Держава і суспільство

Про матеріал

Мета уроку:

• ознайомити учнів з процесом утворення та розвитку держави у Давньому Єгипті;

• формувати уявлення про причини об'єднання Єгипту, значення культу фараона;

• розвивати навички критичного мислення;

• виховувати толерантне ставлення до думки однолітків.

Очікуванні результати:

• назвати коли виникла об'єднана держава в Давньому Єгипті;

• пояснювати зміст слів і понять: держава, фараон, Мемфіс, суспільна верства;

• набути навичок з'ясування причин історичних подій.

Перегляд файлу

Тема. Держава і  суспільство

Мета уроку:

Очікуванні результати:

  • назвати коли виникла об’єднана держава в Давньому Єгипті;
  • пояснювати зміст слів і понять: держава, фараон, Мемфіс, суспільна верства;
  • набути навичок з'ясування причин історичних подій.

 

Хід уроку

1. Організаційний момент

2. Актуалізація знань учнів.

     Історична розминка

 1) Де розташований стародавній Єгипет? (пн. сх. Африки)

 2) На якій річці виник Єгипет? (р. Ніл)

 3) Що означає іригаційне землеробство? (засноване на штучному зрошенні; використовувалися шадуфи, поля і канали огороджували греблями – дамбами)

 4) Чому одяг єгиптян був дуже легким? (дуже жаркий клімат; спека +47 градусів; в січні +10; в серпні +27; дощі рідко)

 5) Як називається найбільша в світі пустеля, яка знаходиться в Африці? (Сахара)

План

1. Розвиток держав Давнього Сходу

2. Об’єднання Єгипту та утворення держави

3. Єгипетське суспільство

4. Влада і культ фараона.

1. Розвиток держав Давнього Сходу

Розвиток держав Давнього Сходу охоплює формування держав у таких регіонах, як Межиріччя, Єгипет, Індія та Китай, що відбувалося завдяки розвитку сільського господарства, ремесел і торгівлі. Ці цивілізації, що виникли приблизно в IV-III тис. до н. е., характеризувалися появою писемності, розвитком науки (математика, астрономія, медицина) та перших форм права.

Основні етапи та центри розвитку

Месопотамія та Єгипет: Формування перших держав, таких як Єгипет (близько 3100 р. до н. е.) та державності в Межиріччі, стало результатом розвитку сільського господарства, що спричинило соціальне розшарування та потребу в управлінні.

Індія та Китай: Стародавні цивілізації Індії та Китаю також переживали етап формування держав у III-II тис. до н. е.

Інші держави: До держав Давнього Сходу також належать Вавилон, Ассирія, Сирія, Фінікія, Ізраїльсько-іудейське та Перське царства.

Ключові особливості

Виникнення держави: Держава виникла як інструмент управління, що допомагав підтримувати внутрішній порядок і захищати від зовнішніх ворогів.

Розвиток науки та писемності: Розвиток суспільства сприяв виникненню наукових знань і писемності. Писемність з'явилася саме на Давньому Сході.

Суспільний лад: Суспільний лад характеризувався кастово-становим характером, традиційністю та консерватизмом.

Право: Правова система була дискретною, казуїстичною, формалістською і мала свої особливості в кожній державі.

Розповідь вчителя. Ми продовжуємо вивчати тему «Держава і суспільство». Сьогодні дізнаємося про суспільство та заснування держави, про необмежену владу фараона. Не забувайте про  проблемне завдання, на яке ви дасте відповідь в кінці уроку.  Уважно слухайте новий матеріал, занотовуйте в зошит по необхідності важливе, щоб потім передати зміст отриманої інформації трьома  реченнями. Потім всі разом визначимо чиї речення найбільш змістовніші.

2. Об’єднання Єгипту та утворення держави

Все життя єгиптян, як ви вже знаєте, пов’язане з р. Ніл, з його повенями, жарким та сухим кліматом, а тому жителі повинні були  об’єднувати свої  зусилля. Родові общини швидко перетворювалися у сусідські рільничі общини – номи. Весь Єгипет складався з номів, їх близько 40. На чолі ному стояв номарх (намісник царя). Кожний ном мав власну територію, пов’язану з системою іригаційних споруд (канали, дамби, шадуфи). Між ними постійно точилися війни, в результаті яких більші номи завойовували слабших. Конфлікти виникали і на релігійному ґрунті. (один ном воював з іншим, тому що одні їли рибу, яку інші вважали священною). Наприкінці  ІV тис. до н.е. утворилися дві сильні держави Південний (Верхній) та  Північний (Нижній).  Близько 3 100 р. до н.е. Південний Єгипет (символ лотоса) на  чолі з царем Міною підкорив Північний Єгипет (символ папірус) і створив єдину сильну державу зі столицею в Мемфісі. (додаток№1)

Влада фараона, як правило, передавалася у спадок від батька до сина. Однак були випадки, коли державою правили жінки. Одна із найвідоміших правительок Єгипту була Хатшепсут. Вона була співправителькою при малолітньому Тутмосі ІІІ у 1479-1458 рр. до н.е. (додаток№2)

Найвідомішим фараоном-завойвником був Тутмос ІІІ. Свої завоювання він розпочав у 1503 р. до н.е. Тутмосу ІІІ вдалося створити могутню державу, якій підкорилися Лівія, Ассирія, Вавилонія, Хеттське царство й острів Крит. (додаток№3)

Найвищої могутності Єгипетська держава досягла за фараона Рамзеса ІІ Великого (правив у 1290-1224 рр. до н.е.). Він залишив своїм нащадкам величні споруди – храми і статуї. (додаток№4)

Вчитель:  - А як Ви думаєте що таке держава?

