Цикл уроків
з математики
у 1 класі
Урок 1
ТЕМА. Число і цифра 6. Склад числа 6. Поняття «шостий». Написання цифри 6.
МЕТА: Ознайомити учнів з числом і цифрою 6. Вчити зіставляти цифру і число, число і кількість предметів сукупності. Вчити писати цифру 6. Закріплювати нумерацію чисел у межах 6. Закріплювати просторові поняття. Розвивати логічне мислення, увагу, спостережливість.
Виховувати позитивне ставлення до предмета.
ОБЛАДНАННЯ: індивідуальні набори кружечків і квадратиків, макети кошиків, лічильні палички.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
Створення позитивного настрою.
Пролунав дзвінок
Починається урок.
ІІ. ПЕРЕВІРКА РІВНЯ ЗАСВОЄННЯ ЗМІСТУ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.
На дошці макети кошиків та силуетні картинки в довільному порядку.
« Конкурс красунь» - написати цифри від 1 до 5.
ІІІ. АКТИВІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
ІY. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.
5 ялинок і дубок
Заглядають у ярок
Полічи-но, скільки всіх!
5 ялинок і дубок
- Шість! – всміхається синок.
- Яке число будемо вивчати?
Сьогодні на уроці ми познайомимось з числом і цифрою 6, а також з яких чисел вона складається
Y. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
Цифра 6 – немов замок:
Знизу – круг, внизу – гачок.
Пальчикова гімнастика.
Запис прикладів учителем на дошці, учнями в зошиті.
YІ. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.
Раз, два – час вставати!
Будемо відпочивати!
Три, чотири –тприсідаймо,
Швидко втому проганяймо!
П’ять, шість – засміялись,
Вправно всі понахилялись.
YІІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ І СПОСОБІВ ДІЙ.
Виконання номер 2,3 – з коментуванням вчителя.
Вправа № 4 – робота в парах.
Пальчикова гімнастика.
Вправа № 5, 6 – з поясненням вчителя.
3. Цікаві вправи.
Чорний ,та не крук,
Рогатий, та не бик.
Шість ніг без копит,
Летить – дзижчить.
Там, де сяде, любі діти,
Починає землю рити.
Уяви, хто б це міг-
Дві голови, ще й 6 ніг,
Хвіст один. Скажи мені,
Хто це?
П'ять ялинок і дубок
Заглядають у ярок.
Полічи-но, скільки всіх!
П'ять ялинок і дубок…
4. Порівняння чисел у межах 6 ( за предметними малюнками) – робота в парах.
- 4 ялиночки – 6 грибочків,
- 5 ялиночок – 6 грибочків,
- 3 ялиночки – 3 грибочки,
- 2 ялиночки – 6 грибочків.
5. Вправа на розвиток кмітливості.
YІІІ. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ.
«Мікрофон»
Урок 2
ТЕМА. Закріплення знань про склад числа 6. Додавання та віднімання у межах 6 на основі складу чисел. Шестикутник та його елементи. Числовий промінь.
МЕТА. На основі практичних вправ учити утворювати число 6 з менших чисел. Вчити додавати та віднімати у межах 6 на основі складу чисел. Вчити учнів зіставляти число з кількістю предметів сукупності і навпаки. Виробляти навички письма вивчених цифр. Ознайомити з шестикутником та його елементами. Ознайомити учнів із числовим променем; вчити утворювати з його допомогою наступне та попереднє числа. Розвивати логічне мислення та увагу. Виховувати позитивне ставлення до предмета.
ОБЛАДНАННЯ. Предметні малюнки, індивідуальні набори цифр, силуетні картинки, геометричний матеріал.
ХІД УРОКУ.
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
Всім, всім добрий день!
Геть з дороги, наша лінь.
Не заважай трудитися,
Не заважай учитися!
ІІ. ПЕРЕВІРКА РІВНЯ ЗАСВОЄННЯ ЗМІСТУ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.
Учитель показує картинки із зображенням різної кількості предметів, а учні – картки з відповідними числами, і навпаки.
1 . . 4 . 6 6 . . 3 . 1 – робота в парах;
- Запишіть сусідні числа: . 2 . ; . 3 .; . 4. ; . 5 . .
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
3. Каліграфічна хвилинка. Написати число, попереднє до числа 6.
(1 рядок)
ІY. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.
Y. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
Виконання № 3 за підручником.
Виконання №4 за підручником.
Розглянути принцип побудови числового промення.
Зробити висновок: Вправо – числа збільшуються, вліво – зменшуються.
Y. ФІЗКУЛЬТФВИЛИНКА.
Раз, два, три, чотири, п’ять
Станем в колі ми кружлять
Покружляли, повертілись
І за парти тихо всілись.
YІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ І СПОСОБІВ ДІЙ.
Виконання № 1
Виконання №2 (усно, ланцюжком).
Виконання № 1 ланцюжком, розв’язування прикладів вголос.
Виконання № 2, 3 – самостійно.
Пальчикова гімнастика.
Виконання № 4 ( І рядок – дівчатка; 2 – хлопчики)
Виконання № 5 (диференційована робота: сильніші розв’язують 8 прикладів, решта – 4, 5.
4 * 5 1 * 4
5 * 3 4 * 2
7. Математика у віршах.
Дощику, дощику, де ти ходиш?
Ходи, любий дощику по городу!
Полий, любий дощику, все, що бачиш,-
Хай уродять овочі щедро й рясно.
Капустину – вище тину,
А томати – вище хати,
Буряки – мов бики,
Квасолини – наче дині,
А морквище – як дубище!
А коли всі овочі так уродять,
Позбираю овочі я з городу,
Наварю для зайчиків я борщу –
Ще й тебе, я дощику, пригощу.
Викладіть цифру 1 з геометричних фігур.
YІІ. ПІДСУМОК УРОКУ. Рефлексія.
Урок 3
ТЕМА. Додаваннята віднімання чисел у межах 6 на основі складу чисел і за допомогою числового променя.
МЕТА. На основі практичних вправ вчити учнів встановлювати відповідність між числом та кількістю об'єктів сукупності. Вчити доповнювати задану кількість елементів множини до 6. Закріплюват знання про склад числа 6. Виробляти вміння користуватися числовим променем при додаванні чисел. Розвивати логічне мислення, увагу, спостережливість. Виховувати позитивне ставлення до предмета.
ОБЛАДНАННЯ. Предметні малюнки, індивідуальні набори цифр/
ХІД УРОКУ.
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
П'ять братів - п'ять силачів,
Хоч і здаються малими,
Можеш все робити ними:
І писати, й майструвати, Хто це?
Зумій відгадати.
Дерев'яне, а не полінце,
Шість дірочок має,
Весело співає.
ІІ. ПЕРЕВІРКА РІВНЯ ЗАСВОЄННЯ ЗМІСТУ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.
Назвіть фігури на кожному малюнку одним словом. Що їх об'єднує?
(Замкнені лінії, однакова кількість). На якому малюнку можна розділити фігури ще на дві площини? В такому випадку кажуть, що площину фігур (предметів) можна розділити на підмножини, в яких є спільна ознака, відмінна від іншої підмножини. Знайдіть на малюнку шестикутник.
3. Гра «Будь уважний» - картки-блискавки.
Учитель показує протягом 1-2 секунд картки з предметами ( не більше 5.) Діти повинні запам’ятати і відповісти, скільки предметів вони запам’ятали і яких.
4. Гра « Заблукало число»
1, 3, 5, 2, 4, 6 – робота на дошці з магнітами.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
На дошці намальовані квіти. Числа живуть у цих чарівних квітах. Дмухнув вітерець і зірвав пелюстки. Домалюйте кожній квіточці певну кількість пелюсток.
YІ.ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
На дошці макети двох тарілок. На тарілках прорізи. Учитель демонструє 6 слив і пропонує розкласти 6 слив на 2 тарілки. Учні виходять до дошки і розкладають сливи, вставляючи їх у прорізи, а вчитель виставляє відповідні цифрові картки: 5 і 1; 3 і 3; 4 і 2. Учні роблять висновок.
Виконання № 3 за підручником.
Дію 1+4+1 можна виконати так: знайти на числовому промені поділку з цифрою 1, прилічити до них ще 4 поділки, отримаємо поділку з цифрою 5. До неї прилічити ще одну поділку; отримаємо поділку з цифрою 6.
Відмітити, що при додаванні – ми рухаємося за напрямком числового променя вправо, Отже результатом буде більше число.
YІ. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.
Щось не хочеться сидіти
Треба трохи відпочити
Руки вгору, руки вниз
На сусіда подивись
Руки вгору, руки в боки,
І пускачем, як сороки.
YІІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.
Завдання № 1 у підручнику.
- За якими ознаками можна визначити мешканців кожного з будинків? Скільки будинків знаходиться між будиночками котиків і мишок? Які будинки найвищі? Хто в них живе?
