Мета уроку: - ознайомити учнів з новими власними назвами;
- практикувати учнів у вживанні власних назв в усному мовленні
- продовжувати формувати навички діалогічного мовлення;
- поглиблювати знання учнів про країну, мова якої вивчається;
- виховувати пізнавальний інтерес до життя людей в інших країнах
Обладнання: карта Великої Британії, тематичні картки, роздавальні картки
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Хід уроку
Good afternoon, dear boys and girls!
Let's sing the greeting song "Hello,how are you" . Учні співають пісню хором.
Today we are going to speak about Great Britain. You'll know what parts it consists of, what are their names and capitals
Розучування пісні "London Bridge Is Falling Down"
London Bridge is falling down,
Falling down, falling down,
London Bridge is falling down,
My fair Lady.
Build it up with wood and clay,
Wood and clay, wood and clay,
Build it up with wood and clay,
My fair Lady.
Wood and clay will wash away,
Wash away, wash away,
Wood and clay will wash away,
My fair Lady.
Build it up with bricks and mortar,
Bricks and mortar, bricks and mortar,
Build it up with bricks and mortar,
My fair Lady.
Bricks and mortar will not stay,
Will not stay, will not stay,
Bricks and mortar will not stay,
My fair Lady.
Build it up with iron and steel,
Iron and steel, iron and steel,
Build it up with iron and steel,
My fair Lady.
Iron and steel will bend and bow,
Bend and bow, bend and bow,
Iron and steel will bend and bow,
My fair Lady.
Build it up with silver and gold,
Silver and gold, silver and gold,
Build it up with silver and gold,
My fair Lady.
Silver and gold will be stolen away,
Stolen away, stolen away,
Silver and gold will be stolen away,
My fair Lady.
Set a man to watch all nigh,
Watch all night, watch all night,
Set a man to watch all night,
My fair Lady.
Suppose the man should fall asleep,
Fall asleep, fall asleep,
Suppose the man should fall asleep?
My fair Lady.
Give him a pipe to smoke all night,
Smoke all night, smoke all night,
Give him a pipe to smoke all night,
My fair Lady.
Вчитель роздає учням картки зі словами пісні, записує на дошці нові слова і перекладає їх.
fair- красивий
clay-глина
iron-залізо
steel-сталь
to bow- прогинатися, гнутися
Watch and listen to the song.
Sing the song in chorus.
Вчитель читає назви країн, які входять до складу Обєднаного королівства та їхніх столиць і показує їх на карті.
Look at the map of Great Britain. Let's read the names of its parts and their capitals
Now let's look at the flag of Great Britain. It is called The Union Jack, because it unites flags of all parts of the UK.
British money is called pounds and the coins are pence
1) Робота в групах.
Work in two groups. Choose one groupe of questions. Answer them
1. What is the full name of the UK?
2. Where is it situated?
3. How many parts does the Kingdom consists of?
4. What are the namesof the parts of the UK?
5. What is the capital of the country?
6. What river is the longest in Great Britain?
1. What does the flag of the UK look like?
2. Why is the flag of the UK called Union Jack?
3. What is the highest mountain in the UK?
4. Where is the highest mountain situated?
5. What is british money called?
6. Who is the head of the United Kingdom?
2) Робота в парах
Make up a dialogue and act it out.
Ask your partner what country (England, Wales, Scotland, Northern Ireland) he/she would like to visit and why.
Ask your partner what the capital of this country is.
Use the word combinations: to visit new friends, to consist of, be situated.
1) Етап підготовки до читання
Look at the ptotos of London's sights and name them.
2) Етап читання
Read the text about London and name all the sights you’ll hear about
3) Етап перевірки розуміння змісту прочитаного
Answer the questions
Where is British museum situated?
What are double-deckers?
What places would you like to visit?
6. Домашнє завдання
Your hometask is to make a poster 'Great Britain'.
7. Підведення підсумків уроку.
Today we spoke about Great Britain. Do you remember how many parts it consists of? What are their names?
Мета: - ознайомити з новими власними назвами - назви міст Європи;
- практикувати у вживанні Present Perfect Tense;
- розвивати навички аудіювання;
- тренувати учнів у говорінні;
- поглибити знання учнів про міста Європи;
- виховувати інтерес до культури інших країн
Обладнання: відео "Pussy Cat", роздатковий матеріал, аудіододаток до підручника, вірш "The Beaches of Mexico"
Хід уроку
1. Привітання. Повідомлення теми та мети уроку
How do you do! Nice to see you, boys and girls!
Today we are going to listen to the text about the countries of Europe and you'll learn the poem " The Beaches of Mexico"
2. Перевірка домашнього завдання
Your hometask was to make a poster " Great Britain".
Let's present your posters!
3. Уведення в іншомовну атмосферу
Listen to the song "Pussy Cat, where have you been?' and tell where the pussy have been.
Sing the song in unisong.
4. Ознайомлення з новими власними назвами ( столиці Європи)
Look at the map of Europe and repeat the names of Europe capitals after me. ( One by one)
Have you ever been to Paris (London, Vienna, Rome)?
Yes, I have. No, I haven't.
5) Мовленнєві вправи
Робота з роздатковим матеріалом.
Учні отримують картки із завданнями.
In pairs say 3-4 sentences about your experience
Example: I have been to Lviv, but I haven't been to Kherson yet.
I have been to Sofiyivka Park, but I haven't been to Khreshchatyk Street yet.
6) Розучування вірша "The Beaches of Mexico"
Listen to the poem and repeat it all together.
Who is eager to read the poem?
Have you ever seen the beaches of Mexico?
Have you ever walked the streets of San Juan?
Have you ever been to Haiti?
Have you ever been to Spain?
Have you ever walked barefoot in a heavy rain?
Have you ever been in trouble?
Have you ever been in pain?
Have you ever been in love?
Would you do it all again?
Well, I've never seen the beaches of Mexico.
I've never walked the streets of San Juan.
I've never been to Haiti.
I've never been to Spain.
I've never walked barefoot
in a heavy rain.
But I've sure been in trouble,
I've sure been in pain,
I've sure been in love,
I'd_do it all again.
→http://pesenok.ru/37/Jazz-Chants/tekst-pesni-The-beaches-of-Mexico
8. Домашнє завдання
Your hometask is to learn the poem" The Beaches of Mexico" by heart.
9. Підведення підсумків уроку.
What were we doing at the lesson? What did you like? Why?
Тема"Traditions of Great Britain"
Мета уроку: -повторити та активізувати лексику теми;
- розвивати комунікативні вміння учнів;
- навчати учнів висловлювати свою точку зору;
- ознайомити з традиціями і звичаями великобританців;
- порівняти традиції британців та українців;
- виховувати інтерес до життя однолітків в інших країнах
Обладнання: підручник, тематичні фото та малюнки, відео
1. Привітання. Повідомлення теми та мети уроку.
Привітальна пісня "Hello"
Today we are going to speak about different traditions of Britains and we'll compare them to Ukrainian traditions.
2. Перевірка домашнього завдання
What was your hometask?
Who has learnt the poem " Beaches of Mexico" by heart?
Let's listen to the poem.
3. Уведення в іншомовну атмосферу.
Teacher:Listen to the rhyme and read it after me, then all together
I want to go to Britain
I want to study in Eaton.
In Eaton modern college
I'll get a lot of knowledge.
In London I want to go,
So, English I must know.
Teacher: Have you ever heard about Eaton? It is a very prestigues and very old college in London for boys.
4. Ознайомлення з традиціями британців.
What is tradition? Let's look at the board and draw the mind-map.
Look at the pictures and photos and tell me what can you see.
Вчитель пояснює учням про традиції англійців, яким будинкам вони надають перевагу, чому полюбляють каміни, яку їжу вживають та про традиційний одяг охоронців королівського палацу.
5. Читання тексту Впр. 5 ст. 49
1) Етап підготовки
Бесіда з учнями.
What English traditions do you like? Why?
2) Етап читання тексту
Read about the british traditions and answer the questions
1. How do Englishmen show their love for a tradition?
2. Do they like to have central heating in their homes?
3. How long have medieval clothes for Yeomen- Warders existed?
3) Етап перевірки розуміння змісту прочитаного тексту
Complete the sentences
1.In Britain people live….
2.The most favourite hobby is…
3.The British houses are…
6. Фізкультхвилинка
Let's sing the song and do the actions
Song " Butterfly"
7. Порівняння традицій українців та англійців
Let's compare the traditions of Ukrainians and British people. What are the differences in the customs?
Учні порівнюють традиції та звичаї українців та британців.
8. Домашнє завдання
Your hometask is to write a short composition on the topic "My Family Tradition"
9. Підведення підсумків уроку. Оцінювання.
What traditions of Great Britain do you know? What Ukrainian traditions can you name?