        Держава – це спосіб організації суспільства, який створений для підтримки внутрішнього порядку, захисту від зовнішніх ворогів, забезпечення панування однієї групи населення над іншими. 

 У Єгипті з’являються надлишки продуктів, які накопичувалися в руках знаті, виникає майнова нерівність. Так, багаті підкорюють простих селян і ремісників. Виникають панівні та пригноблені верстви в суспільстві. Саме держава, в чиїх руках була сила, захищала панівні верстви.

Лише за наявності трьох складових (територія + податки + постійне військо) можна вважати, що держава склалася.

Вчитель.  - Яким же було давньоєгипетське суспільство?

 Вправа  «Мозковий штурм»

  1.               Як ви думаєте, чому не існувало держави за умов первіснообщинного ладу? (За первіснообщинного ладу не існувало держави, оскільки суспільство було невеликим, нерозшарованим та об'єднаним родинними зв'язками, що не потребувало інституту влади для підтримки порядку, організації великих робіт чи захисту від зовнішніх ворогів, на відміну від пізніших формацій. Соціальний порядок забезпечувався звичаями, а управління здійснювалося за допомогою неформальних органів, як-от рада старійшин).
  2.               Що, на вашу думку, необхідно було єгиптянам, щоб об’єднатися? (сильна влада)
  3.               У кого була найбільша влада, хто був самим могутнім в Єгипті? (фараон)

На чолі єгипетської держави стояв правитель, який мав величезну владу. З утворенням єдиної держави його почали іменувати «володарем обох земель». Він вважався живим богом і носив титул Сина Сонця.

Давні єгиптяни називали царя Пер-О, що означало «Великий дім» (тобто палац). Греки давньоєгипетське слово «перо» вимовляли як «фараон». Звідси походить назва правителів Єгипту – фараон.

Фараон у Стародавньому Єгипті одноосібно керував державою: одночасно був і верховним правителем, і головнокомандувачем. Тільки він мав право призначати та звільняти чиновників, видавати закони, оголошувати війну та укладати мир. Уся земля вважалася його власністю.

Найближчим помічником фараона був візир, який виконував обов’язки головного скарбника, стежив за станом зрошувальних каналів, зберіганням зерна, будівництвом фортець тощо. Влада на місцях, у номах (єгипетських областях), належала номархам, яких особисто призначав фараон.

Знатні та багаті люди – вельможі  виконували різноманітні доручення фараона, були суддями на місцях, обіймали різноманітні посади. У розпорядженні вельмож було багато чиновників, стражників і воїнів. Серед чиновників виділялися грамотії – писарі. Вони займали високе становище в суспільстві. Писарі записували прийняті фараоном рішення, складали угоди, визначали та збирали податки, вели облік польових робіт, врожаю, кількості худоби та ін.

Пропонуємо дітям записати піраміду до зошитів.

4. Рефлексія

«Піраміда знань»

На дошці намальована піраміда. За 10 хв. до кінця учитель питає учнів «Що нового Ви дізналися на уроці?». Кожен учень може написати свій варіант. Та вийти до дошки приклеїти свою відповідь як цеглинку до Піраміди знань.

На стр. 57  «Досліджуємо»

Прочитайте фрагменти законі царя Хаммурапі. Чому цар зацікавлений у збереженні дамб і дбає про добробут селян.

Чому цар зацікавлений у збереженні дамб і дбає про добробут селян?

 

Цар Хамурапі хоче, щоб дамби були міцними, бо їх пошкодження може затопити поля і завдати шкоди селянам. Це впливає на врожай і економіку, тому важливо захищати сільське господарство.

Про який різновид рабства дізналися із законів?

Закон розповідає про боргове рабство: людина могла віддати себе, свою дружину чи дітей у рабство, щоб відплатити борг. Вони працювали 3 роки, а потім ставали вільними.

 

Чому поява писаних законів є однією з ознак держави?

Писані закони — це ознака держави, бо вони створюють порядок і правила для всіх. Вони допомагають організувати життя людей і забезпечити справедливість.

  1. Написати в зошит історичний портрет Дарія I (522- 486 рр.)

Дарій І (550-486 рр. до н. е.) — перський цар, один із найбільш визначних правителів в історії Давнього Сходу. Царем Дарія обрали представники перської знаті 522 року до н. е. Поділив державу на 20 сатрапій, створив податкову систему, організував кур’єрську пошту, дбав про будівництво доріг. Побудував канал, який з’єднав Ніл із Червоним морем, запровадив єдині стандарти мір та золоті гроші — «даріки». За часів Дарія I була також збудована нова столиця Перської держави — Парса. Вів війни проти Індії, Скіфії та Греції, завоював Фракію та Македонію.

 

Таблиця  Давньоіндійське  суспільство

Верства

Хто це

Роль у суспільстві

Брахмани

Жерці, учені

Виконували релігійні, обряди, навчали, тлумачили священні книги

Кшатрії

Воїни, правителі

Захищали країну, керували, воювали

Вайш'ї

Землероби, ремісники, торговці

Працювали, сплачувати податки

Шудри

Слуги, наймити

Обслуговували вищі касти

Недоторкані (парії)

Люди поза кастами

Найбідніші, виконували «нечисту» роботу (прибирання, сміття).

 

5 Домашнє завдання

Опрацювати § 13, виконати  стр. 59 виконати завдання  2


    

1. Цар, який об’єднав Єгипет:

А)Менес      В)Рамзес ІІ

Б)Тутмос І       Г)Хеопс

2. В руслі якої річки виникла держава Єгипет?

А) Дніпро       В) Ніл

Б) Конго       Г) Амазонка

3. Верховними правителями і втіленням божественної сили у Давньому Єгипті були

А) фараони       В) номархи.

Б) жерці       Г)старійшини

 

Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку