Цикл уроків по темі "Охорона природи"

Про матеріал

1) Практична мета даного циклу: навчити розуміти нові слова та використовувати їх в мовленні,

2) розвиваюча: розвивати вміння учнів відтворювати структури в усному мовленні; удосконалювати навики читання вголос;

3) освітня: розширити знання учнів про небезпеку забруднення навколишнього середовища, пізнавальні інтереси учнів, їх кругозір.

4) виховна: виховати свідоме ставлення учнів до навколишнього середовища

Перегляд файлу

УРОК I

Тема: ОХОРОНА ПРИРОДИ

Мета:1) практична: навчити розуміти нові слова та використовувати їх в      реченнях, організувати тренування та використання в усному мовленні структур” to take care of”,“ to be obliged to..”, “to do harm”, etc.

           2) розвиваюча: розвивати вміння учнів відтворювати структури в усному мовленні; удосконалювати навики читання вголос;

           3) освітня: розширити знання учнів про небезпеку забруднення навколишнього середовища, пізнавальні інтереси учнів, їх кругозір.

           4) виховна: виховати свідоме ставлення учнів до навколишнього середовища

 

Обладнання уроку: роздатковий матеріал

 

ХІД УРОКУ

I Вступне слово вчителя

Dear children! Our lesson is devoted to Nature. It is in danger now. People kill the trees and animals. As a result many types of animals and plants are vanishing now. Many rivers and lakes are poisoned too. We all know that Nature is our home; we must take care of it.

 

II Мовна підготовка:

Answer the teacher’s questions:

 

1) What should we do to save our planet and nature?                                                                       2) What do you personally do to protect it?                                                                                      3) How many trees have you planted?                                                                                         4) Do you take care of nature?                                                                                            5) Do you lie to spend time in the open air?, etc.

 

III Введення нового матеріалу

  1. Активізація лексики по темі уроку

Translate the given words from English into Ukrainian (match the pairs of words):

Ecology                                   навколишнє середовище

To depend on                          забруднювати

To poison                                екологія

Protection                                відходи

Environment                           залежати від

Waste                                      отруювати

To pollute                               охорона

 

  1. Переклад речень з новими словами:

a) кожного дня ми викидаємо мільйони тон сміття;

в) багато річок та озер є отруєні;

c) все залежить від тебе у цьому світі;

d) не бійся, тобі ніщо не загрожує;

e) що ти робиш, щоб зберегти природу?;

f) тварини та рослини є жертвами людської жорстокості;

g) озоновий шар захищає нас від сонячних променів;

р)це стихійне лихо завдало великої шкоди.

 

  1. презентація нового матеріалу.

Читання учнями тексту “ Living in cities’

a) Pre-reading task

Pair work: children work in two groups and speak about advantages and disadvantages of living in cities and in the country.

Group A- makes a list of advantages and disadvantages of living in cities; group B- makes a list of advantages and disadvantages of living in the country.

b) Reading

c) Comprehension check

Pupils answer teacher’s questions on the text.

 

IV Домашнє завдання: вивчити нові слова, скласти речення                               

                                          з новими словами.

 

V Підведення підсумків уроку.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

УРОК II

Тема: ОХОРОНА ПРИРОДИ. ЧОРНОБИЛЬ-ЛЮДСЬКА ТРАГЕДІЯ І БІЛЬ.

Мета: 1) практична: розширити лексичний запас учнів по темі, навчити учнів використовувати слова попереднього уроку у своїх висловлюваннях;

            2) розвиваюча: розвинути навики застосування нової лексики в усному мовленні; навики сприйняття тексту на слух;

            3) освітня: заохочувати учнів до вивчення та розуміння мови;

       4) виховна: виховати в учнів любов до природи.

 

Обладнання уроку:  1) фрагмент фільму про

                                          Чорнобиль;

                                     2)  магнітофонний запис тексту  

                                        Chornobyl”;

                                     3)  роздатковий матеріал.

 

ХІД УРОКУ

I Мовна підготовка.

Comment on the following quote (teacher encourages pupils to speak on the quote)

“The Earth doesn’t belong to us. We belong to the Earth.”

 

II Введення нового матеріалу:

1) опрацювання нової лексики:

a) pronounce correctly:

Victim                                              to poison

Explosion                                         radioactive

To throw away                                 water contamination

Damage                                            measures

         b) make up pairs (match the words) :

to do                                          power station

ozone                                        pollution

air                                             harm

nuclear                                     contamination

land                                          industry

chemical                                   layer

 

  1.  перегляд фрагменту фільму про Чорнобиль.

Watch the fragment about the Chernobyl catastrophe.

Учні переглядають фрагмент фільму з метою отримати найбільш повну інформацію;

 

    3) презентація нового матеріалу.                                                                              Учні прослуховують текст “Chоrnobyl”, роблять нотатки, вилучають найбільш важливу інформацію.

 

   4) обговорення прослуханого тексту.

  1. Do you like the text? Do you find it difficult for understanding?
  2. What happened at the Chornobyl nuclear station?
  3. Was has affected the air, land and water of Ukraine and other territories?
  4. Did the number of death by radiation influence the birth?
  5. What will be unsafe for people?
  6. Many people continue to live and farm in these regions, don’t they?
  7. What did many foreign countries offer?

 

III Домашнє завдання:  take an interview with a person who was the witness of Chornobyl accident; retell the text.

 

IV Підведення підсумків уроку.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

УРОК III

Тема: ОХОРОНА ПРИРОДИ. СТИХІЙНІ ЛИХА та КАТАСТРОФИ.

Мета: розвинути навики читання, навчити розуміти нові слова та вживати їх в реченнях; організувати тренування у використанні нових слів під час читання та в усному мовлені; розвинути пізнавальні інтереси учнів, їх кругозір.

 

Обладнання уроку:              1) довідник”Rare Animals and Birds”;

                                                 2) роздатковий матеріал.

 

ХІД УРОКУ

I Мовна підготовка.

Fill in the gaps:

  1. the …of nature has become one of the actual problems of the 21st century (protection);
  2. the …of the air,  seas, oceans, rivers and lakes can lead our planet to the global catastrophe (pollution);
  3. …our trees! (save);
  4. in 1986 a nuclear power station at Chornobyl…(exploded);
  5. after the Chornobyl disaster in 1986 many people think nuclear power isn’t …(safe);
  6. a typical family in Europe or America…more than ton of rubbish each year (throw away)

 

II Введення нового матеріалу:

1) презентація вірша “A Man is Made of Flesh and Blood”

a) Учні прослуховують вірш у виконання вчителя, потім читають його самостійно.

Read the following poem. To translate use the dictionary if necessary.    

                                                                                                                                                A man is made of flesh and blood,

Of eyes and bones and water,

The very same things make his son

As those that make his daughter.

A tree is made of leaf and sap,

Of bark, and fruit and berries.

It keeps a birds’ nest in its boughs,

And blackbirds eat the cherries.

A table’s made of naked wood

Planed smooth as milk. I wonder

If table ever dreams of sun,

Or wind, and rain and thunder?

And when man takes his axe and strikes

And sends a sawdust flying-

Is it a table being born?

Or just a tree that’s dying?

 

b) Answer the question:

What is the man idea of the poem?

 

2) Listening Comprehension

Pre-listening-task

Answer the question: what damage has been done to the Nature?

While-listening task

Pupils listen to the letter from Nature and determine the topics discussed in it.

The Letter

 Help, people, help!

 I’m Nature. I am dying.

  I am sending you a letter. You are destroying me day after day. Don’t you see my air is so polluted; my seas, my rivers and oceans are dark grey because of all that garbage. Every day you can hear about car crashes, shipwrecks, and train and plane accidents. Every year there are a lot of earthquakes, floods and fires. There are many explosions because of gas leak. Sometimes people don’t realize the danger. People! Can you breath this air? Don’t you understand you are the cause of many accidents? Don’t you see all natural disasters are a protest against your actions?

 People! Quietly and slowly you are destroying yourselves. Please, stop it!

 

Post-listening task.

General discussion of the issues touched upon in the text.

 

III Домашнє завдання: to prepare to the word dictation; to learn the poem by heart.

 

IV Підведення підсумків уроку.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

УРОК IV

Тема: ОХОРОНА ПРИРОДИ

Мета: розвивати навички роботи з довідковою літературою; розвивати вміння висловлюватись по заданій ситуації в межах вивченої теми; ознайомити учнів з основними факторами забруднення навколишнього середовища; прищепити учням любов до природи та бажання піклуватись про неї.

 

Обладнання уроку: 1) довідник “ Nature in Ukraine”;

                                    2) газета” English”

 

ХІД УРОКУ

I Фонетична зарядка

Pronounce correctly      

Explosion                                                     sulphur

Consequence                                                nitrogen oxides

Significant                                                    molecules

Ultraviolet rays                                             to penetrate

Acid rain                                                       immune system

 

II Мовна підготовка

Aктивізація лексики по темі уроку

  1. match the definitions with the following words:

-a loud sound, caused by sthg exploding                  explosion

-result; sthg that follows from an action                   consequence

-very important                                                         significant

-amount; the number of babies born each year        the birth rate

-which happened a short time ago                            recent

-to draw attention; to point, to show by a sign         to indicate

-the things which are necessary for a particular       equipment

                                                    activity

-thankful, showing thanks to another person           grateful

 

     b) find pairs of synonyms;                 opposites

to protect             species                                 to save             to establish

to ruin                 grateful                                 to clean           rare

kind, sort             important                             to destroy       dangerous

harmful               to take care                           harmless         to waste

to pollute            to destroy                              common         to pollute

to point               modern, latest, up-to-date

recent                 dangerous

significant           to indicate

thankful              to contaminate

 

               c) translate the following sentences:

  1. we could hear the explosion far many miles around
  2. people who eat , drink or smoke too much will sooner or later, suffer the bad consequences
  3. his decision to change a job was the most significant in his life
  4. the birth rate in this city increased by ten percent  during the last year
  5. recent events show that the new president  can rule the country
  6. he nodded his head indicating that he agreed with me
  7. I’m much grateful to you for your help
  8. I have got all the necessary equipment for my good work at home.

 

III Декламування вірша

 

IV Введення нового матеріалу

  1. read the following text and fill in the blanks with the words given below:

The earth is rich in… . Crops are grown on the …and fish are caught from the … . Forests give us .... Metals are mined from … . Coal, gas and oil are important natural… . They provide us with…to light our homes and power factories. But they are not last forever.

 By learning to use Earth’s riches we have made our live easier. But we are also spoiling our… .Factories, cars and power stations pump …and… into the air. This… the air. Pollution harms our own…and kills… .

 

 Health, sea, timber, wildlife, land, rocks, resources (2), smoke, energy, planet, pollutes, gases.

 

  1. answer the questions:
  1. What is the earth rich in?
  2. Where are crops grown?
  3. Forests give us timber, don’t they?
  4. What provides us with energy to light our homes?
  5. Are coal, gas and oil important natural resources?

 

 

V Домашнє завдання: write a short story according to the pictures.

VI Підведення підсумків уроку.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

УРОК V

Тема: ОХОРОНА НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА

           ЕКОЛОГІЯ

Мета: вдосконалити навики читання; навчити учнів працювати з газетою англійською мовою; організувати тренування нової лексики під час читання та використання нових слів в усному мовленні; навчити учнів деяким прийомам підготовки повідомлення за газетою.

 

Обладнання уроку: 1) газета English”;

                                    2) роздатковий матеріал;

                                    3) ілюстрації

                                    4) кліп пісні “Earth Song” Майкла Джексона.

 

ХІД УРОКУ

I Вступне слово вчителя

 Mankind long believed that whatever we did the Earth would remain the same. Now we know that it is untrue and many people believe the way that we live our lives today is having an extremely bad effect on the environment. So it’s high time we gave a warning to the world.

 a) How can we save our planet?

There are some solutions to the problems. They will help you to tell how we can save it.

 

 

Saving our planet

Everyone can help make the Earth a cleaner, healthier place to live

We can help to keep the earth beautiful by planting trees

We can help to keep the Earth clean by being careful with our rubbish

 

b) Read the following statements and find the most important factors that affect ecology.

 

1 It is very dangerous because fish and sea animals die.

2 It spoils the atmosphere.

3 In food they harm people’s heath.

4 It is the result of mixing gases, chemicals and water in the atmosphere. The mixture falls back to earth and kills plants. They can harm people too.

5 It pollutes out planet with paper and rubbish.

6 They grow near the equator. Our planet needs them to control its climate.

 

A Acid rains

B chemicals

C sea pollution

D waste

E pollution

F rain forests.

 

II Введення нового матеріалу

 

a) Активізація лексики по темі уроку

Let’s pronounce the most difficult words on the topic:

Acid rains, droplets, to release, sapphire, to acidify, nitrogen oxides, ozone layer, ultraviolet rays, to increase, to weaken, immune system, to reduce, the life cycle, to undermine, destructive, to penetrate, protective, molecules.

 

b) Робота в парах

Work in groups. The range of environment problems.

Put the right number at the right word.

 

Acid Rain

 One of the most (1) forms of air pollution is (2). It results from the release into (3) of sulphur and (4) that react with water (5) and return to earth in the form of acid rain, (6). Acid rain is (7) forests in Canada, the USA, and central and northern Europe, (almost every (8) is affected). It has acidified (9) and they can’t support fish, wildlife, plants and insects. (In the USA 5 lakes (10) this type of pollution).

 

Acid rain; droplets; killing; dangerous; species of tree; nitrogen oxides; mist or snow; lakes; suffer from; the atmosphere.

 

Depletion of the ozone layer

 The (1) layer of the Earth, the ozone layer, which protects the Earth from the sun’s (2) UV (ultraviolet) rays, is being damaged by CFCs (chlorofluorocarbons). They are released by the daily use of (3) and household products: refrigerators, air conditioners, cleaning chemicals, (4). In the ozone layer they attack the ozone (5) making a “hole”. This “hole” allows more UV rays (6) to the Earth. It increases the risk of (7), weakens the immune system of people. Besides, UV rays influence the oceans, (8), reduce economically important (9) (rice, cotton, soybeans). The life cycle is going to be undermined by (10).

 

Crops; food packaging; to penetrate; the ozone; destructive; the growth of plankton; industrial; skin cancer; protective; molecules.

 

III “Earth Song “ by M. Jackson.

Listening to the song and watching the clip of the song.

What feelings does this song arouse?

 

 

IV Домашнє завдання: write a short article to the school

                                         newspaper New Generation” about the                 

                                         nature pollution in your region.

 

V Підведення підсумків уроку.

doc
Додано
28 серпня 2018
Переглядів
842
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку