюсь дощику!
Лийся, мов з відра!
Друзям усміхаюсь я!
Зичу їм добра!
ΙΙ Етап цілепокладання
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про весняні роботи на полях, городах і в садах.
ΙΙΙ Етап проектування
1. Перевірка домашнього завдання
2.Вивчення нового матеріалу
а) Робота над віршем
б) Робота з підручником
в) Інформаційна хвилинка
г) Гра «Відгадай назву овочевої культури»
ґ) Вправа «Закінчи речення»
3.Фізкультхвилинка
4.Робота в групах
5.Закріплення вивченого матеріалу
а) Тестування
б) Гра «Так – Ні»
6. Підсумок уроку
ΙV Етап організації виконання плану діяльності
1. Перевірка домашнього завдання
Заслуховування повідомлень учнів про квіти занесені до Червоної книги.
2. Вивчення нового матеріалу
а). Слухання вірша
Грім озвався на зорі,—
то не грім, а трактори.
Трактори ідуть в поля:
їх заждалася земля.
— Про що розповідається у вірші?
— Чи знаєте Ви, які роботи проводяться на полях, городах, у садах навесні?
б) Робота з підручником (с. 106-107)
Розповідь вчителя. Навесні, як тільки поля звільняться від снігу люди починають орати ґрунт, удобрювати його, готуються сіяти.
На городі треба приготувати грядки і посіяти лук, моркву, буряк. А на клумбах посадити красиві квіти.
У саду потрібно обкопати дерева, посадити нові дерева і кущі, побілити стовбури.
— Розгляньте фотографії на с. 106. Пригадайте! Які рослини належать і овочевих, польових і фруктово-ягідних культур?
— Чому першими сіють ранні зернові — овес, ячмінь? Які культури висівають пізніше? Які рослини теплолюбні?
— Розгляньте фотографії на с. 107. Садити фруктово-ягідні культури потрібно, як тільки зійде сніг. Особливо це стосується малини, смородини, порічок та аґрусу.
в) Інформаційна хвилинка
Учень розповідає про овочеві культури, які саджають весною.
Овочеві культури у відкритий ґрунт висівають насінням або висаджують розсадою. Застосовують весняні, літні та підзимні строки сівби. Рано навесні передусім сіють холодостійкі культури, насіння яких проростає повільно, — редиску, моркву, петрушку, салат, шпинат, кріп, пастернак, цибулю, горох, боби. Трохи пізніше, коли на глибині 5 см ґрунт прогрівається до 3 — 5 °С, висівають холодостійкі культури, насіння яких проростає досить швидко, — капусту (безрозсадну), ріпу, редьку літню, столові буряки і нарешті, коли ґрунт прогрівається на глибині 10 см до 8 — 12 °С і мине загроза заморозків, сіють вимогливі до тепла культури — помідори (безрозсадні), цукрову кукурудзу, огірки, баштанні.
Влітку можна сіяти огірки, зимову редьку, столову моркву та буряки, редиску і зеленні культури для осіннього споживання.
Вчитель задає питання учням:
г) Гра «Відгадай назву овочевої культури».
На парті у кожного учня лежать малюнки овочевих культур. Вчитель загадує загадки, а діти вибирають відповідну культуру і приклеюють її до того місяця весни, коли вона висаджується.
Що то за голова,
Що лиш зуби й борода? (Часник)
* * *
Сидить Марушка в семи кожушках.
Хто її роздягає, той сльози проливає. (Цибуля)
* * *
Довгий, зелений,
Добрий і солоний,
Добрий і сирий.
Хто він такий? (Огірок)
* * *
В полі хороше мені
Зеленіти навесні.
Чим же я — не молодець?
Маю диво-корінець,
Все про нього дбаю,
Цукор відкладаю. (Буряк)
* * *
Некрасива, шишкувата,
Як прийде на стіл вона,
Скажуть весело хлоп'ята:
— Ну й розсипчаста, смачна! (Картопля)
* * *
Без рук, без ніг,
А в'ється, як батіг. (Квасоля)
* * *
Хто хустиночку свою
Влітку покриває?
І по двадцять хустин
На голівці має? (Капуста)
* * *
На городі виріс дужий,
Круглий, жовтий і байдужий
До червоних помідорів,
До капусти і квасолі.
Хто цей гордий карапуз?
Здогадалися?...(Гарбуз)
Перевірка роботи. На екрані.
Які народні прикмети, пов'язані з урожаєм ви знаєте?
ґ) Вправа «Закінчи речення»
На городі сіють…(моркву, буряки, огірки).
На полі сіють…(зерно, жито, пшеницю, соняшник).
На квітнику висівають…(чорнобривці, айстри, ромашки).
У садку саджають…(яблуні, груші).
Фізкультхвилинка
4. Робота в групах
1група. «Збери прислів'я» і поясни їх значення.
Весняний день будеш мати зерна гору.
Посієш вчасно — рік годує.
Посій у пору — вродить рясно.
2 група. Склади прислів'я з поданих слів.
Весняний, цілий, день, рік, годує.
Хто, спить, весною, плаче, зимою.
Що, збереш, посієш, то і.
3 група
Весна не
ледачого любить.
Весною не
не посієш - восени збереш.
5.Закріплення вивченого матеріалу
а). Тестування
1) Терміни посіву навесні залежать від настання
а) холоду
б) тепла
в) морозів
2) Першими сіють такі культури:
а) буряк
б) помідори
в) ячмінь
г) овес
3) Ці теплолюбиві овочі висівають в травні:
а) моркву
б) огірки
в) кабачки
г) помідори
б). Гра «Так – ні».
На екрані з’являється зображення різних польових і садових робіт. Якщо ці роботи потрібно виконувати весною учні плескають в долоні.
6. Підсумок уроку
— Які ж роботи навесні проводять у полі? (Потрібно поле зорати і засіяти.)
— Які роботи навесні проводять на городах? (На городі треба приготувати грядки і посіяти лук, моркву, буряк. А на клумбах посадити красиві квіти.)
— Що роблять з приходом весни в саду? (У саду дерева обкопати, сухі сучки і гілки підрізати, посадити нові дерева і кущі, побілити стовбури.)
— Навіщо білять стовбури дерев?