Цикл навчальних занять за книгою Елеонор Портер "Поліанна"

Про матеріал
Матеріал вміщує 4 навчальних занняття за книгою Елеонор Портер "Поліанна" та 1 заняття із розвитку зв'язного мовлення. Занняття розроблені відповідно до чинної програми із зарубіжної літератури, містять методичні коментарі, опорні схеми та порівняльні таблиці, цитатники для характеристики літературних персонажів, цікаві форми роботи з художнім текстом, які стануть у нагоді як молодим педагогам, так і досвідченим.
Перегляд файлу

Олена Григоренко м. Біла Церква

Система уроків за повістю Елеонор Портер «»Поліанна

Тема. Елеонор Портер -  «Поліанна» - книга, яка здатна лікувати і зцілювати.

Мета: ознайомити учнів із основними відомостями про життя американського письменника Е. Портер, світом її захоплень; розкрити історію створення повісті «Поліанна»; розвивати аналітичні здібності; сприяти вихованню читацького інтересу.

 Обладнання:   портрет письменниці, виставка книг, опорні схеми, екранізація книги «Поліанна», ілюстрації до книги.

 Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок .

1. «Мозковий штурм».

  • Які книги вам подобається читати?
  • Хто з героїв прочитаних книг вам особливо припав до душі?
  • Які почуття викликала у вас поведінка Хлопчика-зірки?
  • Чим вразила вас історія диких лебедів?
  • Чому соловей, герой казки Г.  Андерсена, не зміг співати у клітці?
  • Що допомогло вижити героям казки «Бременські музики»?
  • Премією його імені нагороджений український письменник Всеволод Нестайко. Хто цей письменник?
  • Співець чудової природи, німецький поет.
  • Їх називають «збирачами казок, філологами», цих талановитих братів…

2. Гра «Упізнай країну за слайдом» (слайди).

 

Методичний коментар. Учитель пропонує учням упізнати прикметні пам’ятки США за серією підібраних ілюстрацій: Ніагарський Водоспад, Великий каньйон, статуя Свободи, Лос-Анджелес, різні види Нью-Йорка, Білий Дім, вігвам, алея Зірок… тощо.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і завдань уроку.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу (слайд ).

 

1. Розповідь учителя.

Сьогодні ми розпочинаємо знайомство з життям і книгами видатної американської письменниці Елеонор Портер.

Із дитинства маленька Еллі над усе любила співати. Народилася вона 1868 року в штаті Нью-Гемпшир і походила з досить заможної та шанованої родини перших поселенців до Америки.  Отож, кілька років Елеонор вчилася музики в Бостоні. Вона грала на фортепіано, співала в церковному хорі, виступала з концертами. Їй пророкували славу великої артистки.

Але не склалося. Чудового травневого дня 1892 року Елеонор Портер вийшла заміж. Її чоловік був підприємцем і незабаром через справи фірми їм довелося переїхати до іншого міста, то ж Елеонор залишила свій музичний колектив. Кілька років подружжя мешкало в Теннессі, потім оселились у Нью-Йорку. Елеонор дуже любила свою родину – чоловіка, діток, і все ж їй було трохи сумно, вона тужила за сценою, за нездійсненою мрією: "Я нічого не роблю для Бога! Я так мріяла славити Його як співачка. Чи я маю ще хоч якийсь талант, аби прославити мого Господа?"

У родини Портерів був гарний ошатний будинок, найбільшою окрасою якого був сад, що ріс просто на пласкому даху будівлі. Елеонорі дуже подобалося відпочивати там, сидячи в кріслі посеред дерев, дивитися в небо. Одного разу вона захопила з собою олівець, зошит і почала писати оповідку...

Потім кілька своїх оповідань вона надіслала до відомого в Америці християнського журналу "Крістіан Гералд". І їх надрукували! Так Елеонор Портер стала письменницею, на той час їй було вже тридцять три роки. Вона знайшла своє справжнє покликання та справу, якою може славити Бога та нести Його Слово.

Ще кілька років Е. Портер писала короткі історії й оповідання, котрі охоче друкували різноманітні часописи. Її перший роман вийшов друком лише 1907 року. Він називався "Перетнути потік".

2. Опрацювання статті про Елеонор Портер (слайд ).

-  Літературу якої країни представляє Елеонор Портер?

- Якою була родина Портерів?

-  Що ви дізналися про дитинство майбутньої письменниці?

-  Чим захоплювалася дівчинка?

-  Як  Елеонор стала письменником?

- Назвіть твори Портер, про  які вам довелося чути або читати?

 

3. Слово учителя.

-  Сьогодні ми відкриваємо ще одну сторінку літературних скарбничок і заглянемо до книжкової шафи американської письменниці Елеонор Портер, котра була переконана, що людям так не вистачає радості у повсякденному житті.

Отож,  це було 1912 року, письменниця взялася за невеличку повість для дітей. То була зворушлива історія про те, як сувора багата тітка взяла на виховання племінницю-сирітку. Героїня носила чудернацьке ім'я Полліанна. Її батьки поїхали як місіонери до маленького містечка на Далекому Заході. Родина бідувала, то ж іграшок у дівчинки не було, щоб вона не журилася, тато придумав для неї дещо незвичну забавку – гратися в радість.

Все почалося з того, що одного разу пастору Віттіеру, Поліанниному татові, було дуже сумно. Тоді він узяв Біблію, перечитав її всю та порахував скільки разів у Святому Письмі Господь закликає Своїх вірних до радості. Вийшло – понад вісімсот разів! Отож: "Коли вже Бог узяв собі клопіт вісімсот разів звернутися до нас із закликом радіти й веселитися, то, напевне, Він дуже хотів, щоб ми навчилися радіти і веселитися," – сказав собі він і відтоді старанно намагався виконати цю Божу заповідь. Саме ті "радісні тексти" й наштовхнули його на думку про гру в радість, коли його маленькій донечці з місіонерської станції замість ляльки прислали милиці.