3. Виконання № 5.
4. Робота в зошитах з друкованою основою.
Виконання № 1,2 – самостійно.
Пальчикова гімнастика.
5. Виконання №3, 4 – на вибір учнів.
6. Робота на картках – робота в парах. Розв’язати приклади і з’єднати з правильною відповіддю.
7. Графічний диктант.
- 2 клітинки вгору, 2 праворуч, 1 вниз, 2 ліворуч. Вийде прапорець.
7. Цікаві вправи. Математичні лічилки.
Швидко їде Федя
На велосипеді,
А за ним – ще п'ять хлоп'ят,
Скільки хлопців їде в сад?
Каже мати квочка
В мене два синочка
І чотири дочки.
Скільки ж діточок у квочки?
У садок до годівниці
Прилетіли 3 синиці,
Потім ще 3 птиці.
Скільки птиць на годівниці?
YІІІ.ПІДСУМОК УРОКУ. Рефлексія.
«Мікрофон»
Урок 4
ТЕМА. Число і цифра 7 . Порівняння кількості предметів. Додавання чисел у межах 7 за допомогою числового променя. «Сусіди» числа.
Написання цифри 7.
МЕТА. Ознайомити учнів з числом і цифрою 7. Вчити писати цифру 7. Вчити зіставляти цифру і число, число і кількість предметів сукупності. Виробляти вміння порівнювати предметні множини за кількістю їх елементів. Закріплювати знання про склад числа. Виробляти вміння додавати і віднімати числа у межах 7 за допомогою числового променя та на основі складу чисел. Розвивати логічне мислення, увагу, спостережливість. Виховувати позитивне ставлення до предмета.
ОБЛАДНАННЯ. Предметні та сюжетні малюнки, демонстраційний матеріал, макети будиночків, набір цифр.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. «Мікрофон».
- На початку уроку ми створимо одне одному гарний робочий
настрій.
- Скажіть, діти, для того, щоб наш сьогодні урок вийшов цікавим і корисним,що потрібно робити?
ІІ. ПЕРЕВІРКА РІВНЯ ЗАСВОЄННЯ ЗМІСТУ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.
- На дошці прикріплені 4 однакові малюнки.
- Розв’язати приклади і з’єднати правильні відповіді.
Потім перевіряють один в одного.
4. Гра «Ланцюжок»
- Полічіть від 1 до 6 і від 6 до 1.
- Назвіть сусідів чисел 3; 5; 4. –
5. Гра « Чарівні цифри»
- Полічіть предмети, запишіть їх кількість цифрами (за предметними малюнками).
6. Гра «Віднови числовий ряд» - робота в парах.
* 2 * 4 * 6 1 2 * 4 * 6.
Знизу круг – вгорі гачок.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
- Назвіть число, попереднє до числа 6.
- Назвіть число, наступне до числа 6.
- Отже, яке ми сьогодні будемо вивчати число?
ІY. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.
Y. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
- Хто пригадає, кого полічило Козеня після поросятка? Скільки всіх тваринок стало?
2. Розглянути спосіб утворення числа 7.
- Хто стоїть зліва від Свині? А справа?
- Яким є кіт за поросятком?
- Полічіть кількість кольорів у весельці.
3. Виконання №1 за зошитом з друкованою основою.
Зробити висновок: 6 та ще 1, то стане 7.
- Викладіть на парті 6 кружечків. Покладіть ще 1. Скільки стало фігур? Як утворилося число 7? Як називається число 7 по відношенню до числа 6?
5. Розглянути місце числа 7 у ряді натуральних чисел.
6. Бесіда про послідовність чисел від 1 до 7 і від 7 до 1.
7. Гра «Самий розумний»
- Складання та розв'язування прикладів на додавання за малюнками.
Запис прикладів у зошитах ( учні записують тільки свої приклади)
YІ. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.
YІІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ І СПОСОБІВ ДІЙ.
Виконання №2.
Проаналізувати зразок.
3. Ознайомлення з друкованою і рукописною цифрою 7.
- Цифра 7 складається з трьох елементів: хвилястої горизонтальної лінії, довгої прямої похилої лінії, та короткої горизонтальної лінії.
Починаємо писати трохи нижче середини верхньої сторони квадрата, ведемо горизонтальну хвилясту лінію праворуч до верхньої правої вершини кута квадрата, потім, не відриваючи руки, ведемо вниз довгу пряму похилу лінію до середини нижньої сторони квадрата. Відірвавши руку, посередині другого елемента проводимо горизонтальну лінію симетрично з двох сторін.
4. Написання цифри 7 у зошиті.
Пальчикова гімнастика.
Учитель показує число, а діти викладають на парті «сусідів» числа.
6. Самостійна робота ( в зошитах з друкованою основою).
Завдання № 4, взаємоперевірка (обмінюються зошитами) – правильні відповіді на дошці.
7. Гра «Будівельники» - робота в групах.
- Побудувати будиночок з геометричних фігур.
Діти по черзі будуй будинок.
8. Логічні завдання.
- Скільки крил у карася7
- Скільки груш на сосні7
- Скільки жаб летить у небесах?
9. Скоромовка. Вивчення скоромовки.
Сім дочок-сорочок,
Вишивають сім сорочок.
10. Загадка.
Що за семеро братів?
Вік один як в близнюків.
Імена всі різні мають.
Як скажи їх називають?
YІІІ.ПІДСУМОК УРОКУ. Рефлексія.
Урок 5
Тема. Склад числа 7. Дні тижня. Обчислення значень виразів.
Мета: розглянути всі варіанти складу числа 7; ознайомити учнів з назвами днів тижня; розвивати мислення, логічне мислення; виховувати старанність.
Обладнання: предметні малюнки, індивідуальні набори цифр, силуетні картинки, палички, віяла з цифрами, геометричний матеріал.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Всім, всім добрий день!
Геть з дороги наша лінь,
Не заважай учитися,
Не заважай трудитися!
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
До сірої чаплі на урок прилетіло 6 сорок.
А із них лише дві сороки приготували уроки.
Скільки ледарів сорок прилетіло на урок?
1 . 3 . 5, 6 . .
3. Математичний диктант.
- Запишіть число, наступне до числа 1; 5.
- Запишіть число, попереднє до числа 4; 2.
- Запишіть сусідів числа 6.
Один учень працює біля дошки.
4. Каліграфічна хвилинка. Кожна група пише цифру, яка була на даху їхнього будинку.
ІІІ. Ознайомлення з новим матеріалом.
Робота за підручником. (с. 34)
Діти відкладають по 1 квадратику вбік, називають усі випадки складу числа 7. Учитель записує приклади на дошці, а діти в зошиті.
Фізкультхвилинка
Тік – так, тік – так,
Всі ми робимо ось так.
Руки вгору піднімаєм
І повільно опускаєм.
Один, два, три,
Руки ширше розведи.
Завдання 1. Робота в парах.
- Заселіть вільні квартири у чарівних будиночках.
Завдання 2.
Завдання 3
Завдання 5.
Загадка
Нас 7 братів.
Роками всі рівні,
На ім’я різні.
Відгадайте, хто ми?
« Мікрофон»
ІV. Закріплення вивченого матеріалу
1 * 2 4 * 2 5 * 6
3* 2 5* 4 6 * 4
Обчислити значення виразів
3+4 7-2
4+1 6-3
2+5 4-2
Пальчикова гімнастика
5. У світі цікавого.
- А чи відомо вам, що в сонечка 7 чорних крапок на червоних крильцях. Цікаво, що народжуються ці жучки без крапок. Новонароджене сонечко сидить нерухомо на місці. Поступово одна за іншою починають з’являтися чорні крапки.
Якщо такого жучка змусити рухатися, він поповзе. І крапок у нього на спині буде стільки,скільки встигло з’явитися до того, як жучок почав рухатися. Тому ми можемо зустріти сонечко з 3, 4, 5 крапками.
V. Підсумок уроку. Рефлексія
- Що дізналися нового?
- Що повторили?
- Назвіть 7 імен дівчаток.
- Назвіть 7 імен хлопчиків.
Відобразіть свій настрій смайликом.
Урок 6
Тема. Число і цифра 8. Склад числа 8. Додавання чисел за допомогою числового променя. Написанняцифри 8.
Мета. Ознайомити учнів з числом і цифрою 8. Вчити зіставляти цифру і число, число і кількість предметів сукупності. Вчити писати цифру 8. Ознайомити зі складом числа 8. Виробляти вміння додавати числа за допомогою числового променя. Розвивати логічне мислення, увагу, спостережливість. Виховувати позитивне ставлення до предмета.
Обладнання: індивідуальні набори кружечків, квадратиків, предметні малюнки, індивідуальні набори цифр, силуетні картинки, палички, віяла з цифрами.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Створення позитивного настрою.
II. Повторення вивченого матеріалу.
Виконання усних вправ.
1. Веселі задачі.
- Мчаться на санчатах четверо малят.
Троє з них – дівчата. Скільки всіх хлоп’ят.
І одну – мала Оленка.
Друзі, ви б не полічили,
Скільки діти птиць зробили?
2. Гра «Математичний м'ячик».
Учитель кидає дітям по черзі м'ячик і промовляє, наприклад:
5—наступне..., 7— попереднє ... .
3. Гра «Мовчанка» (робота з цифровим віялом)
- Покажіть сусідів числа 2; 3
- Покажіть число, що стоїть перед числом 3; 4; 2.
- Покажіть число, що стоїть після числа 2; 1; 5.
4. Усна лічба
Учитель демонструє картку із зображенням певної кількості предметів, а діти – цифру, яка позначає цю кількість.
5. Повторення днів тижня.
-Який день був учора?
- Який день буде завтра?
- У які дні тижня ми відпочиваємо?
- Назвіть три дні підряд, не називаючи днів тижня. Назвіть таким чином п'ять днів.
5. Каліграфічна хвилинка. Написати свою улюблену цифру.( 1 рядок)
ІІІ. Ознайомлення з новим матеріалом.
1. Вступне слово вчителя
Робота над загадками
- Сьогодні на уроці ми ознайомимося з новим числом і цифрою.
А з яким - спробуйте відгадати.
- Ти зі мною не знайомий?
Я живу на дні морському.
Голова і вісім ніг,
От і все я - … (восьминіг)
- Вісім ніг, вісім рук,
Вишиває шовком круг
Цей дідок на диво.
Він легенький, наче пух.
Сплів для себе і для мух.
- Яке число звучало в цих загадках?
- З яким новим числом ми познайомимося сьогодні?
2. Ознайомлення з друкованою цифрою 8.
Я – цифра вісім: два кільця,
Без початку і кінця.
Фізкультхвилинка
Ми маленькі зайчики
скакали на галявинці.
Стрибали, скакали,
У школу прибігли.
За парти тихо скок
І продовжимо урок.
3. Ознайомлення з рукописною цифрою 8.
а) Пояснення вчителя.
- Цифра 8 складається з верхнього і нижнього малих овалів. Верхній овал трохи менший за нижній. Починають писати її трохи нижче і правіше за середину верхньої сторони. Ведуть лінію праворуч угору, заокруглюють в правому верхньому кутку клітини, потім – справа на ліво до середини нижньої сторони клітини, заокруглюють і піднімаються вгору до початкової точки.
б) Написання цифри в повітрі під рахунок «раз - і, два-і».
в) Написання цифри в зошиті.
Пальчикова гімнастика
4. Робота з підручником ( с. 36)
Завдання 1
а) Бесіда за малюнком.
Завдання 2
5. Гра «Чарівні фігурки» ( робота з індивідуальним матеріалом)
- Покладіть 8 квадратиків. Відсуньте 1 квадратик убік.
- Скільки квадратиків ліворуч? А скільки праворуч? Як можна дістати число 8?
Діти, відкладаючи по 1 квадратику вбік, називають всі випадки числа 8.
Записують приклади в зошити.
8= 7 + 1 8= 5 + 3
8= 6 + 2 8= 4 +4
Завдання 3
а) Лічба за допомогою числового променя.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
Самостійна робота
6 + . =7 5 + . = 8
4 + . =8 7 + . =8
2. Робота в зошитах з друкованою основою.
а) Завдання 1, 2 – усно
б) Завдання 3
Порівняти числа (самостійно)
Пальчикова гімнастика
3. Робота в группах.
Гра « Збери врожай
На картках намальовані гілки дерева. Біля гілки написана цифра. Діти повинні на гілочках намалювати яблучка відповідно до цифри.
4. Логічне завдання
- Намалюйте в зошиті 2 кружечки,1 квадратик, 1 кружечок.
- Розфарбуйте кружечки так, щоб квадратик був між синім і жовтим кружечком, а жовтий – поруч із зеленим.
VIII. Підсумок уроку.
- Ми рахували?
- Ми писали?
- Яку цифру й число вивчали?
- Мікрофон.
- В чому виникли труднощі?
Урок 7
Тема. Закріплення знань про склад числа 8. Доповнення рівностей. Поняття «порівну». Обчислення значень виразів.
Мета: ознайомити учнів з поняттям «порівну»; розглянути всі варіанти складу числа 8; вчити складати, розв’язувати й записувати рівності на додавання в межах 8; учити знаходити невідоме чи геометричний матеріал.
Обладнання: індивідуальні набори кружечків, квадратиків, предметні малюнки, індивідуальні набори цифр, силуетні картинки, палички, віяла з цифрами.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Встало сонечко давно,
Зазирнуло у вікно.
На урок час поспішати
Математику вивчати.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
1.Весела лічба
- Ось до класу на урок залетіло 6 сорок,
Дві пізніше прибуло. Скільки всіх пташок було?
- У папуги Гоші було трохи грошей.
Він на них собі купив чобітки, пальто і бриль,
Й парасольку на додачу
Скільки всіх нових речей він повіз собі на дачу?
На дошці виставлені цифри від 1 до 10.
«Ніч» - діти заплющують очі.
«День» - розплющують очі і говорять, яка цифра зникла.
Учитель виставляє малюнок білочки, кошики із цифрами й грибочками на яких записані приклади.
ІІ. Ознайомлення з новим матеріалом.
1. Робота з підручником (с. 37)
Завдання 1
Завдання 2
Аналогічна робота проводиться над кожним прикладом.
Завдання 3
Завдання 4
На партах лежать: 8 грибочків; 6 квадратиків; 4 трикутника.
Завдання 6
- Обчислити і прочитати вирази з однаковими відповідями. (5+1+1+1; 2+2+2+1+1; 3+1+1+2+1).
Фізкультхвилинка
Швидко встали,посміхнулись,
Вище - вище підтягнулись.
Нумо, плечі розпряміть,
Підніміть, опустіть.
Вправо, вліво поверніться,
Рук колінами торкніться.
Сіли, встали, сіли, встали,
І на місці дружно стали.
ІV. Закріплення вивченогоматеріалу.
1. Робота в зошитах з друкованою основою.
Завдання 1-2 самостійно.
Завдання 3
Гра «Конкурс красунь»
Пальчикова гімнастика
2. Гра «Математична естафета – Яке число загубилося» - робота в групах.
Учитель обирає три команди, діти передають крейду один одному і заселяють будиночки, які намальовані на дошці.
Чия команда швидше побудує 4 фігури з паличок : квадрат, трикутник, чотирикутник, п’ятикутник.
V. Підсумок уроку. Рефлексія.
« Мікрофон»
- Яким для тебе був цей урок?
- Що сподобалося?
- Оцініть свою роботу.
Намалюйте червоне сонечко, якщо ви добре працювали і можете допоїти іншим.
Синє сонечко – якщо ви щось не зрозуміли і вам потрібна допомога.
Жовте сонечко – якщо вам було важко на уроці.
Урок 8
Тема. Число і цифра 9. Написання цифри 9. Порівняння чисел у межах 9. Складання прикладів на додавання
Мета: продовжити формування в учнів поняття числа; вправляти в утворенні чисел натурального ряду; учити писати цифру 9; порівнювати числа в межах 9, вимірювати довжину відрізків; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати мислення; виховувати акуратність.
Обладнання: індивідуальні набори кружечків, квадратиків, предметні малюнки, індивідуальні набори цифр, силуетні картинки, палички, віяла з цифрами.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Дзвінко пролунав дзвінок —
Починаємо урок.
Слухаємо, вивчаємо,
Ні хвилини не гаємо!
II. Повторення вивченого матеріалу
1) Лічба предметів від 1 до 8; від 8 до 1
• Запишіть число, попереднє до числа 7.
• Запишіть число, наступне до числа 4.
• Запишіть число, яке стоїть після числа 7.
• Запишіть число, яке стоїть перед числом 3.
• Запишіть число, яке стоїть між числами 4 і 6.
• Запишіть сусідів числа 7.
• Запишіть відповіді до прикладів: 6 + 1; 2 + 1; 7 + 1.
3) Порівняння чисел
5 – 1 3 6 – 2 4 3 + 1 2
4) Каліграфічна хвилинка.
- Діти, скільки вам років? Написати 1 рядок цієї цифри.
III. Ознайомлення з новим матеріалом
1) Підготовча робота
— Послухайте загадку. Про яку цифру йдеться?
Наче в цирку акробатка,
Сторчака як перевернуся,
Зразу шісткою обернуся.
— Яке число ми будемо сьогодні вивчати?
2) Гра «Чарівні кружечки»
— Покладіть 8 кружечків.
— Що слід зробити, щоб кружечків стало 9?
— На якому місці стоїть число 9?
— Яке число стоїть перед 9?
— Яке число більше — 8 або 9?
— На скільки більше?
4) Робота в парах
1 варіант. Викладіть 9 квадратів.
2 варіант. Викладіть 8 трикутників.
— Що слід зробити, щоб предметів у групах стало порівну?
— Порадьтеся, виконайте завдання.
— Що означає порівну?
Зазирнуло у віконце.
Ми до нього потяглися,
За промінчики взялися.
Нумо, дружно присідати,
Сонечко розвеселяти!
Бачте, як розвеселили!
Стало й сонце танцювати —
Нас до кола закликати.
Нумо, разом! Нумо — всі!
Потанцюймо по росі.
5) Ознайомлення з рукописною цифрою 9
• Пояснення й показ учителем на дошці.
Звернути увагу дітей, що цифра 9 пишеться без відриву руки.
• Написання в зошиті.
Шість і дев’ять — близнюки,
В різні боки дивляться.
Дев’ять знизу хвостик носить,
Шість — нагору закидає.
6) Робота з набірним полотном
— Скільки метеликів на квітці ліворуч? праворуч? Як одержали число 9?
7 Порівняння чисел у межах 9
— Запишіть числові нерівності в зошиті.
6 < 9 3 < 9
Діти ритмічно згинають і розгинають пальці, промовляють за вчителем слова:
Пальці в піжмурки гуляли
І голівоньки ховали.
Ось так, ось так —
Всі голівоньки ховали.
IV. Закріплення вивченого матеріалу
1) Порівняння довжини відрізків на око
— Скільки всього відрізків?
— Який відрізок найкоротший?
— Який найдовший?
— Які відрізки однакові завдовжки?
— Перевірте за допомогою лінійки.
2) Гра «Знайди зайвий предмет»
Учитель показує навчальне приладдя та одну іграшку.
— Яка загальна кількість решти предметів?
3) Весела лічба
• Сидять рибаки, стережуть поплавці.
Рибак Андрій спіймав трьох окунів.
Рибак Матвій чотирьох сомів,
А рибак Василь двох йоржів зловив.
Скільки риби хлопчаки наловили із ріки?
• Сім осінніх листочків Василько зібрав.
Два листочка Петрусь йому дав.
Скажіть, скільки всього
Осінніх листочків у Василька було?
• Дві качечки летять над нами,
Дві інших за хмарками,
5 качечок за річкою сіли.
Скільки всіх качечок ви полічили?
4) Гра «Чарівні віконечка»
— Вставте необхідні числа та математичні знаки, щоб рівність була правильною.
3 = 6 8 = 9
V. Підсумок уроку. Рефлексія
— Ми писали?
— Яку цифру й число вивчали?
— Оцініть свою роботу в зошиті сонечком.
Урок 9
Тема. Лічба в межах 10. Розв’язування задач.
Мета: закріплювати вміння розв'язувати задачі різних типів, приклади, нерівності. Виявити ступінь засвоєння учнями знань. Розвивати увагу, логічне мислення, мовлення, спостережливість. Виховувати інтерес до навчання.
Обладнання: індивідуальні набори кружечків, квадратиків, предметні малюнки, індивідуальні набори цифр, силуетні картинки, палички, віяла з цифрами.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
- Діти, чи любите ви казки? А чи хочете побувати сьогодні в гостях у казки. Я пропоную заїхати у гості до казки «Попелюшка». А як ви гадаєте, чи може на уроці математики бути звичайна казка? (Ні.) Наша казка буде математичною.
А ось і наша Попелюшка. її мачуха з дочками збирається на бал. Принц запрошує на бал лише тих, хто добре знає математику. Він надсилає разом із запрошеннями математичні завдання. Мачуха наказала Попелюшці виконати ці завдання. А я пропоную допомогти їй у цьому.
Завдання.
- Назвати сусідів числа 6. (5 і 7.)
- Назвати числа, більші за 7. (8, 9, 10.)
- Назвати числа, менші за 8. (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7.)
- Яка сума чисел 3 і 5? (8.)
- Сума 10, відомий доданок 8, знайти невідомий доданок. (2)
- Знайти різницю чисел 8 і 4. (4.)
- Що більше — 2 кг чи 5 кг? (5 кг.)
- Що більше — 1 кг вати чи 1 кг заліза? (Однаково.)
- Скільки літрів води вміщується в літровій банці? (1л.)
Ось уже мачуха зі своїми дочками потрапили на бал. А Попелюшка залишилася вдома. їй треба прибрати в будинку. її сестри не вміють писати цифру 9. І Попелюшка зобов'язана їм допомогти в цьому.
Каліграфічна хвилинка.
Скласти розповідь про число 9.
Завжди казки починаються так: жили собі... у тридев'ятому царстві..., тому й дев'ятки ми писатимемо по 3.
999 999 999
(Діти виконують завдання, вчитель стежить за поставою.)
Всі ви гарно написали, тому сталось диво — з'явилася фея, махнула чарівною паличкою, і Попелюшка поїхала на бал. А там ще у воротах на неї чекає завдання, яке приготував король для гостей.
Розв'язати приклади і прочитати різними способами:
5+4= 6+3=
10- 1 = 9-0 =
На порозі замку Попелюшку зустрів принц — Геометрик. Наше завдання: назвати геометричні фігури.
І ось Попелюшка на балу.
ІІ. Оголошення теми уроку і мотивація навчальної діяльності.
Завдання балу: вияснити, чи всі піддані короля (і учні) вміють розв'язувати задачі, нерівності і приклади.
Принц подарував Попелюшці квіточку. Це чарівна квітка-завдання. У ній є задачі, нерівності і приклади, з якими ми маємо впоратися.
ІІІ. Закріплення матеріалу.
Пелюстка 1.
Прочитати задачу.
У саду королівства росло 9 кущів троянд, 3 кущі пересадили. Скільки кущів троянд залишилося?
Аналіз задачі. — Про що йдеться в задачі?
- Скільки було кущів троянд?
- Скільки кущів пересадили?
- Про що запитується в задачі?
- Чи можемо дати відповідь на це запитання?*
- Що для цього треба зробити? (Учень розв'язує задачу біля дошки.)
Задача.
9 - 3 = 6 (к.)
Відповідь: 6 кущів.
Пелюстка 2.
Розв'язати нерівності (письмово в зошиті).
6-4 … 9 5+1…3+2 7- 1…2+4
Пелюстка 3.
Усно розв'язати задачу.
У палаці Попелюшка побачила 5 вікон у танцювальному залі і 2 вікна в їдальні. Скільки вікон побачила Попелюшка?
Аналіз задачі.
Пелюстка 4.
Письмово розв'язати приклади.
4+6 - 8=
2 + 5 - 4 =
8 + 4 - 2 =
У цей час 3 учні працюють з картками.
Картка 1.
4-3+0= 1+3-2=
8 + 2-3= 7 + 2-7=
Картка 2.
4+4-4= 7-3+2=
8 + 0-3= 10-4 + 5 =
Картка 3.
9-3+2= 4-2+6=
7+1-8= 5+1-4=
Фізкультхвилинка.
На балу завжди звучить музика. А оскільки ми з вами теж на балу, то танцюватимемо під музику.
Пелюстка 5.
Нам грав королівський оркестр. А які в ньому можуть бути музичні інструменти?
Ваше завдання: скласти задачу про королівський оркестр, точніше, про його інструменти за виразом.
8-4
- Чого може бути 8? 4?
-А що дізнаємося, коли знайдемо їх різницю?
Записуємо задачу в зошити.
Задача.
8-4 = 4 (с.)
Відповідь: на 4 скрипки більше. (не записується, не всі знають букви)
Пелюстка 6 .
Складання прикладів.
- Скласти 2 приклади на додавання і 2 – на віднімання.
Пелюстка 7.
Логічна задача.
У батька було 3 дочки. У кожної з них було по 2 брати. Скільки всього дітей у цій сім'ї?
З + 2 = 5 (д.)
-І ось годинник б'є 12 разів. Попелюшка побігла і загубила корону.
Пелюстка 8.
Задача з логічним навантаженням
Оля вище Віри, а Віра вище Наталі. Хто вище: Наталя чи Оля?
(Учитель л надягає корону тим, хто найкраще знає таблицю).
ІV. Підсумок уроку.
- Принц знайшов Попелюшку і наша казочка добігла кінця. А чи сподобалася вона вам? Чим саме сподобалася?
- Казки ще прийдуть до нас на урок.
Ось нашій казочці кінець.
Хто працював — той молодець.
А хто не хтів і лиш сидів,
То той лиш лиха наробив.
А вдома, принц вас просить дуже,
Побільш задач розв'язуй, друже.