Дієприкметник як особлива форма дієслова: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль«Я знаю, що …» 1. Дієсловом називається … 2. Дієслова бувають двох видів … 3. Дієслова мають такі часові форми: … 4. Дієслова найчастіше у реченні виконують роль …5. Дієслово має 5 основних форм: … 6. Прикметником називається … 7. Прикметники мають такі граматичні ознаки: … 8. Прикметники у реченні виконують роль … І лащиться колосяним теплом край шляху дозріваюча пшениця. А на полі колосом іскриться повнозерна виспіла пшениця. Та немає багатшого дива, як розбуджена хлібна нива! І немає багатшого дива, як чаруюча хлібна нива! Роззолочене поле безкрає врожаями дорідними грає. І справляє обжинки натруджена щедра пора. Зігріта сонцем пророста в земних долонях і мачинка.
Номер слайду 2
Дозріваюча (така, що дозріває) Виспіла (така,що спіє) Розбуджена (така,що розбудили) Чаруюча (така,що чарує) Роззолочене (таке,що роззолотили) Натруджена (така,що натрудилась)Зігріта (така,що зігріли)ДІЄПРИКМЕТНИК – це особлива форма дієслова, що виражає ознаку предмета за дією або станом і відповідає на питання який? яка? яке? які?
Номер слайду 3
Дієслово + Прикметник = Дієприкметник Волосся постригли , і воно стало яке? Пострижене. Паркан розмалювали , і він став який? Розмальований.
Номер слайду 4
Дієприкметники поєднують у собі ознаки дієслова й прикметника. Вони мають вид, час, змінюються за родами, числами, відмінками.
Номер слайду 5
Дієприкметник узгоджується з іменником у роді, числі, відмінку. НАПРИКЛАД: зарослі стежки, зарослих стежок, зарослими стежками, на зарослих стежках, заросла стежка. У реченні дієприкметник найчастіше є означенням, рідше - частиною складеного присудка. НАПРИКЛАД: 1. Тихий вечір уже ласкаво обіймав стомленуозначення денною спекою землю (М. Старицький). 2. На луках трава була не кошена присудок(П. Воронько). Синтаксична роль. I. 3 кожної пари слів випиши дієприкметник і добери до нього дієслово, від якого його утворено. ЗРАЗОК. Загострений - загострити. Охолоджений, холодний; черствий, зачерствілий; занижений, низький; дрібний, подрібнений; працьовитий, опрацьований; збережений, бережливий; помітний, помічений; дослідний, досліджений. II. Склади і запишіть речення з двома дієприкметниками (на вибір). Вправа 173 .
Номер слайду 6
Підсумовуємо: ДІЄПРИКМЕТНИК – указує на ознаку предмета за дією або станом . Питання який? яка? яке? які? Як дієслово має вид, час, Як прикметник змінюється за родами, числами, відмінками, У реченні - означення, рідше –частина складеного іменного присудока..