А потім Поліанна почала вчити грати в неї усіх друзів... Що з цього вийшло ми дізнаємося, прочитавши  повість "Поліанна" Е. Портер у чудовому перекладі  українською.

4. Сюжетно-рольова гра «Лист»

Методичний коментар. Якщо учні класу мають артистичні здібності, можна запропонувати їм розіграти міні-сценку «Лист».

Біля столу, де сидить міс Полі, з’являється листоноша з сумкою, щоб вручити листа від невідомого адресата. Міс Полі, розгорнувши його, починає читати.

 «Шановна Пані! З болем повідомляю Вам, що преподобний Джон Вітьєр помер два тижні тому, лишивши сиротою дівчинку одинадцяти років. Усе його майно - лише кілька книжок, бо, наскільки Вам відомо, він був пастирем маленької місіонерської церкви і отримував дуже скромну платню. 

Містер Джон Вітьєр розповідав мені, що його покійна дружина доводилася Вам сестрою, але також дав зрозуміти, що стосунки між Вашими родинами були не найкращими. І все ж він дуже сподівався, що, хоч як би там було, в ім'я сестри Ви не відмовитеся взяти сироту до себе, аби вона виховувалася серед родичів на Сході. Саме тому я і пишу до Вас.

Коли Ви читатимете цього листа, дівчинка вже буде готова рушити в дорогу. Якщо ви згодні, ласкаво просимо відразу про це нас сповістити, бо в нас тут одне подружжя незабаром вирушає на Схід; вони зможуть узяти дівчинку з собою до Бостона, а там посадовлять на белдінґсвілський потяг. Звичайно, про потяг і дату прибуття Вам повідомлять додатково.

Сподіваюся на Вашу прихильну відповідь. З повагою Джеремая О. Вайт». 

  • Яку прикру  новину дізналася міс Полі з листа?
  • Скільки років виповнилося  Поліанні?
  • Як ви думаєте, чи погодиться міс Полі прийняти дівчинку, яку ніколи не бачила?

ІІІ.   Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.

1.  Перегляд уривку з  екранізації книги Е.Портер »Поліанна».

«Приїзд Поліанни до тітоньки»

2. Гра «Мікрофон»

- Якою вам видалась міс Полі Гаррінгтон?

- Яке враження справила на вас Поліанна?

- Що найбільше цікавило небогу?

-  Яку кімнату підготували  для 11-річної дівчинки?

- Прокоментуйте реакцію міс Полі та кухарки Ненсі  на приїзд дівчинки.

-  Чому   міс Полі так стримано поставилася до приїзду небоги?

3. Читання та обговорення оповідання «Міс Полі», «Старий Том і Ненсі».

- Що ви дізналися про сім’ю   кухарки  Ненсі?

- Чому Ненсі ніяк не могла догодити міс Полі?

- Як характеризує  Ненсі  господиню садиби,  міс Полі?

- Яку новину дізналася тітка Полі з листа, що надійшов у маєток  Гаррінгтонів?

- Зачитайте уривок із листа. Що ви дізналися про Поліанну та її батьків?

- Яких епізодів із прочитаного тексту ви не побачили на екрані?

4. Гра «Карусель»

- Які асоціації викликає і вас слово «радість»?

         - Чиє життя оповите смутком? Чому ви так вирішили?

- Яких людей можна назвати самотніми?

- Чи є у творі Елеонор Портер самотні герої? Хто вони?

- Що вам відомо про обов’язки? Які нові обов’язки з’явилися у тітоньки Полі з приїздом Поліанни?

5. Підсумок уроку.  Робота за  блок-схемою (слайд ).

 

  • Розкажіть, якою була родина Поліанни.
  • Хто зустрічав дівчинку на вокзалі?
  • Що цікавого ви довідалися про маму Поліанни?
  • Чому саме таке ім’я дали дівчинці
  • Чи зможе Поліанна змінити життя мешканців маєтку?

Учитель. Цю книжку можна призначати як ліки, як визнали саму героїню жителі містечка, в яке волею долі потрапила героїня. Це ліки від усіх хвороб, причина яких завжди знаходиться в нас самих.Читайте та вчіться радіти життю разом із героїнею!

 

Домашнє завдання :

1. Прочитати оповідання «Кімната на горищі»,  «Гра», «Про обов’язок».

2. Стислий переказ одного з оповідань.

2. Підготувати опис кімнати Поліанни.

3. Скласти режим дня Поліанни (письмово).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Схема 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема. Щирість, мужність і оптимізм героїні твору, її вплив на життя міста.

Мета: розширювати і доповнювати знання учнів про творчість зарубіжних письменників, активізувати читацьку пам’ять; формувати в учнів уміння робити висновки і висловлювати судження на основі прочитаного; сприяти усвідомленню значимості в житті людини віри в позитив.

Обладнання: висловлювання митців,опорні схеми, таблиці, ілюстрації до твору.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Епіграф:

Війна випробовує сміливця,

Гнів – мудреця,

Нужда – друга.

Східна мудрість

Хід уроку

І. Перевірка домашнього завдання.

1. Евристична бесіда.

-  Як міс Полі зустріла небогу?

- Чим Поліанна шокувала тітку?

- Опишіть, якою ви побачили 11-річну дівчинку .

 - Чому міс Полі забороняла небозі згадувати про батька?

-  Розкажіть, що ви запам’ятали про речі Поліанни?

- Чи сподобався  дівчинці будинок тітки?

