ДІЄПРИСЛІВНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВАЗакинувши вудочки на плече, Василько почимчикував до річки. Виконавець. Основна дія. ЯК?Додаткова дія. Дієприслівник — це особлива незмінна форма дієслова, яка виражає додаткову дію предмета й відповідає на питання : що роблячи?, що зробивши?
Номер слайду 2
Дієприслівник — це особлива незмінна форма дієслова, яка виражає додаткову дію предмета й відповідає на питання : що роблячи?, що зробивши? НАПРИКЛАД : Основна дія – СИДІТИДодаткова дія. Підперши рукою підборіддя. Поклавши ногу на ногу. Нахилившись уперед. Усміхаючись співрозмовнику. Дієприслівник доповнює своїм значенням основну дію, позначувану в реченні дієсловом-присудком. СУФІКСИ :-учи(-ючи) ; -ачи (-ячи) ; -ши (-вши)
Номер слайду 3
Номер слайду 4
Номер слайду 5
Номер слайду 6
Номер слайду 7
У реченні додаткова дія, виражена дієприслівником, і основна дія, позна-чувана дієсловом-присудком, завжди стосуються однієї й тієї самої особи(предмета), позначуваної підметом. ВАЖЛИВО ! НЕПРАВИЛЬНО : Працюючи тиждень, ремонт був завершений. З цього речення випливає,що працював ремонт. ПРАВИЛЬНО : За тиждень роботи ремонт був завершений.
Номер слайду 8
ВПРАВА 1 . Спиши речення, розкриваючи дужки. Під самісінькою стелею, тремтячи, завм(е,и)рали останні звуки музики (Ю. Ярмиш). 2. Орли кл(е,и)котіли, в(е,и)лично плаваючи понад глибокими, повними спеки міжгір’ями (Олесь Гончар). 3. Заметілі крутили цілу ніч, закидаючи до села сте(ш,ж)ку (О. Костенко). 4. Вона заплаче, ідучи у яр по воду до кр(е,и)ниці, т(е,и)хесенько (Т. Шевченко).5. Вишні та клени (с,з)кинули жовтий лист, кутаючи ним ноги на зиму (В. Ш курупій). II. Підкресли дієприслівники як члени речення. Визнач слова, від яких залежать дієприслівники . Як визначити дієприслівник у реченні1. Знайти підмет і присудок .2. Від присудка поставити питання : як? Яким способом? і визначити додаткову дію,виражену дієприслівником.3. Звернути увагу на характерні для дієприслівника суфікси -учи(-ючи) ; -ачи (-ячи) ; -ши (-вши)
Номер слайду 9
У кінці дієприслівників після ч, ш завжди пишемо букву и (пишучи, знайшовши). У закінченнях дієприкметників і прикметників у називному або знахідному відмінку множини після ч пишемо і. ПОРІВНЯЙМО: Дієприслівники Дієприкметникипалаючи палаючізростаючи зростаючіПРАВОПИС
Номер слайду 10
ВПРАВА 2. Запиши словосполучення у дві колонки: з дієприслівниками; 2) з прикметниками й дієприкметниками. З одним словосполученням склади речення. Благаючі очі, голосно благаючи, терплячи біль, терплячі люди, знаючи правила, знаючі семикласники, літаючи над землею, літаючі високо, знаючи дорогу, зігріваючи словами, читаючі діти, читаючи газету, зеленіючі озимі.
Номер слайду 11
ВПРАВА 3. Прочитай фразеологізми. Поясніть їхнє лексичне значення. З двома фразеологізмами (на вибір) склади по одному реченню. Повісивши голову, повісивши носа, склавши руки, висолопивши язик, змірявши поглядом, зціпивши зуби, засукавши рукави, прикупивши лиха, не зморгнувши оком, не доклавши рук, прикусивши язика.
Номер слайду 12
ВПРАВА 4. Спишіть прислів’я, замінюючи подані в дужках дієслова спільнокореневими дієприслівниками.1. Не хвались, (іти) на торг, а хвались, (іти) з торгу. 2. Не (поговорити) з головою, не бери руками. 3. (Лежати), і камінь мохнатіє. 4. Лінивий (сидіти) спить, (лежати) робить.