- Чим керувалася міс Полі, підбираючи кімнату для малолітньої родички?

- Чому дівчинка зраділа, що у кімнаті не було дзеркала?

2. Робота з епіграфом.

3.       Стислий переказ оповідок за планом. 

Методичний коментар. План заздалегідь написаний на дошці і складений учителем. Пункти плану можуть бути проілюстровані дитячими малюнками.

1). Лист.

  На початку літа міс Полі Гарінгтон отримала лист, в якому повідомлялось, що її племінниця, Поліанна, залишилась сиротою, так як у неї померла мама, сестра міс Поллі, а потім тато, священик Джон Вітьєр, і просили взяти дівчинку на виховання.

2). Обов’язок.

      Міс Поллі вважала своїм обов’язком забрати дівчинку до себе. Вона наказала своїй служниці Ненсі приготувати кімнату на горищі для Поліанни і зустріти дівчинку на станції.       Ненсі так і зробила, хоча була дуже невдоволена тим, що дівчинку поселяють у кімнату на горищі, де було лише ліжко, стіл, стілець, голі стіни, підлога і вікна, а не в одній з розкішних кімнат великого будинку.

3). Приїзд Поліанни.

3.    «Режим дня Поліанни» .

Методичний коментар. Таке завдання можна використати як індивідуальне:

 дослідити , чим упродовж тижня займалася Поліанна. Імовірні відповіді:

1). О восьмій прибирала свою кімнату.

2). Щоранку  о дев’ятій  півгодини читала для тітоньки вголос.

3). Щодня після обіду – година заняття музикою.

4). У середу та суботу  - навчання з Ненсі  на кухні у приготуванні страв.

5). У понеділок, вівторок і четвер – шиття з тітонькою Полі.

6). Щодня  з 14 по 16 годину займалася тим, що подобалося.

4. Підведення підсумків перевірки домашнього завдання.

Оголошення результатів. Виставлення оцінок.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1.. Робота за таблицею (слайд 4).

Проблемні запитання:

  • Якою уявляла собі кімнату Поліанна і якою вана виявилася насправді?

         -  Чому, залишившись на самоті в кімнаті на горищі, Поліанна заплакала?

 

Порівняльна таблиця

Будинок міс Полі

очима Поліанни

Кімната,

 яку уявляла

Кімнатчина,

у яку поселили

Перед очима Поліанни шурхотіла розкішна чорна шовкова спідниця міс Полі.

… найбільше вона прагнула вгадати, за якими з цих чарівних дверей чекає на неї її власна кімната.

… не було нічого цікавого;

Крізь відчинені двері позаду вона встигла помітити килими у м'яких тонах… .

мила,

… голі стіни обабіч;

… гола підлога;

…голі вікна;

… меблі, обшиті атласом.

прекрасна кімната,

… кінці сходів - сутінки до найдальших закутків;

Ноги Поліанни потопали в чудовому килимі, схожому на зелений мох.

повна фіранок, килимків та картин...

… дах спускався майже до підлоги;

Обабіч сходів на стінах золочені рами картин або зблиски сонячних променів, що пробивалися крізь прозористе мереживо фіранок, засліплювали очі.

 

  громадилося безліч ящиків та скринь;

… під дахом не було чим дихати;

… прекрасний будинок!

 

…було спекотно й душно.

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і завдань уроку.

ІV.Вивчення нового матеріалу.

1. Слово учителя.

-  Батько Поліанни, священик, який знав 800 радісних місць із Біблії, поки ще був живий, передав своїй донечці у спадок безцінний дар – він навчив її грати у Радість. Чим важче було радіти, тим більш захоплюючою та складною була гра. Потім вона дуже допомогла Поліанні в житті, коли після смерті батька їй довелось оселитися у своєї сердитої тітоньки. Добра душа дівчинки змогла змінити довкола себе світ та людей, допомогла їм побачити радість і сонце.

2. Читання оповідки «Гра».

Учитель:

- Із п’ятої оповідки ми дізналися про чудову гру, гратися в яку її навчив батько. "Що це таке?" – запитаєте ви. І Поліанна відповість: " Гра в радість – це коли в будь-якій ситуації треба знайти щось таке, з чого можна порадіти". І тепер з’ясуємо, чи були ви уважними читачами.

3. Гра «Мікрофон».

- Чому Поліанна любила радіти?

- Розкажіть, як зявилася «гра в радість».

- Чому вечеря на кухні з Ненсі не засмутила дівчинки?

- До кого подумки зверталася Поліанна, залишившись на самоті у темній кімнаті на горищі?

- Чому міс Полі просила ласки у Господа, виходячи з кімнати небоги?

- Прокоментуйте слова міс Полі:

»Вона рада, що я її покарала, і просить, «аби я не робила собі з цього клопоту»».

4. Читання та обговорення оповідки  «Поліанна йде в гості» .

- Як пояснити неймовірну любов Поліанни до людей?

- За яких обставин дівчинка познайомилася із міс Сноу?

- Кого з мешканців міста Поліанна прозвала «кумедним»?

- Чому це кумедний чоловік так привернув увагу героїні?

-  Поліанну назвали «першою, хто хотів побачити» міс Сноу. Чому?

-  Розкажіть, як Поліанна змусила міс Сноу по-новому дивитися на своє життя.

- Чому навіть Міллі, доньку міс Сноу, здивували зміни у поведінці матері?

- Із ким ще познайомилася Поліанна під час прогулянки?

- Що ви дізналися про містера Пендлтона?

5. Гронування (слайд ).

Учитель. Спробуємо створити гроно рис характеру Поліанни.

- Які, на вашу думку, найцінніші  якості у поведінці дівчинки слід відзначити?

5. Підсумок уроку.

Учитель.

- Юні читачі,  повість американської письменниці Елеонор Портер «Поліанна» - це  справжній бестселер світової літератури. І це завдяки головній героїні, 11-річній дівчинці Поліанні, та її незвичній «грі у радість», у яку й досі захоплено грається увесь світ.

Наступного разу ми спробуємо зясувати, чи знайшла Полінна друзів у будинку міс Полі та серед мешканців містечка.

6. Домашнє завдання.

1. Прочитати оповідки «Сюрприз для місіс Сноу»,  «Знайомство з Джиммі»,  «Перед жіночою допомогою», «Лікар Чилтон».

2. Підготувати розповідь про одного з друзів Поліанни.

3. Намалювати малюнок до однієї з оповідок.

 

 

Тема:  Поліанна та її друзі.

Мета: продовжити роботу над  текстом повісті «Піліанна»; зясувати, які зміни відбулися у житті мешканців міста з почвою Поліанни; проаналізувати поведінку друзів головної героїні;  формувати в учнів уміння узагальнювати, висловлювати судження на основі прочитаного, сприяти вихованню віри в найкращі людські чесноти.

Тип уроку: урок-знайомство.

Обладнання:  висловлювання видатних людей, малюнки учнів до твору, ілюстрації до книги, опорні схеми, таблиці.

                                                                     Епіграф:

У світі немає нічого кращого і приємнішого за дружбу;

виключити з життя дружбу – все одно,

що позбавити світ сонячного світла.

                                                                                                                                Ціцерон

 Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і завдань уроку (слайд 2).

ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів.

1. Бесіда.

- Що цікавого ви дізналися про життя міс Полі?

-  Чому дівчинка любила спілкуватися з старим Томом, садівником?

- Чим вразила дівчинку історія сім’ї Ненсі?

- Як змінилося життя в будинку Гаррінгтонів із приїздом Поліанни?

-  Розкажіть, як Поліанна захотіла переночувати на горищі.

- Як змінилося життя хворої міс Сноу після відвідин дівчинки?

2. Гра «Упізнай героя» (слайди).

 

Методичний коментар. Учитель зачитує цитати з повісті, а учні мають упізнати героя, наводячи аргументи  правильної відповіді.

1. «Мабуть, їй ніколи не вдасться догодити цій жінці. Ще й особливого досвіду роботи поза домівкою в неї не було. Але коли мама раптом овдовіла, лишившись з трьома маленькими дітьми на руках (не рахуючи Ненсі) та занедужала, довелося дівчині шукати роботи, щоб утримувати родину. Тож вона дуже зраділа, коли знайшла місце на кухні у великому будинку на пагорбі.» Ненсі

2. «…хазяйка старої садиби Гаррінгтонів і належить до найзаможніших людей у містечку. Але лишень за два місяці роботи Ненсі побачила, що господиня - строга жінка з суворим обличчям, котра похмурніла щоразу, коли ніж падав на підлогу чи грюкали двері. Але навіть якщо усі ножі лежали на місці і з дверима нічого не відбувалося, вона однаково не усміхалась.» Міс Полі.

3. «Ця двадцятирічна пані, наперекір родині, наполягла на шлюбі з молодим священиком. До неї сватався один багатій, і родина віддавала йому перевагу перед пастирем, але вона затялася. Багатир був і старший і грошовитіший, а священик мав лише молоду голову, повну юнацьких ідеалів та ентузіазму, і серце, сповнене кохання. Зрозуміло, дівчина  віддала перевагу останньому. Вона побралася зі священиком і подалася з ним на південь як дружина місіонера.»  Дженні, мама Поліанни.

4. «У старих господаря та господині вона була старшою дочкою. їй було двадцять, коли вона одружилася і виїхала звідси. Я чув, що всі її діти повмирали, крім останньої донечки. Напевне, оце ж бо вона й приїде». Том про Поліанну

5. «Тепер їй сорок, і вона сама як перст на цілому світі. Тато, мама, сестри - всі померли. Протягом багатьох років вона сама давала лад садибі й чималим грошам, що їх батько залишив у спадок. Люди співчували її самотності, а дехто радив запросити подругу чи компаньйонку, щоб жити разом. Але вона не потребувала ні їхнього співчуття, ні порад. Казала, що не вважає себе самотньою. Що любить самотність і тишу.» Міс Полі.

6. «Світле волосся, бавовняна сукенка в червону клітинку і брилик». Поліанна.

7. «Він  був сином старого Тома. У містечку приказували, що коли старий Том - права рука міс Полі, то цей красень - її ліва рука. Він був юнаком доброї вдачі, ще й симпатичний.» Тімоті.

8. «Худорлява дівчинка в сукенці у червону клітинку, брилику і з двома грубенькими світло-жовтими косами, що звисали на спині. Миле веснянкувате личко поверталося то ліворуч, то праворуч, видивляючись когось. Ненсі одразу її впізнала, але деякий час не могла опанувати тремтіння в ногах і зрушити з місця. Дівчинка залишилася на пероні вже зовсім сама, коли Ненсі нарешті підійшла.» Поліанна на вокзалі.

9. «Чоловік був завжди вбраний у довгий чорний сурдут та шовковий циліндр, - цього інші чоловіки не носили. Його бліде обличчя завжди чисто поголене, а волосся, що вибивалося з-під циліндра, було позначене сивиною. Ідучи, він тримав спину, а ходив переважно швидко й завжди сам, через що Поліанна йому співчувала. Може, саме це спонукало дівчинку одного разу звернутися до нього.»

 10. «Всередині кімнати, де лежала хвора, панувала напівтемрява; дівчинка деякий час кліпала очима, призвичаюючись до мороку. Аж тепер вона розгледіла тьмяний обрис жінки, що напівлежала в ліжку під протилежною стінкою. Поліанна пішла до неї.» Міс Сноу.

11. «А ця мала вміє давати лад волоссю.  Я й не знала, що може вийти так гарно. Але нащо це все, - зітхнула вона, впустивши люстерко на ліжко й роздратовано крутячи головою на подушці.» Міс Сноу про Поліанну.

12. «Він ніколи ні з ким не розмовляє, дитино моя, він мовчить роками. Хіба що у справах. Він живе сам у величезному будинку на Пендлтонському пагорбі. Він відмовляється від послуг кухарки, тому щодня тричі на день ходить їсти до готелю. Я знаю Селлі Міллер, яка прислуговує йому, так вона розповідала, що він ледве вичавлює із себе слова, щоб сказати, що він замовляє. Кожне друге слово доводиться вгадувати.» Джон Пендлтон.

13. «Він, мені щойно минуло десять років. Торік я жив у сиротинці. Але нас таких там було багато, і тому їм за мене голова не боліла. І я пішов звідти. Тепер житиму деінде, але поки не знаю, де саме. Я хотів мати власну домівку... ну, звичайну - щоб була мама, а не доглядачка. Як є домівка, то є й родичі, а в мене нікого немає, відколи... татко помер. Ото й ходжу світами. Вже обійшов чотири будинки, але ніхто з господарів не схотів мене взяти, хоча я й казав, що відпрацюю. Дарма.» Джиммі

14. «Він жив самотою: у нього не було дружини, а домівкою  був двокімнатний офіс у пансіонаті. Він дуже любив свій фах. І зараз, дивлячись у сяючі очі Поліанни, він відчув, як чиясь рука з любов'ю лягла на його голову, благословляючи. І він знав, що відтак ні важка праця, ні безсонні ночі не змусять його забути цей захват, що прилинув до нього з очей Поліанни.» Лікар Чилтон.

ІІІ. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.

  1. Читання оповідки «У пендлтонському лісі».
  • Яка біда трапилася з містером  Пендлтоном?
  • Чому Поліанна не розгубилася і цим урятувала старого знайомого?
  • Які  нові риси характеру дівчинки ви відкрили для себе, читаючи цю оповідку?
  1. Робота за таблицею (слайд).

- Чи змогла Поліанна знайти друзів у родинному  будинку ?

Жителі маєтку Гаррінгтон

Міс Полі

Том

Тімоті

Ненсі

пані 40 років

старий садівник

син садівника

кухарка

одна із сестер Гаррінгтон

пам’ятає сестерГаррінгтон ще малими

водій тітоньки Полі

зустрічала Поліанну на вокзалі

самотня

розповів Поліанні про маму

зі співчуттям ставиться до Поліанни

стала подругою для Поліанни

із почуття обов’язку взяла на виховання Поліанну

з ніжність гладив дівчинку по голові

катав Поліанну на машині

часто пригощала її на кухні

полюбила небогу

хвилювався за її долю

прихильно ставився до дівчинки

сумувала через надмірну строгість тітки Полі до дівчинки

готова була віддати все, щоб вилікувати Поліанну

 

крадькома витирав сльози

шкодував про те, що сталося

любила спілкуватися з Поліанною

не уявляла свого життя без неї

 

сумували, коли дівчинка захворіла

 

3. Експрес-опитування.

- Як історія з кошеням розкриває характер Поліанни?

- Розкажіть про реакцію тітки на цей випадок?

- За яких обставин дівчинка подружилася з Джиммі?

- Чому Поліанна перейнялася долею хлопця?

- Яку прикру історію про себе розповів Джимм Бен?

- Що ви дізналися про спілку Жіночої допомоги?

- Як Поліанні вдалося переконати дорослих у необхідності робити добрі справи?

- Чому жінки не поспішали допомогти сироті Джиммі?

- Чи знайшла Поліанна вихід зі складної ситуації?

 - Хто з мешканців Белдінгсвіля проявив справжнє благородство у ставленні до Джиммі?

- Чи вдалося Джиммі стати щасливим?

4. Робота за таблицею (слайд).

- Як склалося, що Поліанна стала подругою для дорослих і дітей у Белдінгсвілі?

місіс Сноу

Джон Пендлтон

лікар Чилтон

Джиммі Бін

провідала хвору за наказом тітоньки

звернула увагу на сумного чоловіка

допомогла врятувати пацієнта

підтримала хлопця

причесала і причепурила жінку

врятувала від біди

внесла світлий промінчик у його життя

допомогла повірити у благородство дорослих

дружба почалася з третього візиту

провідувала хворого

відродила любов у серці

сприяла усиновленню

повернула до повноцінного життя

приносила холодець

наблизила до тітоньки

стала другом для хлопця

спонукала до одужання

намагалася примирити його і тітоньку Полі

примирила його з тітонькою Полі

повернула хлопцеві родинне тепло

 

допомогла усиновити Джиммі

допомогла стати щасливим

 

Підтримали гру в РАДІСТЬ

4. Підсумок уроку.

- І дорослі й діти Белдінгтона пристали на пропозицію Поліанни грати в радість. І лише  тітонька Полі нічого про це не знала. Волею долі вона, навіть не підозрюючи про те,  стала учасницею гри ще тоді, коли отримала лист про приїзд 11-річної небоги.Якою виявиться ця гра, - з’ясуємо на наступному уроці.

5. Домашнє завдання (слайд).

1. Прочитати оповідки «Червона троянда і мереживна шаля», «Призми», «Нещасний випадок».

2. Виписати:

* як називала тітонька Полі свою небогу;

* як називала Поліанна свою тітоньку.

3. Виділити у тексті описи Поліанни.

 

Тема:  Художні засоби розкриття образу Поліанни

Мета:  дати учням поняття про портрет як засіб розкриття характеру героів; формувати в учнів уміння робити висновки і висловлювати судження на основі прочитаного, сприяти усвідомленню значимості в житті людини віри в радість життя; активізувати читацькиц інтерес.

Обладнання:   висловлювання митців,  ілюстрації до книги, опорні схеми та  таблиці, картки для словникової роботи.

Тип уроку: урок систематизації знань учнів.

Епіграф: «Людям потрібне заохочення.

їхню природну опірність треба зміцнювати,                                                         

а не послаблювати...

 Не треба гудити людей за їхні вади –

радше вкажіть їм на їхні чесноти.»

Елеонор Портер

 

 Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань.

1. Евристична бесіда.

- В якому місті відбуваються події?

- Хто головний герой твору?

- Яким чином Поліанна потрапила в маєток Гаррінгтон?

- Чому мешканці міста так приязно ставилися до дівчинки?

- Чи змогла міс Полі полюбити небогу?

- Хто з мешканців міста підтримав «гру в радість» ?

2. Малюнковий вернісаж.

Методичний коментар. Учитель пропонує учням серію ілюстрацій за повістю «Поліанна», учні називають епізод і  героїв твору.

3. Фронтальна бесіда за прочитаним.

- Як Поліанна ставилася до містера Педлтона?

- Чому дівчинка відмовилася жити з ним?

- Чи поділяєте ви думку Поліанни про те, що Джима полюбить містер Педлтон?

- Який нещасний випадок трапився з Поліанною?

- Схарактеризуйте поведінку тітоньки Полі. Чи змінилося її ставлення до небоги?

- Чому на допомогу не покликали лікаря Чилтона?

- Як міс Полі намагалася відігнати від травмованої «янгола смерті»?

-  Коли в очах Поліанни з’явився переляк?

4. Робота з епіграфом.

- Як ви розумієте слова Елеонор Портер про людські вади і чесноти?

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і завдань уроку.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  1. Читання оповідки «Джон Педлтон».

-  Як утішала себе Поліанна, лежачи в ліжку?

-  Що у ці тривожні хвилини потішило дівчинку найбільше?

- Хто першим прийшов провідати хвору?

- Якою була реакція містера Педлтона, коли він почув про травму Поліанни?

- Що розповів чоловік про пропозицію, від якої відмовилася дівчинка напередодні нещасного випадку?

  1. Словникова робота.

Портрет – це

* зображення або опис   якої-небудь людини чи  групи людей;

             * зображення зовнішності героя як засіб його характеристики.

Учитель:

  • У європейській культурі слово "portrait" спочатку означало "образотворче відтворення" будь-якого об'єкта.

Портрет у літературі - один із засобів художньої характеристики, що полягає  в тому, що письменник розкриває типовий характер своїх героїв і висловлює своє ідейне ставлення  до них через зображення зовнішності героїв: їх фігури, обличчя, одягу, рухів, жестів і манер.

Сьогодні ми намагаємося відтворити портрети  Поліанни та міс Полі, створені видатною американською письменницею Елеонор Портер у книзі «Поліанна».

  1. Робота за схемою.

-  Якою ми побачили Поліанну, читаючи перші оповідки повісті?

- Чи змінилася дівчинка, переживши складні життєві випробування?

- Як виглядала Поліанна?

- Якими рисами характеру наділила авторка свою улюбленицю?

 

 

 

  1. Читання та обговорення оповідки «Гра в чекання».

- Чим так стурбовані були пані Сноу? Чому Поліанна з нетерпінням чекала лікаря Чилтона?

- Як тепер міс Полі намагалася догодити «дитині»?

- Що, на вашу думку, стало причиною змін у поведінці й характері тітоньки ?

- Як старий Том і Ненсі намагаються підтримати Поліанну?

  1. Робота за схемою.
  • Коли ми вперше познайомилися з міс Полі?
  • Яке враження справила на вас ця жінка?
  • Чи помітили ви, як Поліанна ставилася до тітоньки?
  • Як змінило міс Полі життя під одним дахом із небогою?

 

6. Підсумок уроку.

Учитель.

- Дивовижні пригоди 11-річної дівчинки можуть стати прикладом гідної поведінки не лише для дітей, а й для дорослих. Почуття гумору, віра у здійснення найпотаємніших бажань, гра в радість здатні кардинально змінити життя людини. Варто хотіти лише цих змін.

Домашні завдання:

  1. Прочитати оповідки «Прочинені двері», «Два візити».
  2. Підготувати розповідь про друзів Поліанни.
  3. Намалювати нову сім’ю  Поліанни.
  4. Підготувати розповідь від імені одного з героїв повісті.

 

Урок № 43

Тема: Ідея радості життя й відкриття світу у творі.

Мета:  здійснити заочну подорож містечком Белдінгтон; визначити, як «гра в радість» допомогла мешканцям стати щасливими; проаналізувати зміну життєвих цінностей героїв твору; сприяти розвиткові власних суджень  щодо сюжету твору; визначити жанр твору, його особливості.

Обладнання:  висловлювання митців, малюнки учнів до твору, ілюстрації до книги, опорні схеми та таблиці, картки для словникової роботи.

Тип уроку: урок-подорож.

Епіграф: " Гра в радість – це коли в будь-якій ситуації

треба знайти щось таке,

 з чого можна порадіти".

ЕлеонорПортер

 Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і завдань уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

  1. Зупинка перша. Вокзал (слайд).

 

Де відбулося наше перше знайомство з Поліанною?

  • Чому Ненсі, а не тітка Полі зустрічала дівчинку?
  • Розкажіть про підготовку до приїзду небоги?
  • Яку кімнату для дівчинки підготували б ви?
  1. Зупинка друга. Маєток Гаррінгтон  (слайд).

 

  • Створіть словесний портрет

а) тітоньки Полі,

б) кухарки Ненсі,

в) садівника Тома,

б) Поліанни.

3. Зупинка  третя. Читання оповідки «Гра і гравці»  (слайд 4).

- Чим мешканці Белдінгтона завдячують Поліанні?

- Чи справді дитина здатна змінити життя дорослих?

- Що потрібно для цього ?

- Назвіть улюблене дієслово Поліанни. Чому саме це слово вона найчастіше вживає?

ІІІ. Систематизація знань учнів.

  1. Зупинка четверта. Теоретична .
  • Що ви знаєте про усну народну творчість?
  • Які жанри фольклору пам’ятаєте?
  • Назвіть приклади оповідань, які вам доводилося читати зі світової чи рідної літератури.
  • Які твори називають оповіданнями?
  • Як називається твір більший за оповідання, але менший за роман (їх полюбляють читати ваші мами й бабусі)?

Методичний коментар. Учитель формулює визначення повісті як епічного жанру, подає перелік ознак повісті. Можна записати в зошит.

Повість    розповідний прозовий твір, більший за оповідання, менший від роману, що має однолінійний сюжет.

  1. Зупинка п’ята . Інтерв’ю  (слайд).

 

Методичний коментар.  Для інтервю можна використати домашні заготовки учнів від імені героїв твору.

Журналіст:

  • Лікарю, розкажіть будь ласка про своє знайомство і дружбу з Поліанною.

      Лікар Чилтон:

  • Друзі, я вдячний долі, що подарувала мені зустріч із чудовою дівчинкою, що стала моєю небого. ЇЇ гра в радість змусила нас, дорослих, по- іншому оцінити себе, зрозуміти  справжні життєві цінності. 11-річна дівчинка Поллі навчила нас радіти ! Я з великим задоволенням став пацієнтом її  дитячого шпиталю, де єдиними ліками  була РАДІСТЬ.

Журналіст:

  • А чим потішите нас ви, містере Педлтон?

Містер Педлтон:

  • Із того часу, як я втратив надію поєднати своє життя з  Дженні Гаррінгтон, мої дні перетворилися на буденне існування. Я забув, що таке радість, любов, дружба. Життя в маєтку перетворилося на нудне щодення ходіння, сидіння, читання чи прогулянки. Я перестав розмовляти з людьми, уникав зустрічей із ними. Вже не сподівався, що якимось чином зможу оживити своє серце почуттями. І раптом якогось звичного дня зустрів чарівне створіння, яке своїм дзвінким голосочком повернуло мене в минуле, допомогло згадати, які почуття живили моє серце.

      Поліанна – це сонечко нашого містечка – дала кожному з нас шанс жити РАДІСТЮ. Тепер я став батьком для Джиммі. Мені є про кого турбуватися. Життя продовжується!

3. Зупинка  шоста. Поради від Елеонор Портер.

1). Спробуйте відволікти своїх друзів  від поганих звичок.

2). Не критикуйте людей за їхні вади.

3). Допомагайте людям.

4). Шукайте в людях добре.

5). Будьте веселими.

6). Зупиніться, якщо хочете заплакати.

7). Заохочуйте.

8). Подаруйте їм надію.

9). Любіть своїх ближніх.

10). «Радійте в Бозі та звеселяйтесь, праведні, втішайтеся усі правдиві серцем».

4. Зупинка сьома. Екранізація.

Методичний коментар. Можна запропонувати учням переглянути епізод, коли Поліанна  починає ходити після лікування і пише лист тітоньці Полі.

- Чи можна назвати історію життя дівчинки своєрідною пересторогою для дітей і дорослих?

5. Підсумок уроку.

Учитель.

- Наша подорож завершилась. Любі читачі, ось ви й перегорнули останню сторінку історії про Поліанну та її друзів. Як бачите, все закінчилося просто чудово.Тітонька Полі нарешті знайшла своє щастя з лікарем Чилтоном.  Джон Пендлтон, і Джиммі Бін, і місіс Сноу, і місіс Бентон, і багато інших також усвідомили, що бути щасливим - це зовсім не складно. А інакше й бути не могло у книжці, що сама випромінює радість.

  1. Домашні завдання:
  1. Повторити відомості про Е. Портер.
  2. Переглянути екранізацію повісті»Пригоди Тома Сойєра».
  3. Проаналізувати риси характеру Поліанни за таблицями.
  4. Повторити  матеріали про Тома Сойєра.

 

 

Тема. Порівняльна характеристика Поліанни та Тома Сойєра (усно)

Мета:  з’ясувати особливості дитячого світу Поліанни, героїні Елеонор Портер та Тома Сойєра, героя Марка Твена; вчити складати порівняльну характеристику образів; формувати культуру стосунків між однолітками; сприяти вихованню почуттів толерантності, вірності ідеалам дружби, безкорисливості, бажання прийти на допомогу тому, хто її потребує.

Обладнання: портрети Марка Твена та Елеонор Портер, виставка книг письменників, ілюстрації до творів, таблиці.

Тип уроку: розвиток мовлення.

Епіграф:                                                                                              Радість – всесвіту пружина,

Радість – творчості душа,

Дивна космосу машина

Нею живиться й душа.

Ф. Шиллер. Ода «До радості»

 

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань.

1. Читання акровірша.

Там, де друзі, завжди тепло,

Очі сяють добротою.

Милий друг завжди в пригоді

Стане зіркою ясною.

Окриляє нас надія світла, чиста і чудова.

Й може, раптом гірко стане,

Є у тебе наш Том Сойєр,

Руку він тобі простягне, допоможе і врятує.

2. Евристична бесіда.

- Про кого йшла мова і акровірші?

- Що ви пам’ятаєте про малого бешкетника Тома Сойєра?

- Чи пощастило хлопцеві мати друзів?

- Хто з героїв повісті став надійною підтримкою для Тома?

- Як складалися стосунки Тома з тіткою Полі?

- Які пригоди довелося пережити хлопцеві?

- Чи зміг Гек Фінн стати надійним другом Томові?

3. Робота з епіграфом.

4. «Гра в радість»

- Використовуючи слова «радість», «радий», «радіти» поділіться враженнями щодо прочитаної історії про 11-річну дівчинку Поліанну, героїню однойменної книги Елеонор Портер.

Учні:

  • Поліанна – добра і щира дівчинка- навчила жителів міста грати «в радість».
  • Я дуже зраділа, що Поліанна була не сама, бо виявилося, що в неї є тітонька Полі, у якої вона могла жити.
  • Великою радістю для дівчинки був приїзд до міста Белдінгсвіля.
  • Була приємно здивована, як радо зустріла Поліанну на вокзалі кухарка Ненсі.
  • Старий садівник Том радісно гладив дівчинку по голівці і плакав, бо згадував її маму, коли та була ще зовсім малою.
  • Я дуже зрадів, коли дізнався, що Поліанна зможе знову ходити, бігати до школи, гратися зі своїми друзями.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і завдань уроку.

ІІІ. Опрацювання нового матеріалу.

  1. Стислий переказ улюбленого епізоду тексту.

Методичний коментар. Можна запропонувати учням стислий переказ одного з епізодів повістей Марка Твена і Елеонор Портер за бажанням. При цьому наголосити про емоційність розповіді, переказ від третьої особи, уникання повторів (він, вона, Том, Поліанна), акцентування уваги лише на важливих подіях тощо.

  1. Робота в групах.
  • Використовуючи план-схему, побудуйте розповідь про героя чи героїню прочитаних повістей. Зверніть увагу, які епізоди з життя Тома і Поліанни є спільними, а які – відмінні?

План

  1. Сім'я хлопця (дівчинки).
  2. Перебування в тітки.
  3. Навчання у школі.
  4. Коло друзів Тома (Поліанни).
  5. Пригоди героя (героїні).
  1. Робота за таблицею.

Методичний коментар. Запропонуйте учням заповнити таблицю про кожного героя, виокремивши спільні епізоди чи пригоди.

 

Історія ТОМА

             Спільне

Історія ПОЛІАННИ

Жив у тітки разом із кузиною.

Залишилися без батьків

Була єдиною дитиною в будинку Гаррінгтонів.

Родина тітки жила дуже скромно.

Жили з тіткою, яка відповідала за їх виховання.

 

Жила в багатому родинному маєтку, що належав тітоньці Полі.

Неохоче відвідував школу.

Відвідували школу.

Залюбки навчалася у школі.

Був закоханий в однокласницю Беккі.

Мали друзів.

Мала друга-ровесника, якому допомогла жити в сім'ї.

Мав вірного друга Гекка Фінна.

Пережили кілька пригод.

Навчила жителів міста «грати в радість».

Став свідком убивства на цвинтарі.

Щасливе завершення історії.

Стала улюбленицею всіх мешканців міста.

Врятував від смерті невинну людину.

 

Зробила щасливою тітоньку Полі.

Відправився з друзями у подорож на плотах.

 

Потрапила в аварію і довго хворіла.

Був ватажком однолітків на вулиці.

 

Змогла після лікування стати на ноги і почати ходити.

Події відбуваються у місті Сент-Пітерсберг.

 

Події відбуваються у місті Белдінгсвіль.

 

 

 4. Складання грона характерів героїв.

5. Підсумок уроку.

- Марк Твен, як і Елеонор Портер, письменники веселої вдачі, тому і героїв своїх творів наділили рисами життєрадісності, оптимізму, віри у перемогу добра. Вчинки і поведінка героїв повістей нагадують дорослим про те, що вони теж колись були дітьми.

6. Домашнє завдання.

1. Підготуватися до контрольної роботи.

2. Переглянути екранізацію повісті «Поліанна».

3. Поміркувати, чи вдалося режисерові реалізувати задум письменниці

Література

  1. Літературознавчий словник-довідний / За ред.. Р.Т.Громяка, Ю.І.Коваліва, В.І.Теремка. – К.: ВЦ «Академія», 2007.  – 752с.
  2. Мірошниченко Л.Ф. Методика викладання світової літератури в середніх навчальних закладах: Підручник для студентів-філологів / Л.Ф.Мірошниченко.  К.:  Ленвіт, 2000. – 240с.
  3. Наукові основи методики літератури. Навчально-методичний посібник / За ред. Н.Й.Волошиної. – К.: Ленвіт, 2002.- 344с.
  4.  Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання: Наук.-метод. посібн. / О.І.Пометун, Л.В.Пироженко / За ред.. О.І.Пометун. – К.: А.С.К., 2004. – 192с.
  5. Портер Е. Поліанна: роман: для серед. та ст. шк.. віку / Елеонор Портер; пер. З англ.. Богдана Гора / За ред.. Л. Герасимчука. – Видання 3-тє, без змін. – К.: Національний книжковий проект, 240 с.

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.5
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.9
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Костирко Oльга Володимирівна
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Клименко Валентина Володимирівна
    Розробки уроків в повній мірі реалізують компетентісний підхід до навчання і засвідчують високий професіоналізм вчителя. Дякую.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
18 грудня 2020
Переглядів
5015
Оцінка розробки
4.9 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку